Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač 4x35W s TDA8571J + 3P Korekce

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2007, 16:23    Předmět: Zesilovač 4x35W s TDA8571J + 3P Korekce Citovat

Zesilovač 4x35W s TDA8571J + 3P Korekce

Byl jsem požádán o řešení ozvučení dvou salónků v menší restauraci, s možností nezávislé regulace hlasitosti pro každý salónek zvlášť. U baru je umístěna minivěž JVC, naštěstí opatřená linkovým audio výstupem. V každém salónku je zavěšena dvojice kompaktních reproboxů (cca 50W/4ohm), a od nich ve zdi vedené vodiče k baru.

Bylo tedy nutno přidat k věži zesilovač, který by měl splňovat tyto požadavky:

- nezávislá regulace zesílení pro 2/2 kanály
- výkon cca. 20-40W/kanál
- rozměry a desing zvolit tak, aby bylo možno zesilovač umístit pod minivěž
- náklady na material a součástky do 2.000,-Kč

No a protože jsem na něco podobného v nabídkách prodejců elektroniky nenarazil, nezbylo, než zesilovač postavit.
Protože se koncový stupeň, zdroj, i korekce museli vejít do poměrně malého prostoru, hledal jsem něco, co nezabere moc místa, a přitom slušně hraje.
Hledal jsem na „datasheetarchive.com“ a padl mi do oka obvod TDA8571J. Na stánkách BELZA.CZ potom jednoduchý 5P EQ.

Koncový stupeň:
IO TDA8571J se ukázal jako idealní řešení.
- minimum externích součástek
- výrobcem uváděný výkon 4x40W (realně tedy řekněme 20W, ale to stačí)
- oddělená napájecí a signálová zem (čili odpadá starost se zemní smyčkou)
- 4 kanály v jediném IO

Korekce:
V několika starších konstrukcích jsem použil jako korekční předzezilovač IO LM1036N. Vyzkoužel jsem jednou 5P EQ J.Belzy upravený pouze pro 3 pásma, a zjistil jsem, že ač se jeví velice jednoduše, zvukově je podstatně lepší než obvod s LM1036. Celá úprava pro 3 pásma spočívá ve vyřazení pásma 2 a 4, a změně hodnot kondenzátorů v obvodech dolního a horního pásma.
Změnou C680n na 470n se f dolního pásma posune na cca 100Hz, změnou C1n na 2n2 se f horního pásma posune na cca 10kHz, což jsou hodnoty pro 3P korekce vhodnější. Na DPS jsem místo potenciometrů umístil 10pin konektor, aby bylo možno navrženou desku použít pro různé typy a rozteče potenciometrů, i v jiných aplikacích.
V symetrickém zdroji pro tento obvod jsem použil vyhlazovací kondenzátory 470uF, což se ukázalo jako nedostačující, po výměně za 2200uF je vše naprosto čisté (postačí i 1000uF).

Celá skříň zesilovače je vyrobena z Al podélně perforovaných profilů a Al desek, čelní panel vyfrézovám z duralového profilu 15x60, takže celá skříň funguje jako jeden velký chladič pro TDA8571.

Pro napájení jsem použil toroid trafo 2x12V(2x60VA). Napájení kon. stupně a spínání standby je nesymetrické, napájení korekcí je symetrické.
Po usměrnění kladné větve pro kon. stupeň je na filtračních kondenzátorech napětí cca +18V, což je pro TDA8571J idealní „potrava“.

Zpožděné spínání STANDBY je velice jednoduchý obvod s dvěma tranzistory a spínacím relé. Pro správnou funkci koncového IO není tento obvod nutný, ale v minulosti jsem se u některých IO setkal s nepříjemnými jevy při náběhu napájecího napětí, tak jsem pro jistotu zpožděné spínání standby do zapojení přidal.

Mezi korekce a koncový zesilovač jsem vřadil 2 stereo potenciometry paralelně spojené s výstupem korekcí, kterými je možno regulovat hlasitost 2 párů kanálů nezávisle na sobě.

Přezto, že je zapojení zesilovače až neskutečně jednoduché, výsledkem jsem byl příjemně překvapen. Jak zvukem, tak výkonem.
TDA8571J je z kategorie IO určených především pro levnější autorádia, ale troufám si tvrdit, že v této třídě patří k tomu lepšímu.
.

.

.

.

.



Korekce schema.jpg
 Komentář:
Korekce schema

Stáhnout
 Soubor:  Korekce schema.jpg
 Velikost:  209.2 kB
 Staženo:  286 krát


8571 DPS1.jpg
 Komentář:
DPS K. stupeň + zdroj

Stáhnout
 Soubor:  8571 DPS1.jpg
 Velikost:  173.67 kB
 Staženo:  270 krát


TDA8571J+ZDROJ Schema.jpg
 Komentář:
TDA8571J+ZDROJ Schema

Stáhnout
 Soubor:  TDA8571J+ZDROJ Schema.jpg
 Velikost:  155.4 kB
 Staženo:  301 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2007, 18:44    Předmět: Citovat

Celkem pekna prace, ale moc se mi nezda ze by to byl spotrebic tridy II na dvouzilovou snuru. Mas to cely z hliny a duralu, mozna bych tam radsi hodil trizilovou flexu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kybl



Založen: Nov 20, 2004
Příspěvky: 736
Bydliště: Freudenthal

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2007, 18:45    Předmět: Citovat

Pěkná práce!V dnešní době už jí málo vidím...Je poznat,že Tě to baví.
_________________
Roman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2007, 18:59    Předmět: Citovat

Designově hezká práce, ale ale....
- obávám se, že vidím pár hrubých bezp. závad, fotky ale nejsou dost detailní
- v živnostenské provozovně nemá co dělat cokoliv podobného homemade, leda bys vystavil "Prohlášení o shodě" atd. Můžeme si o tom myslet co chceme, ale je to právní problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2007, 19:14    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Celkem pekna prace, ale moc se mi nezda ze by to byl spotrebic tridy II na dvouzilovou snuru. Mas to cely z hliny a duralu, mozna bych tam radsi hodil trizilovou flexu.


No, to je bohužel slabší místo, ale na šňůru s ochraným vodičem nebylo místo. Ale všechny vodiče a spoje, kde by se teoreticky mohlo objevit živé síťové napětí jsem pro jistu opatřil silikonovou bužírkou a letované spoje stáhnul silnostěnou smršťovačkou. Zesilovač se léta nehne z místa, hýbat se s ním nebude, takže bych se nějakého maléru nebál.
Samozřejmě že revizák by mě asi nepochvájil.
Na druhou stranu, když vidím co se dnes dováží do Evropy z Azie, proti tomu je tenhle zesík vzorem bezpečnosti. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2007, 22:28    Předmět: Citovat

Opravdu pěkná práce. Na kolik tě vyšla mechanika a elektronika? Ten nulák by to asi opravdu chtělo, pokud nemáš ten toroid bezpečnostní. Normální trafo by mohlo být myslím třídy E nebo B teď nevím (zkušenější opraví). Jsou to dvě samostatné kostřičky, ale u toroidu jsem to ještě neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12475

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2007, 22:47    Předmět: Citovat

Také musím pochválit za design a pečlivost. Ale musím dát za pravdu stepovi, nerozhoduje totiž provedení trafa, ale použití kovové skříňky. Tu přívodní šňůru vyměň, ať má dušička pokoj. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2007, 0:24    Předmět: Citovat

Mě by toto velice zajímalo. V zesilovačích se stále častěji používají toroidní trafa a nevím jak je to u nich s bezpečností. Ještě jsem je neviděl s dvojitou izolací.
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2007, 0:40    Předmět: Citovat

Možná ani netušíš, žes je neviděl s jednoduchou izolací Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2007, 8:40    Předmět: Výměna síťové šňůry Citovat

Pánové, tak jste mi opravdu nasadili brouka do hlavy. Nakonec dojde na výměnu kabelu. Né že bych stávajícímu zapojení nevěřil, ale pokud by to dostal do ruky revizák, tak by byl se mnou asi rychle hotov.
Kdysi jsem narazil na případ, kdy měli v jedné autodílně elektroinstalaci ze 70tých let, několikrát opravovanou stylem "svítí/nesvítí", a tam jsem nalezl i fázi na ochraném kolíku. Proto jim tam některé nové spotřebiče prostě nefungovali. Tam bych zesilovač s ukostřeným ochraným vodičem do zásuvka rozhodně nestrkal.
To ale není náš případ. V místě kde je zesilovač provozován je 3 roky stará elektroinstalace, která prošla důkladnou revizí. Ale až vyměním ten kabel, tak si stejně změřím zásuvku, jestli je fáze tam kam patří. Jak říkáme my Češi "Sicher ist Sicher".

K dotazu na material:
Kdo už někdy něco postavil jistě ví, že paradoxně nejmenší položku tvoří cena elektronických součástek.
Nejdražší je ovšem trafo, a material na desing čelního panelu. Pokud má tento k něčemu vypadat, nelze jej jen tek něčím postříkat. Hliník je prevít, a proto na něj musí přijít kvalitní plnič, aby se neloupal. Potom opravdu pěknou stříbřenku. Vyzkoušel jsem v minulosti několik údajně špičkových zahraničních (pěkně drahých), abych nakonec zjistil že nejlépe vypadá český výrobek f. Colorlak RAL 9006 (odstín 9104). Potom přichází na řadu popis vyrobený pomocí propisotu. Ovšem sahnat v dnešní době obyčejný propisot, to je neuvěřitelný problém. Já mám poslední dva archy, takže s nimi nakládám velice hospodárně. Další už asi neseženu. Pokud by jste někdo měl typ, kde se dá ještě propisot sehnat, dajte prosím vědět. No a přez propisot příjde ještě tenká vrstva matného bezbarvého laku.
Je to dost pracné, ale jestliže chcete aby zesilovač kromě toho že dobře hraje také dobře vypadal, tak to stojí za to.
Jinak o tom, kde jsem přišel k materilu na výrobu skříně bych se nerad šířil Wink . Ale když si ho objednáte, je třeba počítat také s nějakou tou stovkou. Dílenské opracování samozřejmě nelze dělat v garáži pilníkem. Chce to mít kámoše, který má možnost všechny díly zarovnat na fréze.

Ze schémat je zřejmé že zapojení tohoto zesilovače je až primitivě jednoduché, hotové za odpoledne. Oproti tomu desing určitě zabere několik dní.

Abych se pochlubil také něčím přeci jenom trochu kvalitnějším, mám za sebou několik kousků osvědčených 250W konců z této stránky: http://www.zewel.tuliscz.com/PB300W.php . Je to ověřené a vyzkoušené zapojení a nepotřebuje žádné extra oživování na osciloskopu, což je pro mnoho homebastlers zajímavé. A hraje opravdu excelentně.
Mnoho lidí zkouší stavět mosfety a osazují to obyč spínacími fety a z výsledku jsou zklamáni. Doporučuji nechat mosfety mosfetama a vyzkoušet tento kousek.
Pokud by to nevadilo, nafotím pár obrázků a dovolím si ho v tomto fóru prezentovat. Do tohoto tématu to už nepatří.

(PS: Ten má kabel s ochraným vodičem Laughing )



PA 300 DPS Osazení.jpg
 Komentář:
PA 300 DPS Osazení

Stáhnout
 Soubor:  PA 300 DPS Osazení.jpg
 Velikost:  166.95 kB
 Staženo:  212 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2007, 9:34    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Tu přívodní šňůru vyměň, ať má dušička pokoj. Wink

Tak jsem ten kabel vyměnil.
Very Happy A hned to lepší hraje Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2007, 10:23    Předmět: Citovat

BASTLECS napsal(a):
Tak jsem ten kabel vyměnil.
Very Happy A hned to lepší hraje Very Happy

...Uz pro ten pocit Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund