Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TVM 6614

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mišák
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 06 2008, 11:20    Předmět: TVM 6614 Citovat

Zdravím lidi dostal se ke mě reproduktor TVM 6614, ale ve stavbě basáků jsem uplný amatér, avšak chtěl bych se vše nějak doučit, ke stavbě použiu asi MDF desku o tlouštce 20mm, jenže nemám absolutně ponětí jaké rozměry má bedna mít, popřípadě jaký objem, proto bych Vás chtěl požádat jeslti by mi je nemohl někdo navrhnout.
Od prodejního oddělení jsem dostal tuto informaci:
Reproduktor ARN 6614 doporučuji osadit v dvoupásmovém provedení do bedny o objemu cca 25 l a v třípásmovém provedení 30-35 l.
Jinak bedna by podle toho co jsem zjistil měla být asi uzavřená, poradí někdo prosím?? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2008, 11:31    Předmět: Citovat

Na výpočty okolo reproduktorových soustav je spoustu softu na netu . Zkus ZAGOOGLIT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2008, 12:10    Předmět: Citovat

Na http://diyfans.org/ mas nekolik DIY staveb s 6614, tak se zkus inspirovat tam, mas tam i plno teorie a odkazy na spoustu SW(se strucnym popisem co umi) pro navrh beden.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Mišák
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so leden 12 2008, 21:07    Předmět: Citovat

Já vím že na netu náký programy jsou aji jsem to počítat zkoušel ale jsem z toho jelen ostatně pokaždý mě to vyjde nák jinak nenašel by se moc prosím někdo kdo by mě navrhl kompletně rozměry?? byl bych mu moc vděčnej moje icq je kdyžtak 205855131
Návrat nahoru
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: so leden 12 2008, 21:26    Předmět: Citovat

K 6614, mezi akustiky známé pod tzv. "k6" doporučuji objem max 30 litrů uzavřené ozvučnice. Experimentování s basreflexovým nátrubkem /Helmholtzův rezonátor) nedoporučuji, pokud nemáš měřící vybavení za cca 2 milióny , vč. akustické komory, a nechceš stavět metodou pokusů a omylů třeba 30 beden. I "profi" programy spočítají parametry nátrubku tak, že se při ladění v komoře musí dost upravovat...
Bednu si tedy postav uzavřenou, všechny spoje důkladně sešroubuj, zalep a zatmel. Jakákoliv netěsnost se v basech nepříjemně vymstí.
Nemusíš nic počítat, basák bude, dle Tvého určení, zapojen asi přímo na PA, takže jen řádné přívody a konektory.

Na SW pro diskotéky to ale nebude, reproduktor nemá dostatečnou citlivost a výkonovou zatížitelnost, nelze od něj očekávat potřebný akustický tlak. Pro domácí použití (třeba k PC a domácimu kinu) však vyhoví.
Hodně úspěchů!

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mišák
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 13 2008, 11:04    Předmět: Citovat

Tak jsem spočítal tři varianty jak objem vychází zhruba kolem 30dm3 reproduktor je vždy na stěně se stejnými rozměry, rozměry jsou vnitřní, mohl by mi někdo poradit jaký nejspíše použít??
1.) 3,2dm x 3,2dm x 3dm = 30,72 dm3
2.) 2,5dm x 3,5dm x 3,5dm = 30,625 dm3
3.) 2,5dm x 2,5dm x 5dm = 31,25 dm3
Nevím jestli záleží nějak na poměru stran tak se radši ptám, jinak mají se dovnitř dát nějaké výztuhy?? a o jejich objem bednu zvětšit? A jak je to s vatelínem? ten se tam má taky připočítat a o to zvětšit objem? použiju asi MDF desku 1,8 nebo 2,0 mm a četl jsem že se tam vatelím dávat má tak zase ne tak se radši ptám. Předem díky za každou radu
Návrat nahoru
Mišák
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 13 2008, 11:08    Předmět: Citovat

oprava 1,8 nebo 2 cm
Návrat nahoru
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: ne leden 13 2008, 11:32    Předmět: Citovat

Všechny Tvé výpočty jdou realizovat. Záleží na Tobě, co si zvolíš, jak Ti bedýnka sedne do obytného prostoru.
Obecně byly problémy se soustavami, které byly hodně "placaté", tj. měly malou hloubku (pro pamětníky DIXI). Tvé výpočty jsou však značně vzdáleny těmto problémům, tekže řež, lep, šroubuj, tmel, brus,...apod.

Síla stěny 1,8 nebo 2,0 není v tomto objemu rozhodující, použij, co máš po ruce. Obecně však lze doporučit silnější materiál pro čelní a zadní stěnu, tenčí pak vyhoví všem ostatním.
Výztuhy při tomto objemu a síle materiálu nebudou nutné, při větších objemech a citlivosti vč. příkonu reproduktorů by to však již bylo zcela opačně.
Nemáš co zkazit, objem +- 3 l nebude mít poslouchatelný rozdíl, snaž se jen vytvořit vzduchotěsnou ozvučnici - kvalitu své práce poznáš až po našroubování repro: když potlačíš na membránu, musí se po uvolnění vracet pomalu (jako tlumič). Takže všechny lepené spoje pečlivě zatmel, a kolem repro, pokud jej nezapustíš, nalep těsnící pásku, třeba pro okna.

Ať se dílo podaří!

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: ne leden 13 2008, 11:40    Předmět: Citovat

Jo, a tzv. Vatelín, tedy možný tlumící materiál pro eliminaci stojatého vlnění, můžeš klidně nahradit prostým "molitanem", nebo skelnou či zdravotnickou vatou (pozor na bezpečnost při práci).
Akustici používají primitivní fintu: pokud "houknou" ústy do neosazené a zatlumené ozvučnice, má být odezva matná, nekonkrétní, prostě ze zatlumeného prostoru. Ono, problém stojatého vlnění se spíš nafukuje, je to sqvělá orná půda pro prodejce a výrobce. Hlavně to okecat na prospektech a pak prodáááááávat! Nezatlumená a zatlumená ozvučnice Ti bude hrát "na ucho" úplně stejně, protože úzké špičky v frekvenční charakteristice vůbec nezaregistruješ. Něco jiného je to u SW 3. řádu s rezonančními prostory a nátrubky. Ale to už je zcela jiná kapitola.

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mišák
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 13 2008, 11:42    Předmět: Citovat

Nakonec na radu uživatele stepa použiji box podle poměrů stran 0,8x1x1,25 takže výsledné vnitřní rozměry budou 25,5 x 32 x 40 cm a reproduktor bude uložen patrně ve straně 25,5 x 32 cm
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne leden 13 2008, 11:50    Předmět: Citovat

Jak jsem ti psal na ICQ, jsou to pouze doporucene rozmery autorem...muzes samozrejme zvolit jine. Ja radsi delam hlubsi bedny nez sirsi, takze se drzim v ramci moznosti tech pomeru.

ad molitan...co jsem slysel, tak molitanu se musi dat vetsi vrstva nez vatelinu. Skelna vata je uz asi dneska pase, radsi bych tam dal orsil(to je takova pseudovata)...ale dost to prasi. Ale kupovat to krasne drahe rouno, jak maji treba u dexonu...to fakt neeee.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: ne leden 13 2008, 11:59    Předmět: Citovat

.. a ve výsledku to stejně výjde jako spec. renomované kabely k bednám "se šipkou", jak jde signál od zesilovače k soustavě Puke
..nejmenuji...

Jen měření prokáže, co je lepší, ale máme zkušenost, že od jisté hodnoty zatlumení je jakákoli další snaha zbytečná. Ono i to zatlumení a lá zmačkaný igelitový pytel (autor Pan Janda) nebylo zcela blbé. Byť primitivní řešení, ale ekonomický výsledek ruku v ruce s naměřenými hodnotami byly naprosto jednoznačné!

Ale, jen nerozmazávat,"profi" bedny z U.S.A. jsou zcela bez tlumení a "jak hrajou" !!!!!!!!

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund