Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

měřák - začátečník
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so leden 26 2008, 20:41    Předmět: Citovat

tandel napsal(a):
A cena toho krasavce?


někde ho koupíš za pár korun, někde ho třeba dokonce zachráníš ve šrotu, mně by se ty moje asi nechtěly po vyčištění a renovaci stupnic měnit ani za dost dobrý Fluke Confused

technických památek už bude jedině ubývat, novou elektronikou nás číňani zaházejí Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: so leden 26 2008, 21:08    Předmět: Citovat

Pro začátek určitě stačí obyčejný multimetr.
Já používám na většinu běžného měření obyčejný multimetr (nějaká modifikace DT830). Na rychlé měření vodivosti (sepnuto x rozepnuto) se hodí čínský analogový multimetr (pokud se to tak dá nazvat Laughing ). Na přesnější práci mám nějaký UNI-T. S tím, že by žluté multimetry měřily hůř než černé, jsem se ještě nesetkal takže nevím.
Jinak ty bakelitové Metry to je paráda. K některým účelům se hodí obyčejný avomet líp než digitální multimetry (ty někdy ukazují nesmysly).
Asi nejpřesnější co mám je velký ručičkový 15uA 0,2% (vyhozený někde z laboratoře). Ale ten už je tak přesný, že se s ním snad ani nedá měřit.
Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4053
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so leden 26 2008, 22:15    Předmět: Citovat

já jsem měl taky nějakou odnož DT830 v černém pouzdře a nemohl jsem si stěžovat... měřilo to všechno potřebné a mělo to i propískávání (pískalo to okamžitě po spojení elektrod, ne jak některé jiné multimetry až za pár sekund)... pak jsem s tím měřil elektronkový zesák, který se rozkmital... v multimetru luplo a od té doby ukazoval nesmysly, tak jsem si koupil jakýsi M92A, je to podobné jako DT830, ale v takovém bytelnějším pouzdře. Teď bych si chtěl koupit měřák na měření kapacit a indukčností, měří i jakost a svod, ale stojí to pět tisíc Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Devo70



Založen: Dec 28, 2007
Příspěvky: 1290
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: so leden 26 2008, 23:24    Předmět: Citovat

Kúp si lacný, ale nie najlacnejší. Najlacnejšie sú menej presné ako ručičkové, môžu mať malý vstupný odpor (tie s 2Mohm rozsahom). Niekedy na nich kolíše nameraný údaj aj 2 digity (skúsenosť z Kauflandu). Drahého je škoda. Lacný si opravíš aj sám, aj sa pri tom niečomu priučíš. Ja odporúčam RTO 3800 (veľký štíhly displej, nízka spotreba).

Naposledy upravil Devo70 dne ne leden 27 2008, 9:05, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32002
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2008, 0:25    Předmět: Citovat

To salzvo: není to kec, bylo to i v nějakém časopise - i ŤingŤongové totiž začali šetřit a místo IO v bakelitovém pouzdře MaxiDIL40 začali na DPS osazovat převodník 7106 jen jako čip, "zaplivnutý" nějakým epoxidem jako ochranou před okolím. Průšvih byl v tom, že černé pouzdro měřáku nepropouští světlo, zatímco oranžové (žluté) ano - a i minimální množství světla, které proniklo k čipu například jen skelným vláknem v laminátu desky stačilo natolik ovlivnit čip, že měřák ukazoval naprosté pitomosti. Závada byla opravena vystříkáním vnitřních ploch pouzdra černým autosprejem - a já si od té doby nekupuju 830 v jiném, než v černém pouzdře... Razz Razz
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 27 2008, 17:40    Předmět: Citovat

citace:
a já si od té doby nekupuju 830 v jiném, než v černém pouzdře...

Ono se to projevuje jenom při dosti silném světle - ale takové má na stole většina lidí.

Blbý by bylo, kdybys po čase chtěl v černém měřáku dostavit trimrem 199,9mV a rozdělal při tom pouzdro (jak taky jinak). Tam ti černé pouzdro moc neposlouží (i když z jedné strany chrání). Stačí to ale dělat při slabším osvětlení a bude to OK.
Návrat nahoru
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 31 2008, 14:46    Předmět: Citovat

Nějaký ručkový se občas sejde, a sice velmi. Levnější digi multimetry někdy ukazují pěkné hámotiny popřípadě vůbec nic, zejména při silném rušení. Nedávno jsem chtěl změřit napětí na malém Igla motorku ... bylo třeba vytáhnout starý dobrý Avomet, protože selhal i Metex.

Jo a k tomu Zmetexu - na rozsahu 400nF ukazuje při ne uplně perfektním tg delta často skoro dvojnásobnou hodnotu - zajímavé, že jen na tomto rozsahu. Pokud se ručně přepne na vyšší, je to OK. Měl jsem ho v opravě a řekli mi, že je v pořádku a dělají to všechny. Nevím. A už tomu nevěřím. Od té doby používám RLC můstek. Lesk a bída digi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: čt leden 31 2008, 19:56    Předmět: Citovat

Dneska jsem cejchoval ampérmetr na jednom zdroji. Nastavil jsem tam 1A - nejdřív jsem to měřil čínským žlutým multimetrem - zkoušel jsem ho dát k lampě a potom do šera pod stůl - rozdíl asi 0,4A. Tak jsem vytáhl starý dobrý avomet DU20.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AVR_Man



Založen: Jan 11, 2008
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 18:04    Předmět: Citovat

Ach jeeejee....s tim musime měřit dodneška ve škole! Pro mě to jsou 2 hodiny útrapy a pozorování Muzejnictví naší tehdejší elektroniky.Když ten náš pan učitel si ho tak chválí Very Happy

Jinak doma vlastním svého miláčka Metex M3660D na kterého nedám dopustit Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32002
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 18:25    Předmět: Citovat

salzvo napsal(a):
Dneska jsem cejchoval ampérmetr na jednom zdroji. Nastavil jsem tam 1A - nejdřív jsem to měřil čínským žlutým multimetrem - zkoušel jsem ho dát k lampě a potom do šera pod stůl - rozdíl asi 0,4A. Tak jsem vytáhl starý dobrý avomet DU20.


Díky za potvrzení, Salzvo! Zdánlivý nesmysl, ale dokud to neviděl, nevěřil mi ani kamarád - revizní technik...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 19:59    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Díky za potvrzení, Salzvo! Zdánlivý nesmysl, ale dokud to neviděl, nevěřil mi ani kamarád - revizní technik...

EKKAR: já myslím že s tou žlutou to není tak jednoznačné. Ono záleží na tom co je to zač. Dobrý žlutý měřák má uvnitř ještě tu poctivou černou fólii, ne ten nástřik barvou a problémy s ním nejsou. Je fakt že co čínan začal třeba u Metexů ty 7106 natmelovat přímo na desku, šla jejich kvalita do háje všeobecně. Mám tady mj. ještě dva takové původní "žluté poctivce" (jeden z nich je 20let starý, 3/12místný Voltcraft), mají za sebou opravdu hodně a nedám na ně dopustit. Jinak se přikláním k názoru že začátečník by si měl koupit něco laciného a "trotlfest". Postupně se dopracuje k něčemu lepšímu.

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32002
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 20:43    Předmět: Citovat

Starý žlutý poctivec neměl ve střevech čip "zaplivnutý čímsi jako Eprosin" na DPS, ale měl ještě poctivého švába s poctivým pouzdrem a množstvím noh... Ta "šmejdovina" s převodníkem ovlivňovaným vnějším osvětlením jsou většinou klony DT830 neboli Ťingťongové, starý Voltcraft je STARÝ DOBRÝ Voltcraft... Starý dobrý měřáky podobně jako vinyl nepatří do popelnice...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 20:46    Předmět: Citovat

U kvalitních multimetrů (i žlutých) je to snad určitě vyřešené líp. U těch dvou čínských DT-830 je ten hlavní intergráč (asi 7106) zalitá právě jenom kapičkou černého sajrajtu.
Pro začátečníka by určitě měl stačit obyčejný měřák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Puma17



Založen: Oct 04, 2006
Příspěvky: 513

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2008, 20:43    Předmět: Citovat

Je mozne merat AC prud digitalnym multimetrom dlhsiu dobu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33995
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2008, 20:47    Předmět: Citovat

A aky velky? Je trochu rozdiel, ci 20mA alebo 20A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund