Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramošasi a přenoskový předzesilovač - veterán
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 16:20    Předmět: Gramošasi a přenoskový předzesilovač - veterán Citovat

Tak jsem si domů přivezl zase jeden kousek z Litovelské produkce - šasi HC44 s vestavěným MM předzesilovačem AZG981 - a to kousek poměrně dost raritní, výrobní číslo desky je 000080 - označení 7AB 001 07... Obojí je značně "fousaté", i když funkční. Mechanická oprava šasi a náhrada vložky samozřejmě není zase až takový problém - spíš jsem se chtěl zeptat, co byste mi, vážení kolegové (a sem-tam i kolegyně...) poradili s opravou toho zesu - kdybych chtěl totální modernizaci, vbastlím tam Actidampa libovolného typu podle momentální nálady, ale tak nějak mne napadlo udělat pokud možno původní techniku. AZG981 je osazen Ge trandy GC516, uhlíkovými vrstvovými odpory a krom 2ks svitkáčů v RIAA korekci tam je několik prastarých radiálních elytů TESLA TC941, 942 a 943 - hliníkový kalíšek s epoxidovou zálivkou a kapkou téže hmoty na "dně" kalíšku - asi pojistka proti přetlaku. Schéma už jsem obkreslil, na požádání můžu dodat. Trandy jsou podle všeho funkční, což se bohužel nedá říct o elytech. Výměna podle popisu hodnot také není problém - ale tady právě žádám fórum o jistou formu referenda Smile Smile Smile - mám JEN VYMĚNIT elyty za moderní (Jamicon, Rubicon...) bez ohledu na výsledný vzhled, anebo si mám dát tu práci a moderní v barevné smršťovací fólii balené a pohříchu i mnohem menší elyty nějakým způsobem zamaskovat do vybrakovaných a vyčištěných původních kalíšků, aby to vypadalo jako originál? V případě "asfaltových" kondů v lampáčích "pamatujících Hitlera" se to prý dělá, na vlastní oči jsem to neviděl - lampy nedělám... Bohužel, některý z předchozích majitelů už cosi zkoušel - jeden z původních radiálů 5uF/10V je nahrazen podivným bastlem ze 2ks axiálů TESLA 2uF/70V z 80. let a kusu drátu v průhledné bužírce...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 17:25    Předmět: Citovat

To jsi mne dostal.
Sám bych se těžko rozhodoval mezi maskováním a obrečením původního vzhledu.
Sice se mi tu pár takových elektrolytů v šuplíkách určitě najde, ale o jejich stavu si nedělám iluze.
Na druhou stranu: budeš na ten předzesík dělat průhledný kryt, aby to bylo na očích?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 17:39    Předmět: Citovat

To je fakt, že nebudu - bude hezky schovanej pod šasi a zakrytovanej ve skříni. Ještě mne napadlo - protože ten předzesík je k šásku připojený 2řadovým nožovým konektorem nějaké TESLÁCKÉ provenience - udělat to tak, že se pokusím sehnat ještě jeden protikus a ubastlím s ním něco modernějšího, aby se to dalo jen přesadit v konektoru. Původní udělám maximálně autentický, s maskováním do originálních pouzder - ale nebude to nic moc kvalita, oni ty GC516 taky nejsou zrovna esa v nízké hladině šumu... A na poslech si tam vbastlím Actidampa II nebo III, abych ze samého sykotu neusínal...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 17:57    Předmět: Citovat

Asi budu za kacíře, ale myšlenka oživovat AZG98x mne děsí. Jediný důvod by byl, že by člověk chtěl mít zcela muzeální kousek. Hraje to blbě. Šasi je myslím slušné, proto bych do toho narval actidump a AZK ponechal úpietně v krabici i s dokumentací, zásobou historických náhradních dílů, sadou mincí, denním tiskem a lahví slivovice, to vše do zinkové skříně a zakopat 2 metry hluboko. Ať si to nějaký archeolog dá dohromady... použitelné to moc není, spíš za trest. Ledažeby člověk měl nějakou úchylku a chtěl zavzpomínat na pouštění perfektních písniček Míši Davida a Kriplů Franty Janečka opravdu dobově...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 19:38    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Asi budu za kacíře, ale myšlenka oživovat AZG98x mne děsí. Jediný důvod by byl, že by člověk chtěl mít zcela muzeální kousek. Hraje to blbě.


Nic proti tomuto názoru. Spousta lidí, kterým doma ještě gramec zbyl, ale na AZG 981-3 stále ještě hraje a nestěžují si. NZC15D (AZG 983...) mé tchýně budiž zářným příkladem - hraje si svoji Vondráčkovou a Káju Gotta a Semafor... jediným vysvětlením těchto případů bude asi fakt, že nic lepšího nepoznali.



Sendyx dále napsal(a):

AZG bych uchoval pietně v krabici i s dokumentací, zásobou historických náhradních dílů, sadou mincí, denním tiskem a lahví slivovice, to vše do zinkové skříně a zakopat 2 metry hluboko. Ať si to nějaký archeolog dá dohromady...


A u nějaké drahé advokátní kanceláře (např. Tomáš Sokol & Co) uložit obálku s popisem místa uložení, nejlépe souřadnicemi GPS, a poznámkou "Otevřít v roce ....." - prosím doplňte si letopočet podle svého...



Sendyx dále napsal(a):

Použitelné to moc není, spíš za trest. Ledažeby člověk měl nějakou úchylku a chtěl zavzpomínat na pouštění perfektních písniček Míši Davida a Kriplů Franty Janečka opravdu dobově...


Spíš jsem myslel na (jednou...) prodej nějakému dalšímu bláznovi do gramců...

A nejvíc mne zajímal názor znalců restaurování historické audiotechniky, jestli se historická hodnota neztratí výměnou funkčně nezpůsobilých součástí za modernější provedení a jestli tento pokles historické hodnoty sníží "podfuck" s maskováním moderních kondů pod kalíšky z těch starých.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 19:47    Předmět: Citovat

Problém je v tom, že než to získá na ceně, uteče moc páry v Temelíně... podobná věc byla, když jsem známému pomohl repasovat jedno stařičké šasi Unitra s keramikou, které, jak jsem si pamatoval, hrálo blbě a hlučel v tom motor. Pamatoval jsem si to přesně... po repasi hrálo blbě a hlučel v tom motor Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 19:59    Předmět: Citovat

Pokud jde o tu historickou hodnotu, tak tu by to ztratilo /podle mne) v okamžiku, kdy by někdo to maskování odhalil. Teď jen, jak dlouho by to trvalo. Podle ortodoxních sběratelů kolem www.radiomuseum.org ji to ztratilo v okamžiku, kdy v tom je jediná nehistorická součástka.

Pro praktické použití, i když do toho vybírali GéCéčka na šum a betu, pořád je to morálně i technicky překonaná záležitost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 20:04    Předmět: Citovat

Nech to uležet tak 30 - 40let, kdysi jsem házel talismany do popelnice, kdybych je dal na půdu, mohl jsem být v balíku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 20:08    Předmět: Citovat

Lidi mají různé úchylky, kdybys chtěl jít do důsledků, měl bys ještě deflorovat ty germaniáky a do kloboučků jim vpašovat BC239F.
Šumět budou i ty uhlíkové odpory, obzvlášť když budou mít časem a střídáním dilatací uvolněnou čepičku na tělísku.
Puntičkářsky vzato, doba Kriplů Františka Janečka to není, za těch byly už MDA2020 a ten zelený oválný sajrajt tuším TE006? Škoda že se sem nedají vkládat přílohy mp3, vložil bych sem Markétu Muchovou To byl den, superden Twisted Evil Rolling Eyes Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 20:09    Předmět: Citovat

Spíš jsem to myslel následovně - když se restauruje autoveterán, taky se místo původních součástí poškozených korozí, prostým zubem času nebo opotřebovaných dlouhodobým užíváním montují nové, z moderní výroby - byť jinak stejných parametrů - příkladem budiž pneumatiky, řemeny, svíčky, šrouby a matky atd...
Bohužel, asi žádný výrobce na světě se nezabývá (možná JEŠTĚ nezabývá) produkcí součástek buď totožnou technologií, jaká se používala v 60. a 70. letech minulého století, nebo technologií totožně vypadající - takže bych se o to v zájmu zachování funkčnosti I VZHLEDU zároveň musel pokusit sám. O kvalitě reprodukce tímto předzesilovačem jsem si žádné iluze nikdy nedělal... a moderní kondíky ji nevylepší - o tom žádná.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 20:25    Předmět: Citovat

Pokud po těch součástkách není masivní poptávka, těžko je někdo bude vyrábět. Je pravda, že se třeba zase začínají vyrábět třeba staré optiky do CD - teda ty rozšířené (CDM4.xx apod.), ale u elytů Tesla to moc nehrozí. Navíc se v současnosti čím dál víc zužuje okruh nám dostupných dílů. Tento týden jsem se dověděl radostnou zvěst, že 2 významné firmy s globálním působením pro ČR a EU přestanou dodávat část sortimentu - chemii, ochranné pomůcky a některé díly - kvůli vysokým nákladům spojeným s nutností vyhovět národním zákonným normám, a tak by se dalo pokračovat Sad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 20:43    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Pokud po těch součástkách není masivní poptávka, těžko je někdo bude vyrábět. Je pravda, že se třeba zase začínají vyrábět třeba staré optiky do CD - teda ty rozšířené (CDM4.xx apod.), ale u elytů Tesla to moc nehrozí. Navíc se v současnosti čím dál víc zužuje okruh nám dostupných dílů. Tento týden jsem se dověděl radostnou zvěst, že 2 významné firmy s globálním působením pro ČR a EU přestanou dodávat část sortimentu - chemii, ochranné pomůcky a některé díly - kvůli vysokým nákladům spojeným s nutností vyhovět národním zákonným normám, a tak by se dalo pokračovat Sad.

Poslední dobou to jde od 10 k 5, za chvíli bude všechno na jedno použití. Nevím, co dělají ZELENÍ, vymýšlejí ekologické daně z paliv, ale že se zamořuje životní prostředí celkem funkční elektronikou, už nikoho nezajímá... Výrobci např. TV přestávají podporovat servis, že je to pro ně ztrátové, ať si zákazník koupí nové... Zkrátka lidi (většinou) nehledí na kvalitu, ale na cenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 21:01    Předmět: Citovat

Ano, zelení fundamentalisté, co si pro samou ochrau přírody před olovem nevidí do vlastního kardiostimulátoru. Zvlášť poslední výsledky zelené lobby - vylepšování paliv biosložkami - jim doufám nikdo nezapomene.
Jsem zcela nas.án, v pátek mi dodavatel ND sdělil na poptávku po docela donedávna běžných dílech, že výrobce je vyrábí pouze RoHS nekompatibilní a tímpádem je jejich dodavatel do ČR dodávat kusově nebude a náhrada není. No nic, se.u na techniku, jdu zachraňovat stromy.. . co je lepší na bobra, brokovnice, nebo malorážka ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 21:07    Předmět: Citovat

Záleží, jak se budeš plížit potichu...
Jinak, bezolovnatý cín je geniální vynález, ( ale koho nakopat do ř.ti???)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 21:29    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Ano, zelení fundamentalisté, co si pro samou ochrau přírody před olovem nevidí do vlastního kardiostimulátoru. Zvlášť poslední výsledky zelené lobby - vylepšování paliv biosložkami - jim doufám nikdo nezapomene.... No nic, se.u na techniku, jdu zachraňovat stromy.. . co je lepší na bobra, brokovnice, nebo malorážka ?


Sekyra, Sendyxi, jen sekyra - protože pouze sekyra je při svém používání 100% ekologická...

Eventuálně holicí krém a břitva nebo žiletka - jestli Wilkinson Lady nebo Gilette Venus už vyjde na stejno, z BOBRA to udělá broskvičku jedna báseň...přímo k sežrání... Laughing Laughing Laughing

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund