Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sloučení dvou VKV anten
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Straw
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 18 2007, 21:09    Předmět: Citovat

Trochu OT: nemám slov ani sil. Čímž se i omlouvám.
Nicméně Honzo 637 doporučuji ti prostudovat nějakou literaturu, např. anténí bibli Milan Český Antény pro příjem rozhlasu a televize. Na straně 114 a 115 pátého vydání najdeš přesně to co potřebuješ.
Straw
Návrat nahoru
honza637



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 570
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: út září 18 2007, 21:37    Předmět: Citovat

Koukal jsem do toho ale nic jsem tam pro nesymetrické vedení nenašel. Nicméně vyčmuchal jsem slučovač tvořený vedením z dvoulinky , čili je to patrně na principu kapacity a druhá možnost s použitím hybridního slučovače PBC21 z výroby tehdejší Tesly.
Mimochodem pro symetrizaci impedance přímo na dipolech by mne zajímalo, zda je lepší tedy použít smyčku z koaxu a nebo symetrizační člen.
Prosil bych zvláště Ekkara aby tento způsob zhodnotil.

_________________
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 18 2007, 23:08    Předmět: Citovat

Prozatím se s hodnocením s dovolením ujmu já.
Pokud nevyžaduješ širokopásmovost, použij symetrizační smyčku. Symetrizační člen má útlum, který je vzhledem k nevelkému zisku dipólu docela problematický. Samozřejmě že nějaký útlum bude mít i zapojení se symetrizační smyčkou, ovšem pokud ji přesně naladíš na požadovanou frekvenci (i se započítáním činitele zkrácení), bude výsledek na požadované frekveni lepší.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Straw
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 6:45    Předmět: Citovat

Zdravím.
Použití hybridního slučovače je v tomto případě naprosto nevhodné - velký útlum. Dipoly bych spojil symetrickým vedením v délkách lichých násobků lambda čtvrt příslušné impedance (tuším 425 ohmů), tak aby po sloučení byla impedance zase 300 ohmů a potom teprve "desymetrizace" s transformací impedance na 75 ohmů (sym. smyčka - malé ztráty, úzkopásmová, sym. transformátor - větší ztráty, širokopásmový). Tímto způsobem dosáhneš asi nejlepších výsledků ikdyž pouze úzkopásmově. Výpočet propojovacího vedení najdeš také v "Českém".
Přeji hodně úspěchů
Straw
Návrat nahoru
honza637



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 570
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 9:10    Předmět: Citovat

On je ještě problém, že nevím jaký činitel zkrácení je pro koaxiál z produkce Kablo Kladno s vzduchovým dielektrikem (komory, vypadá jako hvězda o 6ti cípech) . Podle odhadu bych řekl že to bude kolem 0.8 ale nevím. O tom rozbočovači jsem se dočetl že má útlum asi 3.5dB , což bych řekl že je dost, nicméně zatím bych to možná zkusil.
Co by mne ale zajímalo více, řekněme pro 94MHz se ty liché násobky počítají jak? U 300 ohm dvojlinky to v českém je, ale pro koaxiál 75ohm to nemůžu nikde najít.
Pro doplnění, z té soustavy jde její výstup do zesilovače. Nechci tam ale velké zesílení protože jsou tu cca 2 stanice, které mají velice silný signál a mohly by způsobit nepříjemn é jevy typu přebuzení, rozkmitání apod.

_________________
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.


Naposledy upravil honza637 dne st září 19 2007, 9:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
honza637



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 570
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 9:14    Předmět: Citovat

Ještě je tu jeden problém - pokud by se dipoly spojovali 300 ohm dvojlinkou, bude probém ji sehnat a dost možná i potíže s rušením. Vedle mého domu je totiž velká trafostanice (tedy zas ne tak velká ale jako půlka rodinného domu ano. ruší mi Novu na III. pásmu)
Přijde mi z hlediska rušení i složitosti radši slučovat již vedení se souosým kabelem.
l

_________________
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 9:34    Předmět: Citovat

Dvojlinka při správným použití a zakončení má z principu lepší odolnost proti indukovanýmu rušení než koax Wink
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
honza637



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 570
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 11:12    Předmět: Citovat

No nevím, přijde mi to spíše naopak. I Český se vyjadřuje, že kvalitnější je sousosý kabel... Nicméně nehádám se, nikdy jsem to tak moc neřešil.
Mimochodem, poradil by někdo s tím činitelem zkrácení? U výrobce jsem tento kabel vůbec na jeho stránkách nenašel, je to průměr 7mm, dielektrikum vzduchové (ne pěna). Primárně je prý pro satelity.

_________________
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 14:10    Předmět: Citovat

Ty vzduchový měly tuším kolem 0.85 .

Např. v profi zvukařině se taky používá kroucená dvojlinka místo koaxu - rušení se indukuje stejně do obou drátů, zatímco užitečný signál je tvořen rozdílovou složkou. Tudíž při správném zakončení/transformaci se rušení "vyruší" a zůstane jen užitečný signál. U koaxu to musí zachránit stínění, pokud rušení proleze, není způsob, jak ho zlikvidovat.

Ovšem dvojlinku na rozdíl od koaxu nemůžeš jen tak pohodit po střeše Smile

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
honza637



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 570
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 15:12    Předmět: Citovat

Jo to je pravda. On to asi taky bude důvod, proč bych to nechtěl tímhle řešit. Navíc mechanicky je to dost náchylné. Radši pro jednoduchost zůstanu u koaxu:)
_________________
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31859
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt září 20 2007, 17:56    Předmět: Citovat

honza637 napsal(a):
Koukal jsem do toho ale nic jsem tam pro nesymetrické vedení nenašel. Nicméně vyčmuchal jsem slučovač tvořený vedením z dvoulinky , čili je to patrně na principu kapacity a druhá možnost s použitím hybridního slučovače PBC21 z výroby tehdejší Tesly.
Mimochodem pro symetrizaci impedance přímo na dipolech by mne zajímalo, zda je lepší tedy použít smyčku z koaxu a nebo symetrizační člen.
Prosil bych zvláště Ekkara aby tento způsob zhodnotil.


Když si to žádáš:
Smyčka z koaxu je z principu ostře dělící laděný prvek - určujícím parametrem je vlnová délka a činitel zkrácení kabelu. Délkou laděné úseky buď otevřeného nebo na konci zkratovaného koaxiálního vedení jsou navíc nejjednodušší konstrukčně. Vlnové parametry kabelu soustředěné v jeho konstrukci se jen nesnadno nahrazují diskrétními součástkami - a to vůbec platí pro veškerá laděná vedení, symetrická i nesymetrická. Proto se smyčky k symetrizaci, délkou laděné úseky jako elevátory - transformátory impedance a pahýly vedení jako propusti a zádrže používají už od začátků éry lidmi záměrně produkovaných elektromagnetických vln s vlnovou déklou kratší, než jeden metr - v radiolokační technice ve 40. letech minulého století. Jejich základní charakteristickou vlastností je úzkopásmovost.
Opakem jsou symetrizační články, realizované metodou páskových vodičů v prostorovém uspořádání určeném jádrem z izolantu, někdy (při použití na nižších frekvencích) z izolačního materiálu s vysokou permeabilitou = feritu. Tyto členy naopak těží ze svých principů širokopásmovosti - mají sice mnohem větší útlum, ale jeho hodnota je vyrovnaná ve velmi širokém frekvenčním pásmu. Jejich vlastnosti daleko méně závisejí na fyzických rozměrech respektive na poměru jejich rozměrů k vlnové délce signálu.
Z těchto dvou základních skupin vlastností je potřeba vycházet, když volíme druh článku, vhodného pro náš účel. Zároveň je těmto požadavkům třeba přizpůsobit všechno, co souvisí se soustavou anténa - symetrizace - (zesilovač) - svod - přijímač. Proto jsem napsal, že je pitomost chtít po širokopásmové soustavě prvků, aby "zvýhodnila" nějaký směr nebo kmitočet oproti zbytku. Pro tento účel se konstruují úzkopásmové nebo směrové soustavy. Je tedy na Tobě, Honzo, co si chceš vybrat - buď širokopásmovou a pokud možno i všesměrovou soustavu, pak je vhodnější symetrizovat hybridním elevátorem (bývalý PBC21 nebo podobný), anebo soustavu směrovou s eventuálně užším přenosovým pásmem - pak bych neváhal a šel do symetrizace & sloučení fázovaným vedením - v tomto případě opravdu použij "Českého" a podle jeho návodu si vyrob symetrické dvojvodičové vedení, kterým dipóly bezeztrátově a zároveň úzkopásmově sloučíš, symetrizovat na koax pak výslednou soustavu můžeš opět laděnou smyčkou z koaxu. Vyrábět symetrické vedení budeš muset z jediného důvodu - vedení s pro Tebe vhodnou hodnotou vlnové impedance se nedalo a nedá nikde koupit, staré TV dvoulinky jsou vinou stárnutí a degradace parametrů nevhodné.
Pokud můžu ještě něco krátce zmínit o tzv. ČINITELI ZKRÁCENÍ, je to vlastně poměr mezi rychlostí šíření elmag. signálu nitrem kabelu a rychlostí světla ve vakuu a je VŽDY MENŠÍ NEŽ 1. Tento poměr je nejvíce určován materiálem, použitým k výrobě vnitřní izolace mezi vnitřní žílou a vodivým stínicím opláštěním. Pro kabely, k jejichž konstrukci byl použit monolitický (= plný) materiál, např. polyetylén, platí činitel zkrácení asi 0,8- 0,85 - signál se v nich šíří s největším zpožděním. Kabely s pěnovou vnitřní izolací obsahují více "prázdného " prostoru - plynu nebo vzduchu - a jejich činitel zkrácení je proto VĚTŠÍ = POKLES RYCHLOSTI ŠÍŘENÍ JE V NICH NIŽŠÍ - hodnota se uvádí kolem 0,9. Nejmenší zpomalení signálu = největší hodnota činitele zkrácení se dosahuje vytvarováním vnitřní izolace do tvaru úzkých rozpěr, rozmístěných ve směru poloměru v pravidelných roztečích do tvaru několikacípé hvězdice, zatímco zbytek vnitřního prostoru kabelu je vyplněn pouze vzduchem - to je výše zmíněný případ z KABLA Kladno - tyto kabely mají činitel zkrácení v přibližném rozmezí 0,95-0,98.
Symetrické dvouvodičové vedení má z titulu svého umístění v okolním vzduchu činitel zkrácení téměř rovný 1 - zde se vliv jiného izolantu použitého na rozpěrky držící vodiče v potřebném prostorovém uspořádání téměř neuplatní, změna rozměrů (průměr vodičů a jejich vzájemná vzdálenost) má vliv pouze na charakteristickou impedanci vedení.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honza637



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 570
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: čt září 20 2007, 20:57    Předmět: Citovat

Super, s tím činitelem ti moc děkuji, já si tipoval, že to bude kolem 0.8 - 0.9. Takhle to vím téměř přesně. Zbytek holt budu muset změřit na rezonanci což můžu.
Dál - já mám záměr vyrobit soustavu obdobnou svými parametry jako zmíněná soustava od Tesly. Samozřejmě, že je mi jasné, že v mém případě jde o kompromis. V tuto chvíli to tedy vypadá, že dipoly budu symetrizovat smyčkami a na sloučení použiju ten PBC21. shodou náhod jsem asi dva kousky našel z jedné demontáže. Následně to jde ( bohužel) do zesilovače ale jít musí. Jsou na to připojeny 3 televize a bez něj bych to neutáhl . Záměr jest takový, aby zesilovač běžel na co nejnižší potřebné zesílení.
Jináč jaký máš názor na ten koaxiál? Dle mého je to asi to nejlepší, co lze pro tento účel použít. Když jsem vybíral, zjistil jsem nejnižší útlum a taky kapacitu velkou nemá.

_________________
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
honza637



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 570
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: čt září 20 2007, 22:09    Předmět: Citovat

A potom, jak bys transformoval přímo ty výstupy 75 ohm od anten? Přesněji jak by se dal nahradit ten PBC21? Je tu ještě možnost symetrizovat dipoly na 150 ohm aby výsledně dali 75.
_________________
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31859
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá září 21 2007, 22:38    Předmět: Citovat

Proč chceš transformovat 75 Ohm výstupy? Nejdřív musíš říct, o co se ti jedná - jestli o širokopásmovost, nebo o opak. Jestliže budeš chtít širokopásmovou soustavu, tak 2 dipóly po 300Ohms dají jen sfázováním 150Ohms symetrických - a musíš to přetransformovat na 75Ohms nesymetrických. Proto si myslím, že bude lepší fázovací žebříčkové symetrické vedení, které zároveň transformuje impedanci - všecko je v té knížce od Tomáše Českého, nebo to i vyšlo v Amáru nekdy v 80. letech minulého století. Fázované soustavy se tam probíraly docela podrobně. Z téhle teorie vychází i proslulá plzeňská "matrace" TVa 21-60, dodneška dost shitově kopírovaná v Polsku...
Jinak na koax si dej pozor - existuje hodně typů, které mají nádherné parametry - nejde ani tak o kapacitu - důležitá je vlnová impedance coby parametr rozložený po celé délce a útlum na jednotku délky, ale velké procento typů NENÍ URČENO PRO OUTDOOROVÉ UMÍSTĚNÍ - jsou to typy pro vnitřní rozvody. Při nákupu se proto musíš ujistit, že dotyčný kabel JE URČEN I PRO VENKOVNÍ POUŽITÍ - jinak Ti ho sluníčko a jiné povětrnostní vlivy doslova sežerou a během roku budeš mít signál na prd...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honza637



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 570
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: pá září 21 2007, 22:43    Předmět: Citovat

To mě povídej .. nicméně tenhle kabel používám už roky a docela v pohodě.
Jináč s tím sfázováním už nesymetrických signálů - spíš mě zajímaly možnosti jak to udělat a jaké by to mělo parametry. řekněme, že s pomocí PBC21 to bude širší ale zase bude mít větší útlum. Teď by mne zajímala situace, kdy nepoužiju ten hybridní slučovač, ale jiný způsob. (který neznám).
Napadlo mě symetrizovat dipoly na 150 ohm, při čemž by výsledek byl 150:2=75 . Nicméně nevím, jak by ta symetrizační smyčka měla vypadat. Tipuju že to bude nějaký násobek 1/4 vlnové délky.

_________________
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund