Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PIKO trafo
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kubikzovocia



Založen: Nov 06, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 16:52    Předmět: PIKO trafo Citovat

mam doma jedno piko trafo(na vlaciky) ale nejako sa mu nechcelo fungovat tak som ho rozobral a vnutro sa mi moc nepacilo tak uvazujem ze by som ho trosku prerobil je tam 2x trafo na jednom jadre primarne napatia su v serii 230V a sekundarne da 2x18V(myslim) je k nemu selenovy usmernovac(usmernuje len jedno vinutie) a 2x ?nadprudova? ochrana(na kazde trafo)chcel by som si z toho spravit stabilizovany zdroj ale neviem ci sa na to hodi to trafo, usmernovac a tie ochrany chcel by som to podlahttp://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html ale na vystupe co najvacsi prud a napatie a napätie chcem ragulovat od 0 a aj s tym jemnejsim nastavovanim(myslim ze keby sa dali sekundarne vinutia seriovo tak by sa dalo z neho tahat usmernenych aspon 40V amozno aj 5A)trafko je dost velke(13x10x5cm)dalo by sa z rozmerov nejako vycitat aky ma priblizny vykon? a este povodna regulacia bola riesena na sposob Autotransformatora pricom kolieskom sa posuval spoj medzi jednotlivimi sekundarmi bude to vadit? dalo by sa to nejako vyuzit?
dakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12492

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 17:25    Předmět: Citovat

citace:
2x trafo na jednom jadre


hm...pozoruhodné. No s takovými znalostmi - nevím, nevím. Už ses podíval na výrobní štítek toho napáječe?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kubikzovocia



Založen: Nov 06, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 17:42    Předmět: Citovat

2x trafo som pouzil len pre lepsie predstavenie ako to asi je na stitku je 220v primar 33,6VA(zda sa mi to malo vzhladom na rozmer a pytal som sa profaka som mu to aj ukazoval a povedal ze to moze byt aj 100VA ale radsej sa spytam;)) sek 16V str 1,2A a 12V js 1,2A ked som meral naprazdno mi to odmeralo 18 tak som to napisal + prikladam foto keby som nieco zle napisal


Snímka017 copy.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Snímka017 copy.jpg
 Velikost:  257.44 kB
 Staženo:  443 krát


Snímka019 copy.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Snímka019 copy.jpg
 Velikost:  243.1 kB
 Staženo:  253 krát


piko.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  piko.JPG
 Velikost:  3.58 kB
 Staženo:  143 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12492

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 18:27    Předmět: Citovat

Tak podívej, na 40V/5A zapomeň. Trafo se na stabilizovaný zdroj dá samozřejmě použít. Můžeš buď vybrat variantu 30V/1,2A nebo 20V/2A v závislosti na tom, jak zapojíš sekundární vinutí. Při první variantě nesmí být vstupní střídavé napětí stabilizátoru větší než 24V~, jinak budou ohroženy některé jeho součástky (OZ). Wink

p.s. O tomto stabilizovaném zdroji najdeš na tomto fóru některé důležité informace. Doporučuji prohledat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 18:32    Předmět: Citovat

To trafo má opravdu jenom 33VA a primár má vinutý hliníkem, a mám pocit že i jeden sekundár (ten neregulovatelný).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12492

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 18:40    Předmět: Citovat

Nechci se zastávat výrobku NDR, ale myslím, že tam byla poctivá měď. Je to trafo FZ1. Já jsem kdysi dělal improvizovaný stabilizovaný zdroj z podobného trafa - menšího bratříčka typu F2 s IO MAA723 a nějakým KU-čkem. Také tam byla měď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31923
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 18:44    Předmět: Citovat

To, cos vykuchal, je původně napáječ PIKO typ FZ1 s jedním pevným výstupním napětím 16V/50Hz pro příslušenství a přestavníky na střídavý proud (osvětlení, výhybky, návěstidla) = dvojice šroubovacích svorek při pohledu shora (na ovládací knoflík) NALEVO NAHOŘE označená ZÜBERHÖR a jedním proměnným napětím 0 - 12V s dvoucestným usměrněním bez vyhlazení - určené pro regulaci rychlosti vláčků. Oba výstupy byly jištěny tepelným bimetalovým jističem s nastavenou hodnotou vypínacího proudu kolem 1,2A, překlenutým miniaturní žárovkou 16V/50mA - při přehřátí bimetalu se rozepnuly hlavní kontakty jističe a rozsvítila se žárovka, která byla do toho okamžiku těmito kontakty zkratována. Žárovka svítila, dokud jistič nevychladl a znovu se nesepnul. Pokud zkrat nebo přetížení trvalo, zavrčelo trafo (přetížení) a jistič se znovu do několika desetin sekundy vypnul. Regulace tepavého napětí pro mašinky se děla bezeztrátově, pojezdem pružného jezdce z fosforbronzu po pásu oholené mědi na povrchu sekundárních cívek - do série se selenovým usměrňovačem se zařazoval různý počet sekundárních závitů. Výstupní svorky byly označené BAHN.

Tato trafa jsem několika kamarádům přestavěl na kombinované napájecí zdroje s výstupy krom původních 16V střídavých pro přestavníky i 14,5V ss pro osvětlení a impulsně (PWR) regulovanám výstupem pro vláčky. Pokud máš zájem, můžu někde vyhrabat schéma toho impulsního regulátoru a stručně Ti popsat celou úpravu. Nahradil se přitom původní šipkový knoflík a část vnitřností, původně sloužících k regulaci a komutaci výstupního napětí pro vláčky. Je velká škoda, jestli jsi vyhodil původní plastovou krabici - měla dobré krytí, nutné pro možnost obsluhy i velmi malými dětmi bez nebezpečí úrazu elektřinou.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 19:06    Předmět: Citovat

Masar, myslíš blbě. Jedno upravené mám na stole a díval jsem se dovnitř, kromě reglvinutí na vrchu cívek je vše hliník. Několik jsem jich kdysi přemotával na trafa pro ozonizéry, má to pěknou dělenou bakelitovou kostru a bylo to ideál pro takové použití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 19:06    Předmět: Citovat

to trafo má opravdu hliníkové vinutí, které při silném nárazu snadno odpadne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 19:07    Předmět: Citovat

Hlavní průšvih toho hliníku je v tom, že se nedá pořádně spojit, chce to šroubové tlačné svorky, nebo pájet spec. chemií. Časem začnou zlobit spoje na primáru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33955
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 22:46    Předmět: Citovat

Pouzivam to (v nezmenenej podobe, nikdy nerozobrate) ako zdroj na modelarsku minivrtacku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12492

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 22:54    Předmět: Citovat

Tak to jsem skutečně nevěděl. Přiznám se, že jsem v životě neviděl primár 33W trafa (průměr Al drátu 0,2???) vinutý hliníkem. Nějak se mi to vyhlo. Viděl jsem pár hliníkových vinutí u stabilizátorů síťového napětí, nějaké elektromagnety v autoelektrice, dokonce elektromagnet jeřábu, ale jinak nic. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2491
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 23:05    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Tak to jsem skutečně nevěděl. Přiznám se, že jsem v životě neviděl primár 33W trafa (průměr Al drátu 0,2???) vinutý hliníkem. Nějak se mi to vyhlo. Viděl jsem pár hliníkových vinutí u stabilizátorů síťového napětí, nějaké elektromagnety v autoelektrice, dokonce elektromagnet jeřábu, ale jinak nic. Embarassed

Na niektorych mikrovlnkach su trafa - vinutia takisto AL
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12492

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 23:13    Předmět: Citovat

Asi se nacházíme v období další hospodářské krize, kdy začíná být měď neúnosně drahá i pro výrobky, kam dřív nemohla. Ale jak to bude dál, když zároveň se nacházíme v období energetické krize, kde hliník vykazuje větší energetické ztráty? Asi se budem muset nechat překvapit. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6327
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2007, 23:16    Předmět: Citovat

odpoved jednoducha...
pouzivat hlinik, ale jen po pevne stanovenou dobu, tak aby jsme se nedostali kam nechceme (my zeleni)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund