Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

KONCOVÉ STUPNĚ S TRANZISTORY MJ15003 a MJ15004
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2007, 11:02    Předmět: KONCOVÉ STUPNĚ S TRANZISTORY MJ15003 a MJ15004 Citovat

Jako mnozí z vás jsem před časem řešil otázku stavby koncových zesilovačů s výkonem nad 100W (především pro woofer). Nabízela se jednoduchá možnost použít IO TDA7294. U tohoto obvodu výrobce uvádí výkon 100W, při můstkovém zapojení dvou těchto IO výkon i 180W. To se ukázalo jako řešení velice špatné. Tento IO sice umí hrát velice nahlas, ale při mírném zatížení produkuje nikoliv zvuk ale hluk. Zkreslení při výkonu nad 40W je prostě neúnosné.
Hledal jsem tedy nějaké zapojení tranzistorového konce, který by byl přijatelným kompromisem mezi kvalitou, výkonem a náročností konstrukce. No a nalezl jsem několik variant s tranzistory MJ15003 (004). Postavil jsem dva moduly, s dvěma páry tranzistorů (cca 200W) a s jedním párem (cca 100W). První z této stránky: http://www.zewel.tuliscz.com/PB300W.php , druhý z této: http://aktobos.wz.cz/100w.html
Autorům obou těchto stránek tímto děkuji.
V obou případech jsem upravil plošňák, aby se vešel do menšího prostoru.
Mohu zodpovědně říci, že obě zapojení mi výkonem i zvukem takřka vyrazila dech. Vysoké tóny velice příjemné, bez slyšitelného zkreslení, i při opravdu vysoké zátěži, a basy jedním slovem nádhera. Navíc při oživování v obou případech postačí multimetr, není nutné složitější technické vybavení. Návod na oživení je na výše uvedených odkazech.
.
Zesilovač 300W s bipolárními tranzistory PowerBase
(Aplikace pro subwoofer, předřazena vyhybka s laditelným dělitelným kmitočtem 24dB/okt)

.

.

.

.
V příloze Schema, DPS, Osazení a zdroj.
.
Tranzistorový zesilovač 100W
Schema:

.
DPS, Osazení:

.
Přílohy k zesilovač 300W s bipolárními tranzistory PowerBase



PA ZDROJ 60+60V DPS.jpg
 Komentář:
PA ZDROJ 60+60V DPS

Stáhnout
 Soubor:  PA ZDROJ 60+60V DPS.jpg
 Velikost:  68.66 kB
 Staženo:  179 krát


PA ZDROJ 60+60V Osazení.jpg
 Komentář:
PA ZDROJ 60+60V Osazení

Stáhnout
 Soubor:  PA ZDROJ 60+60V Osazení.jpg
 Velikost:  147.02 kB
 Staženo:  275 krát


PA300 DPS.jpg
 Komentář:
PA300 DPS

Stáhnout
 Soubor:  PA300 DPS.jpg
 Velikost:  133.36 kB
 Staženo:  257 krát


PA300 Osazení.jpg
 Komentář:
PA300 Osazení

Stáhnout
 Soubor:  PA300 Osazení.jpg
 Velikost:  151.48 kB
 Staženo:  457 krát


PA300 Schema.jpg
 Komentář:
PA300 Schema

Stáhnout
 Soubor:  PA300 Schema.jpg
 Velikost:  118.63 kB
 Staženo:  554 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 401
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2007, 11:09    Předmět: Citovat

Teda, neviem ako ostatnym, ale mne sa to prevedenie paci moc!!! Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2491
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2007, 11:48    Předmět: Citovat

No super.Ked dokoncim lampac,asi viem do coho dalsieho sa pustim Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
The_P



Založen: Oct 17, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2007, 12:02    Předmět: Citovat

Vcelku by mne zajimalo, jak podobny 'zvuk' ma tento zesilovac oproti Leachovi [ trebas na http://www.pavouk.org/hw/leachamp/index.html ] - koneckoncu, jsou to vicemene ty same tranzistory na konci Wink

O stavbe Leache ci jemu podobnych uvazuji jiz dlouho - u tohoto zapojeni mne tak trochu odrazuji ochrany a to proto, ze chci pouzit spinany zdroj na zhruba 70kHz a tak jsem zatim nezkoumal, jak dopadne vstup AC pro kontrolu sitoveho napeti...


Naposledy upravil The_P dne út listopad 06 2007, 19:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2007, 12:37    Předmět: Citovat

The_P napsal(a):
Vcelku by mne zajimalo, jak podobny 'zvuk' ma tento zesilovac oproti Leachovi [trebas na http://www.pavouk.org/hw/leachamp/index.html - koneckoncu, jsou to vicemene ty same tranzistory na konci Wink

O stavbe Leache ci jemu podobnych uvazuji jiz dlouho - u tohoto zapojeni mne tak trochu odrazuji ochrany a to proto, ze chci pouzit spinany zdroj na zhruba 70kHz a tak jsem zatim nezkoumal, jak dopadne vstup AC pro kontrolu sitoveho napeti...

Prosím smaž tu závorku za odkazem, ať je funkční.

S tim zdrojem ti asi neporadím. Spínaný jsem nikdy nestavěl. Na klasický symetrický ochrany pracují bezvadně.
Ten zesilovač z pavouk.org vypadá podobně, má ale vstupní obvody tranzistorové, nikoliv OZ. Mělo by to hrát ještě lépe, nebo se pletu?
.
Ještě malý doplněk,
vyleptaná deska pro 2x100W:

.
Když k tomu přidám ten 300W pro woofer, tak by to mohlo celkem hrát.
Celé bych to chtěl namačkat do jedné krabice včetně crossoveru. Vzhledem k tomu, že to bude muset tlačit toroid trafo jako kolo od traktoru, jsem zvědav jak se to tam všechno vejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
thunderstrike



Založen: Feb 06, 2005
Příspěvky: 374
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2007, 13:21    Předmět: Citovat

Hezká práce ale nepoužíval bych ty tranzistory z GMka pro náročnější aplikace bych asi použil originály Motorola...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2007, 13:57    Předmět: Citovat

To se ještě někomu vyplatí stavět koncák podobného druhu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2007, 13:58    Předmět: Citovat

thunderstrike napsal(a):
Hezká práce ale nepoužíval bych ty tranzistory z GMka pro náročnější aplikace bych asi použil originály Motorola...


No, tak to je opravdu důležitá poznámka.
Original Motorola jsou to pravé ořechové. Jenomže bývá problém je sehnat. Já jsem sehnal pouze MJ15003. Na 004 bych býval musel dlouho čekat, tak jsem z nouze použil GM.
Ale kecal bych, že by se nějak slyšitelně projevil rozdíl. Nemám možnost srovnání. Předešlý kousek, který byl osazen komplet 2/2 Motorola, už je pryč. Ale něco na tom asi bude, protože o nekvalitních GM se poměrně dost píše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2007, 14:03    Předmět: Citovat

Tu slyšitelnost rozdílu poznáš ve chvíli, kdy ty shity z GM udělají "baf" a z polovodičů se stanou celovodiče. Dovolím si parafrázovat God save the speakers, no future! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 7:14    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
To se ještě někomu vyplatí stavět koncák podobného druhu ?

1. Při stavbě stereo (2x300W) se náklady vč. trafa dostanou asi na 3,5 tis. Za ty peníze si koupíš hotový zesilovač, který má 300W pouze napsáno na čelním panelu, zato ale velikým písmem.
2. Je třeba si uvědovit, že hodně lidí (včetně mě) se bastlením nezabývá z finančních důvodů, ale prostě proto, že je to baví. Nechci být sentimentální, ale když si něco sám postavím a ono to funguje, a často lépe než koupený přístroj, to je pocit k nezaplacení. A proto to dělám.
Mohl bych tu vypsat co mi všechno vyhořelo a co jsem všechno vyhodil před léty v bastlířských začátcích, a bylo by jasné že mě tento koníček právě lacino nevyšel.
Pokud to děláte jenom proto aby jste ušetřili, a jinak k tomu nemáte žádný vztah, tak si opravdu ten zesilovač dojděte raději koupit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
oscilos



Založen: Nov 04, 2007
Příspěvky: 353

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 8:21    Předmět: Citovat

BASTLECS napsal(a):
Sendyx napsal(a):
To se ještě někomu vyplatí stavět koncák podobného druhu ?

1. Při stavbě stereo (2x300W) se náklady vč. trafa dostanou asi na 3,5 tis. Za ty peníze si koupíš hotový zesilovač, který má 300W pouze napsáno na čelním panelu, zato ale velikým písmem.
2. Je třeba si uvědovit, že hodně lidí (včetně mě) se bastlením nezabývá z finančních důvodů, ale prostě proto, že je to baví. Nechci být sentimentální, ale když si něco sám postavím a ono to funguje, a často lépe než koupený přístroj, to je pocit k nezaplacení. A proto to dělám.
Mohl bych tu vypsat co mi všechno vyhořelo a co jsem všechno vyhodil před léty v bastlířských začátcích, a bylo by jasné že mě tento koníček právě lacino nevyšel.
Pokud to děláte jenom proto aby jste ušetřili, a jinak k tomu nemáte žádný vztah, tak si opravdu ten zesilovač dojděte raději koupit.



Moje řeč Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 8:27    Předmět: Citovat

Nějak mi v těch počtrch neštimuje jednak čas strávený tvorbou, jednak nezohlednitelné věci jako jsou právní problémy s profesionálním použitím DIY zesilovače, spolehlivosti, nákladů na servis atd. Když to srovnám s tím, že starší profi konec 2x450/4 se zrovna prodal za 6000Kč, je ihned provozovatelný, žádného bezpečnostního technika k sobě nepřivolá při kontrole atd., tak bez sentimentu musím konstatovat, že doba, kdy se podobné konce vyplatila kusově stavět je pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 8:43    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Nějak mi v těch počtrch neštimuje jednak čas strávený tvorbou, jednak nezohlednitelné věci jako jsou právní problémy s profesionálním použitím DIY zesilovače, spolehlivosti, nákladů na servis atd. Když to srovnám s tím, že starší profi konec 2x450/4 se zrovna prodal za 6000Kč, je ihned provozovatelný, žádného bezpečnostního technika k sobě nepřivolá při kontrole atd., tak bez sentimentu musím konstatovat, že doba, kdy se podobné konce vyplatila kusově stavět je pryč.

Tak si mě nepochopil. Zřejmě nejsi bastler-nadšenec, ale profík. V tom případe se dá pochopit že kroutíš hlavou nad počínáním nás amaterských dráteníků. To potěšení z toho, že funguje věc kterou si človek sám zadrátoval, to si profesionální zvukař už pochopitelně vychutnat neumí.
A vóóó tom to je Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 8:52    Předmět: Citovat

Ale jo, pochopil, ale prostě u některých věcí nevidím smysl. Mnohem větší smysl vidím třeba ve výrobě domácího zesilovače perfektních vlastností, nebo aspoň něčeho atypického, co běžně člověk nekoupí. V určitém oboru je prostě (vývoj buď pochválen) bastlení něco jako domácí výroba trabantu z lakovaného papíru a smrkového řeziva. Má smysl stavět repliku Rolls-Royce nebo designovou karosérii na něco neobvyklého, ale podomácku dělat dnes šade 120 je zcestné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
The_P



Založen: Oct 17, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 9:23    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Má smysl stavět repliku Rolls-Royce nebo designovou karosérii na něco neobvyklého, ale podomácku dělat dnes šade 120 je zcestné.


To zcela jiste, ale zrovna tento konkretni zesilovac ci Leach neni podle meho nazoru se spravnymi reproboxy na domaci ubastleni i pouziti vubec spatny. Samozrejme, lze stavet DPA [ale spravne postaveny Leach trebas kvalitativne nebude urcite daleko] ci cistou tridu A a tim si rovnou i vytapet, avsak co se 'kompromisu', ktery je vlastne v zesilovacich vzdy nejaky - i kdyz ma jeden temer neomezeny rozpocet - vychazi z toho prave tyto zesilovace urcite velice dobre Wink.

PS: Spinany zdroj mne napadl z financnich a rozmerovych duvodu, teoreticky se spravnou stavbou lze jeho ruseni minimalizovat na dosti pouzitelnou uroven [odruseni vystupu musi byt provedeno opravdu dukladne] - pak bude mit takovy zdroj mozna i vetsi tvrdost diky frekvenci napr. 80kHz oproti 50Hz, take mensi naroky na filtracni kapacitu - ovsem, jako ostatne vsechno, musi se to udelat poradne. Navic, spinane zdroje jsem jeste poradne neprobadal a rad zkousim neco noveho Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund