Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kdy kytara či zesilovač zabíjí???
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 20:45    Předmět: Citovat

někde jsem viděl FI které se používa pro 2 vodičové rozvody (L+PEN). Je integrované přímo ve strojku zásuvky.
To by mohlo provlém řešit ne? Prostě se pichnu do prodlužky kde je "někde" 230V a mobilnim FI čkem si vytvořím svoje L+N+PE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 21:01    Předmět: Citovat

Cust: nepleť si pojmy, když je řeč o vodiči PE, znamená to, že jde o třídrátový rozvod, tedy za rozdělením vodiče PEN na N a PE. Třeba i jen tím, že v zásuvce v soustavě TN-C je zasunutá vidlice, z níž dál vedou tři samostatné vodiče, tedy už vlastně soustava TN-S.
Chrániči to stačí. A to bez ohledu na to, jestli dál je připojený spotřebič I. třídy s ochranným vodičem nebo II.třídy, který používá jen vodiče pracovní, právě ty, které se vedou skrz proudový chránič. Když ti upadne i ten "propojený" nulák někde před zásuvkou, chránič vybaví nejpozději v okamžiku, kdy na zařízení, na kterém je fáze, sáhneš tak, že vytvoříš zemní spojení. Chrániči 30mA stačí zemní přechodový odpor 1666 ohmů, aby vybavil už při dotykovém napětí 50V, což je k přežití za normálních podmínek samo o sobě. Navíc rychlost vybavení chrániče dává vysokou pravděpodobnost, že i tohle štípnutí bude trvat jen tak dlouho, že se netrefí do citlivé fáze srdečního cyklu, takže v té chvíli může proud protékat i pěkně napříč, z ruky do ruky.
Nakresli si k takovým případům náhradní schémata a uvidíš.

V každém případě jsem tu už psal, že absolutní bezpečnost ti žádné technické opatření (ani dvojitá izolace, ani kolejnice místo nuláku, ani chránič) není schopné zajistit. Vysokou míru bezpečnosti, to ano. Minimalizuješ tím nebezpečí, ale to je všechno. Proti diletantismu, blbosti, frajeřině či nedbalosti těch, kdo ti poskytují tu potřebnou zásuvku, však může uchránit jen důsledná kontrola.
Buď to bude podle předpisů a bezpečné, nebo se nebude hrát. Jinak, dokud pořadatele nebude nic tlačit k tomu, aby měli svá zařízení v pořádku, nezbude, než si vlastní bezpečnost alespoň v rámci možností zvýšit (třeba tím chráničem) a nespoléhat na to, že s tím něco udělají nebo "že se nic nestalo minule, tak ani teď".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 21:23    Předmět: Citovat

BTW: podařilo se mi v minulosti dostat z ruky do ruky 230V přímo ze zásuvky (fáze + nulák), bylo to tak půl vteřiny, pak jsem ucuk, jaktože jsem vyšel bez vážnějších následků (doufám) a na pódiiích umírají kytaristi, prochází tam snad větší proud?

co by se se mnou stalo, kdybych chytl fázi a zem, bylo by to stejné či horší nebo snad lepší?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6351
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 21:40    Předmět: Citovat

HILL: Myslim, ze si to nepletu. Vse co jsi napsal, tak se pod to muzu podepsat. Tu PE v mem prispevku jsem opravil na PEN, omlouvam se - prepis.
Me prispevky k tomuto tematu bylo iniciovano ciste prispevkem nabadajicim pouzivanim spotrebicu II. tridy versus par zabytych kytarystu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 21:46    Předmět: Citovat

dayslipper napsal(a):
BTW: podařilo se mi v minulosti dostat z ruky do ruky 230V přímo ze zásuvky (fáze + nulák), bylo to tak půl vteřiny, pak jsem ucuk, jaktože jsem vyšel bez vážnějších následků (doufám) a na pódiiích umírají kytaristi, prochází tam snad větší proud?

co by se se mnou stalo, kdybych chytl fázi a zem, bylo by to stejné či horší nebo snad lepší?

Je neco horsiho nez se chytnout fazovyho a stredniho dohromady? Ja myslim ze ne, ucinek bude stejny...jenom kdyz se chytnes sdruzenyho napeti, tak to bude horsi Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6351
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 21:49    Předmět: Citovat

dayslipper napsal(a):
BTW: podařilo se mi v minulosti dostat z ruky do ruky 230V přímo ze zásuvky (fáze + nulák), bylo to tak půl vteřiny, pak jsem ucuk, jaktože jsem vyšel bez vážnějších následků (doufám) a na pódiiích umírají kytaristi, prochází tam snad větší proud?

co by se se mnou stalo, kdybych chytl fázi a zem, bylo by to stejné či horší nebo snad lepší?

obecne nejhorsi je samosebou primy dotyk faze nulak, pokut to jde jeste pres boty a podlahu, je to lepsi. Jenze oni ti lidi, ktre to zabylo, bud u toho spadly a zabyli se padem, nebo se zaroven rukou dotkli nejake dobre uzemnene casti - radiatory, kryt zesiku.... Tam uz zalezi na prechodovych odporech, napr. vlhkost kuze, sila stisku zive a nezive casti....
EDIT: stepa predbehnul...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 21:57    Předmět: Citovat

vím. že to je nějaký alektrikářský vtip, ale pokud chápu to sdružení správně (3 usměrnění fáze), tak by lale nebyl problém se pustit, ne?

proč tedy rána ze zásuvky běžně nezabíjí, ale když někdo "zemní" na koncertě, tak je riziko dost velké?

BTW: ještě mě napadla jedna ochrana proti úrazu - nehrát underground. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:06    Předmět: Citovat

dayslipper napsal(a):
vím. že to je nějaký alektrikářský vtip, ale pokud chápu to sdružení správně (3 usměrnění fáze), tak by lale nebyl problém se pustit, ne?

Jaky vtip? Je to holy fakt! Sdruzene napeti mas mezi fazemi...ODM^3 x fazove=400V, tzn v 3fazove soustave.

dayslipper napsal(a):

proč tedy rána ze zásuvky běžně nezabíjí, ale když někdo "zemní" na koncertě, tak je riziko dost velké?

Tam hlavne jde o to KUDY to tebou probehne(jak pise Cust)...kdyz dostanes pecku pres zem, tak to vetsinou dostanes skoro pres cely telo, coz se pri dotyku v zasuvce stat nemusi. A taky zalezi KDO si sahne...elektrikari uz jsou vetsinou otrkany(taky maji po padesatce problemy se srdcem), snesou toho vic nez bezny "uzivatel", ale jak rikam...je to "kus od kusu" Smile


Naposledy upravil stepa dne st říjen 24 2007, 22:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:09    Předmět: Citovat

dayslipper napsal(a):
BTW: podařilo se mi v minulosti dostat z ruky do ruky 230V přímo ze zásuvky (fáze + nulák), bylo to tak půl vteřiny, pak jsem ucuk, jaktože jsem vyšel bez vážnějších následků (doufám) a na pódiiích umírají kytaristi, prochází tam snad větší proud?

co by se se mnou stalo, kdybych chytl fázi a zem, bylo by to stejné či horší nebo snad lepší?

Taky se mně se něco podobného kdysi dávno stalo. Držel jsem se levou rukou kovového vodovodního kohoutku a potřeboval jsem si na něco posvítit. Na stropě byla stahovací lampa. Chtěl jsem lampu stáhnout dolů, malíčkem jsem zabral za kovový kruh na lampě. Lampa byla neodborně zapojená, na kovových částech byla fáze. Dostal jsem to natvrdo z ruky do ruky, na bezvadné uzemnění. Do malíčku mně to vypálilo díru. Otřes to byl strašný, jak jsem to mohl přežít dodnes nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:18    Předmět: Citovat

je velký rozdíl chytit fázi a nulu nebo nulu a pak fázi
ten druhy případ je podstatně horší, v kombinaci se spocenýma rukama nebo vlhkým prostředím je to vražedná kombinace Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:21    Předmět: Citovat

kysmen napsal(a):
je velký rozdíl chytit fázi a nulu nebo nulu a pak fázi ten druhy případ je podstatně horší, v kombinaci se spocenýma rukama nebo vlhkým prostředím je to vražedná kombinace Exclamation

No nevim...myslis ze je rozdil mezitim ktery potencial chytnes prvni? Nemas nejakej dukaz? Moc se mi tomu verit nechce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:26    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
kysmen napsal(a):
je velký rozdíl chytit fázi a nulu nebo nulu a pak fázi ten druhy případ je podstatně horší, v kombinaci se spocenýma rukama nebo vlhkým prostředím je to vražedná kombinace Exclamation

No nevim...myslis ze je rozdil mezitim ktery potencial chytnes prvni? Nemas nejakej dukaz? Moc se mi tomu verit nechce.

když chytneš prvně fázi tak ucukneš.
když chytneš cokoliv z potenciálem země a pak fázi tak je to křeč. Doslova a do písmene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:29    Předmět: Citovat

Jo, to zni logicky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12350
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:29    Předmět: Citovat

2 Dayslipper - zopaluj si ten tvůj pokus s chytáním fáze, ale napřed se pořádně osprchuj, umyj zuby, pěkně se obleč (doporučuji tmavé sako a světlou košili) a navlhči si ruce. Možná se staneš nightslipperem Very Happy

Elektřina "ze zásuvky" někdy nezabíjí, někdy ano - znal jsem člověka, který se prý vrtal v krabici od světla, dostal ránu a už ho nevzkřísili, a taky vím o člověku, který přehazoval u míchačky fáze, aby se točila správně, nějak si to opomněl vypnout a taky to má za sebou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6351
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:34    Předmět: Citovat

hmmm
muj bratranek opravoval rozvadec sroubovak a klic v jedne ruce, sroubovakem srouboval nulak a klicem pri sroubovani zavadil o fazi, zije a na ruce ma vypalene kontury klice a do dnes citelny napis 13

kysmen: o tom poradim lehce pochybuju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund