Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

AM oscilátor/vysílač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
HonzaXY
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne říjen 21 2007, 12:13    Předmět: AM oscilátor/vysílač Citovat

Dobrý den, právě ve škole bereme principy šíření informací prostřednitcvím elmag vln. Jelikož trochu rozumím elektrotechnice chtěl jsem si trochu šplhnout a vyrobit model AM vysílače a ukázat jak se dá prakticky realizovat modulace nosne vlny a jak to ve skutečnosti vypadá na osciloskopu. Po pár hodinách se mi podařilo rozběhnout oscilátor na frekvenci okolo 1 MHz pak jsem dobastlil modulaci a výsledkem je schéma na obrázku. Mám jen problém s dosahem. Když použiju jako anténu drát půl metru stejně jako 2 metry je dosah jen asi jedem metr od rádia. Očekával bych dosah řádově desítky metrů jelikož se mi zdá schéma výkonově srovnatelné s různými jedno až dvou tranzistorovými stěnicemi jejichž schémat je na internetu mraky.

Hodnoty součástek:
C1 ... 10nF
C2 ... 6.8nF
C3 ... 1,5nF
C4 ... 100nF
L1 ... cca 100 závitů na průměru 5mm délka cívky 50mm
Q1, Q2 ... BC547C
R1 ... 2,2 kOhm
R2 ... 32 Ohm

P1 ... modulační signál
P2 ... VF out
P3 ... +5V
P4 ... GND



nosna.JPG
 Komentář:
Nosná vlna bez modulace

Stáhnout
 Soubor:  nosna.JPG
 Velikost:  156.84 kB
 Staženo:  52 krát


vysilac.JPG
 Komentář:
Mechanicka realizace.

Stáhnout
 Soubor:  vysilac.JPG
 Velikost:  298.6 kB
 Staženo:  61 krát


modulace.JPG
 Komentář:
Modulovaná nosná

Stáhnout
 Soubor:  modulace.JPG
 Velikost:  234.17 kB
 Staženo:  53 krát


schema.gif
 Komentář:
Schéma zapojení

Stáhnout
 Soubor:  schema.gif
 Velikost:  5.12 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
HonzaXY
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne říjen 21 2007, 12:17    Předmět: Citovat

Snad jen ještě doplním že na snímku bez modulace je nastavení 1V a 0,5us na dílek a na snímku s modulací pak 2V a 0,5ms na dílek
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: ne říjen 21 2007, 12:42    Předmět: Citovat

1) Průběh nosné vlny není příliš sinusový, což znamená, že část výkonu je vyzářena vyššími harmonickými kmitočty (2MHz, 3MHz...)
2) Je nutno si uvědomit, že 1MHz odpovídá délce vlny 300m, kdežto u štěnic FM kolem 3M. Tomu musí odpovídat velikost (a také provedení)antény.
3) Roli také hraje citlivost přijímače, která na FM rozsazích bývá mnohem vyšší (řádově jednotky až desítky uV) než na rozsazích SV.
4) Jde také o to, dostat co nejvíce výkonu oscilátoru do antény, tedy impedanční přizpůsobení zdroje signálu k impedanci anténního systému. V tvém zapojení to zohledněno není.

Nicméně si myslím, že jako pokus o prezentaci při výuce tohle zapojení s patřičným výkladem, který k němu jistě budeš mít, obstojí a bude náležitě oceněn. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HonzaXY
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne říjen 21 2007, 13:21    Předmět: Citovat

No tak to mi asi nezbývá než doufat, že ve škole bude alespoň tak citlivý přijímač jako mám doma, aby bylo něco slyšet i na tu minimální vzdálenost.

Vím že to moje zapojení není nic moc, ale kdysi jsem stavěl vysílač podle http://www.davidcada.wz.cz/amvis.html. A měl jsem dosah až 100 metrů na volném prostranství. Všechny parametry jsou přibližně srovnatelné. Délka antény, kmitočet i napájecí napětí. Já jsem navíc použil skoro 10x menší pracovní odpor oscilátoru tudíž bych očekával i větší výkon. Ne že by na tom příliš záleželo, ale zajímalo by mě v čem je tak zásadní rozdíl.
Návrat nahoru
HonzaXY
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne říjen 21 2007, 13:25    Předmět: Citovat

Ještě jednou tu adresu: http://www.davidcada.wz.cz/amvis.html někak se k té původní přimotala tečka na konci věty.

A možná dodám že se ta vlna od sinusu až tak moc neliší a neřekl bych že harmonické budou mít větší zastoupení více než jedné desetiny výkonu základního kmitočtu.
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: ne říjen 21 2007, 13:57    Předmět: Citovat

Ikdyž mám trochu problém se správným určením typu použitých oscilátorů (nejspíš Clapp), důležitým rozdílem v obou zapojeních je právě výstupní impedance obvodu. Tebou realizovaný oscilátor je v zapojení se společným kolektorem, které se vyznačuje právě velmi nízkou výstupní impedancí, kdežto schema na odkazu je v zapojení se společným emitorem, které má vysokou výstupní impedanci v kolektorovém obvodě, kde je zapojen rezonanční obvod. Na tomto rezonančním obvodu se může vyskytnout větší napětí než napájecí (odbočka na L funguje také jako autotransformátor). Proto má zapojení podstatně větší dosah. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: po říjen 22 2007, 14:11    Předmět: Citovat

Možná bych zkusil tu anténu nepřipojovat na emitor tranzistoru, ale na živý konec cívky. Tam by signál mohl být silnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
HonzaXY
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po říjen 22 2007, 18:15    Předmět: Citovat

No na živém konci cívky je sice více než 2x větší amplituda napětí, ale bál jsem se že bych tím příliš zhoršil jakost rezonančního obvodu a tím také stabilitu kmitočtu. Přesto jsem to vyzkoušel. Dosah se zvýšil asi na 1 a půl z původního jednoho metru. Takže žádné znatelné zlepšení.
Návrat nahoru
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út říjen 23 2007, 8:19    Předmět: Citovat

No, je to divný. Podle osciloskopu mi to přijde, že amplituda je přes 2V na emitoru, takže tak kolem 5V na cívce. Takže tam se toho moc zlepšit asi nedá. Ještě by možná trochu pomohlo tu anténu (i uzemění) udělat ze silnějšího drátu nebo na konec přidělat kus železa, ale asi to moc velká změna nebude. A nemůže tě něco rušit? Co když přeladíš trochu jinam? Jinak fakt nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: út říjen 23 2007, 8:45    Předmět: Citovat

Ta cívka je podle všeho bez feritového jádra, vyplývá to z velikosti kondenzátorů C1,C2. Poměr L/C je pro nakmitané napětí na cívce nepříznivý v porovnání se zapojením v alternativním odkazu. Také feritové jádro funguje jako anténa. Doporučuji postavit vysílač podle toho odkazu a porovnat naměřené hodnoty. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HonzaXY
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út říjen 23 2007, 15:15    Předmět: Citovat

Bohužel jsem byl nucen postavit vysílač přes víkend jen z domácích zásob a mezi ně ferit nepatří. Jinak bych použil nějaké ověřené zapojení. Mohl bych se zeptat jaký vliv má poměr indukčnosti a kapacity v rezonančním obvodu? Případně jestli existuje nějaký ideální poměr, ke kterému by bylo vhodné se snažit přiblížit při návrhu oscilátorů.
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: út říjen 23 2007, 16:06    Předmět: Citovat

Poměr L/C ovlivňuje právě velikost proudu a napětí v rezonančním obvodu. Při tom platí rovnost energií elektrostatického a magnetického pole, které se navzájem "přelévají". Při velké indukčnosti a malé kapacitě je napětí velké a proud malý a opačně. Při návrhu oscilátorů se obvykle upřednostňuje hledisko stability kmitočtu nad ostatními parametry. Z tohoto důvodu se hodnoty L a C volí s ohledem na maximální teplotní stabilitu při co nejvyšším činiteli jakosti Q obvodu, na kterém se podílí jak ztráty v cívce, tak i ztráty v dielektriku kondenzátoru i ztráty na ohmickém odporu obvodu. Proto je návrh "ideálního" rezonančního obvodu poměrně složitá záležitost. Návrh oscilátoru, který má být navíc ještě zdrojem energie (vysílač), je vždy kompromisem. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 7:24    Předmět: Citovat

No jo, ale to je zase divný. Přece ten oscilátor se ustálí amplitudou na nějakém napětí podle napájecího napětí. Když tam dá jiný kondenzátor a cívku, tak napětí bude stejné. A když bude ta kapacita menší a indukčnost větší, tak bude energie v kondenzátoru menší. A v cívce je energie stejná jako v kondenzátoru, takže bude taky menší. Takže celková energie magnetického pole kolem cívky by se zmenšila, takže bych čekal, že vyzařování bude taky spíš menší než větší. Ale možná to závisí ještě na něčem jiném, třeba velikosti cívky, já tomu moc nerozumím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 11:09    Předmět: Citovat

Dobrý činiteľ akosti cievky spôsobí aj pri malom napájacom napätí pri rezonancii aj 50 násobné zvýšenie napätia. Nebudem rozpisovať teóriu, už dávno som ju zabudol, ale kto chce, ten si v teórii rezonančných obvodov nájde zdôvodnenie. A to ovplivňuje ten vyžiarený výkon a tým aj dosah.

Ja viem, že som nadhodil ďalší rozmer tejto diskusie bez citovania vzorcov, ale sám musím znova oprášiť knižky aby som tomu dal aj patričnú vážnosť, a na to teraz nemám. Možno sa nájde niekto s čerstvými vedomosťami, kto to potvrdí/alebo vyvráti. Takže do toho!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 12:37    Předmět: Citovat

Já si právě myslím, že ve zde uvedených zapojeních ti činitel jakosti nepomůže. Jak bude amplituda napětí větší než napájení, tak tranzistor přestane být schopný dodávat do obvodu energii. Pokud bych chtěl mít na cívce větší napětí než napájecí, připojil bych ten tranzistor na odbočku. Její polohu by to chtělo vypočítat asi podle impedance antény. Ale nevím, jsem laik, můžu se plést.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.35 sekund