Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

vetrna elektrarna->baterie
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anonym






PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 16:17    Předmět: vetrna elektrarna->baterie Citovat

Dobry Den
Chtel jsem se zeptat stavim si vetrnou elektrarnu ktera bude davat 3 fazovy proud zapojeni do delty a to v rozsahu 0 - 40V, pri 0 - 12A.
budu to pripojovat k baterii 12V. Je mi trosku lito energie kterou ztratim pri mensich vetrech kdy napeti nebude vetsi nez je napeti baterie.
Nevite nekdo o nejakem obvodu kery by ze vstupniho promenneho napeti delal 12 V na nabiti baterie?
Postupne jsem nasel na internetu neco co se jmenuje SEPIC (single ended primary inductor converter) ale nejak jsem nenasel presny schema.
Stacilo by me jen nakopnout spravnym smerem, zbytek se uz nejak pokusim dohledat sam.
Reseni by bylo to nezapojovat do delty ale do hvezdy, pak by mi napeti vzrostlo na U*sqrt(3) ale pri vetsich vetrech bych zase prichazel o proud ktery u delty je I*sqrt(3). A prepinani podle sily vetru by bylo dost komplikovane.
Diky.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31874
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 16:38    Předmět: Citovat

Zkusil bych spínaný zdroj se stabilizovaným výstupem - nastavit na 12V a pokud to nebude dost roztočené, prostě to nabíjet nebude. Jak přeleze napětí na alternátoru 12V, s ohledem na nabíjecí napětí akumulátoru ale spíše 14V, měl by se nastartovat spínák, který by vstupní napětí snížil a podržel řekněme na těch 13,8-14V, ať by se na jeho vstupu dělo, co by chtělo...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 17:05    Předmět: Citovat

Možno by bolo dobré najskôr uviesť, aký typ generátora chceš použiť a ako chceš zabezpečiť reguláciu otáčok a pod. Nie je to zas také jednoduché.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 17:27    Předmět: Citovat

V tuhle chvili neresim prebijeni baterie, to se vetsinou dela tak, ze kdyz napeti na baterii preroste nejakou hodnotu tak se do obvodu elektrarny zapoji nejake spotrebice a energie se prevede na teplo. Nelze jednoduse odpojit elektrarnu od baterie, tim by vzrostly otacky a znicil by se rotor.
Ted mi spis jde o vyuziti napeti mensi nez je napeti baterie, takze asi nejaky menic.

Alernator: Budu vyrabet deskovy alternator s 16 neodym. magnety a proti nim bude 12 civek (takze 3 faze po 4 civkach). Za to pak prijde nejaky diodovy mustek.

Regulace otacek nebude zadna, to by uz bylo fakt dost slozity, jen pri silnem vetru se elektrarna automaticky stoci ze smeru vetru. Tim ma zajisteny maximalni otacky.
Samozrejmne s rostoucima otackama roste vystupni napeti a proud.
Takze musim hlidat prebiti baterie.
Ale kdybych to pripojil rovnou, tak nezacnu nabijet baterii driv dokud mi napeti na svorkach nevzroste nad napeti baterie.
A to bych potreboval nejak vyresit, protoze slapsich vetru je podstatne vice nez tech silnych.
Návrat nahoru
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 18:19    Předmět: Citovat

Najdi si datasheet IO MC34063 a zapoj jako měnič step-up s externím spínacím tranzistorem(pro větší proudy). IO začíná pracovat už od 3V.
Návrat nahoru
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 18:23    Předmět: Citovat

Takže v podstate by sa malo jednať o DC alternátor. Prečo nepoužiješ nejaký alternátor z auta? U neho by si vedel veľmi jednoducho regulovať výstupné napätie reguláciou prúdu do budenia a rovno ho pripojiť na 12V akumulátor. Podľa výkonu vetra by sa ti akurát menil nabíjací prúd akumulátora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5228

PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 18:40    Předmět: Citovat

dolac napsal(a):
Takže v podstate by sa malo jednať o DC alternátor. Prečo nepoužiješ nejaký alternátor z auta? U neho by si vedel veľmi jednoducho regulovať výstupné napätie reguláciou prúdu do budenia a rovno ho pripojiť na 12V akumulátor. Podľa výkonu vetra by sa ti akurát menil nabíjací prúd akumulátora.
Nevhodné. potrebuje docela velké otacky a znacne budici proudy. On potrebuje aby mu to nabijelo i v dobe kdy je slaby vitr a na alternatoru ma treba 10V aby to nabijelo.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 19:15    Předmět: Citovat

Deskový alternátor je výhodný protože je pomalootáčkový (výkon roste pokud se pamatuju s druhou mocninou otáček a s třetí mocninou průměru rotoru, ale nejsem si jist).
Do jisté míry budou otáčky alternátoru regulované proudem, rotor s magnetama bude bržděn zatíženým rotorem. Asi nejlepší by bylo změřit si výkonovou charakteristiku hotového alternátoru a pak se rozhodnout podle průběhu optimální zátěžové charakteristiky. Pro začátek by asi bylo dobré řešit vinutí jako výměnné (nezalévat).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maggi



Založen: Jan 19, 2008
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 20:21    Předmět: Citovat

Zdravím.
Kdysy vyšlo podobné zapojení měniče pro malou větrnou elektrárnu v časopise který se jmenoval "Udělej-Urob si sám".
Ale jsou to již drahná léta.... Confused

PS: tady by mohlo být víc
kód:
http://www.vsechnyknihy.cz/product_detail.asp?c=381&p=47585
Idea

Naposledy upravil Maggi dne út leden 29 2008, 1:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 20:48    Předmět: Citovat

Jak napsal rezis: tak alternator potrebuje prilis vysoke otacky, coz by uz potrebovalo prevodovku a tudiz horsi rozbehovy moment.
Dalsi problem je s buzenim, musi se to zacit budit az v dobe kdy zacne foukat a taky je k tomu potreba alespon nejak nabita baterie. Ale nekteri to taky tak delaj viz. kniha "Malá větrná elektrárna".

add MC34063: na ten svab juknu. Diky.

add amaro: ten navod z amara mam, vcetne cele stavby vetrne elektrarny ktera u toho byla. Jen mi prisel nejaky slozity a doufal jsem ze vyvoj pokrocil.

add: VA charakteristika. Tu jsem si samozrejmne zmeril. Magnety jsem dal na stary kotouc z cirgularky a pripevnil na vrtacku. Otacky jsem meril pomoci cyklocomputeru a civku vyrobil z vynuti z microvlne trouby. Civka mela 150 zavitu a pri otackach 200 ot/min davala 1.9V 2.2A; 300 ot/min 2.5V 3 A; 400 ot/min 3.0V 4.5A; 500 ot/min 3.8V 5.7A.
Ty hodnoty nejsou moc presne, jelikoz se mi furt hejbala ruka s civkou a ten rotujici zubaty kotouc me znervoznoval Smile.
Napeti bylo naprazdno a proud nakratko, efektivni hodnoty.
Pokud to zapojim do hvezdy tak ziskam pri 300 ot/min napeti=2.5*4*sqrt(3)=17.3 V a I=3A
a pri zapojeni do trojuhelniku U=2.5*4=10V I=3*sqrt(3)=5.2A
Jeste mi neni uplne jasny jak se to bude chovat kdyz to pripojim k baterce, to to napeti asi dost poklesne a ani ten proud nebude takovy.
Bohuzel nedovedu odhadnou o kolik to klesne.
Návrat nahoru
anonym






PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 21:02    Předmět: Citovat

Jeste jsem nasel toto zapojeni ktere by to melo resit, ale bohuzel u nej nejsou hodnoty soucastek. Taky mi neni jasny co jsou to ty M1 a M2
(snad mosfet tranzistory (coz taky nevim co je)).

Vice o tom mluvi tady http://www.fieldlines.com/story/2007/2/19/52219/1466
Návrat nahoru
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 21:22    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
Jeste jsem nasel toto zapojeni ktere by to melo resit, ale bohuzel u nej nejsou hodnoty soucastek. Taky mi neni jasny co jsou to ty M1 a M2
(snad mosfet tranzistory (coz taky nevim co je)).

Ano M1 a M2 sú MOSFET tranzistory a v podstate je to zvyšujúci menič. M1 nie je povinné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po leden 28 2008, 22:30    Předmět: Citovat

vždyť by stačil jakýkoliv DC-DC měnič step-up (třeba TL494 + nějaká ta omáčka kolem), jehož napětí by se na výstupu nastavilo na 14,2V a tudíž by mohl měnit od 5V z alternátoru (na úkor proudu). Pak by to bylo účinější, než to z "urob si sám".

Anonym:
to co jsi poslal je výkonový díl DC-DC měniče step-up a je to spíš principiální schéma silové části. Tranzistor M2 musí být buzen generátorem z 555kou (například). Frekvence budících pulsů je závislá na použité tlumivce a výhodou je i její určitá závislost na zátěži na výstupu (podle napětí, nebo proudu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út leden 29 2008, 0:45    Předmět: Citovat

tak tomu pocitu ze zubatýho kotouče rozumím moc dobře Twisted Evil

Napětí naprázdno nevyužiješ a proud nakrátko taky ne, mezi tím asi není moc lineární závislost a chtělo by to několik bodů někde mezi tím. Taky hrozí upečení cívky velkým proudem.
Vzduchová mezera mezi cívkou a magnetem je dost zásadní a měla by být tak malá jak přesnost rotace dovolí, resp. dynamická deformace při natáčení rotoru. Cívka byla s nějakým jádrem nebo jen měď?

http://www.fieldlines.com/story/2006/5/28/134138/175
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út leden 29 2008, 9:08    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
...Alernator: Budu vyrabet deskovy alternator s 16 neodym. magnety a proti nim bude 12 civek (takze 3 faze po 4 civkach). Za to pak prijde nejaky diodovy mustek....

Jen pro zajímavost, jaké rozměry mají magnety a jaký budeš mít průměr vrtule? Dvoulistá nebo trojlistá?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund