Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Transiwatt 40B, nefunkční pravý výstup
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Revasol



Založen: Dec 23, 2013
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 18:44    Předmět: Transiwatt 40B, nefunkční pravý výstup Citovat

Pěkné Vánoční svátky přeji všem.

Před nedávnem jsem si pořídil gramofon Tesla NC420. K němu zesilovač Transiwat 40B a než jsem si koupím i repro k tomu, propojil jsem výstupy s mojí PC audio soustavou Logitech Z323. Co se týče impedance a příkonu, tak by toto spojení neměl být problém.

Bohužel jsem včera zjistil, že pravý kanál vůbec nefunguje. Jinak řečeno funguje, ale je hodně utlumený.
Přes noc jsem zkontroloval pojistky. Vizuálně jsem zkontroloval vnitřek a nic se mi nezdá že by nasvědčovalo poškození. Multimetrem jsem zběžně prohlédl koncové stupně a stupeň napravo má stejné hodnoty jako stupeň na levo (který je v pořádku).


Prosím Vás, nemáte někdo zkušenosti s touto poruchou? Resp. kam by měla moje pozornost kontroly směřovat dále?

Předem mockrát děkuji za odpovědi a rady...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 18:48    Předmět: Citovat

Schéma (také zde] asi máš. Nejlepší by byl nějaký zdroj malého sinusového signálu a postupovat podle schématu. Neznám tvoje možnosti.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Revasol



Založen: Dec 23, 2013
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 18:54    Předmět: Citovat

Schéma mám, ale generátor signálu bohužel ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 19:16    Předmět: Citovat

jako generátor signálu by mohl stačit v nouzi šroubovák,funguje jako zdroj 50Hz brumu, po přiložení do signálové cestyby to v repro mělo být slyšet.
začít na kondech C301/401 a porovnávat hlasitost brumu v levém a pravém repro....
pokud ss napětí ve schématu sedí je pravděpodobná závada vyschlý vazební kondenzátor, pak ještě možno oxidace na přepínačích - preventivně procvakat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Revasol



Založen: Dec 23, 2013
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 19:37    Předmět: Citovat

Tak jsem vyzkoušel šroubovákem C301 a C401 a pro pravou stranu je trochu utlumenější, ale hlavně je hlubší.

Měřil jsem napětí na paticích od pojistek a u obou je 45V jak má být.
Ještě možná stojí za zmínku, že při klidovém stavu je napětí na C401 (pravá-špatná) 0,6 V DC a na C301 (levá-v pořádku) 0,1 V DC.

Který přepínač myslíš?
Vazební kondenzátor myslíš C305 a C405?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 20:49    Předmět: Citovat

myslím přepínače vstupů a přepínač repro - sluchátka
vazební kondenzátory jsou ty, co přenáší signál mezi stupni obvykle menších hodnot (5-20uF)
postupovat se musí systematicky od konce
na C306/406 by mělo být asi 21V, a na kolektoru T301/401 je cca 9V, to znamená že stejnosměrný pracovní bod zesilovače je nastavený, teď pokud jou pochyby s kvalitou reprodukce, je možné do bodu A a B připojit signál z nějakého starého walkmana, rádia apod(sluchátkový výstup), hlasitost na rádiu na minimum, opatrně zvětšovat, porovnat reprodukci.... pokud ok, není závada v koncovém stupni

k závadě co popisuješ - na bázi T301/401 by mělo být cca 0,6-0,8V, na R123/223 by měla být ss složka nulová (měřeno samozřejmě proti zemi)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 22:13    Předmět: Citovat

alles napsal(a):
vazební kondenzátory jsou ty, co přenáší signál mezi stupni obvykle menších hodnot (5-20uF)
postupovat se musí systematicky od konce

mohu potvrdit, že nejvíc problémů nadělají právě ty malé kondíky 1 až 20µF.
kontrolovat vazebáky a postupovat, jak už bylo napsáno.



tw40_5.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tw40_5.jpg
 Velikost:  174.67 kB
 Staženo:  330 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Revasol



Založen: Dec 23, 2013
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 22:49    Předmět: Citovat

Moc díky za pomoc. Po Štědrém dnu na to mrknu a budu informovat... Pěkné svátky Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 8:22    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že je Transiwat rozdělen na tři části, konce, korekce a vstupy, tak si můžeš konec, který chodí dobře, přepojit na jeden a druhý konec korekcí a určit dobrý/vadný kanál a podobně pak eliminovat vstup a určit tak alespoň která ze tří částí kterého kanálu je vadná.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 8:33    Předmět: Citovat

Vyrob si aspoň jednoduchý zdroj měřicího sinus tónu 1kHz s jedním KF503 a několika odpory, kondenzárory, v případě zájmu schémátko zašlu. Upozorňuji že mírnou úpravou hodnot odporů R104, R204 330Ω u emitoru prvního tranzistoru T101 a T201 korekčního předzesilovače RIAA lze nastavit citlivost (a tedy i hlasitost reprodukce) vstupu GRAMO (MM) podle typu přenosky, nejlépe vložit odporový trimr cca 470Ω.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 14:20    Předmět: Citovat

ještě mne napadlo:
-propojit sestavu s gramcem jak má být, alespoň z jednoho kanálu by se měl ozvat zvuk
-pokud jeden kanál nehraje ani po přepnutí na mono, je závada až v korekcích nebo koncovém stupni. Pokud začnou hrát oba je v předzesilovači, gramofonu, nebo kabeláži.
Když při mono stále půlka nehraje, po přehození kanálů v bodech A a B by se mělo odhalit je -li závada v koncovém stupni, nebo předzesilovači. Toť asi nejednodušší diagnostika bez přístrojového vybavení. Až se závada lokalizuje, pak se začne měřit a zkoušet, stačit by měla pájka a multimetr...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 14:31    Předmět: Citovat

Ješte otočný přepínač vstupů, kontakty pročisti, zkontroluj. No a to jenom gramofon v jednom kanálu nehraje ? Co vstup radio, AUX (univerzál) a magnetofon ? Ten gramofon je zcela v pořádku, přenoska, propoj kabel a tak ? Na zkoušku zapoj gramec do vstupu radio a dej plné zesílení, slabě hrát musí i zde a budeš vědět.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Revasol



Založen: Dec 23, 2013
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 15:51    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
Ješte otočný přepínač vstupů, kontakty pročisti, zkontroluj. No a to jenom gramofon v jednom kanálu nehraje ? Co vstup radio, AUX (univerzál) a magnetofon ? Ten gramofon je zcela v pořádku, přenoska, propoj kabel a tak ? Na zkoušku zapoj gramec do vstupu radio a dej plné zesílení, slabě hrát musí i zde a budeš vědět.


Gramofon jsem zkoušel, tak, že jsem si náhradní pětikolík spojil se sluchatkama. Lehce hrál jak levý tak pravý. Takže jsem gramofon vyloučil.
Ale jak si napsal, zapojil jsem gramofon do R (radio) a plně zesílil. Lehce hraje, ale stále jen levý.

Přepínání Mono-Stereo nemá žádný vliv na nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 16:32    Předmět: Citovat

takže je pravý kanál přerušený někde ve schématu vlevo od regulátoru hlasitosti...
teď by bylo vhodné vyzkoušet to přehození drátků u desky v bodech A a B, tahle metoda má prokazatelnější výsledek než šroubovák(tím se vymění mezi sebou předzesilovače L a P) a výsledky jsou možné 2:
-hraje zase pouze levý kanál - je vadný koncový stupeň
-závada se přesunula do druhého kanálu - je vadný předzesilovač

v určeném vadném dílu se můžou vyskytovat tyto závady:
- někde časem uhnila nějaká součástka, nějaký zesilovací stupeň nezesiluje - řešení - porovnat stejnosměrná napětí ve schématu a na desce(případně i proti druhému kanálu)
- pokud vše jakžtakž sedí, bude problém v tom že některý z elektrolytických vazebních kondenzátorů vyschl, ztratil kapacitu a nepřenáší signál mezi zesilovacími stupni - řešení výměna vadného kondíku,bez vybavení se ale hůře hledá, nebo preventivní výměna všech v cestě ve vadném bloku
dejte vědět jak dopadl test s přehozením a jestli sedí ss napětí



tw40_5_201.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tw40_5_201.jpg
 Velikost:  290.27 kB
 Staženo:  210 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 11:35    Předmět: Citovat

Nesnáším oblíbenou radu v mnoha fórech typu "vyměň všechny kondenzátory", jelikož pokud se proměří, tak to pak vede ke zjištění, že by šlo z větší části o zbytečnou práci. Jsou ovšem i výjimky. Nedáno se objevil na mém stole nefunkční TW40 a nestačil jsem se divit. V tomto zesilovači byla drtivá většina kondů vadná, přitom třeba v mém TW40, který mám 30 let bylo nutno za celá léta měnit pouze dva kousky elytů.
Nevím, jak mohou u dvou stejně starých výrobků být takové velké rozdíly v kvalitě elytů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund