Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabijecka autobaterii Tronic T4X (z Lidlu)
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 15:08    Předmět: Nabijecka autobaterii Tronic T4X (z Lidlu) Citovat

Hledam nejakou nabijecku autobaterii. Takove ty cervene krabice nepotrebuji. Ted maji mit v Lidlu Tronic T4X. Nevim co je zac. Jestli s ni nekdo nemate zkusenost. Ci primo schema zapojeni. Cena je 499. Mela by byt rizena " nejakym" procesorem. Par technickych veci jsem v Lidlu koupil. A nemohu si stezovat. Ale tady si nejsem jist. Mam Opel a v nem 72Ah baterku. Jestli to neni nabijecka max. na akumulatory do fotaku Laughing
Dekuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 21:39    Předmět: Citovat

Ja ju mám už vyše pol roka a môžem doporučiť. Má tri módy nabíjania,
Mode 1 (14.4 V / 0.8 A)
Mode 2 (14.4 V / 3.6 A )
Mode 3 (14.7 V / 3.6 A
pričom ten posledný je ako konzervátor pri dlhšom odstavení bat.

tu nájdeš celý manuál: http://83.208.59.206/files/t4x.pdf

Samozrejme to má automatické vypínanie a ochranu proti prepólovaniu...

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 21:45    Předmět: Citovat

tak toho konzervátoru bych se docela bál.
14,7 V Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12402

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 21:54    Předmět: Citovat

Pojem "konzervátor" zřejmě nebyl volen správně. Z manuálu vyplývá, že se spíše jedná o znovuuvedení do provozu hluboce vybitých akumulátorů, které byly dlouho odstaveny. Nabíjí se z počátku impulsově až do dosažení napětí 10,5V. Pak pokračuje nabíjení do plného nabití při 14,7V proudem3,6A. Tož tak. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 22:39    Předmět: Citovat

Jde mi o to ze mam baterku 72Ah. Pri proudu 3,6A, abych se dockal nabiti do jara Laughing
A jeste konec nabijeni pri dosazeni 14,7V. To me pripada trosku moc. To musi plynovat jak prase. Ideal je 14V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 22:48    Předmět: Citovat

tak to seriově prdneš přes výkonovou diodu i máš tam 14,1V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 1:46    Předmět: Citovat

Voľbu režimu si nastavíš podľa potreby tlačítkom.
Pre nabitie batérie na 100% je tých 14,4V treba, ale nemusíš sa báť, po dosiahnutí tohto napätia automatika nabíjanie ukončí, takže žiadne varenie elektrolytu nehrozí.

Keď budeš baterku vybíjať do mrtva, naozaj bude nabíjanie trvať 25 až 30 hodín, v praxi asi tak vybíjať batériu nebudeš, skrátil by si jej tak životnosť. Kto z vás vie, že životnosť bežnej Pb autobatérie v režime nabitie, vybitie na 10V je cca 40 cyklov? V aute s dobre nastavenou reguláciou nabíjania hlboké vybitie nehrozí, takže životnosť aku môže byť aj 6 rokov.

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2007, 7:46    Předmět: Citovat

kysmen napsal(a):
tak to seriově prdneš přes výkonovou diodu i máš tam 14,1V


Dioda neni dobry napad. Nabijecka by pak mela problem se zjistenim stavu nabiti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2007, 19:15    Předmět: Citovat

problém by neměla, jen by napětí na svorkach nabíječky bylo nižší o napětí přechodu diody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 10:24    Předmět: Citovat

Tak jsem nabijecku koupil. Zvolil jsem rezim 2. Sem tam jsem sledoval co se deje. Napeti slo pomalinku nahoru. Zacal jsem nabijet asi v 13 hodin. Druhy den po desate dopoledne jsem na to koukl. Nabijecka zjistila ze baterka je nabita a presla do do rezimu udrzovaciho proudu. Vzal jsem hustomer a zkusil jsem clanky. Jsou tam tri policka a ja jsem v cervenem. Je to lepsi nez vcera. Ale tohle prece neni nabita baterka. Tak nevim. Tak jsem tam dal rezim 3. Jsem zvedav co se bude dit. Ale je to pekne k ho*nu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31792
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 11:52    Předmět: Citovat

Daleko lepší je nabíjet zdrojem proudu a sledovat, co dělá elektrolyt - jak a kolik "vaří", jak se mění jeho hustota během nabíjení - stačí tak po 3 - 6 hodinách - a měřit napětí BEZ ODPOJENÍ NABÍJEČE. Problém většiny dlouhodobě neudržovaných Pb akumulátorů (85-90% všech provozovaných ve vozidlech, průběžné nabíjení dobíjecí soustavou auta nepovažuju za údržbu) je pokles koncentrace H2SO4 v elektrolytu - správně nabitý článek má na konci nabíjení napětí až 2,8V (16,8V celý akumulátor) a hustotu podle provedení 1,26-1,28g/ml. Přitom intenzívně plynuje. V tomto stavu není dobré ho nechávat - víc energie už neuloží a to, co se do něj přesmoc nacpe, spotřebuje elektrolýzou vody z elektrolytu - ten houstne, ale ubývá na objemu. Úbytek je umocněn rozstřikem mimo otevřený akumulátor. Velký vývin plynů znamená potřebu intenzivního větrání, nahromadění H2 a O2 směsi v uzavřeném prostoru je koledováním si o výbuch. Samotné plynování začíná při napětí na hranici 2,1V na článek (12,6V akumulátor) - je nad otevřeným otvorem slyšet, jak prskají jednotlivé bublinky plynů. Při dosažení hranice asi 2,4V/článek (14,4V na akumulátoru) je v akumulátoru cca 85-90% jeho maximální kapacity (běžný provozní stav akumulátorů ve vozidlech, regulátory alternátorů jsou nastaveny na 14,3-14,4V), ale co je horší (a proto se regulátory nastavují jen na tuto hranici) - akumulátor začíná intenzívně plynovat.
Během používání se z akumulátoru všemi možnými netěsnostmi ztrácí elektrolyt - to není závada, to je naprosto běžný jev. Téměř nikdo o tom ale nemluví, a mnohdy ani neví - v to počítaje i velký díl automechaniků v servisech. Pro ně je jednodušší a lukrativnější (a bohužel pro nás spotřebitele dražší) akumulátor jednoduše vyměnit. Pokud se o akumulátor staráme sami, je bezpodmínečně potřeba tento úbytek nahradit - takže ten, kdo postupuje striktně podle návodu a dolévá pouze destilku, aby měl hladinu elektrolytu ned separátory desek, vlastně svému akumulátoru škodí. Je potřeba aspoň 1x za cca 3 měsíce akumulátor otřít od nečistot (tady poznáme eventuální pronikání elektrolytu z pouzdra ven), odzátkovat, podívat se na hladinu elektrolytu, změřit hustotu a pokud není přehnaně vysoká a je potřeba doplnit elektrolyt, nedolívat pouze destilku, ale dolít už hotový namíchaný roztok H2SO4 z drogérie, kde se prodává jako KYSELINA SÍROVÁ AKUMULÁTOROVÁ. Může se to střídat s destilkou, před zimou ale přednostně nabíjet a dolévat hotovým elelktrolytem.
Tomu, kdo chce mít akumulátor pod dozorem a má možnost si o něj pečovat po svém, vřele doporučuji koupit/půjčit/okopírovat si knížku Arendáš/Ručka - Nabíječe a nabíjení (SNTL nebo BEN) a dále násavkový hustoměr, určený pro H2SO4 - auto-moto prodejny - a nabíječ s možností zvnějšku zasáhnout do nabíjecího cyklu. Dá to sice trochu práce, ale pokud se to dělá aspoň trochu pečlivě, prodlouží to životnost akumulátoru v autě až o 50% - z běžných 3-4 let klidně na 6 let, u akumulátoru používaného jako osvětlovací nebo zálohový (běžná životnost 6-8 let) se může životnost až zdvojnásobit - ale to platí pouze pro speciální provedení, u běžného autoakumulátoru raději počítejme s těmi +50%...

P.S. - Gelové hermetické baterie není radno nechávat nadměrně plynovat, takže u nich není doporučováno překračovat ani při nabíjení proud rovný 1/10 číselné kapacity a napětí 2,35V/článek.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 13:09    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Daleko lepší je nabíjet zdrojem proudu a sledovat, co dělá elektrolyt - jak a kolik "vaří", ..... Gelové hermetické baterie není radno nechávat nadměrně plynovat, takže u nich není doporučováno překračovat ani při nabíjení proud rovný 1/10 číselné kapacity a napětí 2,35V/článek.



Dekuji za podrobne info. Lepsi by bylo nabijet konstantim proudem ktery by byl1/10kapacity baterky. Ale sehnat takovou nabijecku za rozumny peniz je problem. A ta baterka co nabijim byla v kelu. Nechtel nastartovat diesel auto. Tak se uklidila. A pul roku byla v klidu. Ted jsem si rikal ze na vyzkouseni nabijecky bude snad dobra. A pred akci jsem dolil destilku. Bylo to potreba. Pripojil nabijecku atd. A vysledek je popsan hore. Ted nevim kde v Brne koupim kyselinu sirovou akumulatorovou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31792
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 13:59    Předmět: Citovat

Baterka, co nenatočí auto, nechaná půl roku bez dalšího nabíjení "uklizená" = mrtvá baterka. Pokud ještě byla schopná oživení např. impulsním nabíjením nesymetrickým proudem (viz Arendáš/Ručka) v tom okamžiku , kdy byla "uklízena", po půl roce ponechání ve vybitém stavu je tutově kaput - zasulfátovaná. Projevuje se to zřídlým elektrolytem (síranové ionty jsou vázané v nerozpustném síranu), téměř okamžitým nárůstem napětí po připojení nabíječe (neodpovídá to stupni vybití) a okamžitým silným plynováním. Mohlo by pomoci nabíjení s pulsním průběhem a současným inverzním vybíjením - ale na to stojí tovární nabíječka minimálně 1500,- Kč, nebo se musí ubastlit. Je to ale vsázka do loterie - 50:50, buď to vyjde a vrátí se jí cca 75-80% původní kapacity, nebo je totálně mrtvá. Návod případně dodám, podrobně viz Václav Malina - Nabíječ s Tyristorem - nakladatelství KOPP.

Dalším možným řešením je nabíječka z AT zdroje do PC - není sice impulsní, ale 7-8A dodá. Viz : http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=13088&highlight=nab%EDje%E8ka .

Akumulátorovou H2SO4 koupíš buď v auto-moto prodejnách, nebo v technických drogériích.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 14:50    Předmět: Citovat

Nabijecku z pc zdroje jsem delal. Delal jsem dva kousky. Bohuzel jsem dojel na vhodnem pc zdroji. Jediny zdroj ktery jel bez civky byl emko-js200. Ale nedbalosti jsem mu ublizil. Cry A senal jsem druhy, stejny ale jen pohledem. Zapojeni uz bylo jine. A bez civky jsem ho nenastartoval. Ten Vas navod na nabijecku by se hodil. Predem dekuji. Co se tyce H2SO4 tak jsem se ptal v drogerce kde maj k. solnou a jeste nejakou. Ale tuhle nemaj. Zkusim nejake obchody obvolat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 7:45    Předmět: Citovat

helios napsal(a):
Ja ju mám už vyše pol roka a môžem doporučiť. Má tri módy nabíjania,
Mode 1 (14.4 V / 0.8 A)
Mode 2 (14.4 V / 3.6 A )
Mode 3 (14.7 V / 3.6 A
pričom ten posledný je ako konzervátor pri dlhšom odstavení bat.

tu nájdeš celý manuál: http://83.208.59.206/files/t4x.pdf

Samozrejme to má automatické vypínanie a ochranu proti prepólovaniu...


Mohu se zeptat. Jak vis ze je nab. dobra. Zkousel jsi hustomerem zmerit elektrolyt po skoncenem nabijeni?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 1 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund