Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výhybka k zesilovači
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fajfy



Založen: Oct 07, 2007
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 21:00    Předmět: Výhybka k zesilovači Citovat

Zdravím. Nedavno jste mi tu pomáhali řešit problem, jakou dát vyhybku k zesilovači. Závěrem bylo to, že je pro mě jednodušší si koupit pasivní a žít s tím, že mi zabere hodně místa a sníži výkon. dneska jsem ale našel docela jednoduché schématko aktivní výhybky. Ale trápí mě ta pár věcí. Např napajení, protože to chci napájet z 12V ss. A to jestli se dává před nebo za zesilovač. Předem všem moc díky ...
kód:
http://www.lukaso.iglu.cz/?page=aktivni-vyhybka-k-subwooferu
Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fajfy



Založen: Oct 07, 2007
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 21:13    Předmět: Citovat

Jo a ještě něco. Stáhnul jsem si prográmek na výpočet aktivní výhybky. A chtěl sjem se zeptat na jakou frekvenci ji mám nastavit, když má být určená pro subwoofer. Bude stačit 120Hz? A ještě jsem se chtěl zeptat, jestli je o hodně lepší výhybka se strmostí 24dB nebo 12dB a proč je uvedené schéma v prográmku bez napájení. Ještě jednou předem dík ...
Link toho programu:
kód:
http://www.instaluj.cz/cz/katalog/domacnost-zabava/ostatni/aktivni-vyhybka/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 21:19    Předmět: Citovat

Tu frekvenciu som si ja volil podla ucha, ale na EB su ovlea skusenejsi ktori ti poradia na sku nastavit.
Aktívna vyhybka sa zapaja pred koncový zosilovac. Ta strmost určuje prechod tlmenia medzi dolnou frekvenciu a hornou frekvenciou, cim je to čislo vačšie tym je ten prechod strmší, este tam chýba ci je to na oct alebo dec (snad sa pise takto dekada)

EDIT: este to napajanie. Väčšinou sa pri OZ nekreslí kvoli prehladnosti ale zapaja sa. Nožičky pre napajanie OZ zistiš z katalogu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fajfy



Založen: Oct 07, 2007
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 21:30    Předmět: Citovat

mikollar napsal(a):
Tu frekvenciu som si ja volil podla ucha, ale na EB su ovlea skusenejsi ktori ti poradia na sku nastavit.
Aktívna vyhybka sa zapaja pred koncový zosilovac. Ta strmost určuje prechod tlmenia medzi dolnou frekvenciu a hornou frekvenciou, cim je to čislo vačšie tym je ten prechod strmší, este tam chýba ci je to na oct alebo dec (snad sa pise takto dekada)

EDIT: este to napajanie. Väčšinou sa pri OZ nekreslí kvoli prehladnosti ale zapaja sa. Nožičky pre napajanie OZ zistiš z katalogu

Moc díky, asi použiju IO LM324. Jsou to 4 OZ v jednom pouzdře. A podle datasheetu má napajení na pinu 4 a 11. A jestli jsem se dobře koukl tak napajení je 32 nebo 16V. Myslíš že by hodně vadilo, kdybych tam připojil 12V stejnosměr? Rolling Eyes Nemělo by, že jo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 21:43    Předmět: Citovat

tych 12 nevadi, ale musis ich mat symetrických +-12 ono to pojde aj na +-6V ale moze to skreslovat pri vacsich ampitudach signalu. Ten IO je na 16 symetrických ale tych 16V je oproti GND nie opoti -. Pri nesymetrickom napajani zvladne 32V oproti -, tam gnd nemas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fajfy



Založen: Oct 07, 2007
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 22:08    Předmět: Citovat

mikollar napsal(a):
tych 12 nevadi, ale musis ich mat symetrických +-12 ono to pojde aj na +-6V ale moze to skreslovat pri vacsich ampitudach signalu. Ten IO je na 16 symetrických ale tych 16V je oproti GND nie opoti -. Pri nesymetrickom napajani zvladne 32V oproti -, tam gnd nemas.

Tedka jsem se do toho trošku zamotal. Podívej se prosím tě na toto schéma a řekni mi jestli můžu na napajecí svorky připojit autobaterii. Takhle to bude nejlepší. Very Happy
http://mmmsvet.hyperlink.cz/clanky/subwofer/schemav.gif
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 22:17    Předmět: Citovat

na skusku mozes ale z tej auto baterky sa musi dat napojit na clanky kde su pospájané a nájst stred (6V) oproti kazdemu polu, ten stred napojis na GND (to su tie ciarky vodorovne Smile ) a minus pol na -12V a + pol na +12V, ale do auto by som to takto nedaval.
Alebo 2 autobaterie do serie, a tam kde ich spojis (+ s -) bude GND potom budes mat napajanie +-12V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fajfy



Založen: Oct 07, 2007
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 22:22    Předmět: Citovat

mikollar napsal(a):
na skusku mozes ale z tej auto baterky sa musi dat napojit na clanky kde su pospájané a nájst stred (6V) oproti kazdemu polu, ten stred napojis na GND (to su tie ciarky vodorovne Smile ) a minus pol na -12V a + pol na +12V, ale do auto by som to takto nedaval.
Alebo 2 autobaterie do serie, a tam kde ich spojis (+ s -) bude GND potom budes mat napajanie +-12V

A kterou vyhybku by si dal, abych ji mohl napojit na autobaterii? Už fakt nevim ... Nejjednodušší nakonec bude si koupit tu pasivní Very Happy Jinak vim co je to zem atd .. jenom jsem nikdy moc nepracoval se symetrickým a nesymetrickým napětím, nevěděl jsem co si pod tím mám představit ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fajfy



Založen: Oct 07, 2007
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 22:28    Předmět: Citovat

Abys mě tedy pochopil, tak mám mono zesilovač na subwoofer, který budu převážně používat na kalby na chatě, kde není elektrika a jediný co potřebuju je nějaká ta výhybka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 22:28    Předmět: Citovat

ja len pre istotu som to napisal, na nesymetricke napatie hmm ja som sa o to pokusal ale nedopadlo to dobre, a zapojenie na nesymetricku vyhybku som nenasiel. Ja som to skusal tak ze som to gnd vytvoril pomocou 2 kondikov v serii 4,7uF kazdy premostený odporom 4,7kOhm zapojených medzi + a - , spojenie kondikov je GND, mne to blblo , ale vyskusat mozes. problem je v tom ze ak je koncovy stupen na nesymetricke napajanie, to bol aj moj pripad, pri zapnuti to strasne zarapcalo ale potom slo

EDIT, ja som to tiez mal na subwoofer, a to rapcanie bolo pekne dunive Very Happy , ale dalo by sa to osetrit oneskorenym pripojenim repro
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fajfy



Založen: Oct 07, 2007
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 22:32    Předmět: Citovat

Takže asi bude lepší si koupit pasivní výhybku že jo? Toho výkonu by neměla zas až tolik sežrat ... nebo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 22:40    Předmět: Citovat

ja mam pasivne vyhybky v 70W, citlivost 89db bedniach ale stazovat si nemozem zeby to hralo ticho zosik mam k tomu 70W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fajfy



Založen: Oct 07, 2007
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 22:45    Předmět: Citovat

mikollar napsal(a):
ja mam pasivne vyhybky v 70W, citlivost 89db bedniach ale stazovat si nemozem zeby to hralo ticho zosik mam k tomu 70W

Tak díky moc za rady. Už jsem se rozhod že si koupim pasivní vyhybku. Nebudu se srá t s aktivní. Díkes moc .... zatim čus .. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 22:47    Předmět: Citovat

neni zac, snad niekto napise este nejake riesenie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 23:47    Předmět: Citovat

A to já bych se spíš rozhodl pro elektronickou výhybku, když už mám k dispozici koncový zesilovač. Napájení muže být z 12V akumulátoru a použít umělý střed pomocí děliče a sledovače s OZ. Výstupní napětí přes 3V~ je zcela dostatečné i k přebuzení koncového zesilovače. Proti rušivému impulzu při zapnutí je třeba použít zpoždění připojení subwooferu, což je obvyklá výbava každého "pořádného" zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund