Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA Color 416 a digitálny sat. prijímač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2008, 19:37    Předmět: Citovat

Však jsem televize i videa léta dělal, už se nedopočítám, v kolika TVP jsem doplňoval jednu ze zvukových norem, ani kolik secamových TVP jsem předělával na PAL, o opravách nemluvě. Tak je trochu znám.
Na ten zvuk: výstupní impedance satelitu může být 600 ohmů, ale taky víc i méně. Vstupní impedanci přepínače zvuku máš kolem 5k, takže, přivedeš-li na něj z každého kanálu signál přes odpor 1k, klesne hlasitost asi o 2dB, ale vyrovnávací proud, který jinak teče z kanálu do kanálu právě přes ty odpory, snížíš o zhruba 12dB. Pokud mají výstupy satelitu menší výstupní impedance (co já vím, jak to uvnitř udělali, v tom nejsou výrobci jednotní), třeba mají po 100 ohmech, pak vyhozením odporů 47ohmů a jejich náhradou za odpory 1k snížíš vyrovnávací proud, který nehraje, jen topí, na desetinu, tedy o 20dB. A budeš mít pokoj.

Právě, že s A220 jsem nezkoušel přepnutí zvuku na vnější zdroj (AV) tak, aby šlo řídit zesílení napětím, většinou byl mezi ním a MBA810 poťák nebo i se hlasitost napětím řídila, ale nebyl na něj přivedený jiný zvukový signál, než vlastní, zato A223 to zvládá v pohodě. Snad se ozve někdo jiný, kdo má schéma, jak modul upravit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dusan94



Založen: Jan 03, 2008
Příspěvky: 368

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 20:38    Předmět: Citovat

Ahoj.
Byl sem pri kontajnery a nasel sem tam vyhodenej tv a tak koukam...
Posilam fotky.
Kdyz tak koukam na ten "novy" modul tak tam chybi C13 a R4, nevis proc?
Je to jinak modul Z, je to tam napsany.
Co bys mi ted doporucoval udelat?



IO A220D.jpg
 Komentář:
Tento byl v Merkuru Tesla 4160

Stáhnout
 Soubor:  IO A220D.jpg
 Velikost:  215.27 kB
 Staženo:  87 krát


IO A223D.jpg
 Komentář:
Tento mam dat do toho Merkuru?
Je s IO A223D.

Stáhnout
 Soubor:  IO A223D.jpg
 Velikost:  227.58 kB
 Staženo:  89 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dusan94



Založen: Jan 03, 2008
Příspěvky: 368

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 20:44    Předmět: Citovat

Apropooo
Nasel sem taky fungl dobre funkcni televizor OTF COLOR 462 Stereo, takze ak by se dalo z teho neco vyuzit, muzte mi napisat. Nebo kdyby nekdo chtel, muzu mu poslat. Samozrejme zadarmo, jenom za postovni. Nebo vlastne vyzdvihnuti televizoru mozne.
Zatim...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 22:12    Předmět: Citovat

dusan94 napsal(a):
Kdyz tak koukam na ten "novy" modul tak tam chybi C13 a R4, nevis proc?
Je to jinak modul Z, je to tam napsany.
Co bys mi ted doporucoval udelat?


To je v pořádku, v C110ST tyto součástky nebyly, tam byly jiné hodnoty a ještě k tomu zvenčí mimo modul (kvůli korekcím výšek a hloubek). Takže "nový" modul je 6PN 052 87 nebo 6PN 053 14.
Ty součástky tam doplň: C13=47uF/16V a R4=68 ohmů. Někde je tam spoj z vývodu 6 MBA810 na pin 4 konektoru modulu Z, ten musíš přerušit, protože dutinku 4 konektoru je potřeba propojit s pinem 3 A223D, to bude vstup zvuku zvenčí. Aby ti do zvuku nešuměl mezifrekvenční zesilovač, vyveď si z pinu 2 A223 diodu, přes kterou ho budeš uzemňovat.
Víc úprav tento modul nepotřebuje.

Na http://upload.ebastlirna.cz (soubor 6PN053 uuu.zip) najdeš, jak je zapojený modul Z z TVP Oravan. Podtržené jsou součástky, které musíš doplnit do modulu z C110ST, křížky nad dutinkou 4 znamenají, že tam od něj spoj nepovede. Je zvýrazněný spoj k A223, který doplníš.
Druhé schéma ukazuje, co musíš do televize přidat i s ovládacím napětím. Šedě značené součástky v obou schématech jsou nepovinné, leda bys z té televize chtěl nahrávat. Jinak je normálně vynech.
Jo, a neděs se DIN AV konektorů, proto jsem ti tam připsal čísla kontaktů ve scartu. Rozdíl je v tom, že scart má samostatné piny pro vstup a výstup, kdežto v DIN AV konektoru sloužil stejný pin jako vstupní (na pinu 1, t.j. scart 8 je 9-12V) nebo výstupní (pin 1 nezapojený).
Snad ti to z toho bude jasné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dusan94



Založen: Jan 03, 2008
Příspěvky: 368

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 0:01    Předmět: Citovat

.....Pokud sem tomu dobre rozumel, musim tam dat ten odpor, kondenzator. Ale diodu aku? Na to blokovanie? Normalnu 1N4148?
Je to pro mne trosku tezky, muzes mi to dat nejak lehci? Lehci vysvetlit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 7:53    Předmět: Citovat

Napřed zkontroluj plošňáky, zrovna jsem doma žádný modul Z do C110ST nenašel, abych se kouknul.
Ale musíš jako první vyhodit případné propojky mezi MBA810 a dutinkou 4 konektoru (tuším, že je tam zkrat přes pozici elektrolytu C13: přerušit!).
Pak tam do připravených otvorů zapájíš C13 a R4.
Dutinka 4 konektoru ti zůstane volná, tak ji kouskem drátu propoj na nf vstup A223 (pin 3).
Diodu D6 to chce s malou kapacitou, 1N4148 na to právě vyhoví. Tento typ ostatně vyhoví i jako D5.

Desku modulu N nemám, v Merkuru tuším ani nejsou připravené plošňáky poblíž modulu O pro dodatečně přidání T3, ale ten není problém připájet odspodu základní desky poblíž špiček 1 a 2 modulu O (ne do modulu).

Televize řad C110 i C416 miluju, nakonec mám rád i Mánesy a Oravany, dokud jim funguje zdroj. Byly to stroje přehledné, snadno a levně opravitelné a mimořádně trvanlivé. Ale o tom asi víš svoje, jinak bys to nedělal. Nakonec naše C110STII od roku 1984 hraje, teď ji má máma, protože potřebovala málo hlubokou televizi a velký obraz. S klasickou obrazovkou dnes takovou televizi neseženeš. Jo, 110° vůbec nebyl špatný vychylovací úhel...
Nedávám ti to po lopatě, protože na to zrovna v poslední době chvilky kradu - tuhle odpověď jsem začal psát v 06:15, pokračuji od 07:50... ale aspoň se u toho něco přiučíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jano2



Založen: Dec 28, 2006
Příspěvky: 1753
Bydliště: Orava,sever

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 8:01    Předmět: Citovat

dusan94 napsal(a):


Po druhe, tys fakt dobry. Vis dobre poradit, dle mne, se velmi dobre vyznas v teto problematike. Kolik mas let? Jiste skuseny a ostrileny, ne? Smile

A hlavne,velmi ochotny,poradit,snat i pomoct!!!

_________________
Malo toho viem,radšej sa spytam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dusan94



Založen: Jan 03, 2008
Příspěvky: 368

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 20:17    Předmět: Citovat

No takhle. Ako je mozne videt, pouzil sem schemu rovnaku jako pri 416 Color, jako ste mi poradili - posilam obrazek schemy..
No ale vubec nevim co mam jako a kde pozapajet, je to pro mne spanielska dedina. Vubec nevim kam mam zapojit blokovani, vodkud mam sebrat 12 V, kam mam pripojit audio vstup,...
Jedine co sem vedel udelat, ze sem doplnil C13 a R4. Ale to se mi taky nezda, kdyz musim oddelit ten pin z IO. Tak jak to tam mam vubec udelat?
A ani s tou diodou - to mi neni jasni.
Kdyz by ste byli taki hodni a poradili mi, jak na to...
DEKUJI



Schema.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schema.JPG
 Velikost:  48.85 kB
 Staženo:  145 krát



Naposledy upravil dusan94 dne út leden 22 2008, 22:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dusan94



Založen: Jan 03, 2008
Příspěvky: 368

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 21:08    Předmět: Citovat

Kde na modulu O najdu C25 a R25? Vdyt tam nic takeho neni. Spousta kolem ale C 20 a R25 jsou asi nejak skryte. Nemate prosim schemu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 22:21    Předmět: Citovat

(Ty citace jsem trochu pokrátil, není třeba zasírat server opakováním všeho, co už tu je, to pro příště).

Tak jsem se k jedné C110ST dostal, vyndal modul Z, vyfotil a zase ho vrátil zpět. Myslel jsem, že sis trochu víc promazal mozkové závity, ale budiž, tady to máš dokreslené:
Plošky, na které se připojí C13, jsou spájené dohromady - zkratovací cín odstraň a dej tam ten kondík tak, jak je nakreslený.
Stejně tak najdi díry pro R4 a dej ho tam.
V místě, které jsem označil, přeškrábni spoj od dutinky 4 konektoru.
Kouskem izolovaného drátku propoj dutinku 4 konektoru s pinem 3 IO A223 (označeno žlutě se stínem)
A anodu diody D6, která pak povede k přepínači AV, připoj na pin 2 IO A223 (také označeno žlutě se stínem).

A máš z modulu Z pro C110ST modul z pro Oravan a tak ho můžeš použít v Merkuru.

V modulu O nic nehledej, v něm se nic měnit nemusí. Nanejvýš připojíš na pin 4 IO A240D anodu diody D5 blokování z přepínače, podobně, jako je D6 v modulu Z. Je to totiž úplně jiný modul, než v C416.

Jinak schéma Merkura je ke stažení na http://www.radiojournal.cz/schemata.htm (2 soubory).

Modul N v Merkuru samozřejmě také není, ani tranzistory T3, T6, ani diody D5 (ta, co blokuje obraz - ale někdy to chodí i bez ní) a D6 (to je ta, co blokuje zvuk). V Oravanu jsou na základní desce, v Merkuru je musíš dát zespodu na stranu spojů základní desky (mimo ty diody, ty jsou nahoře jedna těsně u modulu O a jedna těsně u modulu Z, katody diod spojené dohromady a drátkem vedené k přepínači).



mod_Z-C110ST.jpg
 Komentář:
Jak z modulu Z pro C110ST udělat modul do Oravana a Mánesa (a nakonec třeba i do Merkura, ale tam nejsou nutné ty žluté věci, když zrovna není třeba AV vstup)

Stáhnout
 Soubor:  mod_Z-C110ST.jpg
 Velikost:  135.61 kB
 Staženo:  115 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dusan94



Založen: Jan 03, 2008
Příspěvky: 368

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 22:42    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
(Ty citace jsem trochu pokrátil, není třeba zasírat server opakováním všeho, co už tu je, to pro příště).
Jinak schéma Merkura je ke stažení na http://www.radiojournal.cz/schemata.htm (2 soubory).

Modul N v Merkuru samozřejmě také není, ani tranzistory T3, T6, ani diody D5 (ta, co blokuje obraz - ale někdy to chodí i bez ní) a D6 (to je ta, co blokuje zvuk). V Oravanu jsou na základní desce, v Merkuru je musíš dát zespodu na stranu spojů základní desky (mimo ty diody, ty jsou nahoře jedna těsně u modulu O a jedna těsně u modulu Z, katody diod spojené dohromady a drátkem vedené k přepínači).


Smile

Musim ti neco napsat!

Ses primo genialni.

Ani nevis, jak moc si mi ted pomohl. DEKUJI JESTE JEDNOU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 22:53    Předmět: Citovat

Ten modul přepínače udělej podle modulu N, co je na uploadu, a na tohle schéma z C416 radši zapomeň.
Napájení je tam označené na pinu 4 modulu N (bez napájení jede TV, když tam připojíš 12V, přepne na AV). Protože zřejmě ze satelitu nebereš napětí pro automatické přepnutí pinem 8 scartu, zapoj ten drát na spínač, kterým na něj z televize přivedeš +12V.
Vypneš - televize pojede jako televize, zapneš - televize funguje jako monitor. To šedivé v modulu N je tam jen pro případ, že bys měl video bez tuneru a chtěl z ní nahrávat. To tam dávat nemusíš.

A nedávej tam celé citace, prosím. Už jsem jim začal mazat prostředky, ať to zkrátím. Klikni normálně dole na Odpovědět a je to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dusan94



Založen: Jan 03, 2008
Příspěvky: 368

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 23:10    Předmět: Citovat

Dobraaa, tohle, cos nakreslil sem presne i tak udelal. Taky sem dal kolik na vyvod 4 na hlavni dosce. Tu diodu - co mi trci katoda - kam mam zapojit?
Kdyz uz bude zapojena ta katoda, pak muzu klidne pripojit Z modul na tu hlavni dosku, ne?
Co mam udelat pak?
Porad nevim, kam dam audio a video vstup ze scartu.
Dnes sem si mimochodem koupil scart samcu a stineni kabel pro ten satelit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 23 2008, 6:12    Předmět: Citovat

Na katodu diody si připoj delší kousek vodiče a přes to převlékni kousek bužírky (třeba i smršťovací), aby se ti to nikde nemohlo spojit s kostrou, to by ti pak šel zvuk jen z AV.
Volný konec drátku pak připojíš na kolektor T6 u modulu N, který musíš udělat podle schémátka 6PN053 78u.tif, co je na uploadu. Protože tou diodou zkratuješ vstup 2 A223, kde je ještě poměrně slabý signál, musí být dioda co nejblíž k němu. Když je T6 spenutý, dioda otevřená, mf část zablokovaná, tak je jedno, na kterém konci drátu ta dioda je. Ale, když chceš koukat na televizi, už ta délka drátu mezi A223 a diodou (její vývod) může hrát roli: zkrátka mezi diodou a A223 by neměl být víc, než centimetr. Od ní k přepínači pak klidně může být půl metru.
Na týž kolektor stejným způsobem připojíš i diodu D5, kterou vyvedeš z modulu O, pokud by to bez ní dělalo zrnitý obraz.
V podstatě ten tranzistor sepne proti kostře (a zahluší mezifrekvenční zesilovače, aby nešuměly, když tam jde signál odjinud) jen v případě, že na ovládací vstup přepínače (jakoby z pinu 8 scartu, který tam nebude) přivedeš +12V přes vypínač.

Asi jsem špatně odhadl tvoje znalosti o funkci základních součástek - víš, ono to ve většině tesláckých televizí chodilo podobně, drobné změny v zapojení byly podmíněné například použitím novějšího integrovaného obvodu, případně se vyžadoval vyšší komfort ovládání. Ale princip, co za jakých podmínek ta součástka dělá (teď nemyslím typ, ale druh činnosti, která se od ní chce, třeba jak mf zesilovač a detektor obrazu či zvuku) se s léty nemění.
Přece jen ti tu z toho už dlouho dělám návod na stavebnici: "když to uděláš přesně takto, musí to chodit". To ostatní (modul N a jeho okolní součástky, zapojení konektorů a spínače AV) ti už nebudu mít kde a jak vyfotit, leda bych sehnal Merkura a udělal to v něm. A to už skutečně nemůžu.
Je ale docela dobře možné, že někdo jiný to podle prvních dvou stránek tohoto vlákna má dávno hotové, jen to vyfotit a návod dodělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dusan94



Založen: Jan 03, 2008
Příspěvky: 368

PříspěvekZaslal: st leden 23 2008, 19:23    Předmět: Citovat

Napises mi normalny postup ako postupovat, ako pozapajat soucastky?
Raz to pises tak, raz tak. Vubec se ti v tom uz nevyznam a mam z teho zmatek. Vzdyt vubec nevim kam mam pripojit video a audio vstup. Vice nechci, zadnej out video, nebo audio. Jenom sledovat digitalny porady pres satelit na Merkuru 4160.

Tak nikto neporadi? Normalni postup pro laika???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund