Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prosím poraďte - C v obvodu stř. a obdélník. proudu
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 13:02    Předmět: Prosím poraďte - C v obvodu stř. a obdélník. proudu Citovat

Zdravím, ve škole jsme dostali toto zadání:
Máme kondenzátor 10nF, odpor 1kohm a zdroj sinus. a obdélník signálu.
Na něm nastavujene napětí tak,aby na kondenzátoru bylo napětí od 5V do 0,5V po 0,5V a zapisujeme napětí zdroje,napětí na C,napětí na R a máme vypočítat proud a impedanci C.
Problém je v tom,že nevím jak to udělat.
Kdyby mi někdo mohl pls poradit.
Zadání ze školy i s tabulkou co jsem naměřil a schematem je tady: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/67327/Zadani.rar_1.27MB.html

ještě jednou díky za odpovědi


Naposledy upravil womacka dne st leden 02 2008, 17:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 13:07    Předmět: Citovat

ještě jsem zapoměl uvést že v obou případech je frekvence 300Hz Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 15:01    Předmět: Citovat

Použij Ohmův zákon. Znáš úbytek na odporu, vypočti proud I = U/R.
Znáš napětí na kondu a proud obvodu, vypočti impedanci Z = U/I.
Když si to dáš do Excelu nebo OO, tak se to spočítá samo Smile

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 15:19    Předmět: Citovat

Jasně,to jsem taky tak dělal,ale měřil jsem to znova doma a zjistil jsem,že napětí na odporu není +-2V ale jen 160mV,protože když odpor má 1K a Xc je 530kohmu,tak se napájecí napětí přece musí rozdělit v poměri 1:530, To znamená že na odporu bude 160mV a všechno napětí bude na kondíku.
A z toho celýho plyne že ten program Rc2000 ve škole měřil nesmysly,protože ukazoval na odporu 2V a na kondíku 5V,když napájecí napětí bylo 5,1V.
A taky prou má vyjít v mA a přes tu impedanci výjde +-9uA. aha...
A teď babo raď.
Jestli někdo chodil na SPŠE v Brně na Kouknicově,tak ví,že k Dvořákovi nemůžu přece udělat svoje vlastní měření a říct mu,že má rozbitej program na PC. Takže teď je to ještě víc v háji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brzda



Založen: Jul 06, 2006
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 16:13    Předmět: Citovat

womacka napsal(a):
Jasně,to jsem taky tak dělal,ale měřil jsem to znova doma a zjistil jsem,že napětí na odporu není +-2V ale jen 160mV,protože když odpor má 1K a Xc je 530kohmu,tak se napájecí napětí přece musí rozdělit v poměri 1:530, To znamená že na odporu bude 160mV a všechno napětí bude na kondíku.
A z toho celýho plyne že ten program Rc2000 ve škole měřil nesmysly,protože ukazoval na odporu 2V a na kondíku 5V,když napájecí napětí bylo 5,1V.
A taky prou má vyjít v mA a přes tu impedanci výjde +-9uA. aha...
A teď babo raď.
Jestli někdo chodil na SPŠE v Brně na Kouknicově,tak ví,že k Dvořákovi nemůžu přece udělat svoje vlastní měření a říct mu,že má rozbitej program na PC. Takže teď je to ještě víc v háji.


Dvorak to je kanec Very Happy, ten na RC merit neumi. RC2000 ovlada Pospisil. S tim sme zmerili vsechny ulohy a bez problemu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19563
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 16:42    Předmět: Citovat

A co takhle použít Pythagorovu větu?
Čtverec napětí na odporu plus čtverec napětí na kondenzátoru se rovná čtverci napětí měřicího signálu.
Když si to zakreslíš do Thaletovy kružnice, jejímž průměrem je napětí zdroje signálu, pak 2V na odporu a 5V na kondenzátoru dávají dohromady 5,38V na celé sériové kombinaci RC. Tedy žádných 7V. Program tedy spíše jen příliš hrubě zaokrouhluje a počítá už se zaokrouhlenými čísly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 17:01    Předmět: Citovat

Také se mi zdá, že chceš abychom za tebe udělali domácí úkol.
Jen se potrap s učebnicí a podívej se na fázory. Proto totiž je ta úloha takhle postavená.
Dvořáka jsem nikdy neviděl a neznám ho, ale za to co tady píšeš, bys zasloužil - a omluv se mu.
Až budeš něco umět - pochopíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 17:11    Předmět: Citovat

Tak teď jsem z toho úplně blbe. Tím chcete jako říct,že těch 2,1V na odporu a 5V na kondíku je dobře?
Měřil jsem to před chvílí na osciloskopu a rms metru a vychází na tom odporu mV a ne V. Tak kdo má pravdu?
Přece napájecí napětí se rozdělí v poměru odporu rezistoru a kondíku. A když Xc výjde 530Kohmu a odpor je 1Kohm,tak poměr je 1:530,čili všechno napětí bude na kondíku. Tomu se říká matika.
A kdybych chtěl udělat úkol,tak bych to napsal rovnou a ne oklikou.Mě stačí když mi někdo vysvětlí, jak je to zprávně. Jo a elektroniku náhodou znám,dík za optání, na konci druháku jsem měl 2 Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 17:25    Předmět: Citovat

1. Kde jsi vzal 530 kohmů - spočti znovu, nebo oprav zadání

2. při sinusu jsou naměřeny blbosti - nefunguje Kirchofův zákon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 17:30    Předmět: Citovat

Měřená napětí jsou odečet z osciloskopu( max.) , měřáku(ef.), nebo je to pomíchané?
Napětí se nerozdělí v poměru odporů, ale v poměru čtverců těchto odporů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 17:38    Předmět: Citovat

To napájecí napětí je nastavované na generátoru a Uc a Ur jsou odečítaný na měřáku.
Jestli dobře chápu to co mi říkáš,tak by pak napájecí napětí muselo být např 5,3V s fází X°,protože když sečtu 5V s fází 90° a 2,1V s fází 0°,tak mi kalkulačka hodí 5,42 s fází 67°
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 17:46    Předmět: Citovat

Když chíli vydržíš,tak asi za hodinu až dvě příjde taťka a hodíme do komplu ty hodnoty z osciloskopu a pošlu ti to. Pak se uvidí co ty na to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 17:57    Předmět: Citovat

Tak to vypadá žes pochopil fázové posuny - jeden z úkolů úkolu.

Reaktanci, jak ji počítáš lze uplatnit jen u sinusu, páč tam je jednoznačně daná frekvence.( mně vyšlo 53 ohmů).
U obdélníku to bude složitější, páč se tam míchá spousta frekvencí s různou amplitudou (fourierův rozvoj). Pokud jste brali harmonickou analýzu signálu, tak budeš v obraze. V tomto případě lze jednodušeji Xc změřit - druhá část úkolu.
Předpokládám, že zjistíš, že se Xc a tím výsledná impedance obvodu nemění s napájecím napětím.(jsou tam nepřesnosti dané chybami měření)
Když ti to tak vyjde, máš splněno a p. Dvořáka zcela jistě potěšíš - a sebe taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 18:12    Předmět: Citovat

Můžu tedy ještě vědět,jak jsi Xc spočítal? Když do vzorce Xc=1/(2pí*f*C) dosadím,výjde to takhle: Xc=1/(2pí*300*10 na -9)=530,5Kohmu.
A pak proud výjde 9,4uA a tím pádem Ur=I*R=9,4uA*1000=9,4mV
Question Question Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 18:52    Předmět: Citovat

Na kolikátou-že je mikrofarad?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund