Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

princip a schéma BM595 a jiných můstků
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: st září 12 2007, 20:56    Předmět: princip a schéma BM595 a jiných můstků Citovat

Jelikož se chci pustit do stavby vlastního RLC(měřiče impedance) můstku, zajímám se o principy používaných v továrních měřičích. chtěl bych se zeptat

- je zapojení analogové části podobné jako u BM591?
- zvláště mi jde o zapojení snímače proudu.

- dále řeším jestli je bezpodmínečně nutné dodržet konstantní napětí či proud(tedy že jednu veličinu udržuji konstantní a druhou měřím) podle rozsahu danou impedancí(další regulátor navíc). U většiny měřičů jsem zatím jen našel že je zaručeno měřící napětí menší než udávané a řeší se to přepínáním rezistorů v sérii s impedancí. Řešení s odpory vyžaduje při nízkých hodnotách impedance relé...
Co myslíte samostatný regulátor budícího napětí nebo přepínat rezistory s tím že to měřící napětí bude "nižší"?
Z analogové části bych nechal jen snímač proudu a napětí + samozřejmě nějaký usměrňovač, o zbytek by se staral uP a A/D převodník.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12339
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st září 12 2007, 21:56    Předmět: Citovat

Obecně - kvalitní komponentmetry měří s konst. napětím na R a C měřeních, obvykle s přepínáním 2 nebo 3 kmitočtů a 2, někdy více napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: st září 12 2007, 22:08    Předmět: Citovat

to je jasné... Považuješ například řešení použité v BM591 za dostatečné? Při měření malých hodnot L a R se zase často používá konstantního proudu.
Aby to už za něco stálo, udělal bych generátor přeladitelný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12339
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st září 12 2007, 22:22    Předmět: Citovat

Já sice BM591 mám, ale zas tak moc jsem ji nezkoumal. Je to RLC metr, nikoliv můstek. Chtělo by se to inspirovat třeba u dalších výrobců, třeba HP, Quadtech...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sejny



Založen: Sep 29, 2005
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: st září 12 2007, 22:51    Předmět: Citovat

BM591 používá CC a CV režimy v závislosti na tom zda je zvoleno sériové nebo paralelní zapojení, při paralelním je to CV a při sériovém CC. Podrobný popis funkce je přímo v dokumentaci, kterou lze stáhnout na netu. No vzhledem k složitosti i takové BM591 mi nepřijde jako dobrý nápad to stavět, řízení by se sice dalo značně zjednodušit použitím uP(v novější verzi BM591, která se nestihla začít vyrábět to tak prý bylo).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: st září 12 2007, 23:18    Předmět: Citovat

Sendyx - no právě, potřeboval bych se inspirovat i jinde... Nemáš nějaký odkaz?

Sejny - mám už zhruba představu o koncepci a zas tolik složitý to nebude... z analogové části tam bude tak 1/4(navíc u BM591 nebylo použito více OZ v jednom pozdru či rovnou přístrojové OZ) a číslicová část budou 2 uP oproti desítkám obvodů TTL.

Obecně princip u mě je že se měří napětí a proud a jejich fázový posun a z toho se spočítá daná impedanci (při daném kmitočtu pak není problém spočítat odpovídající hodnoty náhradního schématu).

ta novější BM591 - viděl jsem nejméně 2 další typy, byla verze s LCD displejem která měla další kmitočet 10kHz a dále ještě nějaká modernější upravená v jiné skříni. Zřejmě se něco vyrobilo. Jestli ale obsahují uP těžko říci.

O tom BM595 nemáte nějaké podrobnosti o vnitřní struktuře? Prosím, prosím.


Naposledy upravil zdenekxxx dne čt září 13 2007, 0:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st září 12 2007, 23:38    Předmět: Citovat

Mám možnost vypůjčit dokumentaci k BM595. Ten manuál teda není zrovna tenký a nějakou tu stovku stránek bude mít. Bohužel jak už jsem tu kousek vedle psal, nefunguje mi zrovna skener takže jej budu muset nejdřív opravit. Pak už mi nic nebrání v tom abych to naskeoval.
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sejny



Založen: Sep 29, 2005
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 10:24    Předmět: Citovat

Tan měřák s 10KHz je už BM655, ta šla živit i z baterií a má LCD. Novější je pak BM593, která se dělala pod značkou UTES a možná i Grundig. Třeba ta BM655 je pořád nastejno jak 591, akorát je tam místo dvou malých prom jedna velká eproma a je to komplet překopané.... No s těmi vícenásobnými OZ bych nebyl zas tak hrr... nedivil bych se ani trochu kdyby to pak nefungovalo. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 11:17    Předmět: Citovat

http://www.amt.cz/index.php?id=RLC200

jo tohle jsem přesně viděl akorát to mělo jiné označení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12339
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 11:34    Předmět: Citovat

Viděl jsem zevnitř LRCGD metr - výrobce už nevím, snad Bradley, a když jsem si ho prohlédl, tak jsem usoudil, že těch 240000 co za něj chtějí zas není tak moc Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 12:13    Předmět: Citovat

Myslím že nakonec to bude trochu složitější BK136(či spíše jeho předchůdce), na nějaký normál ambice opravdu nemám Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 13:00    Předmět: Citovat

zdenekxxx napsal(a):
Myslím že nakonec to bude trochu složitější BK136(či spíše jeho předchůdce), na nějaký normál ambice opravdu nemám Rolling Eyes

Nechci Tě odrazovat, ale to už je pak asi lepší koupit něco továrního na nějaké burze a tak. Protože práce s výrobou jakéhokoli složitějšího přístroje nebývá zovna málo i když se to předem nezdá a je potřeba uvážit zda se to vůbec vyplatí.
Třeba minulý týden jsem si jen předělával měřič kapacit s měřením metodou podobnou dvojité integraci. Měl jsem už hotovou skříňku se všemi ovládacími prvky a měřidlo s C520 jsem nechal původní. Takže veškerá mechanická práce se omezila na vyvrtání několika děr pro šroubky. Odbastlil, navrhl a vyrobil jsem pouhé tři desky o rozměrech asi 5x8cm každá. Zabralo mi to celý týden práce prakticky od rána do večera! A výsledek nic moc, přesnost měření tak na 2 - 3% + nějaký ten digit Confused Takže na nějaký normál to není. Kdybych věděl že nad tím strávím tolik času tak si ho radši za nějakých pár stovek koupím.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 13:16    Předmět: Citovat

no, já počítám s přesností tak 0,2-0,5% to co zmiňoval sendy to bude zřejmě přístroj s přesností tak 0,01%.
Jestli se to vyplatí? Já se chci hlavně něčemu přiučit a vyrobit něco svého takže časové hledisko není rozhodující, počítám že než to bude plně funkčí tak uplyne nejméně jeden školní rok. Chci aby to bylo malé,lehké, mělo přeladitelnou frekvenci, možnost nulování a možnost stejnosměrné polarizace. Ani jeden měřič tesla toto nesplňuje.
Jestli to pak bude v toleranci mám možnost ověřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12339
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 13:53    Předmět: Citovat

Nechci tě odrazovat, ale dát něco, co bude mít rozumné výsledky v této branži za rok, to si fandíš - teda pokud nedržíš ve sklepě ukrytý tým špičkových vývojářů. Ten Bradley - aspoň myslím, že to byl on - měl přesnost od 2% při měření některých nelineárních věcí po 0,1% pro "normová" měření - tj. uprostřed rozsahů při ideálních podmínkách, na odporech to reálně ukazovalo s přesností 0,01%. Zevnitř to vypadalo jako kus radiostanice, samé stínicí kryty, kobky, hodně pěkný zdroj, dvojité stínění, řízení po sběrnici, možnost připojení k automatickému podavači měřených objektů. Byly tam relátka a hybridní obvody, které jsem předtím ani potom už neviděl Shocked .Jenom popis měřících metod byla dost tlustá brožura.
Já myslím, že BM591 koupíš za 4-7 tisíc a ušetříš si spoustu perných chvil. Tu polarizaci umožňuje ext. zdrojem. Učil bych se raději na něčem, co se kupuje hůř.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 13 2007, 15:25    Předmět: Citovat

Pokud se do toho chceš opravdu pustit, rozhodně to nedělej sám. Víc hlav víc ví, každý může pracovat na určitých blocích. Nejlepší by asi bylo vyjít z nějakého staršího osvědčeného přístroje, který bys mohl vylepšit, třeba použitím modernějších součástek, vylepšeným řízením přes MCU atd. Zkonstruovat takovýto přístroj absolutně "od píky" nemáš šanci. K tomu abys mohl dobře porozumnět funkci, nárokům a parametrům jednotlivých obvodů musíš sehnat konstrukční a servisní dokumentaci, klasická instrukční knížka která se dodávala k MP od Tesly nepostačí. V příručkách k zahraničním přístrojům toho často bývá ještě míň.
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund