Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zesilovaš pre subwoofer
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vaczy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 21:28    Předmět: zesilovaš pre subwoofer Citovat

dobrý den chtěl bych si postavit zesilovač 50W pro subwoofer i s vyhybkou. repro mám dvě a to 8ohm
1. 80 - 6000 Hz
2. 50 - 4000 Hz
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2007, 0:15    Předmět: Citovat

Konstrukce zesilovače přece nezávisí na tom reproduktoru (jen musí umět přenést o něco nižší kmitočty, než jaké zvládá reproduktor)
Oba jsou to středobasy a můžeš použít jeden nebo druhý, dál už to má co dělat víc s konstrukcí bedny, než zesilovače. Ale ten druhý je na HTJ lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2007, 11:27    Předmět: Re: zesilovaš pre subwoofer Citovat

vaczy napsal(a):
dobrý den chtěl bych si postavit zesilovač 50W pro subwoofer i s vyhybkou. repro mám dvě a to 8ohm
1. 80 - 6000 Hz
2. 50 - 4000 Hz

No a co vlastně žádáš?
Pomoci s výběrem zesilovače, nebo s výběrem wooferu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaczy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2007, 14:44    Předmět: Citovat

Pořebuji k tomu zesilovač a vyhybku pro subwoofer.
može bejt zesilovač 2 x TDA2030 v můstkovém zapojení napájeno +-25V?
Návrat nahoru
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2007, 16:48    Předmět: Citovat

vaczy napsal(a):
Pořebuji k tomu zesilovač a vyhybku pro subwoofer.
može bejt zesilovač 2 x TDA2030 v můstkovém zapojení napájeno +-25V?

Když tak už 2xTDA2050. Ale jestli by nebylo jednodušší řešení s TDA7294, když už chceš integrovaný konec. Do těch 40-50W hraje celkem přijatelně. To můstkové zapojení s 2030 (2050) tak hrát nebube.
Použil bych trafo 2x24V, takže na elitech ve zdroji by to dalo +/-36V, což je pro TDA7294 ideální, a poberou ho i stabilizátory pro napájení vyhybky. Tu bych postavil 24dB/okt. s OZ 5532.

Lepší by ale byl tranzistorový zesilovač. Záleží na co si troufáš, a kam to chceš použít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaczy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2007, 20:09    Předmět: Citovat

TDA2050 bude na něj stačit trafo 2x 12,5V /5A kolik má odběr?
Návrat nahoru
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2007, 20:30    Předmět: Citovat

vaczy napsal(a):
TDA2050 bude na něj stačit trafo 2x 12,5V /5A kolik má odběr?

Těch 5A stačit bude, ale těch 12,5V to nevím, jestli to nebude málo. Možná to při tomto napětí bude mít trochu menší výkon. Ale nejsem si jist. Podívej se do datasheetu, kolik potřebuje. ale mám dojem, že existuje víc verzí datasheetů, a to můstkové zapojení je jenom v jedné z nich. Já ho někde mám, ale musel bych hledat. Myslím že ten můstek potřebuje +/- 18V, na to by to trafo bylo akorát. Kdybys ten datasheet nenašel, tak ti ho sem hodím.
Jestli chceš 50W, tak TDA2050 rozhodně dva do můstku. A i tak to nebude nic extra. Kdybys dal jenom jeden, tak ten utlačí sotva 20W.
TDA7294 by asi byl lepší, ale na něj by tohle trafo rozhodně nestačilo. S 12V se moc kraválu nenadělá. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaczy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2007, 20:47    Předmět: Citovat

a tda7294 se dá použít pro moje repro? kolik to potřebuje napětí a proud uvedená watáž u repro je rms! potřebuji to do bedny kterou si udělám mám domácí kino. nelze použít něco jiného s tím napětím 2x12,5V a 5A?
Návrat nahoru
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2007, 22:08    Předmět: Citovat

Na tvém místě bych se asi poohlédl po jiném trafu. Každý kdo do toho trochu vidí, ti potvrdí, že dobrý zdroj je základ každého zesilovače. Většina integrovaných zesilovačů ti sice s trafem 2x12V hrát bude, ale woofer ti při sebemenší zátěži přestane dunět, a začne hřmít. Pro 50W woofer používat TDA20xx ti rozhodně doporučit nemůžu. Byl bys zkamán.
Sežeň si trafo 2x24V-120VA a postav dobrý symetrický zdroj pro TDA 7294. Tento obvod je snad přímo předurčen pro poněkud méně zdatné bastlíře-začátečníky, a wooferů se už s ním úspěšně postavilo mraky.
Toroidní trafo se dá pořídit za cca 500,-. To snad není až takový ranec.

PS: Můžeš si koupit i stavebnici:
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=550&cat=10507&open=2&z=galerie&PHPSESSID=f3d3ea0eff52093fc1c6406d11f726fe
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaczy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po listopad 19 2007, 14:30    Předmět: Citovat

a co tohle zapojení kolik má asi odběr a kolik mi doporučujete napájení?
http://kik.wz.cz/zesilovac.htm
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6319
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2007, 16:15    Předmět: Citovat

Dyt je to co ti doporucuje BASTLECS.
Proud dopocitas z napeti a prikonu. P=UI. Pokud pouzijes k pocitani vykon vystupni, tak ho vynasob alespon 1,3. Nejaky vykon se ztrati na svabovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2007, 17:52    Předmět: Citovat

vaczy napsal(a):
a co tohle zapojení kolik má asi odběr a kolik mi doporučujete napájení?

Já tak nějak tuším mezi řádky, že pořád koketuješ s myšlenkou, připojit TDA7294 na to 12V trafo. Na to bys měl rychle zapomenout. I když budeš mít trafo jako stodola, pokud bude mít na sekundáru 12V, tak z toho TDAčka stejně nevymáčkneš víc jak 15W. Podívej se na graf závislosti výkonu na napájecím napětí:

Mám někde velice srozumitelné, zjednodušené schéma, včetně zdroje. I navržené odzkoušené plošňáky. Jestli chceš, můžu to sem hodit. Když se toho budeš přesně držet, tak nemůžeš nic zkazit. TDA7294 je opravdu velice, velice jednoduchý obvod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaczy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po listopad 19 2007, 19:54    Předmět: Citovat

tak asi si teda jej postavím bude mi tedy stačit pro výkon 60W napětí 2 x 35V/5A?
Návrat nahoru
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2007, 8:36    Předmět: Citovat

vaczy napsal(a):
tak asi si teda jej postavím bude mi tedy stačit pro výkon 60W napětí 2 x 35V/5A?

To bude.
A pozor! Napětí trafa a napětí na výstupu zdroje jsou v poměru cca. 1:1,5.

Takto by měl vypadat zdroj:

1. varianta - Trafo s vyvedeným středem 2x24V


2. varianta - 2 totožná 24V trafa


Samozřejmě místo jednotlivých diod je možno použít můstek.
Variantu s dvěma trafy uvádím, protože 24V trafa se používala ve starých dílenských rozvaděčích atd. jako zdroj bezpečného napětí. Takže z těchto starých vyřazených rozvaděčů se dají velice snadno a levně získat. Mám s tím osobní zkuženost.

Ještě pro úplnost,
Stavebnice s TDA7294 (zapojení dle datasheet):
Při napájení +/-36V a výkonu 70W má odběr 1,6A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaczy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 22 2007, 15:16    Předmět: Citovat

mohl by jsi mi tu poslat schémata a plošné spoje dík
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund