Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

udržení otáček SS motoru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MichalD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2005, 19:58    Předmět: udržení otáček SS motoru Citovat

mám motor ss 240V/3A s napěťovou regulací (0-10V). Pokud motor zatížím, klesají otáčky a já musím trochu potíkem přidat, poté co se otáčky zase zvýší musím trochu ubrat. Je nějaké řešení (myslel jsem na vřazený odpor 1ohm před motor a z něj sbírat napětí to pak nějak zpracovávat.) Sad
Návrat nahoru
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2005, 20:21    Předmět: Citovat

nejrozumnejsi je na rotor umistit nejaky magnet a pomoci hallova snimace snimat otacky a pomoci fazoveho zavesu generovat ridici napeti aby to stabilizovalo otacky

jeste jsem videl metodu kde nebyl fazovy zaves, ale citac ktery zobrazoval otacky tento udaj se pak porovnaval s nejakou nastavenou hodnotou a vysledek byl pouzit pro zvyseni/snizeni regulacniho napeti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2005, 20:28    Předmět: copak o to Citovat

to by šlo - na podobném principu makají vestavěné regulátory většiny ss motorků v kazeťákách, jenže ty současně hlídají napětí na kotvě motorku (jak to souvisí, je na příliš dlouhý rozbor), což tady nejde.
Asi by bylo jednodušší snímat otáčky a výstupním signálem z otáčkoměru ovládat řídicí napětí. Konečně - motory ve čtečkách a děrovačkách děrných štítků také měly snímač otáček: odstředivý spínač, který při překročení otáček odpojil motor.

Několik řešení jsem zveřejnil tady: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=199&mode=&order=0&thold=0 , třeba se bude některé z nich hodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: po srpen 15 2005, 20:45    Předmět: Citovat

Někde v Amáru, nebo v "Udělej si sám" bylo zveřejněno zapojení samostabilizujícího Tyristorového (z určitými tolerancemi) regulátoru otáček AC komutátorového motoru (vrtačka, flexka) za pomocí napětí kotvy. A nebyl moc složitý
Návrat nahoru
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2005, 20:19    Předmět: Regulátor Citovat

Dříve byl tyristorový regulátor často popisován, poslední dobou už lidi málo bastlí, tak to opadlo.

Nejjednodušší zapojení je tyristor v sérii s motorem, motor je přitom zapojen v katodě. Ke svorkám zdroje se připojí poťák a běžec se spojí s řídící elektrodou tyristoru. Celé se to pochopitelně napájí střídavým napětím o dost větším, než původní ss.

Toto zapojení sice funguje, ale pro zlepšení bývá doplněno o ochranný odpor a diodu řídící elektrody pro snížení namáhání řídící elektrody v závěrném směru, kondezátor proti cukání a diodu a odpor v sérii s potenciometrem. A samozřejmě odrušení Wink

Stabilizace otáček je výborná, při brzdění motoru třeba rukou, je krásně cítit, jak tyristor přidává proud, aby udržel otáčky. Postavil jsem toho řadu a vždycky to fungovalo pěkně. Jen při regulaci 220 V bylo nutno používat tyristory na 1200 V, jinak občas odcházely. Pro menší napětí nebyl problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MichalD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st srpen 17 2005, 21:12    Předmět: re: Citovat

cau, to vypadá slibně. Prosím o zaslání schémátka na můj mail. nezůstanu nic dlužen Smile

MichalDusekMDP@seznam.cz
Návrat nahoru
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 31 2005, 4:05    Předmět: Re: copak o to Citovat

Hill napsal(a):
Konečně - motory ve čtečkách a děrovačkách děrných štítků také měly snímač otáček: odstředivý spínač, který při překročení otáček odpojil motor.


Hill si jistě pamatuje že toto řešení se používalo i u kazetových magnetofonů,z boku motoru byly 2 otvory a v nich se nastavovaly šroubky ty odstředivé plíšky na požadované otáčky.

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hugo



Založen: Oct 21, 2012
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po listopad 25 2013, 20:26    Předmět: Citovat

Zdravím,

před nedávnem mi odešel tyristorový síťový regulátor otáček se zpětnou vazbou pro vrtačku s výkonem 600W. V zapojení byl použit tyristor tyn690 s odrušovacím kondenzátorem a dalšími součástkami (rezistory, elektrolyty...).

Chtěl bych se zeptat na dnešní nabídku regulátorů. Je podle vašich zkušeností pro vrtačky raději použít regulátor tyristorový, nebo triakový?

Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 25 2013, 21:52    Předmět: Citovat

DjRix napsal(a):
Hill si jistě pamatuje že toto řešení se používalo i u kazetových magnetofonů,z boku motoru byly 2 otvory a v nich se nastavovaly šroubky ty odstředivé plíšky na požadované otáčky.


No, když už byla řeč o motoru na síťové napětí, tak jsem ty magneťákové regulátory vynechal.
Spíše mi není jasné, co je to konkrétně za motor, když se řídí napětím do 10V. Podle jím odebíraného proudu asi otáčky řídit nepůjdou...
Takže jedině snímač otáček a komparátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 25 2013, 22:47    Předmět: Citovat

Zdravím všechny, Hugo výhodnější je zřejmě tyristorový regulátor, který má při nízkých otáčkách vysoký točivý moment. Jeho mírnou nevýhodou je "trhavější" chod motoru naprázdno při nízkých otáčkách, což ale v praxi u vrtačky nevadí, protože při vrtání je chod plynulý.
V osmdesátých letech se tyto jednoduché a spolehlivé regulátory s tyristorem a diakem bastlily ve velkém. V současnosti jej za mrzký peníz dostaneš třeba tady: http://www.flajzar.cz/mereni-a-regulace/regulace-otacek/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hugo



Založen: Oct 21, 2012
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út listopad 26 2013, 17:48    Předmět: Citovat

A jaký je značný rozdíl mezi triakovou a tyristorovou regulací?
Neměl by někdo schéma na tyristorovou regulaci otáček se zpětnou vazbou? Různé e-shopy nabízí pouze triakovou se zpětnou vazbou...
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út listopad 26 2013, 18:46    Předmět: Citovat

Zdar, rozdíl je právě takový, jak jsem ho popsal. Plus jedna vlastnost, kterou jsem nezmínil: s tyristorovým regulátorem nelze dosáhnout z principu funkce plných jmenovitých otáček, což se řeší v případě potřeby spínačem přemosťujícím regulátor. Ta zpětná vazba je skrytě přítomná i u tyristorového regulátoru skrz indukované napětí regulovaného motoru. Schemat je na webech spousta, jen pohledat. Schema vypadá asi takhle: http://imageshack.us/photo/my-images/183/uss63uj7.jpg/
A je tam zároveň vyřešena i regulace od cca 50% do jmenovitých. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 26 2013, 19:02    Předmět: Citovat

Řešíme tu blbosti: je ten motor řízený stejnosměrným napětím 0-10V?
Píšeš, že je.
Tak to znamená, že se tam nějaký řídící obvod už je, protože právě 0-10V je jeden z průmyslově používaných řídicích rozsahů.
Tak měř otáčky a přes komparátor ovládej to řídicí napětí.
A těch 240V napájení se vlastně nijak řídit nemusí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út listopad 26 2013, 23:14    Předmět: Citovat

Promiň Hille, taky se v tom vláknu nějak neorientuji, ale blbosti to snad nejsou. Jde jen o Hugův omyl s nepatřičným dotazem do již existujícího vlákna o něčem trochu jiném, a moje odpovědi jemu aniž bych si pročetl čeho se týká celé vlákno. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st listopad 27 2013, 6:10    Předmět: Citovat

Tube-Guru, moje chyba (i chyba ostatních) byla, že jsem si hned na začátku blbě přečetl původní dotaz od MichalD.
Zní na motor 240VDC/3A s napěťovou regulací výkonu a potřebu řídit a stabilizovat otáčky, k čemuž je normalizovaný rozsah řídících napětí přímo určený.
Na to nikdo Michalovi neodpověděl a to vlákno uhnulo někam jinam, najednou jsme u střídavé regulace tyristorem nebo triakem. Tu dávat ke stejnosměrnému motoru je samozřejmě zbytečné, existuje-li jiný regulátor, který je zjevně sočástí motoru a stačí ho doplnit zpětnovazebním obvodem hlídajícím otáčky.

Takže počkáme, až MichalD dodá další údaje o motoru a zatím budeme řešit Hugův problém. Do té doby asi dělení vlákna nemá smysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund