Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabijecka akupacku s MC33340
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tku
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá říjen 26 2007, 16:45    Předmět: Nabijecka akupacku s MC33340 Citovat

Ahoj, nedavno jsem tu resil problem jak udelat nabijeni akumulatoru ktera se sklada z 17-ti AA NiMH akumulatoru Sanyo 2700mAh spojenych do serie. Nakonec jsem se rozhodl pro variantu s obvodem mc33340, pricemz nabijeci proud bych dal 400mA a udrzovaci kolem 50mA. V datasheetu na tenhle obvod jsem nasel primo konstrukci (viz. obr. nize), delic jsem udelal tak ze R1 = 2k, R2 = 33k. Co se tyce nastaveni casovace/teplotni kontroly, neni pro me ani jedno pouzitelne, tudiz podle popisu "If the charger does not require either the time or temperature backup features, they can both be easily disabled. This is accomplished by biasing the t3/Tref Low input to a voltage greater than t2/Tsen, and by grounding the t1/Tref High input", takze jsem t1 a t2 uzemnil a t3 dal na ten delic baterie. Pred napajeni mc33340 jsem jeste dal 7812 (zdroj je 24V/400mA). Nicmene za prve to nefunguje (po zapnuti se rozsviti indikacni led nabijeni, pri pripojenem akumulatoru sviti vic, pri odpojenem min), ten vystupni odpor 2R2 je uplne studeny, lm317 vlazna. A za druhe co se tyce vzorecku na vypocet proudu ve schematu, nemam poneti co je Vref, Iadj, Vin a Vf(d3). To posledni predpokladam Vforvard te diody takze 0.7V ale ostatni netusim, protoze nikde krom tech vzorcu to neni zmineno. Netusite nekdo proc to nefunguje, nebo neco co by mi pomohlo?


schema.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpeg
 Velikost:  78.33 kB
 Staženo:  748 krát

Návrat nahoru
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá říjen 26 2007, 17:41    Předmět: Citovat

No já jsem se těmito nabíječkami před časem zabýval, je o tom tady v bastlírně někde řeč, mohl by sis to najít. Já si myslím, že základní problém je, že jsi tam dal stabilizátor na 12V a chceš nabíjet 17 článků, které jsou zapojeny v sérii. Jestliže si vynásobíš 17x1,2-1,5, tak ti na to 12V stačit nemůže. Jestli se ale nemýlím, tak max napětí pro toho švába je právě někde kolem 18V.Další věc je, že obvod pracuje jen když je dělič nastaven tak, aby napětí na pinu 1 bylo mezi 1 a 2 volty, řekněme 1,5V. Doufám, že jsem nic nepopletl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tku
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá říjen 26 2007, 19:32    Předmět: nabijecka Citovat

stasek napsal(a):
No já jsem se těmito nabíječkami před časem zabýval, je o tom tady v bastlírně někde řeč, mohl by sis to najít. Já si myslím, že základní problém je, že jsi tam dal stabilizátor na 12V a chceš nabíjet 17 článků, které jsou zapojeny v sérii. Jestliže si vynásobíš 17x1,2-1,5, tak ti na to 12V stačit nemůže. Jestli se ale nemýlím, tak max napětí pro toho švába je právě někde kolem 18V.Další věc je, že obvod pracuje jen když je dělič nastaven tak, aby napětí na pinu 1 bylo mezi 1 a 2 volty, řekněme 1,5V. Doufám, že jsem nic nepopletl.


Stabilizator je pouze na napajeni toho svaba mc33340, jinak na lm317 jde samozrejme plne napeti. Jinak ten delic je na R1 = 2k a R2 je 33k, to znamena deleni v pomeru 1/17, coz odpovida. A pri mereni tu je korektni napeti kolem 1,4V...
Návrat nahoru
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá říjen 26 2007, 21:08    Předmět: Citovat

zkus http://www.dhservis.cz/dalsi_1/nabijecka.htm
Tam to je i s výpočtama
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tku
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so říjen 27 2007, 12:16    Předmět: nabijecka Citovat

diky, koukal jsem na to, problem je ze maximalni pocet clanku v tomhle navodu je 14, tudiz pro me je to nepouzitelny Confused
Návrat nahoru
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2007, 15:16    Předmět: Citovat

A co je pro tebe použitelný? Že ti někdo nakreslí komplet celé schéma podle tvého gusta? A co za to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5680
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2007, 16:08    Předmět: Citovat

Na 17 článků máš malé napájecí napětí, 17 x 1,4-1,5V = cca25,5V + úbytek na stabilizátoru + úbytek na diodě.
Vref - referenční U
Iadj - nastavený proud
Vin - vstupní napětí
Chce to trochu namáhat mozkový závity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tku
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2007, 8:19    Předmět: nabijecka Citovat

Plelozit to do cestiny taky umim, mne jde o to kde to najdu ve schematu, jsem zvyklej ze ve schematu je sipecka a vedle je vypocet, a ne ze clovek musi odhadovat co to asi je. Takze Vref je tedy napeti kde...? Vin bude teda vstupni napeti hned za usmernovacem, a co je Iadj? Vim pouze Icharge a Itrickle, ale jak mam vedet kolik je proud protekajici mezi lm317 a zemi?

To Banda: potrebuju to udelat celkem rychle a aby to pracovalo, tak se ptam jestli treba nekdo neco podobnyho uz nedelal a nedal by mi schema...
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2007, 12:39    Předmět: Re: nabijecka Citovat

tku napsal(a):
...ale jak mam vedet kolik je proud protekajici mezi lm317 a zemi?

Smile to je prave ten Iadj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tku
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2007, 13:31    Předmět: Re: nabijecka Citovat

No to ja vim...ale kolik to je? Jak si to mam zvolit?
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2007, 13:40    Předmět: Citovat

A co se takhle podivat do datasheetu? Si myslim ze ta moje napoveda byla dostatecne jasna a prave do datasheetu smerovala. Ovsem jednodussi je se zeptat a pockat na odpoved. Je to 50-100 uA...pro vypocty se doporucuje 100uA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tku
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2007, 13:54    Předmět: nabijecka Citovat

Aha...sorry, natolik jasna ta odpoved nebyla, rozhodne jsem nechtel cekat ale nejak mi to nedocvaklo Smile Diky Smile V tom pripade jedina vec co jeste nevim je, kolik je Vref...
Návrat nahoru
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2007, 20:43    Předmět: Citovat

Vref = 1,25V
Jinak když umíš překládat, tak bych doporučoval používat datasheety, je to rychlejší než čekat na odpověď. Každopádně by neškodilo příště dát zde TVÉ schéma, jaké parametry má TVÉ zapojení, ne nějaké okopírované, kde si každý může dosadit libovolné hodnoty a pak to taky tak dopadá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ptu



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 20:40    Předmět: Citovat

Postavil jsem si nabíječku s tímhle obvodem. Ze začátku nabíjení cca 1x za cca 1 sekundu velmi krátce blikne LED, což se očekávalo dle datasheetu, ale později, asi za 1/2 hodiny bliká jinak. Vždy dlouhé zasvícení cca na 2 sek., pak cca 1 sek. nesvítí a pak krátké bliknutí a tak pořád dál. Je to běžné chování? Mohu počítat s tím, že se doba "dlouhého zasvícení" bude prodlužovat, až bude aku nabitý a dioda bude svítit stále? Čekal jsem spíš, že nejdříve krátce blikne vždy v intervalu po 1 sek. a pak po relativně delší době (několik hodin) přepne rovnou do režimu dobíjení malým proudem a bude svítit pořád.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so červenec 30 2011, 7:16    Předmět: Citovat

hm skor taam budeš mat niečo zle...pokial viem blika to furt rovnako, napajnie mas blokovane ...referencne napetie je nastavene spravne ?

INak v datasite pisu 1-2V ale je lepsie tahať sa k tym 2voltom ma to tam lepsiu presnosť, dalsou vecou je volba deliča pre aku treba dat pozor aby pri nabitych aku 1,45-1,55V nebolo prekročených 2V na referenčnom vstupe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund