Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Automatický záznam tel.hovorů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2007, 16:40    Předmět: Automatický záznam tel.hovorů Citovat

Dobrý den
Mám už dávno postavenou tuhle stavebnici z amatérského radia 1/2000 str.15 ale nedaří se mi ji rozchodit ,zejména není mi jasné jaké tam na těch označených místech má být napětí máte někdo s tímto zapojením zkušenosti?
předem díky



telefon.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  telefon.jpg
 Velikost:  9.37 kB
 Staženo:  179 krát


_________________
Čím víc dál se snažím se učit tím poznávám že nic nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2007, 18:46    Předmět: Citovat

Na výstupu OZ má být úplně stejné napětí, jako na běžci potenciometru, který je připojen ke vstupu +. Pokud je napětí na výstupu tak velké, že se rozsvítí LED, tak inverzní vstup začne toto napětí omezovat a drží proud LEDkou na hodnotě Uvst/R (index R není k přečtení)
_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2007, 19:29    Předmět: Citovat

jasin napsal(a):
na hodnotě Uvst/R (index R není k přečtení)
kolem jsou rezistory 1 K
_________________
Čím víc dál se snažím se učit tím poznávám že nic nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2007, 19:45    Předmět: Citovat

citace:
...Na výstupu OZ má být úplně stejné napětí, jako na běžci potenciometru, který je připojen ke vstupu +.

Problém je v tom, že běžec potenciometru je připojen na invertující vstup(pin č.2). Je tak navržený i tišťák.

Pokud má zapojení fungovat tak, že při výskytu napětí na svorkách K1 se má sepnout optočlen a rozsvítit ledky, tak je to blbě navržené včetně tišťáku.

Mně připadá, že by bylo dobré prohodit vstupy vstupy OZ č.3 a č.2.

Z té mizerné fotky se to nedá vypátrat, musel jsem si najít původní článek.
Návrat nahoru
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2007, 13:42    Předmět: Citovat

Napětí na svorce k1 je pořad asi 60V v okamžiku zvednutí sluchátka poklesne na svorce k1 pod 10V a to by mělo podle mě způsobit otevření optočlenu a tým zapnout funkci záznamu.
_________________
Čím víc dál se snažím se učit tím poznávám že nic nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2007, 19:02    Předmět: Citovat

citace:
Napětí na svorce k1 je pořad asi 60V v okamžiku zvednutí sluchátka poklesne na svorce k1 pod 10V a to by mělo podle mě způsobit otevření optočlenu a tým zapnout funkci záznamu.
Aby se dostal výstup OZ do stavu "H" (vysoká úroveň), musí být na invertujícím vstupu č.2 menší napětí , než na neinvertujícím vstupu č.3. Což je docela potíž, pokud je na výstupu OZ nula. Ona tam ve skutečnosti úplná nula nebude a jedině tak si vysvětluji, že by to snad mohlo fungovat.

Ke tvé původní otázce:
Na výstupu č.6 může být pouze napájecí napětí (trochu snížené o několik desetin V ) nebo skoro nula (trochu zvýšená). Jiná možnost není, v zapojení je silná kladná vazba.

Jak se ti to chová?
Překlápí to?
Jak velké je napětí na výstupu č.6, když to svítí a nesvítí?
Návrat nahoru
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2007, 12:19    Předmět: Citovat

podle tvé rady jsem přehodil 2 3 navzájem ale pořád to nechce fakčit je to dobře nebo to mám vrátit zpátky, na pinu 6 jsem zatím neskoušel měřit, trochu mě tlačí čas ale změřím to a ozvu se.
_________________
Čím víc dál se snažím se učit tím poznávám že nic nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2007, 15:39    Předmět: Citovat

Rada s přehozením pinů byla špatná, protože původně jsem si myslel , že vstupní napětí se chová obráceně a taky jsem ještě neviděl takto zapojený OZ.

Měřit napětí musíš, jak jinak bys to chtěl oživit.
Kromě toho, že zapojení je zvláštní, taky ses mohl dopustit chyby při osazování.

Je to dost jednoduché zapojení a pokud změříš napětí na pinech 2,3 a 6 OZ při svitu i zhasnutých LED , tak se dá něco vymyslet.

Jak se to chová? Svítí ti to nebo nesvítí?
Návrat nahoru
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2007, 11:36    Předmět: Citovat

Po přehození pinů se alespoň něco děje při zvyšování napětí na svorce k1 (laboratorní zdroj 1..30 V) se rozsvítí obě ledky jakmile uberu napětí pod určitou mez tak asi po minutě se začne zhasínat pomalu zelená a pak taky červená bez přehození pinů to vůbec nefakčí v datasheetu http://www.hep.upenn.edu/SNO/daq/parts/tlc271.pdf co jsou to zač tyhle piny OFFSET N1,OFFSET N2,BIAS SELECT nemají na funkci nějaký vliv?
_________________
Čím víc dál se snažím se učit tím poznávám že nic nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2007, 16:07    Předmět: Citovat

citace:
co jsou to zač tyhle piny OFFSET N1,OFFSET N2,BIAS SELECT nemají na funkci nějaký vliv?
Vliv určitě mají, ale ve tvém případě zcela zanedbatelný.

citace:
na pinu 6 jsem zatím neskoušel měřit, trochu mě tlačí čas ale změřím to
Měření napětí v jednom bodě by ti nezabralo ani půl minuty, to bys mohl obětovat.

Zkusím to jinak. Když vytočíš jezdec potenciometru na doraz k zemi, rozsvítí se to?
Návrat nahoru
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2007, 16:41    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Zkusím to jinak. Když vytočíš jezdec potenciometru na doraz k zemi, rozsvítí se to?

vůbec ne, napětí na pinu 6 je 0.04V

_________________
Čím víc dál se snažím se učit tím poznávám že nic nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2007, 18:36    Předmět: Citovat

Tak to zapojení je prostě blbě navržené. Což je dost nepochopitelné, když to prodávají jako stavebnici.
Návrat nahoru
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2007, 20:04    Předmět: Citovat

Víš co udělej? Přepoj konec R3 (ten co je původně připojený na pin č.6 OZ) na +5V , nebo na pin č.7 OZ. Na plošňáku je to kousek vedle sebe. Myslím , že pak už to bude chodit jak má.
Doda LD1 bude signalizovat zapnutý stav(napájení) a LD2 nahrávání.

Ten návod stojí za prd, vůbec tam nevysvětlují funkci obvodu, ani význam obou LED. Mají údajně zhasínat/svítit obě naráz, ale v tom případě nechápu, proč tam jsou dvě různé barvy. Museli mít hodně upito.
Návrat nahoru
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2007, 16:42    Předmět: Citovat

Všechno skoušel ne a ne zelená ledka svítí ale červená ne, tá by měla svítit bez napětí na svorce k1 až kdyby na svorce k1 se vyskytlo nějaké napětí tak by měla zhasnout ,já jsem zkusil přehodit piny 2 a 3 mezi sebou a po přívodu napětí určité úrovně na svorku k1 tak červená se rozsvítila ale při ubírání napětí na svorce k1 tak nezhasla to musí bít prefíkaná závada nevím co o tom si mám myslet kde je zakopaný pes? to ať mi někdo řekne,neznáte někdo bastlíře ze Zlína nebo blízkého okolí
_________________
Čím víc dál se snažím se učit tím poznávám že nic nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2007, 17:08    Předmět: Citovat

Udělals to s tím R3?
Pokud ano, je to klasický komparátor a musí reagovat na pohyb jezdce trimru. Na vstupu č.3 musí být konstantní napětí asi 3,2V.

Točením trimru se na vstupu č.2 musí měnit napětí a pokud bude procházet úrovní shodnou se vstupem č.3 (tj. kolem 3,2V) , musí se skokem měnit stav výstupu č.6 , tj svítí/nesvítí červená LED.

Pokud ani tohle nechodí, jsou tam další chyby.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund