Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Korekcni predzesilovac
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
keepeer



Založen: Nov 01, 2007
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: čt listopad 01 2007, 13:27    Předmět: Korekcni predzesilovac Citovat

Chci si postavit nejaky korekcni predzesilovac. Uvazoval jsem TDA1524, ale na internertu jsem cetl ze snim nemaji moc dobre skusenosti.Chci se teda zeptat na vas nazor a kdyztak mi doporucili nejaky jiny ktery by mel co nejmin externich soucastek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: čt listopad 01 2007, 13:53    Předmět: Citovat

Náš názor bude shodný s tím internetovým. Jinak věřím, že když použiješ vyhledávání, určitě najdeš mnohem víc a rychleji, než kdyby si čekal na opovědi. Ale pokud nespěcháš, tak čekej, snad se něco zajímavého dozvíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: čt listopad 01 2007, 14:04    Předmět: Re: Korekcni predzesilovac Citovat

TDA1524 je totální šmejd, do toho bych se vůbec nepouštěl. Umí pouze šumět, a to důkladně. Pokud chceš jednoduchý napěťově řízený předzesilovač, tak IO LM1036N. Také to není úplně ono, ale je rozhodně lepší než TDA1524.
Já mám nejlepší zkušenosti s tímto:
.

.
Na první pohled jednoduchá konstrukce, ovšem výsledek vynikající.
Chce to ale použít kvalitní potenciometry.
Plošňák je zde:
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/korekce_dps_218.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 01 2007, 23:41    Předmět: Re: Korekcni predzesilovac Citovat

V zásadě souhlasím s Bastlecsem. TDA1524 rozhodně není nic extra, hlavně dost šumí. Záleží na tom, kde jej chceš použít. Pokud to má být předzesilovač pro malé bedýnky k PC nebo prostě jen tak na obyčejné hraní, tak myslím není problém. Ale rozhodně bych to do pořádného zesilovače nedával.
To zapojení od pana Belzy se dá udělat i vícepásmové, má nižší šum, menší zkreslení, vyšší přebuditelnost... ale vyžaduje kvalitní tandemové potenciometry s dobrým souběhem, které není právě jednoduché sehnat a nejsou levné. U LM1036 nebo TDA1524 se používají klasické jednoduché, protože všechno je tam řízeno ss napětím.
Volba je tedy na Tobě, ale já osobně se držím zásady - všechno se snažím dělat co nejlépe to jde a je v mých silách, nešetřím na malých věcech. Poučil jsem se totiž z toho, že co jsem v minulosti udělal "tak nějak aby to hlavně šlo a dobrý" to jsem po pár letech zase předělával protože to prostě dobrý nebylo a to je pak zbytečně ztracený čas a často i peníze, které se člověk tolik snažil ušetřit......

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19533
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2007, 6:17    Předmět: Citovat

Na to stačí potenciometry se souběhem do 4 dB, čili žádný zázrak: ten nesouběh sluchem nepoznáš.
Zkus TP280 nebo líp TP286 v Testaru (u Holanů, na rohu Okružní a výpadovky na Týniště) v Hradci Králové.
Ještě nedávno je tam měli v několika hodnotách (když tak by se přepočítaly okolní součástky), cenu mají mírně pohyblivou podle toho, za jakou jim vyjde dodávka, ale do čtyř pětek se vždycky vešli.
Nakonec by na to stačily i TP169, ale ty jsem tam naposledy neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2007, 7:16    Předmět: POTENCIOMETRY Citovat

Já bych to s těmi potenciometry také tak černě neviděl. Ja nakupuji potenciometry u běžných prodejců (e-shopů).
V zásadě kupuji tyto:

Některé pracují už 4 roky a rozhodně nechrastí. Souběh (resp. nesouběh) je patrný při přístrojovém měření. Lidským uchem poznat nelze.
.
Rozhodně ale nebrat toto:

.
Ještě pro zajímavost. Stavěl jsem vyhybku pro woofer 24dB/okt. a potřeboval jsem kvalitní 4násobný pot 10k pro nastavování dělícího kmitočtu. Běžní prodejci (GES, GM atd.) je nevedou. Nakonec mi je poslala f. Metronix z Plzně, a jsou opravdu super:
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19533
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2007, 7:37    Předmět: Citovat

Navíc se v korekcích jedná o lineární potenciometry, takže mechanické uspořádání (tedy jestli jsou dráhy za sebou nebo zrcadlově proti sobě) nemá na souběh valný vliv.
Samozřejmě u těch slušnějších a ještě lepších.
Ty nejlevnější naproti tomu mívají tak chatrnou mechanickou konstrukci (viz příklad "nebrat" v předcházejícím příspěvku), že se velikost nesouběhu mění i s nakloněním osičky. Samozřejmě tyto vůle zkracují i životnost, takže fakt, že do 90° vytočení na obě strany od středu sluchem chybu stejně nepoznáš, by byl chabou náplastí na mé srdce rozervané předčasným chrastěním rozervané dráhy (to už ten rozdíl bývá nepřeslechnutelný).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2007, 9:06    Předmět: Citovat

Kdyby ses rozhodl pro ten TDA1524A, tak mam doma stavebnici kdysi koupenou z KTE zasilkoveho obchodu. Doted jsem ji nepostavil (puvodne jsem to planoval jako cast zesilovace k PC). Pak jsem prehodnotil plany a zbyla mi tu spolu s vykonnovymi zesilovaci s TDA2005 2x20 W. Mohli bysme se treba domluvit kdybys mel zajem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2007, 9:37    Předmět: Citovat

No kdyz uz jsou ty nabidky...ted jsem jeden predzes s TDA1524 vykuchal, kdysi jsem si to stavel do zesiku. Jestli bys to chtel, mohli by sme se dohodnout na change treba za nejaky soucastky, atp Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
keepeer



Založen: Nov 01, 2007
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2007, 11:35    Předmět: Citovat

No chci si postavit zesik do auta kde nejspis rozdil nepoznam,tak asi ty potenciometry moc resit nebudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2007, 12:49    Předmět: Citovat

keepeer napsal(a):
No chci si postavit zesik do auta kde nejspis rozdil nepoznam,tak asi ty potenciometry moc resit nebudu.


No, zesilovač v autě je vystaven dost tvrdým provozním podmínkám. Tam většinou potenciomertr přímo v signálové cestě dlouho nevydrží. Hlavně když se s ním často kroutí.
Do auta bych asi dal přednost napěťově řízenému korekčnímu předzesilovači (TDA1036N).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keepeer



Založen: Nov 01, 2007
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2007, 11:09    Předmět: Citovat

Nemel by jsi nejaky schema nebo alespon datasheet???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2007, 12:11    Předmět: Citovat

to BASTLECS: Very Happy si to smotal trochu dohromady...ted nevim jeslti si myslel TDA1524a, nebo LM1036N

to Keeper: schema mas v datasheetu ke zminovanym svabum, udelej to radsi z toho LM1036N, mene sumi(viz vyse) a ten datasheet si stahni na netu, to ti to musi kazdej strkat az pod nos?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
drat238



Založen: Nov 03, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2007, 17:37    Předmět: POMOC Citovat

ahoj znalci:)
dostal som sa k toroidnemu trafu(prim-230V ; sec-2x28v, 0.71A; 20VA; TECA-ilaty), potreboval by som pomoct s vyberom zosilnovaca a korekcneho zosilnovaca, mal by sluzit ako zos. k PC. Niesom v tomto znaly tak dufam ze mi niekto pomoze;)...dakujem Miso
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolby.digital
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so listopad 03 2007, 18:35    Předmět: EQ Citovat

EQ od belzi mohu doporucit sam sem vyrobil 2 kusy 5 pasmovych s regulaci halasitosti.

foto mych vyrobku



IMG_0052A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0052A.jpg
 Velikost:  77 kB
 Staženo:  195 krát


IMG_0053A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0053A.jpg
 Velikost:  105.48 kB
 Staženo:  145 krát

Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund