Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulovatelný lab. zdroj (ELV) 0-30V 0-10A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 11:37    Předmět: Citovat

Zdravím Vás ! Postavili jsme se synem Regulovatelný lab. zdroj (ELV) 0-30V 0-10A který popisuje gepard v úvodu (německá verze). Teť nastala doba oživení a první problémy a proto Vás prosím o radu a pomoc. Zdroj reguluje v plném rozsahu ale po připojení zátěže ( dvou žárovek H4/24 paralelně a při odběru asi 5A odešel tranzistor T6. Zjistili jsme že odpor R12 zapojený v bázi T6 měl na místo 470R hodnotu asi 900R a to i přes to že byl zakopupen jako přesný. No, odpor jsme dali nový tak jak má být 470R a tranzistor nový. Nyní ale nastal klíčový problém a to ten že v napětí mezi GND a emitory výkonových tranzistorů T2 až T6, to znamená na každé čtveřici odporů R20 až R43 jsou nepřiměřeně veliké rozdíly. To se zdá být moc a projevuje se to také nadměrným zahříváním vždy jednoho tranzistoru( měřeno při zátěži žárovky H4/24V s vlákny spojenými do serie a napětím na výstupu pouhé 2,5V ) : R20 až R23=13mV
R24 až R27=29mV
R28 až R31= 4mV
R32 až R35= 5mV
R36 až R39=165mV
a R40 až R43= 22mV

Prosím, ten rozdíl 4 až 29mV je v příustné toleranci nebo ne ? A co by mohlo být příčinou toho že na E T6 je takový proud ?

Ještě jsem proměřil odpory R8 až R13 přístrojem Metex M3270D a naměřil jsem tyhle hodnoty: R8= 453
R9= 450
R10=458
R11=455
R12=444
R13=455

Co může být špatně ? Má někdo chuť se tím zabývat a pomoct ? Děkuji a zdravím ! Bordel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 13:14    Předmět: Citovat

Není problém v konstrukci? Pokud nejsou výstupní tranzistory párované, bodou se dost lišit a jeden vždycky bude chudák. Pokud jsou jejich proudy vyrovnávané emitorovými odpory? nejsou pak odpory v bázích na škodu? Odpory v bázích přece vytváří závoslost Ic na h21e, což je špatně.

Jinak určitě by pomohlo vybrat řekněme z 20 - 50 kusů sadu podobných trandů, ať se netrápí = domluva s prodavačem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12523

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 14:23    Předmět: Citovat

Kaca napsal(a):
...Co může být špatně ? ...

Je možné, že při té havárii vzal "za své" i některý z odporů R36-R39 (1,2Ohmu), tak je přeměř.
Ve výčtu úbytků jsi neuvedl úbytek na R20-R23.
Z toho, co jsi zde uvedl, jsem si spočítal, že celkový proud zdroje by byl minimálně 0,75A, což se mně zdá při 2,5V a sériovém zapojení 24V-ých vláken poněkud mnoho (ikdyž neznám odpor těch vláken za studena). Proto to podezření na emitorové odpory.
Zkontroluj si to.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 14:48    Předmět: Citovat

Děkuji za Vaše odpovědi ! Ale jo, uvedl jsou tam nad těmi ostatními. Co když tedy odpory v bázích zkusím odebrat ? Nepo...u něco?

Zkusím se ještě taky zeptat na tu domluvu s prodavačem ale nevím jak to dopadne. V návodu ale nebylo o výběru stejného zesílení nic zmíněno. Proto ty odpory. A myslíte že ta chyba je v těch rozdílných zesílení ? A co ten proud na T6 ? Je možné že by se ten tranzistor tak lišil ?
Jo a ty odpory v emitoru T6 přeměřím. A kdyby tam byl některý přerušený, je možné že by se ten tranzistor tolik hřál ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 14:51    Předmět: Citovat

Kaca napsal(a):

Co může být špatně ? Má někdo chuť se tím zabývat a pomoct ? Děkuji a zdravím ! Bordel


Zdárec,
vzhledem k tomu, že se jedná o Darlingtony - tranzistory T2-T7, mají vysoký zesilovací činitel a budou mít ve výrobní sérii i výrazné rozdíly. Pokud nejsou vybrány měřením předem na přibližně stejnou hodnotu, je dost pravděpodobné, že to bude rozptylem jejich hodnot. Právě odpory v bázích (R8-R13) by to mohly pomoci "srovnat". Pokud budou součástky okolo v poho, jak psal masar, zkusil bych zvýšit nejprve u toho T6 odpor v bázi na 560 ohmů a změřil. Pokud se to ještě nestáhne, zkusil bych ho ještě zvýšit. ... u toho T6 je buď v pr..li odpor v E nebo má opravdu vysoký zesílení. Řešením by byla i jeho výměna za jiný. Nutno odzkoušet ...
EDIT: Už jen rozdíl mezi 29mV a 4mV na odporech stejné velikosti mi přijde dost. ... to bude ale určo tím rozptylem zesílení trandů.
... to se mám taky na co těšit ...

_________________
-- Gepard --


Naposledy upravil gepard dne ne leden 09 2011, 14:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 14:55    Předmět: Citovat

Kaca napsal(a):
Děkuji za Vaše odpovědi ! Ale jo, uvedl jsou tam nad těmi ostatními. Co když tedy odpory v bázích zkusím odebrat ? Nepo...u něco?

Zkusím se ještě taky zeptat na tu domluvu s prodavačem ale nevím jak to dopadne. V návodu ale nebylo o výběru stejného zesílení nic zmíněno. Proto ty odpory. A myslíte že ta chyba je v těch rozdílných zesílení ? A co ten proud na T6 ? Je možné že by se ten tranzistor tak lišil ?
Jo a ty odpory v emitoru T6 přeměřím. A kdyby tam byl některý přerušený, je možné že by se ten tranzistor tolik hřál ?


No, já to napsal jako nápad bez ověření a bez záruky, počítáms tím (a prosím o to) aby někdo zkušenější připsal svoje hodnocení a svůj pohled. Zapojení zdroje jsem moc neprohlédl, tak pozor na mně.

Pokud to ale správně chápu, tak správný způsob, jak rozdělit výkon na tranzistorech rovnoměrně bez zásislosti na jejich zesílení je vřadit jim do emitorů odpory, které tam vřazené jsou. (Jsou určené i k měření proudu že?) Odpory do bází tento účinek likvidují. Ještě kouknu do schematu.
Jo, jinak ty úbytky, co jste naměřil reprezentují proudy těmi tranzistory. Tedy tím výkonové ztráty na nich. Pokud jsou emitorové odpory v pořádku.

Geparde, jsem asi blbý - ale ty odpory v bázích myslíš že srovnají výkonu na trandech? Ty snad srovnají jen proudy do bází -> rozhází proudy kolektory -> rozhází výkony. Není to tak? Embarassed Pardon že to tu sviním...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 15:03    Předmět: Citovat

To MartasBrno:
Jo, je to tak, v tomhle zapojení je použito odporů jak v E (vyrovnání I a zároveň jako bočník), tak i odporů v B tranzistorů T2-T7 - psáno i v článku na vyrovnání vlastností trandů. Právě odporem v bázi bych kompenzoval to vysoký (rozdílný vůči ostatním trandům) zesílení. ... Je to můj názor.
EDIT: Nevím, co by s tím vyvedla úprava - odebrání odporů v bázích....

_________________
-- Gepard --


Naposledy upravil gepard dne ne leden 09 2011, 15:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 15:07    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):
To MartasBrno:
Jo, je to tak, v tomhle zapojení je použito odporů jak v E (vyrovnání I a zároveň jako bočník) a odporů v B tranzistorů T2-T7 - psáno i v článku na vyrovnání vlastností trandů. Právě odporem v bázi bych kompenzoval to vysoký (rozdílný vůči ostatním trandům) zesílení. ... Je to můj názor.
EDIT: Nevím, co by s tím vyvedla úprava - odebrání odporů v bázích....


Já nad tím trochu váhám, ale pokud tam konstruktér ty odpory nacpal protože jsou nutné, nebránil bych se jejich individuální volbou pro každý trand Ic ručně vyrovnat - vykompenzovat rozdílné bety.

EDIT: (sorry, jsem otrava Smile)
Odebrání odporů v bázích by způsobilo nejspíš to, že proudy do bází by byly dané individuálně dle zesilovacích možností každého trandu a omezením zdroje buzení. Pochopil jsem správně, že budicí zroj je zdroj proudu tvořený trandem T1, nastaveným na proud cca 10mA? Přijde mi to málo... Každopádně zbytek zapojení vypadá tak, že za ty báze "tahá" buď regulace napětí nebo regulace proudu IC4A nebo IC4B. Případně ten mnou nepochopený obvod s IC3B.
Pokud by nebyl odborný potenciál k vyřešení otázky bezpečnosti vyřazení těch odporů a byla vůle uschopnit automatické vyrovnání výkonů za pomoci emitorových odporů, šlo by ty bázové třeba o řád zmenšit (koeficient strachu). A znova oměřit jednotlivé úbytky na bočnících - emitorových odporech.


Naposledy upravil MartasBrno dne ne leden 09 2011, 15:29, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 15:21    Předmět: Citovat

Přesně tak. Pokud není jednodušší cesta - výběr kusů měřením z "hromádky" těchto tranzistorů, řešil bych to takhle.
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 15:50    Předmět: Citovat

Jj, T1 v zapojení zdroje proudu (cca 10mA) - otevírá T2 až T7. Naopak reg. I (IC5 A) + reg. U (IC5 B) a hlídání teploty chladiče - tepl. el. pojistka (celý IC4) ty trandy zavírají. To zmenšení odporů v B by taky stálo za vyzkoušení.

EDIT: Jinak v tom článku se nezmiňují o těchto možných problémech, páč to je dokumentace k jejich stavebnici. Je pravděpodobné, že v ní již maj trandy měřením vybrané.
Na jejich stránkách maj celý dokument aktualizovaný (duben 2010) - v. 4.2.
http://www.elv.de/Hochleistungs-Netzteilplatine,-Komplettbausatz/x.aspx/cid_74/detail_10/detail2_6108/flv_1/bereich_/marke_

_________________
-- Gepard --


Naposledy upravil gepard dne ne leden 09 2011, 16:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 16:11    Předmět: Citovat

MartasBrno má pravdu. Pokud se dávají odpory do emitoru, tak už nesmějí být odpory v bázích, protože se tím ten vyrovnávací účinek smaže nebo velmi zeslabuje.Báze musejí bát natvrdo spojené. Nestane se nic špatného, protože báze jsou napájené ze zdroje proudu T1.
Je divné, že to tam mají a chodí jim to.

Použil jsem jsem podobné zapojení do svého zdroje 300V a mám báze taky natvrdo spojené a funguje to.



Bez záruky: Myslím že nikdo jiný než Andrea v jednom vlákně tady taky někoho "opravila", jak ona hezky umí , když použil jak emitorové tak bázové odpory. Pamatuju si to, protože jsem tehdy možná zrovna ty zdroje stavěl. Ale možná si to s něčím pletu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12523

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 16:12    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):
...Právě odporem v bázi bych kompenzoval to vysoký (rozdílný vůči ostatním trandům) zesílení. ... Je to můj názor.
EDIT: Nevím, co by s tím vyvedla úprava - odebrání odporů v bázích....
Takže ani nevíš, o co ten svůj názor opíráš.
Já si myslím, že pravdu má MartasBrno. Odpory v bázích tam z hlediska h21e poměry moc neovlivní. Spíše mohou ovlivnit rozdíly v parametrech Ube. Ale rozhodně bych je nevyhazoval. Wink

To PavelFF: Ano, máš pravdu, snažil jsem se to vlákno s nadávající Andreou najít, ale bez úspěchu.
Ještě k těm odporům - myslím že jejich hodnota 470Ohmu je vzhledem k tomu, že se jedná o Darlingtony, tak malá, že příliš situaci nezhoršují. Možná by to chtělo nasimulovat v Multisimu. Wink

p.s. Ale rozhodně si nemyslím, že odpory v bázích mohou za tak obrovský rozdíl mezi proudem T6 a ostatními tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 16:23    Předmět: Citovat

... jen jsem to asi napsal zkráceně a tím to vyzní rozpodivně, ale šlo mi o to, že nevím, jak se po odebrání těch B odporů budou trandy T2-T7 chovat při regulaci jako celek.
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 16:30    Předmět: Citovat

Gepard, já myslím, že jsi udeřil hřebíček na hlavičku: S tím výběrem tranzistorů výrobcem stavebnice. Protože on si samozřejmě může navybírat trandy jaké chce a případným zájemcům o individuální stavbu tím může připravit problémy.
Teď je teda asi potřeba vědět, jestli ten proudový zdroj dokáže ukrmit báze těch trandů při libovolném zatížení až do těch 10A a jestli není na vině mimo nesouměrnosti zesílení třeba ukrutně malá hodnota zesílení. No, nevím. Samozřejmě ty emitorové sady musí být v pořádku.

EDIT: Podle datasheetu je minimální beta 1000, takže by to chodit mělo.


Naposledy upravil MartasBrno dne ne leden 09 2011, 16:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 16:30    Předmět: Citovat

Taky ještě mohou být podobně "přesné" odpory v emitorech. Jestli mají barevné proužky, může dojít snadno k omylu.

Taky jsem si zprvu myslel, že zesílení tranzistorů je tak velké, že se Rb zásadněji neuplatní - proto jim asi stavebnice chodí. Ale v principu je to spíš konstrukční chyba, že tam vůbec odpory dávají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Další
Strana 4 z 12

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund