Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

princip a schéma BM595 a jiných můstků
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 16:30    Předmět: Citovat

zatím jsem navrhl schéma generátoru signálu 10Hz-50kHz. Co mě na něm chybí je vyřešení regulace výstupního napětí. Mohl bych to dělat přesně pomocí LM13700 , popřípadně v tom BKxxx se na tou používal FETv sérii s impedancí. Nebo přímo v procesoru změnou amplitudy signálu(pak ale bude vzrůstat zkreslení signálu). Či přepínáním odporů....
Proto se ptám jestli je nutné tu úroveň jedné veličiny udržet přesně konstantní. Pro měření to není podmínkou, stejně budu měřit U i I.

Způsob používaný v BM591 bych nechtěl přesně okopírovat, mimojiné proto že vyžaduje značné množství analogových obvodů. Přístroj by pak vyšel opravdu příliš složitý. fázi bych chtěl měřit přímo, pomocí čítače.

Jak vidiš, je to úplně jiné. Rolling Eyes Myslím že tak jak jsem to vymyslel to fungovat bude, přesnost podle mě bude záviset hlavně na snímačích proudu a napětí. Mám za sebou už jednu věc z bakalářky kdy jsem pomocí AVR snímal napětí a proud na sondě a z toho jsem počítal výšku hladiny, takže snad úplný začátečník nejsem.

Pokud by se někdo chtěl zapojit třeba programováním programu pro počítač, není problém.... Smile Zatím jsem ale takhle v týmu nepracoval a nemám s tím zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12338
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 17:46    Předmět: Citovat

A nechceš raději úsilí věnovat jednoduššímu, ale užitečnějšímu přístroji, který by mohl být i trochu komerčně úspěšný ?

BTW, týmová práce na podobných projektech... funguje obvykle tam, kde jsou všichni finančně zainteresováni, kdy má část projektu každý jako svůj hlavní (pracovní, životní) úkol atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 18:11    Předmět: Citovat

Sendyx - třeba jakému? Právě tento přístroj mi přijde pro amatéra dost atraktivní. Ještě bych si chtěl někdy postavit přesný měřič zkreslení, ale ten okopíruji z AR ročník 92.

mimochodem když jsme u té komerce , myslíte že by mohl mít úspěch hybridní(digitální i analogový) milivoltmetr připojitelný přes RS-232 a USB, s automanickým přepínáním rozsahů do 10MHz? Napadá mě použití při automatizovaném měření frekvenčních charakteristik zesilovačů a filtrů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12338
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 19:14    Předmět: Citovat

Komerce... já si s měřením filtrů a zesilovačů hraji často, ale tohle mi nic neříká - co a jak by to mělo dělat ?

Přesný měřič zkreslení - nevím, čím se chceš zabývat, ale je to téměř anachronismus, požadavek doby - kromě jednoduchých normovaných měření, je spektrální analýza a analýza při testování spec. signály.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 19:24    Předmět: Citovat

Sendyx - představuji si to tak že bys chtěl změřit zesilovač , tak bys počítačem řídil generátor a tento nf milivoltmetr.... Když by jsi jej chtěl používat samostatně, měl bys k dispozici analogovou stupnici a číselné vyjádření napětí. Mohl by být třeba i dvoukanálový.
Jasně , vyrábějí specializované přístroje které to změří najednou....

měřič zkreslení - to bych nenavrhoval, převzal bych cizí konstrukci jen pro svoje potřeby. Na spektrák totiž nemám. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12338
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 19:45    Předmět: Citovat

Já se obávám, že chceš zkoumat slepou uličku, či budovat soustavu jednosměrek.

Není marné, když se kvalitní generátor dá řídit z PC, ale raději po standarní sběrnici, už kvůli kompatibilitě s něčím dalším. Není marné, když se dá spáchat sběr dat v PC. Používají se pracoviště skládaná z jednotlivých přístrojů + řídicí počítač, nebo chytré přístroje a data se dají vyslat dál. První případ přichází v úvahu u drahých a špičkových přístrojů, a aplikovat to na něco jednoduchého je většinou nakonec neefektivní.
A nemysli si, že třeba takové jednoduché řešení je vůbec výhodné - i v poměrně jednoduchých a zastaralých přístrojích, jako je Neutrik A1 nebo AP System One je mezi generátorem a měřičem mnohem víc vazeb, než by se na první pohled očekávalo Smile

Doporučuji prozkoumat vše, co se běžně v daném oboru používá a hlavně se zamyslet nad obsluhou atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12338
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 20:21    Předmět: Citovat

Spektrák pro audio je dneska otázka kvalitního softu, kvalitního PC, velmi dobré zvukovky (lze i do 10000 najít vhodnou) a pár dalších doplňků. Samozřejmě bude to omezeno vzorkováním a antialiasing filtrem, ale do cca 50kHz to může být velmi použitelné.

http://web.telecom.cz/macura/spectra/mutter3.gif
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 20:43    Předmět: Citovat

budu mít audigi 2, poraď mi prosím jaký program (nejlépe freefare použít) aby se s tím dali např. i měřit frekvenční char. zesilovačů?
Co jsem zatím dostal typy, tak to byli komerční programy za tisíce, na které "záplaty" nejsou k dispozici Rolling Eyes
Zatím jsem neměl čas ani chuť to zkoumat podrobněji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 21:11    Předmět: Citovat

zdenekxxx napsal(a):
budu mít audigi 2, poraď mi prosím jaký program (nejlépe freefare použít) aby se s tím dali např. i měřit frekvenční char. zesilovačů?
Co jsem zatím dostal typy, tak to byli komerční programy za tisíce, na které "záplaty" nejsou k dispozici Rolling Eyes
Zatím jsem neměl čas ani chuť to zkoumat podrobněji.

Nechci tě pořád odrazovat ale s touhle zvukovkou si můžeš tak maximálně pouštět MP3jky, jinak to je k ničem. Je to komerční výrobek pro hráče, nikoli pro audio, a už vůbec ne pro měření! Vždyť tahle zvukovka má tak neskutečně velké IMD, že to snad ani není možné Laughing

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 21:21    Předmět: Citovat

jenže opět tu jsou moje finanční možnosti...
Co jsem slyšel tak podobné programy se nejprve "kalibrují" takže případná nevyrovnaná frekvenční charakteristika zvukové karty by neměla mít teoreticky vliv.
Nestálo by mě to ani korunu zkusit to takže jsem ochoten risknout neúspěch Laughing

BTW IMD by snad při měření frekvenční charakteristiky nemělo hrát roli ne? U spektráku ovšem ano.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12338
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 21:30    Předmět: Citovat

O5 je otázka co a jak chceš měřit. Kmit. charakteristika je jen jedno z mnoha měření. Při měření zkreslení nelze vůbec uvažovat nějaké "kalibraci", když si brejle umažeš vápnem, těžko nakalibruješ oko, aby vidělo přes ně správně.
Freeware nevím, spektrák teprv budu pořizovat, velmi dobrý je prý ten sw, který je použit v odkazu.

Existují nějaké shareware, tuším Freelab a podobné věci, které umí pomocí zvukovky měřit kmit. přenos, ale výsledky celkově jsou nezajímavé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 21:41    Předmět: Citovat

Audigi 2 neni velmi kvalitni zvukovka...spis prumer...chtelo by to aspon JuLinu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 22:37    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Audigi 2 neni velmi kvalitni zvukovka...spis prumer...chtelo by to aspon JuLinu

Přesně tak, tu bych považoval za minimum pro profesionální nebo měřící využití. Obecně když měříš nějaké zařízení např. v audiu na šum (S/N), THD, IMD, frekvenční charku, SR.... atd tak musíš mít měřící zařízení, které má tyto vlastnosti aspoň 10x lepší. Jinak nemáš měřící přístroj ale jakési dětské ukazovátko. Je to pak jen jakési orientační měření které Ti řekne, že měřené zařízení je buď úplně hrozné nebo asi celkem dobré. Ale k čemu je takové měření? Stejně pokud budeš chtít hlouběji studovat nějaký jev nebo prezentovat výsledky nějakého vyrobeného zařízení, budeš muset měřit pořádně a přesně. Na takováto měření se ale počítač jako takový rozhodně nehodí, je sám o sobě zdrojem obrovského rušení a jiných nežádoucích vlivů, které často úplně znehodnotí měření. Podle mého názoru je vhodný jen na ovládání jiných přístrojů nebo na sběr a uchování naměřených dat. Už jen u "blbého" pouštění hudby z PC do externího aparátu jsem měl zpočátku dost velké problémy.
Věř mi, já už s počítačem zkoušel plno různých kousků, ale vždycky jsem přišel na to, že to je jen taková hračka, nikdy nedosáhneš opravdu dobrých výsledků.
A když si kopíš software, který by měl podporovat Tvůj PC tak to ještě neznamená, že Ti musí fungovat.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: pá září 14 2007, 0:27    Předmět: Citovat

jeff111 - z měřením pomocí počítačových karet opravdu zkušenost nemám. Jestli jsou výsledky pochybné tak to nebudu ani zkoušet, mám klasické měřáky, jde to ale pomalu a zdlouhavě Confused

Když se vrátíme k původnímu tématu, jaké používáte přístrojové OZ? Co jsem našel tak cenově dostupné, a hlavně dosažitelné v ČR je AD620. Nejsou důležité ss parametry jako ofset a teplotní drift, spíše potlačení souhlasného napětí(a aby to chodilo do 50kHz, 1V výstupního napětí).. Tuším že existuje nějaký levný OPxx, ale nemůžu najít číslo.
Ten AD620 vypadá asi nejlépe, ale ta cena... Možná by pro tuto aplikaci stačila i TL074 která má navíc lepší SR.
Z výprodejů MAC625(je to AD625) či MAC524 to asi nemá cenu stavět. Ovšem s MAC625 mám vynikající zkušenosti, a navíc mě stál jen 10Kč Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá září 14 2007, 10:53    Předmět: Citovat

zdenekxxx napsal(a):
jeff111 - z měřením pomocí počítačových karet opravdu zkušenost nemám. Jestli jsou výsledky pochybné tak to nebudu ani zkoušet, mám klasické měřáky, jde to ale pomalu a zdlouhavě Confused

To nebude zase tak horky...si vem dnesni vicekanalovy osciloskopy, ale hlavne spektraky(mylsim digitalni)...to uz jsou pocitace se vsim vsudy. Proc myslis ze ty karty do PC jsou tak drahy? Protoze tam mas potlaceni vselijakych interferenci a podobnyho bordelu a hlavne miniaturizace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund