Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 12:35    Předmět: Citovat

Dalo by se vytvořit 24V/1A z 12V/8A např. pomocí UA 78S40?
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 14:41    Předmět: Citovat

paul1 napsal(a):
Dalo by se vytvořit 24V/1A z 12V/8A např. pomocí UA 78S40?


Jo jit by to melo...staci se podivat do datasheetu

BTW to chces delat step-up regulator z PC zdroje? Tam teda nevim jestli to pujde...ta prace mi prijde jako hazet perly svinim Laughing

Vzdyt mas to trafko 30V/1,3A, tak proc to neudelat z nej? Nehrab se s timhle a udelej to jak jsme ti psali LM2576T-ADJ a mas z toho regulovatelny spinany zdroj...ten IO stoji zhruba stejne, jako 78S40 a muzes z nej tahat vic
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 15:54    Předmět: Citovat

UA78S40 stoji 30Kč (GES), LM2576T-ADJ stoji 65Kč (GES) a 50Kč (GM).
Proč by to s pc zdrojem nešlo? A to přirovnání mám brát jako, že pc zdroj je až příliš výkonný na tohle? Už mám všechno v krabičce +5V/20A, +12/8A, +9V z 12V a teď se rozhoduju jestli tam dám i těch 24V a nějaké ochrany výstupu Confused
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 16:11    Předmět: Citovat

NE, myslel jsem to jako ze delat ze spinaneho zdroje zase spinany zdroj se mi zda trochu usmevne...nehlede nato, ze ve zdroji mas vetev -12V...takze muzes tahat 24V 0,3A a taky 10V 0,3A...pripadne symetricky +-12V a +-5V...na operaky dostacujici.

Stejne byt tebou si udelam jeden regulovatelny zdroj...budes potrebovat, treba 15V a ses v prd*li.

Ja jsem psal ze nevim jestli to pujde se spinanym zdrojem na vstupu, tudiz ani nevim proc...musis pockat na potvrzeni nekoho jineho.

BTW ty proudovy hodnoty vetvi jsou podle me nedosahnutelne, apson ne dlouhodobe...to ten zdroj uvaris, navic jsou to velka cisla...pokud si myslis ze budes tahat takove proudy, tak mas snad i dostatecne dimenzovane vodice a netahas to jednim dratem na panel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 17:16    Předmět: Citovat

njn, 0,3A je málo. Od +5V větve 20A nečekám, i kdyby to mělo být 5A, tak to bude super. Regulovatelný zdroj si udělám, ale teď chci dokončit ty pevná napětí.
Takže ví tu někdo jestli můžu ze spínaného zdroje napájet zase spínaný?
A dali byste ještě něco na výstup? kondíky navíc, transily..
Návrat nahoru
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 18:38    Předmět: Citovat

citace:
Takže ví tu někdo jestli můžu ze spínaného zdroje napájet zase spínaný?
Samozřejmě, že můžeš. Jiná jednoduchá cesta jak z dané krabičky dostat vyšší napětí ani není.
Návrat nahoru
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 22:15    Předmět: Citovat

Tak a je to v čoudu. Zdroj jsem zapnul, ledka signalizující síť svítila. Změřil naptí +5V a +12V. Vše ok. Připojil jsem vrtačku, trochu protočil a chtěl zkusit teplotu chladičů. Když jsem se dotkl jednoho byl studeny, dotkl jsem se druhého a dostal jsem takovou pecku, že jsem metr odletěl. Po vzpamatování jsem zdroj vypnul a změřil napětí na tom chladiči, samozřejmě jak jinak 230V, i na kostře. Zkusil jsem ochranný vodič vůči zemi, taky 230V. PE je připojený na kostru a GND pro 5V a 12V taky. Netuším čím to je a už se to ani v brzké době nedozvím. Chtěl jsem přijít na to v čem to je, a připojil voltmetr na mezi N a L, bohužel jsem ho zapomněl přepnout z měření odporu na měření voltů a tak to trochu zajiskřilo, začoudilo a výsledek je ten, že už si nic nezměřím Sad To je den...
Měřák normálně funguje, ale při měření ukazuje 0V, 0ohm,...

ps: malá hádanka, poznáte co je na fotce elektricky špatně?



foto.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  foto.jpg
 Velikost:  74.26 kB
 Staženo:  130 krát

Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 22:21    Předmět: Citovat

Jediný, co se mi nepozdává, je ten černý disk vedle síťového přívodu na DPS PCzdroje (varistor?) není zapojený podle potisku, ale do jiného otvoru - to ale může být záměr...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 22:27    Předmět: Citovat

Hochu ty ses exot Laughing ...ale chybama se clovek uci, holt tebe to bude stat nejaky prachy. No, elektricky mas otocenou fazi v zasuvce...ta je na druhym koliku, nez mas ten cernej vodic, ale to by nevadilo. Nejsou nahodou v PC zdrojich taky externi tlumivky vyvedeny na draty? Az budes pres ty jednotlivy draty tahat tech jiz tebou zminovanych 5A, tak budou knucet...uz jsem ti rikal, ze jich musis dat vice paralelne. A potom mas asi blbe ten cernej disk co pise EKKAR, jinak tam nic nevidim.


EDIT// jinak vitej do klubu tech co uz dostali slupku Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 23:07    Předmět: Citovat

V PC zdrojoch je jeden chladic na primari a jeden na sekundari. Ten na primari byva na dotyk nebezpecny, ako si uz zistil Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 27 2007, 23:14    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
V PC zdrojoch je jeden chladic na primari a jeden na sekundari...



Jsou i zdroje se 2ks chladičů na primární straně...
Což samozřejmě nic nemění na jejich potenciální nebezpečnosti při neopatrném ŠMATLÁNÍ PAZOURAMA kam se nemá...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út srpen 28 2007, 0:13    Předmět: Citovat

Právě jsi poznal , proč je doporučováno při oživování zařízení spojených se sítí používání oddělovacího trafa. Vřele doporučuji.

Ale není to všelék. Oddělovací trafo mám včetně autotrafa a zvykl jsem si na něj tak, že jsem se toho chladiče u tranzistorů klidně dotýkal. Bohužel, pak jsem zdroj dodělal a připojil přímo na síť. Ještě nějaká malá úprava, automaticky jsem chtěl zkontrolovat teplotu chladičů a zbytek znáš. Brněly mě i plomby v zubech. Naštěstí do toho vždycky strkám jen jednu ruku.

citace:
Po vzpamatování jsem zdroj vypnul a změřil napětí na tom chladiči, samozřejmě jak jinak 230V, i na kostře. Zkusil jsem ochranný vodič vůči zemi, taky 230V. PE je připojený na kostru a GND pro 5V a 12V taky.
Podle obrázku a tvého popisu to vypadá, že přerušuješ vypínačem jen jeden napájecí přívod a to je v tvém případě náhodou nulák. Proto si naměřil napětí proti kostře i po vypnutí vypínačem.

citace:
Zkusil jsem ochranný vodič vůči zemi, taky 230V.
Jenže ta tvoje "zem" je ve skutečnosti fáze. Na tom bleděmodrém drátu máš 230V. Neměl bys ho tak značit, protože tě to svádí k domněnce, že to je nulák a že bys na něj eventuelně mohl taky šahat (efekt už znáš). Při měření si měl štěstí, že ses ho nedotkl, nebo žes ho nezkratoval proti kostře koncem měřicí šňůry.

K prohození pořadí fáze a nuláku může dojít např. použitím starších rozdvojek(roztrojek).

Zdroj je nejspíš v pořádku, jinak by vyrazil pojistky.
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19500
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 28 2007, 7:14    Předmět: Citovat

paul1 napsal(a):
... Po vzpamatování jsem zdroj vypnul a změřil napětí na tom chladiči, samozřejmě jak jinak 230V, i na kostře. Zkusil jsem ochranný vodič vůči zemi, taky 230V. PE je připojený na kostru a GND pro 5V a 12V taky. Netuším čím to je a už se to ani v brzké době nedozvím....


A co takhle vzít fáztužku a zjistit, jestli v zásuvce nemáš na kolíku fázi? U dvoudrátových rozvodů se někdy stalo že i mistr tesař se někdy sťal a myslel si, že je elektrikář.
PE se přece vypínačem neodpojuje, když na měj přivedu fázi, mám ji na kostře (i vlastní, když na to přijde). A tohle vypadá právě na takový případ.
Nemáš tam náhodou dvoužilovou prodlužovačku s propojeným kolíkem na konci, k tomu všemu zastrčenou do rozdvojky? To si taky kdejaký blbec dělal a jen mě udivuje, že úmrtnost nestoupla.

Jestli v zásuvce na kolíku máš skutečně nulu, prodlužovačku třížilovou a v pořádku, musí při fázi na kostře ihned vypochodovat jištění (nebo se začervenají dráty, pokud místo jištění používáš em šestku šroub).
Ale, když je vodič PE (a třeba i PEN v rozvodu) v pořádku, nemůže fáze na té kostře beztrestně vydržet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út srpen 28 2007, 7:40    Předmět: Citovat

Uhádli jste. Fáze byla na modrém. Ale po vyfocení jsem modrý s černým přehodil. To černé je termistor NTC 5D-9. Zapojený je pravda do jiné díry, ale jsou vodivě spojeny, takže je to jedno. Je to tak od výroby.
citace:
Nejsou nahodou v PC zdrojich taky externi tlumivky vyvedeny na draty? Az budes pres ty jednotlivy draty tahat tech jiz tebou zminovanych 5A, tak budou knucet...uz jsem ti rikal, ze jich musis dat vice paralelne.

Nevím přesně co myslíš. Nic externího tam vyvedené nebylo.

to PavelFF: jak se používá to oddělovací trafo? Jsem rád,že nejsem sám Very Happy

citace:
Nemáš tam náhodou dvoužilovou prodlužovačku s propojeným kolíkem na konci, k tomu všemu zastrčenou do rozdvojky? To si taky kdejaký blbec dělal a jen mě udivuje, že úmrtnost nestoupla.
Jestli v zásuvce na kolíku máš skutečně nulu, prodlužovačku třížilovou a v pořádku, musí při fázi na kostře ihned vypochodovat jištění (nebo se začervenají dráty, pokud místo jištění používáš em šestku šroub).
Ale, když je vodič PE (a třeba i PEN v rozvodu) v pořádku, nemůže fáze na té kostře beztrestně vydržet.

Kabel je 3 žilový, v zásuvce na kolíku je nula, vše je v pořádku. Jistič to nevyhodilo, takže nevím.
Návrat nahoru
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út srpen 28 2007, 7:43    Předmět: Citovat

citace:
V PC zdrojoch je jeden chladic na primari a jeden na sekundari. Ten na primari byva na dotyk nebezpecny, ako si uz zistil.

To, že je na tom chladiči 230V je v pořádku? PC zdroje jsou teda pěkné šmejdy Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund