Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prijimac 137Mhz
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2007, 10:31    Předmět: Citovat

Klabalovy konstrukce měly navíc přímo děsivě zpracované návrhy plošných spojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2007, 23:19    Předmět: Citovat

Klabal publikoval konstrukce v akademickém stylu, ne kuchařky pro autolakýrníky kteří si na víkend odskočili k elektronice. Člověk který obdržel jiné výsledky při oživování než autor a nevěděl co s tím byl obvykle v koncích. Navíc téma VHF přijímačů je trochu odlišné od tématu barevných hudeb nebo medometů Wink metody diagnostiky jsou trochu jiné.
Navíc ta součástková základna před 20 lety a máme poměrně jasno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19533
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2007, 23:49    Předmět: Citovat

Radix napsal(a):
Klabalovy konstrukce měly navíc přímo děsivě zpracované návrhy plošných spojů.

Takže moje štěstí bylo, že jsem podle něj nestavěl, natož dělal plošňáky, jestli tomu dobře rozumím. Nebo měly štěstí ty MAA661? Asi měly, u mne se jim dařilo (až na výjimky, než jsme si na sebe zvykli) vždycky dobře.
Zato Hyanova finta s porovnáváním výstupu z MAA661 s referencí v MAA723 pro napětí AFC chodila pokaždé a chodí dodnes...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2007, 11:26    Předmět: Citovat

Já jsem MA661 taky hodně hodně používal, dělal jsem s nimi poměrně dost konstrukcí - přímosměšující přijímače, směšovače superhetů, detektory AM i SSB. Ještě jich mám slušnou zásobu. Některé Axxx z NDR byly možná lepší.
Ale řeč byla o úrovni návrhu plošných spojů výše zmiňovaného. Když podívám třeba do AR B2/76 - Jednoduché přijímače VKV, nebo pozdějších (to se mně teď nechce hledat) na podobné téma od téhož autora, tak ty plošné spoje nejsou podle mého gusta.
Podívejte se na to někdo, třeba to je jen můj subjektivní dojem.
Hyan byl skvělý konstruktér, o tom není sporu.


Naposledy upravil Radix dne so prosinec 15 2007, 12:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2007, 11:40    Předmět: Citovat

Nevím jestli je to B2/76, já o hodně časopisů přišel půjčováním Sad
jestli je to ten s tím přijímačem s laděním odklápěcíma cívkama a s pásmovou propustí z feritky se dvěma kroužky a takové ty divočiny, to je samorost, pravda.
Já dělal jednodeskový přijímač někdy z 84 roku a ten chodil dobře, až na absenci všech obvyklých funkcí které uměly obvody z DDR (šumová brána, odpojování AFC při ladění, vypínání multiplexu při slabém signálu). K 661 se všechny funkce složitě dosmolovaly. Zkrátka čím byl ten přijímač mizerný, byla prastará koncepce 661, že by k tomu přispěl špatný návrh DPS se mi nezdálo. Už ten přijímač ani nemám, taky někde skončil u někoho na chatě nebo co...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2007, 13:30    Předmět: Citovat

On taky původně TAA661 vůbec nebyl šváb pro rádia - myšleno rozhlas, byl navrhován někdy v první polovině 70. let minulého století jako mf zesilovač do FM zvukových částí TV přijímačů - a tam jsou přece jen trochu jiné požadavky na funkce, integrované do pouzdra. Základní funkci mf zesilovače a koincidenčního detektoru plnil dobře, o těch "nadstandartních" funkcích jako šumová brána nebo vypínatelné AFC u něj nemá cenu se bavit. TESLA ho navíc obšlehla tak "odbře", že chodil v režimu extrémně sníženého napájecího napětí (ne víc jak asi 1,4V) i jako přímosměšující přijímač FM, což původní PHILIPS/VALVO nezvládal - aspoň mně se ho nikdy nepovedlo přimět takto fungovat. Teslácké MAA661 vždycky - po jistém laborování s nastavením pracovních bodů...
Co se Klabalových tunerů týče, stavěl jsem asi 3, včetně té "Hyanovy finty" s AFC pomocí posunu reference 723 v napájení, ale opravdu špičkově mi nechodil ani jeden. Vždycky něco utíkalo, nešlo doladit nebo nemělo potřebnou jakost, výsledné nastavení bylo kompromisem na kompromisu. Jistý čas po Plyšáku, když se mi do rukou začaly dostávat vysloužilé nebo havarované kusy Ťing-Ťongských kazeťáků, jsem všecky Klabaly postupně delimitoval do zásob náhradních dílů a dílenské přijímače sobě i svým známým ponahrazoval "bastly" z tunerových desek těchto radiomagnetofonů, jednoduchých zdrojů a zesilovačů "co šuplík dal" - kvalita příjmu šla nesrovnatelně nahoru. Možná to souvisí i s nárůstem počtu stanic v FM2 pásmu, ale kdo může na Ťamanovi přijímat i FM1 (a jsou takové tunery), potvrdí mi, že jsou kvalitnější, než celý Klabal...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: po prosinec 17 2007, 13:01    Předmět: Citovat

Také jsem v dřevních dobách "zabředl do Klabala" a postavil několik jeho konstrukcí. A bylo to jako přes kopírák to, co zde již bylo uvedeno výše.
Pak jsem se pustil do "normálních" konstrukcí-mezula s 225, vstup s BF 982/SO42P atd, atd. A bylo to zcela jiné kafe. No, dnes už je to jako vzpomínání bezzubého, jak kdysi jedl ořechy.. Byla jiná doba.. Friday
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ll
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt prosinec 20 2007, 18:12    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Jo jo, je tam 137,620 beru docela zřetelně. Teď jen nějakej modem a máme předpověď on-line

jakej modem nestaci nahodou ten signal privist do zvukovky?????
Návrat nahoru
OK1IN
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so leden 12 2008, 18:29    Předmět: Citovat

Najdi si na inetu vše o příjmu signálu WEFAX z družic NOAA - stačí jakýkoliv kvalitní FM přijímač a SW pro zvukovku....
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund