Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Talisman
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
seastorm



Založen: Jun 20, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: pá březen 05 2010, 22:01    Předmět: Citovat

zdravím!
chtěl bych přispět do diskuze taky se "mazlím" s jedním talismanem:
zkoukněte u něj také obě objímky na žárovičky, ty které osvětlují sklo stupnice, jednu objímku má můj talisman zespodu prasklou (skoro to není vidět, ale je to závada) nedobrý kontakt.
když talismana zapnu, tak se nejprve nažhavují elektronky poté se rozsvítí žárovičky = velmi pěkný efekt (člověka z SiIO to hodí rázem do minulosti)
když se elky nažhaví, tak jsem započal ladění
talisman hezky šumí, ale chytime sotva jednu nějakou německou stanici Sad
jakoby vzdáleně se zvuk přibližuje roste hlasitost (bez štelování) a pak zase pomalu ustoupí k šumu
elektronky všechny v provozu kondenzátory jsem zatím neměnil
kdyby jste věděli na co se mám nejlépe zaměřit budu rád
předem děkuju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 13:14    Předmět: Citovat

To měnění hlasitosti zvuku, pokud se to děje pořád stejně rychle a pravidelně, je tzv. fading. Je to jev vyskytující se na SV a KV a je způsoben ději v atmosféře. Nejvíc se to projevuje za soumraku, u některých stanic to nedělá, u některých to dělá furt. Není to vina rádia.
Pokud máš k tomu Talismanovi připojenou aspoň 10 m drátovou anténu, měl bys chytit aspoň Prahu na 639 kHz (SV) z Liblic a Radiožurnál 270 kHz (DV) z Topolné. Večer stanic razantně přibude.
EDIT: Než si s tím budeš hrát, tak vyměň aspoň kondenzátory C 40, 43 a 44, abys nebyl nepříjemně překvapený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 13:31    Předmět: Citovat

Nemá náhodou Talisman stupnici jen v metrech?
Tak Praha je na SV 470m
Topolná je na DV 1 111m
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seastorm



Založen: Jun 20, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 15:52    Předmět: Citovat

Ahoj
děkuju za příspěvky
Lukas-Peca jak jsi to myslel s tím, abych nebyl nepříjemně překvapený?
předem děkuju
zdravím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 16:45    Předmět: Citovat

C40 je vazební kondenzátor mezi anodou nf předzesilovače a mřížkou nf koncového stupně. Pokud by měl svod (což je u tak starého kondenzátoru dost možné), tak jím protékající proud způsobí posunutí pracovního bodu koncové elektronky, což způsobí zkreslování zvuku, případně i její rychlé opotřebení nebo okamžité zničení - žárem anody praskne sklo.
C43 je odrušovací kondenzátor, který je velmi namáhán různými napěťovými špičkami ze sítě. Pokud není v kondici, prorazí se a bude následovat zkrat a přepálení žárovek, které zde fungují jako pojistky. Kdyby byly žárovky proklemované, budou následky horší.
C44 je lepší taky vyměnit, kdyby byl proražený, mohla by se poškodit usměrňovačka nebo by to mohlo různě kmitat, kdyby byl bez kapacity.
Taky je lepší vyzkoušet izolaci kondíků C16 a C45. Oddělují šasi od zdířek pro anténu a uzemnění. Na šasi může být, podle polohy vidlice v zásuvce, plné síťové napětí.
Měl bys taky naformovat elektrolyty, ale ty už se asi naformovaly samy, když jsi to zkoušel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vasek_R



Založen: Mar 07, 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 21:16    Předmět: Trafo Talisman Citovat

DD nevíte někdo prosím kde se dají najít údaje o oddělovacím trafu reproduktoru a jestli je rozdíl mezi trafem u 305U a 308U budu ho muset bud previnout nebo sehnat nejakou nahradu dekuju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 23:11    Předmět: Citovat

Našel jsem jen typ trafa: PN 673 10
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
seastorm



Založen: Jun 20, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 15:05    Předmět: Citovat

dobrý den přátelé bastlírny,
tak jsem se po dlouhé době, konečně už Smile, dostal k opravě talismanu a chtěl jsem se zeptat na značení hodnot kondenzátorů:
na pouzdrech kondíků jsem našel tato označení u všech na 1000V:
C40,44=10k
C43,45=5k
C16=1k
dohledal jsem na internetu, že značení 1k,5k,10k je 1000,5000,10000pF !
nakonec jsem tedy zakoupil to co bylo v našich podmínkách zakoupitelné a mě doporučené technikem v prodejně, a to:
4n7 M 1000V
10n K 1000V TC209
10n J 1000V TC209
0.68uF J 1000V MKT209
zajímalo by mě jak se projeví odlišnost kapacity 4,7nF oproti 5k?
a také jakto, že tentýž typ s označením TC209 má jednou za 10n označení J a podruhé K?
jedná se o malé žluté svitkové válečky
budu se snažit vyletovat původní kondíky a jejich pouzdro umístit na nové svitky, tak aby vše vypadalo původní, uvítám také, jakoukoli zkušenost v tomto směru
předem děkuju za Vaši pomoc
zdravím a přeju pohodové dny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 21:59    Předmět: Citovat

Ty kondíky klidně můžeš nahradit těma novýma, ona ta kapacita není kritická. Písmenek si nevšímej, může to být kód tolerance nebo datumu výroby.
Svitky vyletuj a pak je můžeš buď zahřát nad svíčkou (jde to dobře, ale očadí se to) a nebo třeba nad drátovým odporem, připojeným na vhodné napětí (neočadí se, ale dlouho to trvá). Za jeden vývod to potom opatrně vytáhni. Asfalt z původního svitku si nech, do trubičky strč nový svitek a zacpi ho tím asfaltem. Pak už to stačí jenom ohřát a uhladit. Ty trubičky jsou z různých materiálů (pertinax, sklo a cosi měkkého, snad jen obyč papír) a můžou být křehké, tak opatrně. Ten původní pajšl můžeš zabalit do papíru, označit a pak spolu s ostatníma měněnýma součástkama a schématem schovat do sáčku a uložit někam dovnitř rádia pro další generace. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
seastorm



Založen: Jun 20, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 0:08    Předmět: Citovat

Ahoj,
moc děkuju za poradu, kamarádi. Mam problém sehnat v našich končinách kondík C16-1000pF/1000V v podobě válečku-svitku s axiálními vývody. U nás mají jen s radiálními a to ještě v plastu, no prostě nehodící se.
Jinak jsem C odletoval, snažil se je nahřát nad w-odporem, ale nakonec jsem zvolil ještě trošku šetrnější metodu, vložil kondík do velmi teplé vody a povedlo se mi vytáhnout za jeden vývod, vnitřek komplet ven, na jeden zátah, tím se získá celé množství vnitřního asfaltu ven, na další utěsnění, aby žluté válečky nebyly vidět, když jsem kondík nahříval přes w-resistor, tak vnitřní váleček byl jednostranně a nerovnoměrně prohřátý a šel ven více ztuha.
Tak třeba někomu pomůže i tato metoda. S pláštíky (trubičkami) TC-ček se radno opatrně zacházet, jsou jakési plastové křehké. Vtlačení nového kondíku, vzhledem k průměru těsné, ale realizovatelné.
Teď sháním těch 1000pF a ne a ne sehnat, nikdo v okolí v zásobách nemá Sad.

Držím pěsti vám všem ať vám bastleníčko jde od ruky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 20:25    Předmět: Citovat

jestkli je to kondik co oddeluje antenu nebo zem, tak muzes dat 2n2/1000V (2000) ten sezenes uz vsude a na funkci to nerma vliv
_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seastorm



Založen: Jun 20, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2010, 10:28    Předmět: Citovat

Děkuju za info,
ano jedna se o oddeleni zemneni, problem je v tom, ze nejblizsi jsem sehnal 4n7 na 1000V a 2n2 v nasich koncinach nehrozi Sad, mam to zkusit z touto kapacitou?
Jak vubec se projevi skoro az 5tinasobne vyssi kapacita?
predem dekuju
a zdravim
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardx



Založen: Sep 02, 2008
Příspěvky: 195
Bydliště: Kolínsko

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2010, 11:56    Předmět: Citovat

No já bych řekl že to vůbec vadit nebude ale ať to raději potvrdí někdo zkušenější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
seastorm



Založen: Jun 20, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2010, 21:07    Předmět: Citovat

ještě bych se chtěl zeptat zdali, by jste někdo neměl ve svém arzenálu, ony žárovičky na osvětlení stupnice jsou to 6,3V na 0,3A. Sehnal jsem ale jen s kulatou klasickou baňkou, což není úplně v pořádku, jelikož ty původní mají baňku jaksi protaženou a lépe nasvětlují stupnici.

Jednu mam prostě přerušenou, tak bych Vás chtěl poprosit, kdyby jste věděli kde ji sehnat, případně koupím.

zdravím všechny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá květen 21 2010, 11:55    Předmět: Citovat

Zdravím, originální žárovičky mělú podlouhlou baňku a byly na napětí
7V, 0,3A.
Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund