Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tabulové nůžky NTE 2000/ 6.3
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 19:41    Předmět: Tabulové nůžky NTE 2000/ 6.3 Citovat

nemá někdo zapojení elektroniky těchto nůžek? Nůžky přelíždějí polohu, ale koncákama to není (oba spínají přibližně stejně). Desky č.22 a 23 (a) jsou osazené MZHáčkama (a z skušeností vím, že doopravdy odcházejí). Desky jsem si zkreslil, ale mezivanové zapojení už mi uniká (hodně RS obvodů mezi deskami). Tak prosím o nějakou inspiraci těch, co to dělali. Nejhorší je, když nevím, jestli je to elektronikou, nebo spojkou.
Dík Rošťák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 20:05    Předmět: Citovat

Podmínkou je dokonalá funkce brzdy/spojky, ve spolupráci se zámečníkem to zkontrolujte pomocí měrek.
Také musí docházet po přitažení spojky ke snížení napětí do cívky, změř to nejlépe vadaskou. Částečně je to vidět i na diodách, krátce po spuštění cyklu mírně pohasnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 22:51    Předmět: Citovat

Jak je výše psáno.
Přesně seřídit spojku a brzdu podle manuálu. Je nutné použít nemagnetické měrky ! Toto seřízení je třeba provést asi jednou za 2 roky - podle provozníc hodin. Pak seřídit dva koncové spínače na vačce hlavní hřídele, ty ovládají brzdu a tím i přejetí traverzy přes horní úvrať.
Tyto nůžky mi běhají cca 20 let ! Když byly nové , tak se pouze měnilo indukční čidlo snímání otáček setrvačníku, jinak bez poruch, pouze broušení nožů
Když by to pak nešlo, tak napiš, naskenoval bych schemata a poslal.

Karel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 22:55    Předmět: Citovat

Víš přesně , jak se šteluje spojka a brzda a na jakou míru ?
Máš manuál ?

Karel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 1:47    Předmět: Citovat

Činnost brzdy/spojky je dobré mít odposlechnutou při střihu naprázdno. Po vypnutí spojky musí být ihned intenzivní brždění a zastavení stříhací traverzy odhadem na dráze 3 - 4 cm. Pokud je dráha doběhu vyhovující, tak stačí jenom seřídit vačku koncáku a elektroniku nechat na pokoji. Pokud je brzda líná a doběh dlouhý, tak přeji upřimnou soustrast a kbelík solviny. Je nutno seřídit a zkontrolovat brzdu/spojku. Vyhodit pojistky od motoru, zapnout funkci tipování (tím je vyřazen obvod hlídání otáček motoru), mašinu spustit, počkat na sepnutí trojúhelníku a ovladačem spouštět stříhání. Změřit krok brzdy/spojky páskem mosazného (nemagnetického) plechu. Adhezní kameny musí být minimálně o 2-3 mm větší, než je šířka lamely. Krok na brzdě by měl být asi 1 mm. Nesmí být větší než 2 mm. Než začnete hýbat seřizovacím prstencem, tak je třeba najít všechny aretační prvky, kterými je prstenec zajištěn proti pootočení a uvolnit je! Pokud se povedlo mezeru seřídit, tak vypnout mašinu, nahodit pojistky a spustit pohon. Poslouchat spojku při rozběhu, jestli náhodou nevydává podezřelé zvuky díky přílišnému utažení brzdy. Je docela možné, že budou opotřebované, nebo zatuhlé kameny, nebo vratné pružiny a potom je nutné jejich rozchození, nebo výměna. Já to mněl natrénované na 3 m nůžkách před víc jak 20 lety. Na 2 m NTE bude spojka s menším průměrem, takže to nebude tak kruté. Je to ale čistá práce. Budeš akorát vypadat jako mladý čert, nebo horník když vyfárá. Popis nemusí až tak přesně sedět, protože se spojky vyvíjely za pochodu a provedení může být odlišné (u nás byly 3 stroje a každá spojka jiná). V případě, že je brzda/spojka seřízená a přesto nůžky přejíždějí, tak je ještě třeba natočit vačku, která ovládá koncák horní úvrati.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2008, 23:05    Předmět: Citovat

Bohužel, žádný manuál ani schémata nemám(až na ty zkreslené). Akorát návod a schéma siloviny. Jestli v návodu je štelování spojky, nevím, návod je u nůžek. Ale mám vypozorováno, že doba střihu je závislá od doby stlašení dvojtlačítek (jedno ovládání). Pokud jsem šikovnej (s časem sepnutí tlačítek) tak udělám i 10 střihů naprázdno. Pokud držím tlačítka déle, tak nůžky udělaj asi střih a půl, a samy se zastaví (že by časák z OZ na deskách č. 23 ?). Pak už zbývá pouze do ručního, a dojet nahoru. A ještě jedno, když jedou nůžky v automatu, tak spojka vydává na povely okamžitý rázný lupnutí, když v manuálu dojíždím do polohy, tak spojka reaguje se spoždením na povely a vyloženě NEOCHOTNě.
A to je ono, Je problém ve vlastní spojce, nebo v elektronice. Bez vlastních schémat nevím jak to oblbnout, co podberlit, abych vyřadil tu zdvojenou logiku. Ale to vytažení pojistek mě nenapadlo. Asi proto, že vím, že vede do desky 25 na a10 impulzy ze setrvačníku.
Takže prosím o schémata. Dík Rošťák, SCHROST zavináč POST.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: st únor 06 2008, 4:29    Předmět: Citovat

Uplně jsem zapomněl na tohle vlákno. Tak jak jsi popsal jejich chování, je vůle na brzdě přímo pekelná a nůžky brzdí jenom mechanickým odporem stroje. Nůžky je třeba nejdřív dát do pořádku po mechanické stránce a potom je dělat eletriku!!! Toto je vyloženě havarijní stav stroje a hrozí nebezpečí úrazu. Mám za sebou nepříjemné vyšetřování úrazu, kdy sice ne nůžky, ale ohraňovací lis, kde zámečníci místo aby seřídili brzdu, tak jenom přestavovali vačku tak dlouho, až se roztrhla lamela a kousek lamely spojil pohon lisu na tvrdo. Obsluha při tom přišla o obě ruce. U nůžek sice něco takového nehrozí, protože mají trochu jinak dělanou spojku, ale průšvih se může stát velice lehce, když bude obsluha vybírat forotu pod stříhací traverzou a nůžky se neudrží v HÚ. To potom bude mít obsluha tak přerovnané záda, že už to nerozchodí. Tobě potom zůstane na triku, že jsi špatně vyhodnotil stav nůžek a nezastavil provoz stroje, nebo nepřizval k opravě zámečníky. Dál jenom doplním dřívější innformace. Funkce má být následující:
1 střih - po zmáčknutí tlačítek se rozjedou nůžky a natlakují se přidržovače. Po natlakování přidržovačů lze už tlačítka pustit a pracovní cyklus se dokončí sám v HÚ. Pokud budeš tlačítka celou dobu držet, tak se nic na provedení cyklu nemění!!! Skončí stejně v HÚ.
trvale - stříhá tak dlouho, dokud držíš tlačítka. Po puštění tlačítek se dokončí započatý střih.
Nožní ovládání jede stejně, jako ruční, jenom v elektronice je obejita funkce hlídání tlačítek.
funkce T = tipování - speciální težím pro nastavování a kontrolu nůžek, Ovládání tlačítkama ručně a je vyřazena funkce koncáků na vačce a čidlo otáček. V jiné poloze přepinače ovádání se roztočí motor a po přepnutí přepinače na T(tipování) se motor vypne. energií setrvačníku lze nůžky přestavit do libovolné polohy. Tady si ale nejsem jistý, jestli to opravdu vypne motor. Tady se mi to míchá s lisama, které vypínají motor.
V elektronice je jediná funkce hlídaná časákem, a to otáčky setrvačníku. Otáčkový impuls ze snímače otáček setrvačníku udržuje monostabilní klopák překlopený. Jakmile se začnou prokluzovat řemeny a prodlouží se doba na otáčku víc než je zdrávo, tak se časák vrátí do klidového stavu a nůžky se zablokují. Jiná funkce ovládaná časem daným elektronikou tam není a ani nesmí být (dáno normami o ovládání pracovních strojů). Všechny pochody jsou řízeny sekvenčně a pokud tam funguje i čas, tak to je vyloženě dané jenom mechanickou funkcí stroje, t.j. koncáky na vačce pohonu stříhacího excentru.
Pokusím se spojit s bývalými kamarády, jestli tam ještě mají nějakou dokumentaci a okopíruju ji.

_________________
Všechno jde, jenom chcíplá koza ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st únor 06 2008, 17:27    Předmět: Citovat

Díky KBULDOVI už nějaké schémata mám, je tam i spojka/brzda. Majiteli zámečnické dílny jsem předal návod, jak na brzdu, ale jeho postoj je velmi liknavý (má totiž ještě jedny nůžky). Takže tam budu muset zajet, zjistit a opravit sám. Ale mě pořád zaráží, že nůžky stříhají podle doby stlačemí tlačítek, že prdí na polohovku. Jsem schopen udělat i půlstřih. A teďka, zakmitávají OBA koncáci, nebo nefungují oba S/R obvody? Až se k nůžkám dostanu budu chytřejší, zatím díky
Rošťák..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st únor 06 2008, 22:03    Předmět: Citovat

Schroste,
tobě je asi těžko radit, psal ti to honza_jan, psal jsem to taky,
nejdřív seřiď spojku a brzdu a pak se teprve zabývej elektronikou.
Ty jseš zřejmě schopnej rozjebat celou mašinu, až nepujde vůbec.
Ty schemata jsem ti měl zřejmě poslat, až když by to bylo skutečně v elektronice.
To honza_jan, při přepnutí na tipování se skutečně vypíná hlavní motor.
Karel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2008, 3:14    Předmět: Citovat

OK díky. Já to naposled viděl před 15 rokama a řepa mi už funguje jako kruhový buffer, kde nové informace vytěsňují ty staré. To potom když je něco takovéhohle, tak se mi vysype ze závitů kolečko rezu Laughing . Dokud jsem s tím žil, tak nebylo co řešit. Ale to už je dááávno. Já mám akorát ještě kopii servisní dokumentace na takového drobečka jako byly CNTA 25. Ty ale fungují kousek jinak. Jinak mám dojem, že ty nůžky už jsou tak zhuntované díky pečlivé údržbě, že už asi lamela s kamenama bude v háji a oprava strojní části se pěkně prodraží. Když on každý dobrák si myslí, že to je všechno jenom v eletrice a strojní část že je nezničitelná. Kdo ví kolik lidí se tam už vystřídalo a schrost šlápnul do pěknýho h...nědáka.
_________________
Všechno jde, jenom chcíplá koza ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2008, 22:47    Předmět: Citovat

Klídek, až se tam dostanu, budu chytřejší. Jeden pokus dá více, než deset řešení v teorii. Panáček ty nůžky koupil již nefunkční, někdo je přede mnou již po elektro stránce UPRAVOVAL, ale již není mezi živýma. Já jsem před časem vyměnil indukční čidlo a vrátil jeho "úpravu" do původního stavu (aspoň doufám). No a majitel se před měsícem ozval znovu, tentokráte s tím přejížděním. No a ty úpravy, co tam jsou na deskách 23 nevím, jestli jsou origo, či malá, drobná úprava pána přede mnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st duben 23 2008, 17:18    Předmět: Citovat

Tak jsem nějak zapoměl odpovědět. Takže hlavní závada byla v "tisícihranu" na lamele, prostě zatuhlá. Panáčkové rozebrali, svolali konsilium, a během dalšího týdne přeleštili, namazali a složili. Nůžky stříhaj jako divé, a dokonce nepřjíížděj.
Já jsem nechal "úpravy" tak jak jsou,jen jsem vrátil zapojení přetížení motoru, původně nefungovalo ani čidlo.To jsem vyměnil a zrušil klemy.
Takže všem DÍK
Rošťák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st duben 23 2008, 20:40    Předmět: Citovat

Tak vidíš, že jsme ti radili dobře, že to bude v mechanice.
Karel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt duben 24 2008, 20:03    Předmět: Citovat

kDYŽ ONO TĚCH ÚPRAV BYLO MOC, A JÁ NEVĚDĚL ČÍM TO JE...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mescalero



Založen: May 15, 2012
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: po říjen 18 2021, 11:51    Předmět: Citovat

Zdravím. Měl bych pár otázek. Nůžky NTA 3150/10. Tisíc místních úprav, různí technici a výsledek je takový, že motor se zapíná jen na hvězdu, bezkontaktní ovládání nefunguje už léta, stžíhalo se tlačítkem na panelu (asi tipovacím), ale fungovalo. Teď ale nespíná spojka. Jaké napětí má jít na spojku? Měnily se tyristory v deskách 26, ale bez výsledku. na prázdno jde na spojku 98V, ale při sepnutí stykače spadne napětí k nule. Diody 16 a 17 svítí slabě, když vytáhnu tuším pravou kartu 26 tak svítí silněji. Ani signály z karty 25 pro spínání tyristorú se mi nelíbí. Měřěno na Vývodu G tyristorů je na jednom +31V, na druhém -6V. Pak se měřily signály přímo z karty 25 a nikde nic (Ale myslím že jsem zapomněl přepnout sondu z x10 na x1). Tak nevím. Existuje rada?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund