Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reg. zdroj vyššího napětí - konstrukce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 08 2007, 16:47    Předmět: Citovat

jestli to chceš do budoucna řídit digitálně, tak bych to od začátku řešil jako váhové zdroje (400+200+100...+0,2 při 12 bit rozlišení), ušetříš si pak práci s převodem A/D a D/A. V principu něco jako zesilovač třídy G(?).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so září 08 2007, 16:56    Předmět: Citovat

Myslíš doopravdy jednotlivé zdroje ? Líbí se mi řešení, kdy bude analogová část - třeba parametrický filtr řízena referenčním zdrojem, předregulace řízena na konstantní úbytek na analogovém regulátoru a do toho začleněny ochrany + řízení jako zdroj proudu. První nástřel může být předregulátor jako sada odboček na trafu, časem ten step down.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 08 2007, 17:09    Předmět: Citovat

řešení je určitě víc, první nástřel bývá hladký průstřel... v případě polovodičů si připrav odpadkový košík Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so září 08 2007, 17:20    Předmět: Citovat

Toho se právě bojím... proto sonduju.

Někde na netu je průkopník, který překopal zdroj Weston s 2x 6L6 na nějaké IRFZ a i s chladičem byl po úpravě (vytažení selénů, demontáž žhavícího trafa) větší než s těma lampama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31797
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 08 2007, 20:50    Předmět: Citovat

Já jen pořád nechápu, proč do diskuse o zdroji napětí VYŠŠÍHO než je usměrněné napětí sítě (cca 350V max.) motáte nějaký STEP-DOWN regulátor? Step-down je přece SNIŽOVACÍ měnič, a potřeba je napětí ZVÝŠIT - tak proč ne raději STEP-UP měnič???
Jiná věc by byla, pokud by se řadil regulovatelný snižující (teď opravdu STEP-DOWN) regulátor do série se zdrojem pevného napětí, získaného například jednoduchým snižujícím nebo pouze oddělovacím trafem - například zdroj 0 - 330(350)V řešit jako STEP-DOWN a napětí nad horní mez získávat sériovým řazením tohoto zdroje se zdrojem pevného napětí například dalších 350V...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so září 08 2007, 21:25    Předmět: Citovat

Nepochopil.... má idea je trafo, které ze sítě udělá po usměrnění cca 900V DC, z toho se bude krmit stepdown měnič a za ním filtr-regulátor "načisto". Prostě regulační kaskáda. Stepdown nebo odbočky na sekundáru proto, aby se redukovalo zatížení analogového stabilizátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so září 08 2007, 22:11    Předmět: Citovat

Very Happy Napište Andree.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 21:17    Předmět: Citovat

Jak to dopadlo?

Tiež mám v pláne zbastliť zdroj do 1000V. Mám krabicu BDA 40009-A5(W210). Chcel som zapojiť opačne 4 malé 6V transformátorčeky do série a kŕmiť ich z audio zosilňovača. Ale viac než 140V z jedného nedostnem. Teda potreboval by som ich viac a to sa mi už prestáva páčiť. Trafo z mikrovlnky do tej krabice nenarvem a ani ho nemám. Tak rozmýšľam, ako ďalej, ale nič lacné ma nenapadá. Nepotrebujem veľký výkon, len nech sú tam volty a galvanicky oddelené. Rozmýšľal som aj nad násobičom, ale cenovo aj rozmerovo to vyjde asi rovnako a nedostanem z toho striedavé, len jednosmerné napätie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 22:58    Předmět: Citovat

Tos recykloval pěkně staré vlákno... aktualizuji teda info po těch letech :
- ozvali se mi dva zástupci mašíblu, že není problém něco postavit, jen co se naučí letovat a budou mít vycházky, aby mohli koupit nějaké ty součástky
- za tu dobu jsem postavil 3 provizorní zdroje, které pořád slouží
- pořídil jsem 3 ruské B5-50
- pořídil asi 5 zdrojů od Xantrecu a podobně

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: út leden 04 2022, 20:34    Předmět: Citovat

Riešim úplne rovnaký problém, tak podľa pravidiel nechcem zbytočne zakládať nové vlákno.

Moja predstava je trafo z 230 na malé napätie, usmerňovač, zosilňovač, trafo z malého na nízke napätie s odbočkami po stovke do 1kV, striedaý výstup, usmerňovač, filter, jednosmerný výstup. Za cenu nižšej účinnosti tak chcem získať zdroj presného, možno aj stabilizovaného striedavého napätia s možnosťou meniť frekvenciu a tvar pirebehu. Najväčší problém mám získať vhodný transformátor. Nebránim sa ani iným riešeniam. Len prv, než do niečoho začnem dávať peniaze, by som rád mal istotu, že úloha je riešiteľná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1635
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: st leden 05 2022, 14:20    Předmět: Citovat

Asi bych uvažoval o upraveném zesilovači třídy D, záleží na tvých požadavcích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: st leden 05 2022, 18:48    Předmět: Citovat

jeden můj starší projekt - VN zdroj od 0 do 1510 Volt, max. výkon 200 Watt.
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh6520.html.
Je to spínaný zdroj, řízený mikropočítačem Michrochip 18F25K50
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh6520b.html s možností dálkového řízení. Musím k němu udělat obslužný program v LabView. Pak budu moci generovat různé průběhy, tvary od 0 do 1500V. Podobně jako to umí VN generátor Berkley Nucleonics.

Momentálně mám ale rozdělaný jiný VN zdroj, menší, jednodušší, bez mikropočítače (ale lze o mikropočítač vylepšit), pouze od 0 do 500 Volt, asi 80 Watt. Čekám, až objednavatel projektu zaplatí aspoň zálohu, pak pošlu do výroby plošný spoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: st leden 05 2022, 18:59    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
... Tiež mám v pláne zbastliť zdroj do 1000V. ... Trafo z mikrovlnky do tej krabice nenarvem a ani ho nemám. Tak rozmýšľam, ako ďalej, ale nič lacné ma nenapadá. Nepotrebujem veľký výkon, len nech sú tam volty a galvanicky oddelené. Rozmýšľal som aj nad násobičom, ale cenovo aj rozmerovo to vyjde asi rovnako a nedostanem z toho striedavé, len jednosmerné napätie.

Z trafa z mikrovlnky asi regulovatelný zdroj neuděláte. Co znamená " Nepotrebujem veľký výkon" ? To je jaký výkon? reálně budete muset kvůli ztrátám pří níízkém výstupním napětí udělat spínaný zdroj, anebo omezit někde dolní část a zdroj nepůjde od nuly.
Kdysi jsem dělal toto: http://www.jplabs.co.uk/projects/bh6516.html. Musel jsem to omezit od 450V. Pod 450V to kvůli ztrátám nelze. A výkon dává jen 0.5 Watt. Je to prťavý, ale má to dobrou stabilitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: st leden 05 2022, 20:42    Předmět: Citovat

Napríklad minule som potreboval panelovému meračiku pre solárne panely predradiť odpor, aby ukazoval do 300V. Nakoniec sa mi podarilo vyrobiť "bezpečných" 300V pomocou dvoch transformatorčekov v sérii napájaných asi 200Hz z môjho úžasného generátora. Ale už ma nebaví zapájať na stole nejaké šialené vrabčie hniezda kvôli úplne jednoduchej úlohe. A nie je to prvý krát, čo som potreboval viac stoviek voltov. Napríklad zmerať zápalné napätie tlejivky sa nedá ani malým napätím, ani bežným multimetrom. Veľa výkonu k tomu netreba. Tiež som tu niekde v inom vlákne riešil prerušovač na 400V, ktorý by mal simulovať GM trubicu, ale bez poriadného zdroja napätia nemám chuť čokoľvek bastliť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2022, 1:36    Předmět: Citovat

V prvé řadě , s VN je potřeba být maximálně opatrný, obzvlášť, když zdroje jsou schopny dát větší výkon. Zhruba do 500V DC lze udělat zdroj z trafa 230/400V. Ty trafa se vyrábějí sériově a dají se koupit. Nad 500V DC už jedině spínaný zdroj. Dalším problémem je kde sehnat vn kondenzátory. S rostoucím napětím rychle klesá nabídka a sortiment, zato exponencielně rostou ceny. Do 400V lze ještě sehnat běžně elektrolyty, na 500V už jich je méně, na 600V ještě méně. Podobně tomu je se svitkovými kondenzátory nad 10 kV. Svitkové kondenzátory nad 20 kV jsou vzácné a například takový kondenzátor jako je na fotce, anebo ty kondenzátory ve VN usměrňovači (viz foto), představují slušný poklad.
Pokud chcete měřit výstupní napětí, budete potřebovat přesný odporový dělič, který má malou teplotní závislost. Takové odpory jsou drahé a nabídka velmi omezená.
S rostoucím VN rostou požadavky na plošný spoj, jednak na návrh a pak na provedení, materiál. Třeba výkonový vn usměrňovač do 20 kV na poslední fotce. Plošný spoj nemá masku, jednoduše proto, že při těchto napětích je maska problematická. A nakonec, je potřeba domyslet konstrukční montáž, skříň a ovládání, tak aby zařízení nezabilo obsluhu. Typicky výstupní konektor. Musíte jej udělat tak, aby vydržel napětí a výkon. Já jsem si konektory vyrobil z teflonu - viz foto. Kovové části konektoru jsou na zakázku vyrobené v dílně. K panelovému konektoru samozřejmě protikus na kabel.
To jen takové shrnutí, co Vás všechno čeká, co musíte vyřešit. Udělat bezpečný, funkční zdroj VN není žádná stranda a vyjde to na dost peněz. Very Happy



vn usmnernovac.jpeg
 Komentář:
výkonový VN usměrňovač do 20 kV
 Velikost:  123.86 kB
 Zobrazeno:  80 krát

vn usmnernovac.jpeg



vn capacitors.jpeg
 Komentář:
svitkový VN kondenzátor
 Velikost:  89.65 kB
 Zobrazeno:  77 krát

vn capacitors.jpeg



1088-1.jpg
 Komentář:
přístrojový panelový VN konektor
 Velikost:  144.58 kB
 Zobrazeno:  59 krát

1088-1.jpg



HV dividier 100MOhm 25kV 1_10000 -800px.jpg
 Komentář:
odporový dělič 1:10000 do 25 kV, celkový odpor 100 MegaOhm.
 Velikost:  25.45 kB
 Zobrazeno:  58 krát

HV dividier 100MOhm 25kV 1_10000 -800px.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund