Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kdy kytara či zesilovač zabíjí???
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 19:04    Předmět: Citovat

sice jako laik nevím, jak to je řešené, ale zdá se to jednoduché. to se tahle věcička nikde neprodává?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 19:24    Předmět: Citovat

Neprodává, pokud vím. O výrobě se možná bude jednat, bohužel jsou problémy, aby to vyhovělo normám, taky se to musí vejít do nějaké rozumné ceny a zajistit odbyt dost velkého množství, aby se zaplatily náklady hlavně na byrokracii. Cry
Pokud je člověk znalý, tak si tento test vyřeší vadaskou za pár desítek vteřin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 21:47    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Jak pise Sendyx...hlavne at na koliku neni faze. Podle normy ma svitit leva zdirka, sitovy napeti mas namerit mezi fazi/strednim a fazi/kolikem. Mezi strednim/nulakem nesmi byt NIC.

To "Nesouhlasím" jsem zařadil příliš brzy, takže
stepa o něco později (mimo jiné) napsal(a):

Nevim proc se mnou nesouhlasis, kdyz jsem o tom nikde nepsal....


Stepo, je půvabné, jak jsi citát ukončil těsně předtím, než začal vlastní nesouhlas. Moje blbost, měl jsem napsat:
"...mezi kolíkem a zemí musí být co nejméně, přednostně nic. S dalším nesouhlasím. Jaké napětí smí být mezi středním vodičem (N) a zemí...." atd.
Z toho vyplývá, že není definováno ani napětí mezi vodiči N a PE. Ani nemusím být kacíř, když budu tvrdit, že lze dojít i do takového extrému, že na vodiči N bude napětí větší, než bezpečné, a přesto to nebude špatně.
To jen, aby bylo jasno.
A že to tak rozebírám? Objevilo se tu zase pár bastlířů, kterým je bezpečnost šuma fuk, přesněji řečeno nemají představu o tom, co se v síti může dít. Třeba se to drápkem chytí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st listopad 07 2007, 22:30    Předmět: Citovat

to Hill: Jasny...me se to zdalo divny. Je asi pravda ze je lepsi sem napsat kompletni roman a nevysekat to co z toho potrebuji, nejak jsem pozapomnel, ze sem chodi zacinajici elektrikari/bastliri, kteri o tom nevedi vubec nic a to info se jim muze hodit. Ty normy nemam zase tak zmakly, tak se snazim rict to co vim. Tak pro priste budu psat vicero Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
acawels
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 16:50    Předmět: Citovat

Sendy, jak to bylo se smrtí Dolyho ? Toho přece taky zabil el. proud na té jejich zkušebně, nebo na koncertě ? Rád bych o tom věděl víc. On mne v kapele vystřídal, když jsme se rozhádali. Já si od nich tenkrát odvezl své věci a kluci se se mnou přestali bavit.
Návrat nahoru
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 17:34    Předmět: Citovat

Další otázka:
Mám kytaru + zesilovač - ten mírně bzučí. Je normální, že při přiložení ruky na strunu slyším v zesilovači lupnutí a pak bzučení ustane? Vrtal jsem se ve snímačích na kytaře, ale dělá to, i když úplně odpojím ten snímač, ve kterém jsem se vrtal. Tento jev jsem před opravou nepostřehl, i když mohl být přítomen (nejsem si jistý).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 20:09    Předmět: Citovat

2 Acawels - přibliž blíže....

2 Dayslipr - dělá to i při stažené volume na kytaře na nulu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 2:32    Předmět: Citovat

ne nedělá, ale dělá to i na kombu, taky jen když je víc volume na kytaře víc, jinak i při zeslabené kytaře a při zesíleném volume na zesilovači to nedělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 9:30    Předmět: Citovat

Čili je to prosté, milý watsone... kytara nemá elektrostatické stínění, nebo jen částečné. Je třeba dodělat, nebo hrát trvale s rukama na strunách... co je to za kytara ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 20:33    Předmět: Citovat

Když není problém v bezpečnosti, tak bych si dovolil založit nový thread. Doufám, že nebude vadit, že při tom budu čerpat z tvých znalostí. Téma je ZDE Prosím tedy o radu na tom místě.

Naposledy upravil dayslypper dne ne listopad 18 2007, 12:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 20:41    Předmět: Citovat

2 Acawels - teprv dneska mi to zapálilo, co máš na mysli. Když tak se ozvi mailem, ale mám info ze 2. ruky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 19:44    Předmět: Citovat

Mám pár závěrečných dotazů

1) Jaká ochrama by tedy kytaristu z Argemi zachánila?

2) Jsou už běžně k dostání ty proudové chrániče, co hlídají proud vodičem PE?

3) Rád bych shrnul věc týkající se proudové ochrany - nemusí pomoct ve všech případech. Ale snad dokáže ochránít pokud na aparaturu nateče voda a něco se zkratuje. Lze ji tedy v každém případě doporučit. jestli se nemýlím.

4) Mohu si na koncertě sám zkontrolovat, jestli je soustava správně zapojená.


Naposledy upravil dayslypper dne so listopad 22 2008, 22:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 21:55    Předmět: Citovat

1.: odpověď zní: jakákoli ochrana, která se nezanedbala. Včetně chování samotného kytaristy a ostatních členů kapely. Nemáš-li informace, co přesně zjistil znalec, pak těžko říci, co by ho mohlo zachránit.
Především mohlo být jedno, jaká ochrana byla použitá, kdyby se dodržovaly zásady prevence: v maximální míře zabránit tomu, aby se někde na částech přístupných dotyku, vůbec objevilo nebezpečné dotykové napětí. A to vyžaduje udržovat a pravidelně kontrolovat bezpečný stav každého síťového spotřebiče zvlášť a, protože se používá hromada prodlužovaček, tak i v hotovém zapojení. A za provozu se chovat k zařízení s náležitým respektem a dbát bezpečnostních upozornění uvedených v návodu výrobce. To je ta kapitola většinou hned na začátku, kterou obvykle nikdo nečte.

Teprve k dalšímu zvýšení bezpečnosti lze použít některý ze způsobů doplňkové ochrany. Po vyloučení těch, které jsou pro kapelu nepoužitelné nebo aspoň nepraktické (oddělovací bezpečnostní transformátor je těžký a rozměrný, místní pospojování nemusí být vždy nač přizemnit, vyžaduje velmi dobré uzemnění, a navíc může vytvářet smyčky, které pak budou zdrojem rušení, doplňková izolace zase není pro každého, navíc v gumových izolačních rukavicích toho moc neuhraješ, izolační galoše vypadají na jevišti přinejmenším blbě a dielektrický koberec... od čeho to má vlastně izolovat?) zbývá ten proudový chránič.
Pro jednofázové připojení se prodávaly adaptéry Elgard s vestavěným proudovým chráničem 30mA. Měly sice 16A zásuvku Schuko, ale hromada vidlic na prodlužovačkách má ochranný kontakt i po stranách, tak to moc nevadí. Stály nějakých 14 stovek, ale už jsem ji nikde asi půl roku neviděl.
Pokud toho má kapela tolik, že potřebuje motorovou zásuvku, tak bych za nejlepší pokládal staveništní rozvaděč s vestavěným chráničem. Má vyvedenou zemnicí svorku, takže se navíc spojuje buď s nějakým stávajícím uzemněným předmětem, nebo se zemnicí tyčí. Prodává se hotový, i s typovou zkouškou, takže žádný bastl, platným předpisům odpovídá.

Obě tato opatření dokážou hodně zachránit i tam, kde máš pochybnosti o kvalitě sítě, na kterou se připojuješ.

2. Chrániče hlídající proud vodičem PE u nás, pokud vím, v prodeji, a nejspíš ještě ani schválené, nejsou. Ono ani hlídání proudu ochranným vodičem není samospasitelné, když se zanedbá něco, o čem jsem psal výše.

3. ano, proudový chránič ve staveništní rozvodnici (jedno nebo trojfázové, to je teď jedno) vypne přívod v případě, že je pravidelně testovaný a dojde k probití fáze na kostru některého zařízení. O té prevenci, že jako pivo ani voda nemají v zesilovači co pohledávat a je třeba se chovat tak, aby ani příležitost nedostaly, jsem už jinými slovy psal v odpovědi 1.

4. ano, pokud máš oprávnění revizního technika skupiny alespoň E4 (v tom případě se specifikací pro zařízení s pohyblivým přívodem a prodlužovací šňůry). Jde o zařízení přemísťované, čili se u něj vyžaduje revize po každém přepojení na jiný zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 23:06    Předmět: Citovat

Díky moc za odpovědi, ještě pár upřesňujících dotazů:

ad 3) no staveništní rozvaděč nejspíš pořizovat nebudu, já měl namysli spíš ty prodlužky nebo zásuvky s vestavěným proudovým chráničem viz. ZDE.
Do jaké míry se dá na ně spolehnout, na co si dát pozor nebo pod jakou cenu nejít, aby to plnilo svou funkci.

4) Myslel jsem spíš jen tak si ozkoušet na pódiu multimetrem nebo zkoušečkou, jestli není fáze na zemnění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 23:14    Předmět: Citovat

Staveništního rozvaděče netřeba, dobří zvukaři jsou vybveni rozváděči s chráničem, ev. více chrániči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund