Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Něco málo o sluchátkách
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 11:02    Předmět: Něco málo o sluchátkách Citovat

Viděl jsem před časem v TV test mp3 přehrávačů. To samo o sobě není nic zajímavého, ale zaujala mě tam část věnovaná možnému poškození lidského sluchu, a tak jsem se trochu zajímal o to, jaký by měl mít vlastně zesilovač pro sluchátka výkon.
Poslouchám-li svojí oblíbenou muziku, samozřejmě si jí ve sluchátkách patřičně osolím. Ale lidský sluch si na tuto hlasitost rychle zvykne, a za chvíli se mi začne zdát, že to hraje potichu, a přidávám hlasitost.
Nabízí se tedy otázka, čím sluchátky krmit. Jaký použít sluchátkový zesilovač, aby nebyl příliš slabý a nezkresloval, ale aby zároveň nebyl příliš silný, a při neopatrné manipulaci nedošlo k poškození sluchátek, nebo sluchu.
Nutno dodat, že nechci diskutovat o sluchátkách pro mp3 či discmany, ale o sluchátkách třídy řekněme hi-fi nad 2000,-Kč.
Jaký výkon by tedy měl mít zesilovač pro sluchátka, aby nebyl zbytečně předimenzován? Velkou roli hraje pochopitelně účinnost sluchátek, ale berme tedy průměrnou, cca. 100dB. Zatižitelnost sluchátek se pohybuje (dle typu) od 200mW do cca 1,5W.
Výkon zesilovače by se měl zřejmě pohybovat v řádech stovek mW.
U přístrojů které mají interní koncový stupeň pro repro, je sluchátkový výstup řešen tak, že je připojen na tentýž koncový stupeň, pouze zatlumen na sluchátkovou úroveň pomocí rezistorů.
Zajímalo mě ale, jak je řešen sluchátkový zesilovač u komponentních přístrojů (např. CD player). Předpokládal jsem, že hlavně u těch lepších značek bude výstup pro sluchátka řešen kvalitním zesilovačem. Pro zajímavost jsem si stáhnul servisní manuály od několika kusů, abych se ve schématech podíval, jak to vlastně je. Bral jsem hlavně tři přístroje, u kterých jsem měl možnost posoudit zvukovou kvalitu. Na a zjistil jsem, že žádný nemá nějaký super-extra zesilovač pro sluchátka, u všech je použit jako koncový stupeň pouze operační zesilovač:

CD Recorder Philips CDR795 ................... OZ NJM4556AM
CD Player Technics SL-PG440A ................ OZ BA4560N
MD Recorder Sony MDS-JE500 ................. OZ M5218AL

No a výsledek takového malého soukromého minitestu?
Philips CDR795:
Poměrně složité zapojení, velké množství externích součástek, s poměrně chatrným zvukovým výsledkem.
Technics SL-PG440A:
Zapojení obsahuje tranzistory s funkcí muting. Přiznám se že princip této funkce moc nechápu. (V příloze je schema, kdyby měl někdo chuť vysvětlit). Jinak tedy zvuk velice příjemný, hlasitost super.
SonyMDS-JE500:
Naprosto jednoduché zapojení. Pouze dva rezistory, dva kondenzátory a potenciometr. Jinak vůbec nic. Zvuk a výkon ovšem nejlepší ze všech.
Proto jsem se tedy o ten OZ ze Sony trochu zajímal.
Podařilo se mi stahnout pouze datasheet a obrázky z nějakých japonských stránek. Jinak nic. V datasheetu je veden jako klasický OZ, nikoliv jako koncový stupeň pro sluchátka. Minimálně v Česku není běžně dostupný. Může ho objednat servisní středisko Sony, ale za nehoráznou sumu.
Proto, pokud budete vyhazovat MD Sony, napřed si vyndejte ten OZ, může se hodit. Very Happy

Hledal jsem na netu zapojení různých sluchátkových zesilovačů. Některé "zaručeně" špičkové tranzistorové jsem i postavil. Např:

Zesilovač se mi zpočátku zdál být opravdu velice kvalitní. Ale s odstupem času musím nezaujatě přiznat, že hlavní jeho výhodou je to, že umí hrát opravdu velice nahlas, ale při běžné hladině hlasitosti určitě nehraje lépe než ten operák ze Sony. Navíc se mi zdá, že i bez signálu poněkud šumí. Velmi málo, ale šum tam je.

Jestliže se tedy rozhodneme postavit si zesilovač pro sluchátka, klade se nám otázka:
Zvolit náročnější tranzistorové zapojení s možná nejistým výsledkem, nebo si sehnat kvalitní OZ a použít ho jako koncový stupeň?
Může se zdát, že OZ přeci jenom nemá ten výkon, ale kolik W (resp.mW) je dostačující abychom si nezničili sluchátka ani sluch?
A má nějaký běžně dostupný OZ parametry jako M5218AL, aby se dal takto použít? Nikdy jsem takto OZ nepoužíval, a nemám v tomto ohledu žádné zkušenosti.



HP circuit Technics.jpg
 Komentář:
HP circuit Technics

Stáhnout
 Soubor:  HP circuit Technics.jpg
 Velikost:  128.27 kB
 Staženo:  1400 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6296
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 14:03    Předmět: Citovat

Kdyz jsem se pokousel udelat sluchatkovy zesilovac, mel jsem v umyslu vyzkouset nasledujici obvody:
TDA2822
TDA2822M
TDA7053
TDA7273
SSM2211

nakonec jsem si vybral posledni zminovany (jde obednat za par kacek ve firme Ryston)
bohuzel z puvodniho zameru seslo, takze nemuzu dat navedomi muj subjetivni dojem.
Co jsem zkousel o nejakou dobu pozdeji byl TDA2822M, to bylo ale pouzito jako upozornovaci signal do maleho reproduktoru, takze zkresleni a sirka pasma me vubec nezajimala.
Muzu rict, ze obvudek SSM2211 me zaujal diky tomu, ze zesileni se resi zpetnou vazubou jako u klasickeho OpAmpu. Neni tedy nastavena natvrdo jako u klas. vykonovych zesiku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 14:27    Předmět: Citovat

vždyť sis Bastleči na většinu dotazů zase sám většinou odpověděl.
Není třeba v tom hledat větší vědu než v tom je, žádnou sluchátkovou magii.
Co se týče poškozování sluchu, asi není pochyb že hlavním faktorem je hlasitost poslechu a délka poslechu, cenová třída sluchátek nebo zesilovače to moc neovlivní. Je to tedy věc spíš medicínská.
U sluchátek se dost zapomíná na jednu věc, která se přitom u reprobeden naopak vyzdvihuje. Tlumení zesilovačem, vnitřní odpor a překmity. U zesilovačů pro bedny je to téma nad kterým dokážou puristi dlouho odborně onanovat, přitom sluchátkové výstupy mnohé spotřební elektroniky jsou doplněny sériovým odporem aby to kompromisně hrálo na všechno. Sluchátka se totiž na rozdíl od beden vyskytují ve velkém rozmezí impedancí, 16 Ohm i 600 Ohm. Zesilovač by měl být optimálně na míru konkrétních sluchátek a pak to není otázka "tenhle zesilovač umí být hlasitý" ale prostý Ohmův zákon.
Pokud někdo dokáže rituálně stříkat okolo kabelu k reprobedně z ryzí bezkyslíkaté mědi, měl by i trochu péče věnovat sluchátkovým šňůrám, tady by se měl upgrade z běžných tkaniček zákonitě rovněž uplatnit.
Jinak u sluchátek má dost velký vliv i vazba na zvukovod ucha, pohodlnost při poslechu a schopnost izolovat okolní zvuky.
Vzhledem k nepatrným příkonům celkem nic nebrání laborovat s A třídou, protože se to dá pohodlně uchladit a dají se i eliminovat problematické zpětné vazby prostě tam nemusejí být, není velký problém postavit zesilovač s obvyklými parametry v řádu jednotek wattů a provozovat ho na sluchátka s 90% rezervou a stejným koeficientem nárůstu kvality.
nabízí se i možnost sluchátkových OTL lampáčů, když bude výrazně snížené anodové napětí, dají se sluchátka nasadit na hlavu bez strachu že se jedná o variantu elektrického křesla Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 14:45    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
..... mel jsem v umyslu vyzkouset nasledujici obvody:
TDA2822
TDA2822M
TDA7053
TDA7273
SSM2211

No tak ty TDAčka, to tedy jaksi ani omylem. Hlavně TDA 2822, to je tedy katastrofa. Ten snad tak ještě do těch nejlevnějších dětských kazeťáků od větví.
A SSM2211? Neznám, a jdu se mu podívat na zoubek. Smile
Crifodo napsal(a):
vždyť sis Bastleči na většinu dotazů zase sám většinou odpověděl.

Docela bych byl rád, kdyby se někdo kdo se vyzná mohl podívat na to schema z toho Technicse.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 15:16    Předmět: Citovat

A ještě jedna zajímavost, kterou jsem našel na netu:

http://sound.westhost.com/project113.htm

Moje angličtina je tedy velice chatrná, ale pochopil jsem z toho, že pokud mají sluchátka vysokou účinnost mohou být pro sluch škodlivá už při 10mW.
Je tam i tabulka doby poslechu (neškodného pro sluch) v závislosti na hlasitosti (dB). To je docela zajímavé. Doporučuji nahlédnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 18:04    Předmět: Citovat

Kdes vzal tech mW? Dyt to v tom clanku neni...aspon aj to nenasel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 18:14    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Kdes vzal tech mW? Dyt to v tom clanku neni...aspon aj to nenasel.

Note the warning above - this is serious. Most headphones are capable of at least 94dB SPL at 1 mW, with some as high as 107dB SPL. Even 10mW is enough to create sound levels capable of causing hearing damage, so you must be very careful to avoid damaging levels.

Ale znovu podotýkám, anglinu už jsem skoro zapoměl, možná to špatně chápu.
Nebo se autor překlepl a mělo tam být 100mW.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12330
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 19:35    Předmět: Citovat

U některých zařízení je povinná ochrana sluchu, s doporučenými sluchátky se nesmí překročit nějaké maximum, aby puboši neohluchli před důchodem. Stejně tak u profi systémů (ear monitoring) je integrovaná ochrana sluchu, mnohem jakostnější.

Tlumení sluchátek se na rozdíl od reproduktorů moc neřeší, normovaný výstup má dle IEC vnitřní odpor 120R, jestli se nepletu. Sluchátka mají skoro vždy takové vlastnosti, že se víc podobají odporu, než reproduktoru. Kdysi jsme dělali poslechovky s buzením IEC a buzením z malé impedance a jakési rozdíly byly u velkomembránových, ale nelze říct lepší/horší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 19:59    Předmět: Citovat

Tak ještě k tomu obvodu M5218AL.
Prolezl jsem těch schémat trochu víc, a zjistil jsem, že to rozhodně není pouze záležitost Sony. V mnoha komponentech ho jako sluchátkový zesilovač používá Technics, a nalezl jsem ho i v konci pro sluchátka u referenčního CD playeru Luxman.
Jenom by mě zajímalo, jestli je to tím, že M5218AL je opravdu tak špičkový obvod, nebo jestli je to tuctový operák. V tom MD Sony hraje opravdu dobře. Jestli je to OZ dělaný extra pro sluchátka ????
CD Player Sony SCD-XB940 má pro sluchátka NJM4580. Tak by mě docela zajímalo srovnání těchto dvou OZ.
M5218AL kontra NJM4580. Co?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12330
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 20:09    Předmět: Citovat

Tak se mrkni na jeho parametry, je to operák za půldolar. Myslím, že má akorát dovolený vyšší proud výstupu, něco jako 4560.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 21:11    Předmět: Citovat

BASTLECS napsal(a):

Docela bych byl rád, kdyby se někdo kdo se vyzná mohl podívat na to schema z toho Technicse.


Žádnej zázrak, obyčejnej NF zesilovač z jednoho OZ + MUTE vyrobený tak, že to zkratuje přímo výstupy OZ, aby to při MUTE nešumnělo. Tranzistor je v inverzním zapojení, funguje to jako spínač líp.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 22:05    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Žádnej zázrak, obyčejnej NF zesilovač z jednoho OZ + MUTE.........

Tušil jsem, že to tak nějak bude.

Sendyx napsal(a):
Tak se mrkni na jeho parametry, je to operák za půldolar. Myslím, že má akorát dovolený vyšší proud výstupu, něco jako 4560.

Tak máš pravdu. Ve všech parametrech nic vyjímečného. Možná je to tím, že je použit v technice z 90tých let. Tehdy to možná byl špičkový operák, ale dnes už se možná dělají i lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12330
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2007, 22:12    Předmět: Citovat

Ani tehdy to nebyl špičkový operák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 22 2007, 0:05    Předmět: Citovat

Noo nezlobte se na mne ale 4580 je dnes prakticky něco takového, jako byl před dvaceti lety 741 či uA709... no prostě znouze ctnost...
M5218AL až tolik neznám, ale je pravda že se v dřívějších dobách používal ve špičkových zařízeních. A tak si myslím že pokud něco bylo špičkové před deseti lety, dnes to šrot určitě nebude.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12330
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt listopad 22 2007, 0:08    Předmět: Citovat

Stejně jako Wattův odstředivý regulátor, tehdy to byla špička, je to špička i dnes Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Další
Strana 1 z 21

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund