Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Konstrukce trafa 230V/VN

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st leden 30 2008, 12:55    Předmět: Konstrukce trafa 230V/VN Citovat

Zdravím vás. Dostalo se mi do rukou poměrně zajímavé trafo. Jde o rozptylový transformátor 220/10 000V/150VA, zřejmě na napájení neonových trubic. Trafo skutečně rozměrově odpovídá těm 150VA, plechy vypadají jako staré M-plechy používané snad v 50.letech. Celé trafo je zalité a výstupní svorky jsou podobné jako na koncovkách zapalovacích kabelů u auta. Prostě se na hrot v otvoru "našroubuje" VN kabel.

Viděl jsem konstrukci trafa z mikrovlnky, které má 2,5kV na sekundáru a méně než 1 závit/V (primár vypadá na 10 vrstev po 13 závitech). Ale konstrukci tohoto trafa si neumím představit. Jak na tu malou kostru "nadupat" desítky tisíc závitů tenkého drátku a jak to odizolovat? Na 10kV se přece vůbec nedají použít klasické proklady s třepením, protože by okamžitě došlo k výboji podél čela. A už jen ten sekundár, odhaduji 30 000 závitů (!!!) a výše. A to nemluvím o trafech pro neony italské firmy FART, která dávají až 15kV na sekundáru. Střídavých, 50Hz, není to žádný pulsní zdroj+násobič.

Před lety jsem si na školní praxi vyzkoušel práci na navijárně transformátorů. Práce s dráty pod 0,1mm byla téměř utrpení. Drátek se každou chvíli utrhl.... Namotat 30 či 50 000 závitů drátkem 0,063 mm či ještě tenčím a ještě to celé odizolovat třeba na 20kV mi připadá téměř nemožné.

Nevíte někdo, jakou technologií se takové transformátory vyrábějí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 763

PříspěvekZaslal: st leden 30 2008, 13:42    Předmět: Citovat

To je zapalovací trafo ze starších plynových tlakových hořáků pro kotle, mám taky jedno takové doma. Nejsou určeny pro trvalou zátěž. Technologie výroby bude stejná jako třeba u zapalovacích traf do aut, VN traf do TV apod.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mety



Založen: Mar 06, 2005
Příspěvky: 634
Bydliště: Planeta Zem

PříspěvekZaslal: st leden 30 2008, 15:13    Předmět: Citovat

Jedno take trafo som už rozoberal.Ale už si nedokažem spomenuť na vnútrajšok.Bolo to tam pozalievane všetko.A rubal som to kalačkou. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jano2



Založen: Dec 28, 2006
Příspěvky: 1753
Bydliště: Orava,sever

PříspěvekZaslal: st leden 30 2008, 15:41    Předmět: Citovat

Ak sa jedna o toto:
Použivalo sa to na zapalovanie v kotolnachna na lahky vykurovaci olej,dalej v sušičkach a podobne.



Picture 726.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Picture 726.jpg
 Velikost:  108.18 kB
 Staženo:  106 krát


_________________
Malo toho viem,radšej sa spytam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st leden 30 2008, 15:57    Předmět: Citovat

Problém je ale v tom, že pracovní frekvence VN trafa v TV je 15625 Hz, navíc se využívá impulsu při zpětném běhu a generuje se jen napětí cca 8kV, které se usměrňuje násobičem. Kdysi byla cívka sice vinuta i v barevných TV na plné napětí a to se usměrňovalo elektronkou (GY501), od tohoto řešení se však kvůli problémům s parazitní kapacitou vinutí a průrazy brzo ustoupilo.
Počet závitů VN cívky na trafu v TV je celkem malý, u starých ČB televizorů to bylo cca 1200 závitů, a to byla cívka vinuta na plné napětí obrazovky, cca 16kV. Takovou cívku není zas takový problém navinout a řádně zalít, aby nedošlo k výboji.
Toto trafo však pracuje normálně na 50Hz. Počet závitů sekundáru musí být obrovský, desítky tisíc. Právě nechápu jak se to tam vůbec vejde a jak je to izolované.
Rozebírat to určitě nebudu, to je škoda, občas ho používám na zkoušení neonových trubic (nedávno jsem nějaké přitáhl ze skládky). On je problém vůbec na takové napětí sehnat kabel. Sice to vedu VN kabely s měděným jádrem, původně určenými pro svíčky do auta. I tak se ale oba kabely nesmí dotýkat. Sice se neprorazí, ale kapacitní proud postačí k tomu že to začne sršet a smrdět jedovatý ozón.
Nevím jak řeší kapacitní proudy kabelů v energetice, na Lipně jsem viděl kabel na 110kV...... Je to v podstatě koaxiál, každá fáze má svůj kabel. Kapacitní proud žíly proti stínicímu plášti musí být značný při takovém napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st leden 30 2008, 15:58    Předmět: Citovat

To Jano2: Je to skutečně ono, přesně to samé mám doma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: st leden 30 2008, 17:19    Předmět: Citovat

Ve starých kopírkách Costar je trafo 230V/50Hz/7kV a kopírka neměla časově omezený počet kopií - trafo pro trvalý provoz. V tomto případě se jednalo o autotrafo, drát vinutí cca 0,05mm- na výšku vinutí cca 10mm je 200vrstev bez prokladu tj. 35V mezi vrstvami, při použití kondensátorového papíru - nemusíš prokládat každou vrstvu a dodržení určité vzdálenosti od čel se tam vinutí v pohodě vejde. Vždy vakuově impregnovat, dobře vysušit a zalít do pryskyřice, aby netáhlo vlhkost. Samotná technologie navíjení je jiná kapitola.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st leden 30 2008, 17:37    Předmět: Citovat

Tak 35V mezi vrstvami není problém. Ale stačí aby se jediný drátek prořízl vrstvami dolů a KONEČNÁ, VYSTUPOVAT..... Twisted Evil . Právě o tohle bych měl docela strach.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 30 2008, 18:20    Předmět: Citovat

V průmyslu se pracuje s trochu většími trafy, a tak ty kapacitní proudy zase nejsou tak zajímavé. Svého času jsem se brigádně podílel na instalaci rozvodu 50 kV pro odlučovače prachu v cementárně. Kabel byl asi 8 cm tlustý, z toho 6 cm vrstvený olejový papír jako izolace. A ta trafa 220V/50kV? Ta byla ve velikosti pořádného nočního stolku. Kromě toho, kapacitní zátěž ve fabrice pomáhá kompenzovat motory a trafa.

Pevnost vzduchu je asi 3kV/mm, papíru určitě větší, a tak když se nebude vinout až do kraje, nevidím v tom takový problém. 20000 závitů drátu 0,1 mm při plnění 50% dá plochu necelé 4 cm čtv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá únor 08 2008, 9:37    Předmět: Citovat

Na bezpečnosti před průrazem se částečně podílí fakt že čím slabší
průměr drátu tím je relativně silnější isolace.Isolace slabších drátů
vydrží i 100V ale dovoleno max50.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund