Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Fyziologická regulace hlasitosti

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2005, 19:57    Předmět: Fyziologická regulace hlasitosti Citovat

Zdravím,nemáte někdo nějaké zapojení fyziologické hlasitosti s potenciometrem bez odbočky?Poťák mám 100k/N a ta fyz. regulace by se měla dat vypínat.Předem díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2005, 10:49    Předmět: huploud Citovat

najdeš to na uploadu, sekce schémata/ostatní
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2005, 13:08    Předmět: Citovat

Díky moc,vyzkouším to předělat na operák. Opravář
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2005, 14:16    Předmět: ozaj: Citovat

proč na to nepoužiješ některého připraveného švába - třeba LM1036? On zdaleka není tak špatný, jak se o něm traduje, řekl bych o nějakou tu třídu lepší, než třeba TDA1524.
Jde o impedance na vstupech a výstupech a úrovně signálu, aby se z něj dostalo maximum.
Buď jsem měl štěstí na povedené kousky, nebo se mi podařilo ten IO ani jednou neaplikovat špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
x007x
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so červenec 16 2005, 20:00    Předmět: odkaz Citovat

Návrat nahoru
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2005, 5:41    Předmět: Citovat

Ten LM1036 není špatnej,rozhodně 100x lepší než TDA1524,ale stejně není nejlepší,pokud se podívám do kteréhokoliv lepšího zesilovače tak jsou tam korekce pasivní,nebo s OZ.Já už tam LM1036 mám a právě to chci předělat na korekce s oz a doplnit hlasitost s fyziologií.Doplňuju do svýho zesáku další 4 kanály na domácí kino a koupil jsem si 6kanálovej potenciometr od alpsu a tak chci udělat 4kanálový korekce.S lm1036 jsem hodně laboroval a musím říct,že se zvukově liší i kus od kusu,má dost velký zkreslení a je pomalej.Kdyby jste někdo měli schéma na zes Sony TA-FE370 tak dejte vědět,tam prý fyziologie je udělaná pasivně s podobným poťákem co jsem koupil.To zapojení od Belzy jde,ale já mám potenciometr 100k/N a nemám možnost na spektráku odlaďovat hodnoty součástek pro jinej potenciometr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2005, 8:33    Předmět: nač? Citovat

Nač odlaďovat hodnoty? Stačí ty od Belzy přepočítat.
Jestliže v zapojení zvýším hodnotu potenciometru na zhruba dvojnásobek, musím totéž udělat i s ostatními rezistory, zatímco kapacity musím zmenšit na polovinu (v opačném poměru). Tím zůstanou časové konstanty zapojením tvořených RC článků stejné.
Fyziologická regulace hlasitosti se může závislosti ucha jen přiblížit: pro vyšší přesnost je třeba posuzovat celý řetězec počínaje zdrojem signálu, přes vlastní zesilovač, jeho zisk, účinnost reproduktorových soustav, poměry v poslechovém prostoru a poslechovou vzdáleností konče. Prostě je nutné zajistit, aby příslušný akustický tlak signálu o kterémkoli používaném kmitočtu v místě poslechu odpovídal jediné konkrétní poloze potenciometru, ve které korektor nejlépe vyrovnává kmitočtovou závislost ucha. V takovém případě stojí za to i použít potenciometr s více odbočkami, případně přepínač.
Všechny zde výše uvedené korektory tedy mohou zlepšit subjektivní dojem, ale to je tak všechno: kompenzace hladin hlasitosti ani s chybou +/-3dB stejně není v některých částech kmitočtového spektra reálná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2005, 5:18    Předmět: Citovat

Ano,plně s tebou souhlasím,čím víc nad tím přemýšlím tak se na fyz. regulaci asi vyprdnu.Není to asi až tak nutné,spousta výrobců ji ani nedává,hlavně mám docela vyvážený systém a možná bych riskoval akorát problémy s nevyrovnanou charakteristikou.Přesto díky za pomoc,ještě nad tím zapřemýšlím.Teď mám rozdělanej DPA od dudka,tak tohle na chvilku odložím. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2005, 5:41    Předmět: Citovat

Všechno je to hezké, ale nemůžu souhlasit. Mám doma zesilovač NAD310 a poté, co mi odešel poťák hlasitosti s odbočkou, jsem jej nahradil poťákem bez odbočky a je to 100 a 1. Při nízkých hlasitostech citelně chybí nízké kmitočty a je to bez šťávy. Bohužel naše ucho je jinak citlivé na různé kmitočty. Při vyšších hlasitostech je to o.k. což je logické, proto fiziologii neodsuzovat a pokud člověk nevalí vše naplno, tak se hodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2005, 8:53    Předmět: pánové, Citovat

tak to jsme si nerozuměli: jsem pro fyziologickou regulaci hlasitosti, něco do sebe má. Zejména v případech, kdy to "nemůžete okulit" na hlasitost odpovídající kinosálu. Následující, prosím, proto berte pouze jako můj osobní pohled na věc, ten můžete mít samozřejmě každý vlastní.

Rozhodně pokládám fyziologickou regulaci hlasitosti za jakousi (většinou příjemně) sedící protézu více nebo méně kompenzující nedokonalost sluchu. Výběr řešení je ale vždy kompromisem mezi cenou a přínosem. Jako u většiny protéz.

Když se podíváte na křivky stejných hladin hlasitosti a budete je chtít kompenzovat tak, aby subjektivní dojem zůstal v širokém rozsahu nastavení potenciometru stejně vyvážený, vyjde vám ze zapojení lokomotiva. Nevystačíte totiž s jednoduchými RC členy. Ale nelámejte si s tím hlavu, ono to fakt není tak horké.
Ani stejný program z různých vysílačů FM nehraje stejně hlasitě. O to větší rozdíly jsou mezi různými programy. Záznam na CD je na tom o něco lépe, ale také jsou zde rozdíly. O filmovém zvuku se zmíním taky: všimli jste si, že řadu filmů pro televizní vysílání odšuměl nějaký bezcita tak dokonale, že se ten zvuk nedá poslouchat? Jenže to už odbočuji, tak zpět:
Na vstupu zesilovače k tomu potřebuji co možno stejné střední úrovně hlasitosti z jakéhokoli zdroje; jak otočím potenciometrem, mění se i míra potlačení středního pásma, tedy ta kompenzace je pokaždé poněkud jiná.
Ale nejde o to, přesně srovnat "na ucho", tedy nedokonalost dokonale vykompenzovat. Jde o to, aby subjektivně v tom zvuku nic důležitého nechybělo. A k tomu postačí kterékoliv uvedené zapojení.
Mimochodem - tolerance součástek také nejsou právě kritické, snad jen s výjimkou toho, že hodnoty téže součástky v každém z kanálů by měly být pokud možno shodné, ale do 5% odchylky mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou je nepostřehnutelná.


A pro Denise15 a NAD310: pokud vím, měl ten potenciometr odbočku v 1/3 dráhy od zemního konce, na cca 10% celkového odporu dráhy. To jde bez problémů nahradit TP289 / Y (odpor nevím). Tuhle jsem je za lidovou cenu kupoval v Testaru v Hradci Králové, ale viděl jsem je i v nabídkách jiných firem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2005, 9:09    Předmět: Citovat

Díky za tip. Já to řešil provizorně tím poťákem a jak to tak bývá, zůstalo to tak už 3 roky.
Souhlasím s tím, cos napsal,je to jen takové pozlátko a funguje za ideálního stavu, který je jen málokdy dosažen.
Apropo, nemáš náhodou schéma na ten NAD. Nejdou mi korekce(ne že by mě to až tak štvalo) a chtěl bych to mít plně funkční.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2005, 13:04    Předmět: Citovat

No dobrá,takže fyziologii ano,ale jak?Mám nápad,jestli by to nešlo nahradit tak,že bych vedle potenciometru dal odporovej dělič s poměrem srovnatelným s odbočkou potenciometru a zapojil to na něj...to by mělo fungovat,ne?Ten dělící poměr se přece při otáčení potenciometrem nemění,akorád pod10%se přidává k výstupu na běžci signál z RC článků a nad tuto výchylku se už výstupní napětí zvedne na větší hodnotu než z té odbočky a tudíž se signál z odbočky už neuplatní....... Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund