Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

120W zesák a pár otázek
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2008, 18:35    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
Jestliže tomuhle rozumíš jako nikdo tady Laughing , nechápu co chceš stavět?
To není jenom pilka fidli-fidli. To se musí pájet a znát taky něco o součástkách.
Každý kdo umí trochu bastlit ví o elektroakustice asi 100x víc než ty.
Z toho vyplývá, že se začneš za chvíli ptát, jak se používá pájka.

Bude nejlíp, když čas strávený asi zbytečnému stavění(páč tobě to asi fungovat nikdy nebude) věnuješ práci na něčem, čemu rozumíš a za vydělaný peníz si to kup, nebo nech udělat. Confused

jinak seš strašný pako, zesáky už sem taky stavěl ale bylo to v rámci dílen, nedělal sem si nic co bych využil ve větším.
a někde se začít musí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2008, 18:54    Předmět: Citovat

to Darthy: uklidni se, nenadavej...precti si pravidla, kdybys je cetl, tak to budes vedet. muzes za to dostat banan. Sice se ani nepodepsal, ale to ti nedava pravo mu nadavat, on ti taky nenadaval, jenom kritizoval.

měnič = reproduktor , kapiš? Wink Myslel jsem to tak, aby sis tam vybral z nejakeho projektu tobe dostupnou kombinaci(stredy+vysky). Taky budes muset delat vyhybky...abys s tim pocital a to zase tak jednoduchy neni...hlavne potom doladeni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2008, 19:10    Předmět: Citovat

no já myslím že ta "nadávka" ho neurazila víc jak tu blbost co o mně napsal, a nebyla zase tak sprostá...ale tj fuk
tak s těma výhybkama si snad s pomocí literatury nějak poradím a o výhybkách už něco málo i vím, ale tam si budu muset trochu počíst jak je to vlastně s těma středama a výškama...o basách toho vím už dost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2008, 7:00    Předmět: Citovat

Darthy asi se trochu ztrácíš v pojmech, tak ti to zkusím objasnit, aby jste se stále nehádali.
Zvuk můžeš mít buď MONO, což dneska asi nehrozí protože to není nic moc, nebo STEREO.
Při stereu máš dvě bedny - jednu vlevo a druhou vpravo a zvuk je tak rozložený více v ploše a líp to zní. Pokud chceš aby to pěkně dunělo na basech tak buď ty bedny budou hodně velký, nebo uděláš normální a přidáš k nim ten subwoofer. A protože lidský ucho už nerozeznává odkud jdou basy, tak ti ten subík stačí jen jeden a bude hrát oba kanály - Pak máš sestavu 2.1. Když bys chtěl tak klidně můžeš ty subíky udělat dva.

Pokud máš domácí kino, tak kromě sterea jsou tam ještě dvě reprobedny vzadu a jedna vepředu uprostřed mezi hlavníma. To je ten Centr - neboli střed. Tyhle tři bedýnky už bývají menší, nemusí mít takový rozsah a výkon, protože jsou v nich převážně jenom efekty. Hlavní součást zvuku je v těch hlavních krajních bednách.

Pokud tedy uděláš subwoofer a dodáš k němu jen centr, tak dostaneš jenom mono s pěknýma basama, ale celkový výsledek nebude odpovídat vynaložený snaze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2008, 11:16    Předmět: Citovat

Jako anonym jsem byl, páč jsem se nepřihlásil.

Máš moc mladou a horkou hlavu. Je hezké, že sis vybral tento studijní obor, ale než začneš rozdávat moudra, nejdřív poslouchej.
Až budeš ve třeťáku, kde se bere el.akustika, budeš se divit jaké pitomé dotazy jsi měl.
S mechaniky elektroniky se setkávám každoročně u maturit a mívají hodně velké problémy s ohmovým zákonem.(nemusí to být tvůj příklad - jenom moje zkušenost).

Moje dedukce šla tím směrem, že chceš stavět zesík, ale ještě nevíš kolik bude zátěží, či-li chtěl jsi ušetřit na bedně přidáním další - menší bedny, ale zesilovač má jenom jeden výstup - to jsi nevědel?

Zesilovač podle návodu jsem postavil poprvé ve 13ti letech, ale vůbec jsem nevěděl co se tam děje. Taky jsem ho absolutně blbými pokusy vzápětí zničil.(neznal jsem souvislosti)

Bastlíř je ten, kdo ví co dělá. Podle návodu dělají ženský u linky třeba v Nokii a přitom neví k čemu to bude.

To jsou jenom moje obecné názory většinou nenamířeny proti nikomu.
Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2008, 16:03    Předmět: Citovat

to paveltl:no vše co si napsal vím takže to bude asi tím že se neumím vyjádřit...nebo já už nevím

to bubo0: proč si teda napsal že se zachvíli budu ptát jak se pájí a že se nevyznám v součástkách, když o mně prakticky nic nevíš - pokud soudíš podle toho co sem sem napsal tak to možná pochopím páč já se neumím jasně vyjádřit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2008, 16:24    Předmět: Citovat

Když si přečteš znovu svoje dotazy a odpovědi, porovnáš je s tím, co napsal Pavel, zjistíš, že to vypadá spíše než nesprávné vyjádřeni, jako kdybys netušil, která bije.
Proto byly moje reakce takové. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2008, 16:40    Předmět: Citovat

bubo10 napsal(a):
Když si přečteš znovu svoje dotazy a odpovědi, porovnáš je s tím, co napsal Pavel, zjistíš, že to vypadá spíše než nesprávné vyjádřeni, jako kdybys netušil, která bije.
Proto byly moje reakce takové. Smile

vím co je mono, vím co je stereo, vím co je 2.1, taky vím k čemu slouží všech 5 repráků k domácímu kinu tzv 5.1...blabla ale tak třeba to že se nehodí k SW jenom center kvůli zvuku sem netušil páč nemám zkušenosti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2008, 16:47    Předmět: Citovat

vím co je mono, vím co je stereo, vím co je 2.1, taky vím k čemu slouží všech 5 repráků k domácímu kinu tzv 5.1...blabla ale tak třeba to že se nehodí k SW jenom center kvůli zvuku sem netušil páč nemám zkušenosti

Ano, děkuji, teď jsi tomu nasadil korunu - končím s diskusí. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2008, 23:15    Předmět: Citovat

..a to je asi dobře... Cool

Prastará moudrost hovoří o tom, že učený z nebe nespadl a životní zkušenost chválí moudrost, takt a diplomacii.

Člověk se učí celý život, ať si toho je vědom, nebo ne.

A skromnost, ta sluší každému věku.

Právník

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 19 2008, 0:33    Předmět: Citovat

Nakonec mi to nedá, abych se do toho nezamíchal, i když trochu OT:
Darthy, když se řekne "získávat zkušenosti", tak to chce si to napřed osahat na něčem jednodušším. Nerozumím tomu, proč chceš stavět 120W zesilovač, výhybku a nevím, co ještě.
Povím ti, jak jsem získával zkušenosti já: začal jsem lampovým zesilovačem na sluchátko s 1F33, pak došlo na stereofonní 2x2W se dvěma EL84 a jednou ECC85 (kvůli tomu se mnou brácha dlouho nemluvil, on už to zkoušel s tranzistory a dostal se na 200mW).
Pak jsem si postavil třílampový osciloskop, to už jsme zase spolu mluvili, však ho brácha používá občas dodnes, stejně jako kámoš tuhle oprášil ten lampový stereozesilovač, který jsem mu někdy v pětasedmdesátém věnoval, ten potřeboval jen vyměnit elektrolyt ve zdroji a zase hraje.
Pak došlo na GD607/617, s nimi jsem se dostal na 2x7W, pak jsem zanevřel na MA0403 (2W), protože byl kumšt s ním udělat zesilovač stabilní, zato s MBA810 jsem postavil těch zesilovačů hezkých pár (tak do 6W, pokud nepočítám můstkové do trabošů se sítí 6V, ty do tří paralelně spojených osmiohmových reproduktorů dokázaly dát něco přes 9W), pak došlo na A2005, A2020, mezitím jsem si už sám navrhl a postavil stereofonní magneťák a FM tuner s 2x6W zesilovačem, pak další tuner s 2x20W zesilovačem (ten jsem minulý týden poprvé po 23 letech musel kuchnout, v zesilovači dosloužil jeden kondík), pak jsem jednomu muzikantovi dělal můstkový zesík 2x130W, ale nějak jsem nepocítil potřebu mít takový výkon doma. Zrovna tak, jako nemám žádný subwoofer, k dobrým bednám ho nepotřebuji. K PC i k TV dnes mám zesilovače 2x25W s TDA7374 a ani zdaleka jsem tento výkon ještě nevyužil.
A to jsem vynechal ještě tónový generátor a nf milivoltmetr a pár dalších užitečných ptákovin.
Proč to tak široce rozepisuji:
mezitím jsem vždycky posháněl nějakou tu literaturu (radši víc, než méně), katalogy, osvědčená a tovární zapojení, a na tom jsem se učil. Konzultovat to? V hifiklubu jsme do toho dělali jen čtyři, ale každý se věnoval trochu jiné technice a trochu jinak. Ostatní se věnovali audiovizuální tvorbě, aniž by museli vědět, jak to uvnitř funguje. Obvykle tedy nebylo s kým. Takže zase knihy, amáro a podobné časopisy a učit se.
Konzultovat to s někým můžeš v době, kdy budeš umět problém přesně definovat. Jinak obvykle dostaneš odpověď na něco, cos třeba raději ani vědět nechtěl.

Vědět jen to, co je mono a stereo a pár dalších názvů, je zoufale málo i na poskládání stavebnice od Flajzara.
Začni něčím jednodušším, osahej si to a, až získáš nějaké zkušenosti a budeš vědět, co od toho požaduješ, pusť se do něčeho výkonnějšího a vymakanějšího. A sem chodí pár skutečně práskaných bastlířů, kteří už mnohou konstrukci úspěšně postavili a zatím ještě na dobře položený dotaz blbě neodpověděli.
Na blbě položený dotaz se naproti tomu dá dobře odpovědět jen náhodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 8:52    Předmět: Citovat

Vracím se ještě nahoru. kde píše stepa o kondech. Zdravý selský rozum mi nedá ale kondík navinutý do svitku má vždy větší parazitní indukčnost než keramický polštářek. Takže keramické kondy jsou vhodné do vf zařízení a na blokování vf kmitočtů. Foliové svitkové tam, kde se s moc vysokými kmitočty nepracuje, nf, apod.
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 9:05    Předmět: Citovat

Pár obrázků, možná trochu mimo mísu.
Moc rád bych odkázal na web odkud jsem to stáhnul, ale už to mám dlouho, už to nemůžu najít.

Ale pro TVM ARN 226 to nebude. Pro 226 výrobce doporučuje uzavřenou ozvučnici.
Z vlastní zkušenosti vím, že ARN 226 v bassreflex aplikaci hrají opravdu špatně (hučí).

V případě kompaktního uzavřeného boxu 3way (ARN226 / ARP150 / ARV104), vše TVM Acoustics (700Hz/4kHz), bych si dovolil tvrdit, že jsou TVM špičkou ve své třídě.

Pro aktivní bassreflex woofer by to chtělo poněkud tužší basák.
Je třeba si srovnat v hlavě, na co chci woofer používat. Jestli na měkké basy pro domácí kino, nebo tvrdý, razantní bass pro techno.



AKTIV.WOOF 03.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  AKTIV.WOOF 03.jpg
 Velikost:  58.12 kB
 Staženo:  73 krát


AKTIV.WOOF 02.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  AKTIV.WOOF 02.jpg
 Velikost:  150.18 kB
 Staženo:  77 krát


AKTIV.WOOF 01.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  AKTIV.WOOF 01.jpg
 Velikost:  133.29 kB
 Staženo:  123 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 11:52    Předmět: Citovat

Do bassreflexové ozvučnice je vhodnější verze ARN 226 - 07/xx.
Má zdvojený magnetický obvod a po všech stránkách lepší parametry.
Ale takové ozvučnice se ladí k reproduktoru mnohem obtížněji, než při použití Helmholtzova rezonátoru.

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 12:11    Předmět: Citovat

SIDTIM napsal(a):
Do bassreflexové ozvučnice je vhodnější verze ARN 226 - 07/xx. Má zdvojený magnetický obvod a po všech stránkách lepší parametry.

Bych si dovolil opravit...JEDINA VHODNA VERZE, ostatni nepripadaji v uvahu(prave diky tomu magnetickemu obvodu).

BTW jak dlouho se dela ta 07? Ja mam takovy pocit, ze kdyz jsem si kupoval 05 pred 5ti-6ti lety, ze ji jeste neprodavali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund