Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vykon repro
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31894
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so listopad 10 2007, 20:21    Předmět: Citovat

Takovou účinnost bych přičítal jedině jejich úzkopásmovosti, ale opravdu ÚZKÉ ÚZKOPÁSMOVOSTI - na nějakém píku na char-ce, kde chytají v soustavě driver-zvukovod podélnou rezonanci. Něco jako laděný výfukový potrubí u dvoutaktů - tam taky stačí milimetr na délce trubky a výkon je někde jinde, znám to, ladil jsem výfuk na 6,5ccm modelářský žhavík do rychlostního modelu lodi...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so listopad 10 2007, 20:33    Předmět: Citovat

Už jsem to někde dával, tady jsou odkazy na obrázky 100V a 200V tlakáčů s příkonem 300 a 900W který mají opravdu okolo těch 110db a na některých kmitočtech ivíc. http://home.tiscali.cz/~cz609369/gebls/
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31894
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so listopad 10 2007, 22:03    Předmět: Citovat

Nj, sirénový tlakáče - přesně to, co jsem psal výš, laděné na rezonanci délkou zvukovodu, to se to pak dělají % účinnosti... Já původně myslel účinnost běžných membránových přímovyzařujících elektroakustických měničů, ne nějakých extra speciálů...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 10 2007, 22:30    Předmět: Citovat

Žádný sirénový tlákáče, zvládá to cca 1 dekádu, což moc úzké není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 10:02    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
je to totéž, VA = W, jako třeba půllitr a 500 ml.

Rozhodně nemám takové znalosti jako ostatní účastníci této diskuze, ale troufám si říci, že označemí VA pro zatižitelnost repro je asi poněkud nestandartní. Hodí se spíš pro výkom trafa.
Ale s Konosukem naprosto souhlasím.
Označení VA uvádí závislost napětí a proudu. Každý zesilovač má na výstupu jiné napětí, v závislosti na konstrukci a napájení.
Jestliže má zesilovač na výstupu napětí 20V, pro dosažení výkonu 100W poteče vodiči k repro 5A. Jestliže použijeme zesilovač s napětím na výstupu 50V, poteče vodiči pouze 2A. Vím že je třeba zohlednit ještě mnoho dalších okolností, ale pro základní definici pojmu VA je to přesně jak napsal Konosuke: VA = W.
Samozřejmě nejsem odborník, ale tohle jsem si vždycky myslel. Možná špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 10:14    Předmět: Citovat

Jo, špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 10:29    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Jo, špatně.

To umím taky, napsat ."Jo, špatně".
Ale proč špatně? To mi tu jaksi chybí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 10:45    Předmět: Citovat

Já jsem přece Pan Pozitivní, sorry ale nevedu doučovací kroužky. Co tak Ohmův zákon woe ? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 10:48    Předmět: Citovat

Ja si myslím že výkon ve W u repro není vůbec důležitý, a ta definice od sendyx je snad v pořádku. Podle mě tento údaj jen uvádí výrobci proto, že většina zákazníků neví co je VA a proto výrobci uvadí místo VA - W ,a tudíž místo max. připustneho příkunu na civkach jejich výkon.

pokud se bavíme a zesilovačích a reproduktorech tak jsou důležité tyto údaje:

- Sinusový výkon zesilovače, pracovní třída
- Impedance repro (slovo impedance naznačí že W není v tomto případě VA)
- Max příkon reproduktorů ve VA
- Akustický tlak v dB v 1m při 1VA, citlivost ( což je vlastně "jakási účinnost")


Naposledy upravil kysmen dne ne listopad 11 2007, 10:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2007, 10:56    Předmět: Citovat

Ještě k tomu VA a W u reproduktorů...

Údaj ve VA je samozřejmě zdánlivý výkon nebo příkon, S=U*I
Údaj ve W je činný výkon nebo příkon, P=U*I*cos fi

Ale.... vzhledem k proměnnému pracovnímu kmitočtu a impedanci zátěže se tak nějak mlčky ustálilo, že repro považujeme pro uvádění příkonu za činnou zátěž o odporu rovném Znom. Ve skutečnosti - v závislosti na kmitočtu - se činný příkon může rovnat této hodnotě, ale taky může být téměř nulový. To je zohledněno u kmit. charakteristiky repra - prostě je vynášena pro konstantní napětí (konst. zdánlivý příkon) na repru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 8:36    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Já jsem přece Pan Pozitivní, sorry ale nevedu doučovací kroužky. Co tak Ohmův zákon woe ? Very Happy

No jó, no tak sorry nó.
Myslím, že je ti jasné, že jsem vyložený amatér. Proto se také nepouštím do konstrukcí, které nejsou ověřené, a vyžadují náročné oživování a opravdu odborné znalosti.
Když amatér (jako já) vstoupí do fóra jako je toto, musí počítat s tím, že občas ze sebe udělá blbce a že ho občas někdo klepne přez prsty. Myslím že nejsem ani první ani poslední, kdo tu někdy plácne kravinu. Very Happy
Proto si vážím lidí, kteří mi v dobrém poradí a nechovají se povýšeně.

No a s tím doučovacím kroužkem, Proboha proč né? Myslel jsem si že fórum je od toho, abych se přiučil, a když něco nevím, měl se kde zeptat. No a tobě jako odborníkovi by nemělo dělat potíže poradit a vysvětlit problém i lidem, kteří ti možná mohou připadat jako diletanti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 9:12    Předmět: Citovat

BASTLECS - tak já ti to zkusím jednoduše vysvětlit:
Jestliže máš různé zesilovače s výkonem 100W do zátěže 4R, pak všechny budou mít přibližně stejné výstupní napětí i proud. Lišit se však budou díky své konstrukci hlavně vnitřní impedancí a pak dalšími parametry, které už udávají jejich kvalitu (jako rychlost odezvy a zkreslení). Takže můžou mít různé napájecí zdroje, ale na výstupních svorkách bude stejné napětí.
Důležitý je totiž údaj zatěžovací impedance a od něho se pak ostatní odvozuje. Proto abys dokázal zatěžovací impedancí protlačit nějaký proud ji musíš napájet z potřebného napětí - to si vypočítáš z ohmova zákona.

Zkrátka a jednoduše při 20V do zatěžovací impedance 4R protlačíš cca 50W, ale při 50V do stejné impedance protlačíš už 300W.
Těch 100W na bednách není údaj kolik si vezmou, ale kolik maximálně do nich smíš pustit.

Hodně zjednodušeně jsem takhle popsal údaje o sinusovém výkonu. To že jeden zesík bude mít 100W sinus a druhý třeba P.M.P.O.... (klidně i 1Wsinus)... je zas věc naprosto jiná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 9:55    Předmět: Citovat

paveltl napsal(a):
BASTLECS - tak já ti to zkusím jednoduše vysvětlit:.......

Dík za vysvětlení.
Dá se tedy říci že skutečný akustický výkon reproduktoru úzce souvisí s účiností. Údaj ve wattech na reprosoustavě je tedy spíše zatižitelnost než skutečný výkon?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 10:19    Předmět: Citovat

2 BastleCS - kde na ty doučovací kroužky mám brát čas ? Už tak jsem myslím zveřejnil tolik informací, které se blbě hledají... trochu samostatnost, samostudium, hledat, ne ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 10:21    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
2 BastleCS - kde na ty doučovací kroužky mám brát čas ? Už tak jsem myslím zveřejnil tolik informací, které se blbě hledají... trochu samostatnost, samostudium, hledat, ne ?

Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund