Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Wago spojky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 20 2007, 23:19    Předmět: Citovat

Nejde o to, že ta pasta existuje, ale o to, že na hliník se přednostně mají používat svorky s páčkou, do nichž není pasta povinná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út leden 01 2008, 16:44    Předmět: Citovat

Co se mne týká,tak já osobně ve Wago nemám důvěru,pokud si můžu vybrat,tak použiju starý dobrý šroubovaný spoj.
používání té pasty bych viděl asi tak,že asi není nutno ji použít,ale jejím použitím nic nepokazíš ba naopak.Vyloučíš možnost,že při náhodném vniknutím vlhkosti nedojde k tvorbě článku mez CU a AL.
Pro Hilla-Uvědom si,že když někdo dělá něco jinak než by jsi to dělal Ty ještě něznamená,že to dělá špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 01 2008, 19:44    Předmět: Citovat

Já taky nikomu nic nezakazuji, jen upozorňuji na to, že pro hliník a slaněné vodiče existují k tomu určené modely svorek Wago, v nichž není pasta nutná. Kdo jim tak málo věří, ať si ji tam přidá.
A šroubové spoje také používám stále, ono při rekonstrukci instalace vyhazovat z krabic věnečky, abych je nahrazoval Wagovkami, by byla blbost, když už použiju třeba původní trubkování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út leden 01 2008, 20:08    Předmět: Citovat

Určitě ty Wago svorky jsou vítaným řešením pro ty,které tlačí čas a chtějí toho zvládnout co nejvíce.Ne že bych jim vyloženě nevěřil,ale zajímalo by mne srovnání kvality Wago spoje a šroubovaného spoje,co se týká oteplení při stejné zátěži a trvanlivosti s časovým odstupem.Jestli máš skušenosti těmito testy,tak mi dej vědět,může to být zajímavé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 01 2008, 20:40    Předmět: Citovat

Byl jsem před pár lety na aktivu, kde to předváděli. Při proudu 500A z Cu drátů 1,5 mm2 po několika málo sekundách moc nezbylo, ale, než přehořely, svorka se nestihla ani zdeformovat a po odjištění zbylých konců šlo pokus opakovat. K tomu ovšem předvádějící dodával, že s novými vodiči by použil i nové svorky, kdyby k takovému případu mělo dojít ve skutečném provozu. Jenže tam tomu musí přece stihnout zabránit předřazené jištění.
Svorky na hliník a lícnu jsem takto v akci neviděl, jsou poněkud mladší, nemám ale důvod nevěřit tvrzení výrobce ani verdiktu EZÚ, který je schválil.
I když jsou vzorky z prodávané produkce přezkušované výrobcem a další nezávislou zkušebnou, nelze vyloučit, že si koupím zrovna ten jediný vadný kousek, který se v celé sérii vyskytl. Zrovna tak ale může ve šroubovém spoji nevydržet či časem vyreznout závit.
To může být nebezpečné hlavně v domácnostech, pro které nejsou povinné pravidelné revize, a také se celá desetiletí nedělají. Tam je spolehlivost elektroinstalace závislá právě na spolehlivosti jednotlivých komponent, zejména spojovacích prvků vodičů a příslušenství. S ohledem na to jsou zkoušky velmi přísné.
V objektech, kde se dělají revize a údržba elektroinstalace pravidelně, je sice velmi pravděpodobné, že by se na vadný spoj přišlo včas, nicméně předepsaný postup zkoušek je pro použité příslušenství stejný.

Shrnu-li to, je celkem jedno, jaké svorky v instalaci použiji, zda šroubové nebo Wago. Ony bezpečnost a spolehlivost elektroinstalace závisí i na tom, kde a jak jsou použité, a hlavně - ještě na spoustě jiných věcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepper



Založen: Nov 21, 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: Sokolov

PříspěvekZaslal: st prosinec 05 2012, 17:52    Předmět: Citovat

Ty svorky na slaněné vodiče (licny)
-raději stiskací, než s páčkou, (někde píšou lustrové)
se mi osvědčily při bastlení jako náhrada za krokodýlky.
Drží mnohem pevněji a jsou dobře izolované.

Např. kabely od zkušebních reprobeden jsem na konci
pocínoval, zasunul do pevné strany WAGO,
a do té otvírací dám kousky z CYKY 1,5 mm, ne licnu.
(Roztřepené konce licny mohou zkratovat,
utržené zapadnout do svorek, časem dál do zesíku.)
A když potřebuji třeba DIN, nasadím samce s dvěma dráty.

Ke spolehlivosti v domovních rozvodech:
Soudím, že na hliníku by mohly být odolnější
proti uvolňování způsobenému studeným tokem. (cold flow, creep)
www.eng-tips.com/viewthread.cfm?qid=180875
Pružina netlačí na drát tolik jak silně utažený šroub.
a když hliník přece jen ustoupí, tlačí pořád stejně
i bez pravidelného dotahování.

pepper
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6546
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: st prosinec 05 2012, 20:02    Předmět: Citovat

Ne elektrika.cz je test různých svorek zapojených v serii na různý proud. Wago obstáli jako jedny z nejlepších. Ale pořád trvá diskuse, jak to bude za 20-30 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2012, 18:29    Předmět: Citovat

No, já mám zato že do wagošek hliník nemůžu dát, chlapi říkají že ten přitiskávací plech ten hliník ucvakne. Nevím jaká přesná konstrukce je u těch wagošek s páčkou ale ty používáme hlavně na lysky ( lanka)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9774
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2012, 11:06    Předmět: Citovat

Když narvete do obyč WAGO hliník, do pár měsíců při běžné zátěži vyhoří.
Z nějakýho katalogu (originál WAGO) jsem zjistil, že na hliníkový dráty jsou speciální k tomu určené typy a jestli se do nich má dávat nějaká pasta tam o tom nic nepsali, nebo jsem si toho nevšiml.. V domácích podmínkách bych při kombinování hliníku a mědi byl spíš pro věneček..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4032
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2012, 11:50    Předmět: Citovat

Když kupuji celé balení obyč. wagovek tak přímo na krabici je přeškrtnutý symbol Al a vlasověho Cu vodiče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hiawata



Založen: Feb 14, 2009
Příspěvky: 55
Bydliště: Třebíč

PříspěvekZaslal: so leden 12 2013, 19:08    Předmět: Citovat

Na Al vodiče se běžné WAGO svorky nesmějí používat, vazelínu jsem nikdy a nikde neaplikoval, nevím ani proč, za svoji praxi jsem jich namontoval snad už tisíce, různých výrobců a v životě nevznikl zádrhel, zahoření, nebo něco podobného, párkrát vakl, ale ten byl způsobenej nedostatečným zasunutím do svorky, proto lepší jsou dnešní průhlené. Ty vodiče v praxi spojuji do "čokoládky", když není věneček. Jinak WAGO svorky (myslím pérové svorky), se používají i na velkých strojích, třeba lisech a na vodiče třeba 16mm2 a více...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: so leden 12 2013, 19:28    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hiawata



Založen: Feb 14, 2009
Příspěvky: 55
Bydliště: Třebíč

PříspěvekZaslal: so leden 12 2013, 19:37    Předmět: Citovat

Je to ukázkové video, normálně bych tam dal čokoládku, ale jinak jsou ty páčkové svorky výborné... (ze zkušenosti)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: ne leden 13 2013, 8:10    Předmět: Citovat

no tak jasně že je to ukázkové video, ale když to takto řeší tak je to asi optimální. Jinak zeptám se, jak je vlastně řešena konstrukce wago svorky s páčkou? obyčejné wagošky jsou mi jasné, ty jdou vidět u průhledných typů. ptám se, že na google jsem nic nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jancis1



Založen: Aug 05, 2005
Příspěvky: 473

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2013, 15:14    Předmět: Citovat

K tým WAGO spojkám čo som sa pýtal ešťe v roku 2007 prvá otázka, tak som normálne použil WAGO spojky na AL + CU bez tej pasty a je tomu už 5 rokov od vtedy nebol s tým žiaden problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund