Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronické "trafo" pro halogeny
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 17:10    Předmět: Elektronické "trafo" pro halogeny Citovat

Zdravím fórum - jsem na prášky, protože mi dodavatel nové kuchyňské linky do horní osvětlovací rampy vmontoval 5 halogenů s napájením polským TRANSFORMATOREM ELEKTRONICZNYM 0W - 105W - viz foto. Výrobce je jakási firma EMC v Toruni. Můj problém není linka nebo dodavatel, ale to zkur*ený "trafo" - až večer jsem totiž zjistil, že mi ruší rádio na VKV. Bydlím v paneláku, máme plastová okna (s ocelovou výztuhou uvnitř) - to vše dohromady znamená, že FM signál je v interiéru silně tlumený a AVC vytáhne zesílení na max. Do toho si přijde takovýhle shit s frekvencí na výstupu někde kolem 40kHz (mimochodem oproti "štítkovému" údaji 11,5Veff/9,5A nedává ani 10,5V - měřeno TRUE RMS voltmetrem) a já mám po poslechu. Nemáte někdo schéma nebo link na schéma, abych aspoň tušil, co je uvnitř a čím můžu to příšerné rušení potlačit? Nebo radu, jak jste se s podobným problémem vyrovnali Vy? Podle mne bude asi nejlepším řešením (bohužel taky nejdražším) otevřít okno a "transformator" poslat za prvním Alíkem, který poběží kolem a koupit si 230V-12V//110VA toroid...


Transformator elektroniczny.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Transformator elektroniczny.JPG
 Velikost:  13.18 kB
 Staženo:  205 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 17:24    Předmět: Citovat

nejlepci bude, kdyz to vymenis alikovy, ktery zrovna nese v zubech ten toroid Smile
vetsinou jsou to konstrukce do prumyslovych objektu, napr cesky vyrobce (uz nevim jak se jmenoval) vyrabel neco podobneho (v podstate to same) pro siemens. Na stitku bylo logo Siemens a mala poznamka nevhodne pro domacnosti a laboratore.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 17:36    Předmět: Citovat

Co takhle začít feritovým válečkem na vstupu a výstupu v kombinaci s plechovým krytem, připojeným na PEN.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2564
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 17:39    Předmět: Citovat

Tak zkus zjistit kudy rušení vystupuje a namotej tlumivku popřípadě sestroj LC můstek.Některej z drátů co k tomu vedou budou fungovat jako anténa a tomu je potřeba zabránit.
Nebo to hoď do pixly od lančmítu a heftni to hřebíkem ke zdi a uzemni to.
Ne vážně se podivej po něčem kvalitnějšim nebo vyhoříš.My měli na kuchyňský lince polský zásuvky a po připojení friťáku to začalo hořet,tak sem to vytrhal a natah vše znova,záruka nezáruka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 17:53    Předmět: Citovat

Zapojení najdeš tady:

http://www.qrp4u.de/index_en.html

hledej článek: "Power Supply for small Tube Amplifiers "

Zapojení nemá vyhlazovací kondenzátor za usměrňovačem, takže kopíruje vstupní sinusovku. Na výstupu je taky skoro sinusovka, ale taková spínaně zubatá . Myslím, že tvůj měřák nemá šanci směřit správně efektivní hodnotu z takového divokého průběhu.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 18:20    Předmět: Citovat

Pravda, na škopku jsem to neměřil, ale pochybuju, že to má nějaký usměrnění - spíš to bude ta rozsekaná sinusovka. O měřák bych péči neměl - žádná DT830, ale poctivý METEX 3860D s TRUE RMS A/D převodníkem, mám ho testnutý do cca 100kHz - ani tak vysoko není mimo o víc než 1%. Výstup je určitě střídavý - ani při otočení polarity měřáku se údaj nezmění. Frekvence kolísá mezi 39,7 a 40 kHz, výstupní průběh je určitě strašně zubatej - intenzívní šum to vyvolá i na FM rozsahu rádia - a právě to mne na tom nejvíc stolicuje. A šíří se to vyzařováním, ne jen po vedení - prověřeno malým FM kapesním tunerem s cca 30cm teleskopickou anténou. Nejhorší "bzukot" je kolem samotných žárovek - asi spirála vlákna víc vyzařuje než samotné rovné vedení. Prostě si to pan dodavatel zase hezky odveze a buď dovalí něco, co neruší, nebo mu to otluču o hlavu. Je mi jedno, jestli to budou polovodiče, nebo toroid - já tady bojuju o desetinky dB/uV signálu, aby se dalo rádio poslouchat i v kuchyni, kde nemám vyvedenou kabelovku - a pak mi to nějaký polský shit pošle celý do kopru... TOHO BOHDÁ NEBUDE!!! Boid Boid Boid
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 18:57    Předmět: Citovat

Z hlediska EMC použij filtr - kdybys bydlel blíž, ferit i odrušenou zástrčku ti dám zadarmo. Z hlediska bezpečnosti to opravdu zahoď, už ta montáž je celkem zajímavá... Ten zdroj je někde pod stropem nebo pod deskou (z té fotky to nejde poznat) ?

EDIT : Ještě drobnost - ten přívodní kabel je trojlinka ? Vypadá nějak "plošše"...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 21:43    Předmět: Citovat

pokud nepomuze tantal 22uF ns vystupu, tak to hod tomu alikovy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 22:43    Předmět: Citovat

For Zdenda: protože to má označení spotřebiče třídy II (ono to na té fotce není dobře vidět, je komprimovaná ze 2MB, ale ty 2 čtverečky v sobě tam opravdu jsou - nalevo, hned vedle vstupu, nad logem výrobce), je přívodka pouze 2žilová, navíc s nainstalovaným šňůrovým vypínačem á la lampička k posteli. A vypadá to tak divně proto, že ta fotka je počítačem otočená vzhůru nohama, aby na ní bylo aspoň něco čitelné - on ten šikovný montér totiž celé to "trafo" namontoval nad linku na stěnu=panel vzhůru nohama. Proto je na tom otočeném obrázku dřevo nahoře - ve skutečnosti je to vršek horních skříněk POD "trafem"...

For Cust: asi bych byl za kanonýra Jabůrka, dát tam jakýkoliv elyt, tantal nevyjímaje. Ten výstup je střídavý, s kmitočtem cca 40kHz. Indikovaná hodnota se nezmění při záměně měřicích hrotů a při přepnutí měřáku na ss se displej vynuluje. TRUE RMS převodník mi ukazuje efektivních 10,5V i když popis na "trafu" pyšně hlásá 11,5V/9,5A a špičkově tam ale bude asi ještě víc. Myslím, že s tím kondem by to byl docela pěkný ohňostroj...

For All: Díky za potvrzení názoru, že pro malé halogeny v obytných prostorách je spínaný "transformátor" nějaké pofidérní značky na 3,14ču. Budu trvat na výměně za hezky kulatý toroid, přes který jdou halogenky s použitím SLB576 (tuším, opravte mne, jestli blbě...) a triaku navíc ještě docela hezky stmívat...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 22:46    Předmět: Citovat

Smile
omluva, premyslel jsem u toho nad necim jinym a nejak se mi to spojilo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5135
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 22:47    Předmět: Citovat

Už jsem to i jednou opravoval.Sousedi nějak nešetrně rozsvítili a shořelo to. Musel jsem v tom vyměnit polovinu součástek. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 23:09    Předmět: Citovat

Tetce tyto dve "trafa" taky vyhorely. Opravovat to nema smysl, bylo to navic zality v nejaky hmote. Koupil jsem nejakej jinej model a zatim to funguje, ale ta polska elektrika me uz zacina s**t. V ruznych tech kutilskych obchodech nic jinyho nez polsky smejdy uz neprodavaji (prodluzky, vypinace, zasuvky, zarovky...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 23:37    Předmět: Citovat

Dej toroid, nebo klasické trafo a máš navždy pokoj.
Karel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 23:52    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Tetce tyto dve "trafa" taky vyhorely. Opravovat to nema smysl, bylo to navic zality v nejaky hmote. Koupil jsem nejakej jinej model a zatim to funguje, ale ta polska elektrika me uz zacina s**t. V ruznych tech kutilskych obchodech nic jinyho nez polsky smejdy uz neprodavaji (prodluzky, vypinace, zasuvky, zarovky...)


Chyba lávky - sice to má polský popisky a adresu firmy, která to "vyrábí" - ale hned pod tím je nápis "Wyprodukowano v Chinach" - jsem skoro 25 let ze školy, ale žádný wojwodstwo v Polsce jménem CHINY neznám, spíš mi to připomíná šikmý voči...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2007, 0:03    Předmět: Citovat

čínský šmejd dodávaný polským dovozcem oklikou přes českého prodejce... co k tomu dodat.
Tyhle trafa jsou trafa, ne měniče na ss napětí, takže rušit vždycky trochu budou. Podle kvality a země původu. Jinak s polským instalačním materiálem mám nějaké zkušenosti dostatečné na to, abych to domů nebo lidem ke kterým mám kladný vztah nemontoval Rolling Eyes ony stačí polské "čokolády" z bílého plastu co se vlní jak gumový had z cukrárny.

V obvyklé domácnosti je toho vždycky víc, co bude vyzařovat (nabíječky mobilů, TV, videa, adaptéry ke skeneru, provozovat v takovém prostředí tuner bez antény je takový technický masochismus.
Postarej se o 1 mV užitečného signálu na vstupu rádia a nemusíš řešit spínané zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund