Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záloha oběhového čerpadla
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cafenet



Založen: Oct 14, 2004
Příspěvky: 428
Bydliště: RK

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2007, 15:16    Předmět: Citovat

pokud seženeš starší UPS za rozumný prachy, tak je to idealní řešení
sám jsem kupoval v Holicích na srazu radioamatérů 200w UPS za 200kč i s fungujicí baterii, vydrží to tahat čerpadlo asi 1hod. ještě se mi nestalo že by byl proud vypnutý na delší dobu, pokud by to trvallo déle není problém během 1 hod. kotel razantně přidusit nebo zhasnout ale není ani problém vytahnout baterku z auta a jet dál

před tím než jsem sehnal UPS jsem přemejšlel o kombinaci
gelová pb baterka
nabíječka - zdroj konstantního napětí s nějakým malým trafem
rele na přepnutí
a jednoduchej měnič s 4047 + 4xmosfet, tady je trochu problém s obdelníkem na výstupu - čerpadlo vrčí ale jede
ani by to nebylo drahé (pokud máš trafa doma)ale žádnej zázrak by to rozhodně nebyl tu UPS mužeš použít na cokoli(mimo topnou sezonu) ten bastl jenom tak na nějaký svícení usporkama
dělat se s nějakým kvalitním měničem není vubec ekonomické
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pjarda



Založen: Oct 27, 2005
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: čt prosinec 20 2007, 19:14    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Lepo napsal(a):
jezevec napsal(a):
To čerpadlo má tuším něco kolem 40W, doporučuji ti přidat ochlazovací smyčku, je to spolehlivější.


Prosim a poradis ponekud podrobneji,,,,

Ochlazovací smyčka- termostatický ventil otvírá přívod vody z vodovodu do kotle při cca 95°C a ochlazuje kotel, přepad horké vody jde do kanálu, je to standardní a myslím že povinná výbava zplynovacího kotle. Nejlépe se poradit s topenářem, ten ti poradí podle konkrétních podmínek.


Embarassed Rada je to docela dobrá ale při tlakové expanzní nádobě nepoužitelná a při atmosferické expanzce podobně často bývá v systemu přípravky zabraňující vnitřní korozi těles a potrubí. Tam je potom hloupost nechávat přetýkat oběhovou vodu. Něco podobného jsem řešil v minulosti celé jsem z automatizoval. Použil jsem jednoduchou automatickou tyristorovou nabíječku a pomocí přepínacích kontaktů relé ovládám čerpadlo přes měnič 12 / 230 s rezervou postačuje ten nejnižší výkon. Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
buchar



Založen: Oct 28, 2007
Příspěvky: 88
Bydliště: Násedlovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 29 2007, 14:00    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vybihal



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 297
Bydliště: Suchý

PříspěvekZaslal: so prosinec 29 2007, 15:53    Předmět: Citovat

PJARDA napsal:
Rada je to docela dobrá ale při tlakové expanzní nádobě nepoužitelná a při atmosferické expanzce podobně často bývá v systemu přípravky zabraňující vnitřní korozi těles a potrubí. Tam je potom hloupost nechávat přetýkat oběhovou vodu.

Dochlazování topného systému se provádí buďto:
Dochlazovací smyčkou (výměník) - vody se nemíchají ,
nebo přepouštěcím ventilem a tady se míchá dochlazovací voda s topnou vodou jak upozorňuje PJARDA a nelze použít při tlakové expanzní nádobě.
Příklad povedení u kotle HERKULES U26: http://www.viadrus.cz/document3.php?param=k_polozka_file,K_POLOZKA_FILE_ID,,TYPE,NAME,DATE_AKT&id=282
Také tento problém řeším. Koupil jsem tento měnič tenkrát byl za 866,- Kč: http://obchod.nedis.cz/signys/signys?action=DETAIL&OID=000004667200100129

_________________
VyBiSu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maggi



Založen: Jan 19, 2008
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2008, 16:44    Předmět: Citovat

To pjarda: Snad každý dnes vyráběný kotel na pevné paliva má ochlazovací smyčku. Tzn. voda do kotle jde z vodovodního řadu do ochlazovací smyčky a není v žádném případě propojená s teplovodním okruhem! Při běžném tlaku vody ve vodovodním řadu cca 6 atmosfér by se to asi radiátorům a všemu ostatímu moc nelíbilo. Také pojistný ventil teplovodního okruhu byvá montován zhruba s rozsahem 1,8 - 2,5 atm. ...-záleží na výšce vodního sloupce (10m - cca 1atm). Regulační termostatický ventil pro kotle Dakon např. Honeywell stojí cca 2.500,-Kč. Není to zrovna málo, ale lepší tato investice než výbuch kotle.
Toliko na téma ochlazovací smyčka - (propagační leták Dakon). Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bobecek



Založen: Jun 25, 2005
Příspěvky: 195
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po leden 21 2008, 21:04    Předmět: Citovat

Pokud v domě používáš k čerpání vody darling, tak je ti celá ochlazovací smyčka stejně k ničemu. Myslím si, že jediná věc je, jak již zde bylo popsáno řešit to přes UPS zdroj zapojený na trvalo k oběhovému čerpadlu, zálohovací baterii bych doporučil autobaterii, dále termostat na spínání čerpadla při určité teplotě cca 40st C, doplněný ještě o jeden spínač cca na 95st C.
Protože při poruše termostatu by to byla asi jediná nejlepší pojistka, aby čerpadlo seplo, samozřejmě pokud by nebylo vadné! V tom případě bych doporučil čerpadla dvě!
Určitě by neměl na kotli chybět pojišťovací ventil cca 2.5 - 3.0 atm.
V případě nesepnutí čerpadla by se kotel ohřál sice na vysokou teplotu, v kotli by vznikla pára, prudce narostl tlak a pojišťovák ti odpustí vesměs pouze páru, minimun vody!
Do kotle ti doteče další studená voda z radiátoru a celý proces se opakuje.
Samozřejmě, že kotel by se ti tímto mohl poškodit, ale aspoň nevyletíš do povětří!
Omlovám se za tak dlouhý článek, ale tohle to řešení by bylo dle mého názoru nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maggi



Založen: Jan 19, 2008
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út leden 22 2008, 2:03    Předmět: Citovat

To bobecek: V případě že používáš Darling, tak tam je to samozřejmě nepoužitelné.
Mno v mém případě, a asi i obecně - mám pojišťovací ventil u kotle, tzn. na "studeném přívodu" (aby nebyl zbytečně tepelně namáhán) v nejnižším bodě otopné soustavy, takže s tvrzením že nejdříve jde pára bych byl opatrný....
Také mám na všech radiátorech termostatické ventily - krom jednoho aby byla vždy zaručena cirkulace vody- takže na "příchod studené vody z radiátorů do kotle bych se také moc nespoléhal. Také po "odfouknutí" přetlaku pojistným ventilem (bavíme se o tlakovém né otevřeném okruhu) může v krajním případě - po ochlazení - způsobit podtlak v soustavě, takže paradoxně nastává situace že se může voda v kotli vařit při nižší teplotě než 100 C !
Tím chci říct, že o jištění takové soustavy je potřeba přemýšlet komplexně při vzetí v potaz všech aspektů. Obecně : UPS která vydrží pohánět oběhové čerpadlo cca půl hodiny a fungující Regulus (termostatické ovládání přívěry vzduchu) či jak se ten prevít jmenuje. A je to! Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
batelkadavid
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st leden 23 2008, 7:15    Předmět: Citovat

Question Dobrý den čtu komentáře a mám podobný problém krbovou vložku s výměníkem a svojí studnu navíc ani ke krbu nemám přivedenou vodu a odpad a nový interier tak s mi ani nechce něco kopat.Nezbývá nic jiného než bud přetlak když to vypne hnátdo nejaké chladící nádoby nad stropem krbu kde mám místo až na 160l studené vody nebo záložní zdroj.coje lepší a porádíte mi po případě prodáte!!!! co nej nejlevnější záložní zdroj ale aby tam byl i spínač a dobíječka akumulátoru za nějaké slušné pení klidně i starší.Mám čerpadlo Piccola65w.Díky za nabídky a rady
Návrat nahoru
batelka david
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st leden 23 2008, 7:51    Předmět: Citovat

a šel by třeba použít záložní zdroj na počítač? Question Wink
Návrat nahoru
Maggi



Založen: Jan 19, 2008
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st leden 23 2008, 19:22    Předmět: Citovat

To batelkadavid: Toto tady je "akademická" debata kde každý řekne svůj názor (někdy třeba i zcestný) nicméně v dobré víře a každý řekne SVÉ pro a proti. Nečekej, že ti zde někdo (alespoň já si to nevemu na triko) řekne udělej to tak a tak. Protože až bude prů_er, tak za to nechci nést odpovědnost. Takovej výbuch blbě jištenýho kotle nebo krbové vložky ....popáleniny xx stupně, popáleninová klinika na Vinohradech... Shocked Confused Jak jsem řekl v předchozím příspěvku - nutno to posuzovat případ od případu.
PS: UPS = záložní zdroj k (nejen) počítači. Wink
A končím abych nedostal Rank Spammer Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr007



Založen: Jan 29, 2008
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: čt leden 31 2008, 18:44    Předmět: Citovat

Pěkný den.
Moje zkušenost se zálohováním oběhového čerpadla je asi taková že jsem zkoušel měkolik měničů 12/230V všechny s výstupem "modifikovaný sinus" a závěr je ten že konkrétně moje čerpadlo dělá na mod. sinus docela slušnej kravál je dost hlučný a bralo si i o 30% větší proud než ze sítě. Je mi to divný moc jsem to dál nezkoumal. Na počítačovou UPSku to šlape docela dobře ale na baterku co je v ní to moc dlouho nevydrží. Osobně to řeším tak že v počasí jaký panuje letošní zimu tudíž ani zima ani teplo se musí topit dost opatrně a "nenakládat" kotel co to dá a pokud dojde k výpadku tak pouštím radiátory něco málo mi to utopí i samotíží a dál taky se snažím udusit kotel klapkou na primárním vzduchu a komínovkou. Ještě jsem s tím problémy neměl, ale taky hledám nějaký schůdný řešení rozhodně nechci aby se mi rozvalil kotel to je to poslední.
Už jsem tady napsal román tak hodně štěstí s řešením problému a doufám že tady ještě něco pochytím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund