Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Technické údaje k trafu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lexxaa



Založen: Feb 14, 2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2007, 14:47    Předmět: Technické údaje k trafu Citovat

Dostal se mi do rukou jeden vysokofrekvenční transformátor ze starého monitoru Acer. Vím na jakých konektorech jsou jaká vinutí. Potřeboval bych vědět nějaké jeho technické údaje jako např. frekvence, počet závitů, výkon, proud..... Je na něm seriové číslo 19-20073-001 LSE a pochází z monitoru ACER ACERVIEW 7176IE 7176IS. Nemám absolutně tušení, kde bych tyto udaje mohl najít. Předem děkuji za jakoukoli radu.
_________________
Nejsem neomylný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2007, 15:09    Předmět: Citovat

Asi myslíš vysokonapěťový?
údaje jako výkon nebo počet závitů se neudávají, ty jsou snad leda tak ve výrobní dokumentaci ve firmě. Provozní frekvence je u každého "multisync" monitoru rozmanitá od VGA přes VESA až někam k 60 kHz u největších rozlišení a podle toho se mění proud.
Napětí na primáru se u 17" monitorů pohybuje okolo 150V, když tak ať mě někdo opraví.
Jestli se dá do jádra přivinout pár závitů, můžeš z poměru napětí pak dopočítat převodový poměr na původních vinutích. Bude to s chybou, něco sežere vestavěný VN usměrňovač a pomocné obvody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2007, 15:35    Předmět: Citovat

Tady máš o tom nějaké hovadinky
http://www.danyk.wz.cz/ihvt.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lexxaa



Založen: Feb 14, 2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2007, 18:26    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Asi myslíš vysokonapěťový?.


Díky za informace, na vysokonapěťový bych brzy určitě taky zeptal. Já mám ale na mysli to impulsní trafo, které napají to vysokonapěťové trafo. Výstupní napětí na sekundáru je 190V. Jenomže když se snažím spínat primární vinutí pomocí MOSFETu (IRF 740), tak mi to v jednom kuse pálí pojistky a tranzistory. Snažím se přijít na to, kde dělám chybu. Jestli jsem zvolil špatný tranzistor, nebo frekvenci....

_________________
Nejsem neomylný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2007, 18:57    Předmět: Citovat

máš jistotu že to trafo bylo OK? v Acerech i ve Viewsonic trafa docela odcházela, stačilo zvolit špatnou frekvenci a monitor si trafo upekl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lexxaa



Založen: Feb 14, 2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2007, 21:01    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
máš jistotu že to trafo bylo OK? v Acerech i ve Viewsonic trafa docela odcházela, stačilo zvolit špatnou frekvenci a monitor si trafo upekl.


Proměřil jsem si primarní i sekundární vinutí a ty mají odpor v rozmezí 0.5 až 1 ohm. To by mělo být OK, ne?

_________________
Nejsem neomylný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2007, 21:49    Předmět: Citovat

mezizávitový zkrat ohmmetrem nepoznáš.
Vn trafo má obyčejně víc sekundárů než jeden a určitě nebude mít jeden ohm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lexxaa



Založen: Feb 14, 2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2007, 13:35    Předmět: Citovat

Já ale potřebuju nějaké info k tomu impulsnímu trafu, které dává na sekundáru těch 190V. Pokud mi nebude fungovat impulsní zdroj, tak mi vn trafo bude k ničemu.
_________________
Nejsem neomylný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2007, 14:30    Předmět: Citovat

lexxaa: Můžu se zeptat na co to bude sloužit? Nebo to děláš jen tak ze zvědavosti, zda ti to bude fungovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lexxaa



Založen: Feb 14, 2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2007, 18:08    Předmět: Citovat

Dělám si zdroj vysokého napětí ale zasekl jsem se právě u impulzního zdroje. Předělal jsem si zapojení z monitoru Acer, který jsem tu už uvedl. Zapojení toho monitoru je myslím možné stáhnout v download sekci.
Impulsní trafo spínám frekvencí cca 25kHz pomocí obvodu TL494. Při zapnutí mi to upalí přechod drain-source na tranzistoru MOSFET IRF740. Je dělaný na napětí 400V, tak možné, že ho nějaká napěťová špička odpalí anebo teče tím primárním vinutím příliš velký proud... Opravdu nevím, čím to může být.

_________________
Nejsem neomylný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2007, 18:59    Předmět: Citovat

jestli pod tím pojmem "impulsní trafo" myslíš trafo z napájecího zdroje, tak to je obvykle napájeno přímo ze sítě (primární napětí asi 300V ss), pracuje na frekvenci která je synchronizovaná zpětně z rozkladů (kvůli omezení rušení) a zpětnou vazbou se reguluje střída podle energeticky nejvydatnější větve sekundáru. V monitorech bývá často UC3844.
Nezdá se mi ale, že by primár měl okolo 1 ohm.
V obvodu primáru je důležitý člen RC (R-C-dioda) který požere špičky při rozpínání vzniklé rozptylovou indukčností.
Tyhle zkoušky je nejlíp dělat s regulačním trafem a se žárovkou 100W v sérii s napájením, sníží to spotřebu odpálených polovodičů.
Máš tam asi něco blbě. Primární proud se dá hlídat snímáním proudu na emitorovém odporu, řídicí integráče mívají k tomu účelu řídicí vstup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lexxaa



Založen: Feb 14, 2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2007, 12:55    Předmět: Citovat

Tak jsem pro jistotu přiložil schéma. Je to pouze výstupní část s transformátorem. Regulaci provadí TL494 a ta funguje správně.
Signál Switch je přiveden na driver IR2118 a ten pak již přímo spíná tranzistor T1. Tranzistor je chráněn RC článkem tvořený R20(1k/2W) a C20(1n/1000V). Dále je připojena paralelně k primárnímu vinutí rekuperační dioda D3(BY500). Když jsem se pokoušel postupně zvyšovat napětí na primáru, tak proudová pojistka 0.5A u zdroje napětí začala fungovat už při cca 10V!



transformator.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  transformator.jpg
 Velikost:  87.89 kB
 Staženo:  259 krát


_________________
Nejsem neomylný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2007, 17:50    Předmět: Citovat

Buď je vadná D3 nebo má trafo záviťák, zkus použít na zkoušku nějaké jiné třeba z nějakého PC zdroje, a uvidíš. Díval ses na průběhy osciloskopem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2007, 21:22    Předmět: Citovat

Předpokládám, že má jít o propustný měnič. Co ta dioda D3? Takhle zapojená nic nerekuperuje, jenom bude rozptylovat ztrátové teplo. Není náhodou příčinou právě ona? Pokud jsou výstupní kondenzátory nějak již nabité, potom se energie mag. pole při rozepnutí tranzistoru v jádře nepřelije do sekundáru, ale způsobí pokračování proudu přes diodu D3. Strmost klesání proudu bude poměrně malá, protože protinapětí brzdící proud v primárním vinutí je jen okolo 0,6 V. Takže se může stát, že další sepnutí tranzistoru přijde v době, kdy vinutím ještě teče proud. Nevidím nikde zpětnou vazbu zmenšující šířku impulsu. V krátké době může proud značně narůst.

Vlastně, když se tak na to zapojení dívám, ta dioda D3 způsobí, že na primárním vinutí trafa je stejnosměrná složka napětí a nárůst ss proudu primárním vinutím není nijak omezen, jen jeho činným odporem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lexxaa



Založen: Feb 14, 2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 10:31    Předmět: Citovat

Ano jedná se o propustný měnič. Diodu D3 jsem odpájel, ale i přesto mi to odpálilo tranzistor.
Vystupní kondezátory jsou zatížené odpory, takže se sice ne moc, ale budou vybíjet. Energie by se tedy měla přelévat z primáru do sekundáru. Reguluje se vystupní napětí 190V. Šířku impulsu jsem si zatím nastavil jako co nejkratší, abych to trafo moc nevybudil. Nicméně nemohl jsem si s tím moc pohrát, protože hned po připojení mi to spálí tranzistor.
V tuto chvíli mě napadá, jestli jsem opravdu nezvolil příliš malou frekvenci a trafo tak nepřebudil. Trafem by pak procházel příliš velký proud a to by mohlo být příčinou zničení tranzistoru.

_________________
Nejsem neomylný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund