Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

měření napětí
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 12:44    Předmět: měření napětí Citovat

Chtěl bych si udělat pomocí PIC voltmetr 0-600V (ss i st). A/D převodník na PIC měří napětí mezi 0-5V, potřebuji tedy konvertovat toto napětí na na 0..5V. Něco podobného jako: http://www.pandatron.info/elektronika/clanek.php?&rubrika=mi&clanek=18&

Zajímalo by mě:
1. dali byste vnitřní odpor 100KOhm, 1MOhm, 10MOhm, 100MOhm, 1GOhm?
2. jak zajistit, aby se mohlo měřit i s obrácenou polaritou a jak to poznat? napadl mě normální gretz. usměrňovač s vyvedenou diodou, která by indikovala kladnou (správnou) polaritu, ale nevím jestli se to tak dělá.
3. jak ochránit PIC před zničením, např. připojením většího napětí apod.
4. Na webu jsem našel nějaké zapojení (viz. schéma). Je na něm předřadný odpor 1MOhm, diody jako ochrana vstupu a kondenzátor na odstranění rušení. Jakým způsobem funguje ta ochrana a to odstranění rušení?

Pokud jste už někdo voltmetr dělal, mohli byste napsat co a jak? Nějaké rady na co si dát pozor atd.



schema.png
 Komentář:
zapojení co jsem našel na webu

Stáhnout
 Soubor:  schema.png
 Velikost:  1.05 kB
 Staženo:  63 krát

Návrat nahoru
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 12:48    Předmět: Citovat

5. Napětí na PIC se měří vzhledem k zemi. Může být jedna svorka voltmetru uzemněna? Co když ji připojím jako první do měřeného obvodu (uzemním tak část obvodu..)
6. Jaké hodnoty by asi tak měly být na kondenzátoru a jaké použít diody a odpor.
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 13:23    Předmět: Citovat

Před PIC bys měl použít nějakej OZ,kterej ti zajistí jak vstupní impedanci a oddělení, tak případné celovlnné usměrnění pro měření střídavého signálu. Na ten ochrannej obvod z obrázku zapomeň, jednak to funguje jen do 0.7V, jednak to vnáší nelineární zkreslení a měřil bys nesmysly. Stejně tak musíš mít celý zapojení galvanicky oddělený od čehokoliv - trafo nebo baterka, jinak budeš mít problémy s brumem. To k tomu uzemnění.

Vstupní impedanci bych volil přepínatelnou (i softwarově), jinak obecně 1M je podle mě optimum.

Víc už ti určitě napíšou místní "mistři" na dlouhé odpovědi Smile

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 15:08    Předmět: Citovat

Proč objevovat Ameriku a patlat se s A/D převodníkem v PICu, když má malé rozlišení a navíc nedáš dohromady solidně teplotně kompenzovanou a na napájecím napětí co nejméně závislou napěťovou referenci? Vezmi si A520D neboli AD2020 a snímej data z výstupů pro displej anebo něco z rodiny ICL71XX - určitě nejmíň jedno ICLko má i sériový datový výstup, někde jsem to viděl, jen ta skleróza - za živého Boha si nevzpomenu, kde to bylo - ale V-metr s ADC na bázi PICu bych určitě nebastlil - je to škoda práce...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekH



Založen: Jul 20, 2007
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 18:04    Předmět: Citovat

Jo EKKAR ma naprostou pravdu. Proč se patlat s PIC, když je tady dost již vymyšlených zařízení jako je např. http://elektronika.kvalitne.cz/ostatni/merici/PanelMetrICL7107/PanMetrICL7107.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 20:16    Předmět: Citovat

to ZdenekH: tlacitko UPRAVIT neznas?

Kdyz si chce zkusit postavit voltmetr na PICu prestoze jsou nato uz zazite IO, tak proc mu branit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5131
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 20:33    Předmět: Citovat

Laughing Já si chci postavit hodiny z digitronů - taková nostalgie Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 20:58    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Laughing Já si chci postavit hodiny z digitronů - taková nostalgie Wink


to sme dva...jenom hledam cas, protoze nic jinyho uz nepotrebuju Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 21:05    Předmět: Citovat

Ale nebudeš na to bastlit čítače a dekodéry BCD/1 z 10 z jednotlivých NAND, AND a OR hradel koupených jako jednotlivá hradla v provedení HF-CMOS od TOSHIBY, viď? To je totiž úplně stejná podivnost, jako chtít bastlit A/D převodník pro měření napětí z moderního mikrokontroléru, byť vybaveného na čipu integrovaným A/D převodníkem.

To Paul1: Buď to udělej opravdu po staru, kdy vymňoukneš A/D převodník s dvojí integrací z diskrétních trandů a operačních zesilovačů a čítače a řídicí logiku vůbec sbastlíš z obvodů staré dobré TTL technologie, displej z digitronů - bude to žrát proud jak ruská televize z 80.let minulého století, ale bude to RETRO.
Anebo se spokoj s moderním řešením s integrovaným převodníkem přímo pro měření určeným a LCD displejem a budeš mít ne historickou hračku, ale funkční měřicí přístroj.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5131
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 22:35    Předmět: Citovat

citace:
workhard napsal:
Já si chci postavit hodiny z digitronů - taková nostalgie


to sme dva...jenom hledam cas, protoze nic jinyho uz nepotrebuju

Trochu víc času bude přes zimu,jako zdroj dat bych použil hodinky od čongů,ty mají i budík a dobře se to zálohuje Cool jen vymyslím způsob,jak to zpřevodovat na ty digitrony... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 14:24    Předmět: Citovat

Škoda práce to určitě není. Tady je příklad osciloskopu s PIC: http://www.semifluid.com/?cat=10

Ty "AllInOne" obvody se mi moc nelibí. Spíš mě zajímá směr co nastínil ZdenekHQ...
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 14:54    Předmět: Citovat

Hm, tak ten skop to je fakt hracka pro deti. Ma to samy omezeni, vzorkovaci kmitocet nic moc...nehlede na porizovaci cenu. Ale je to zajimavy.

citace:
Ty "AllInOne" obvody se mi moc nelibí. Spíš mě zajímá směr co nastínil ZdenekHQ...


Na tohle no comment...to si taky skladas klopny a logicky obvody z tranzistoru a odporu? Nebo uz kupujes IO?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 17:03    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Na tohle no comment...to si taky skladas klopny a logicky obvody z tranzistoru a odporu? Nebo uz kupujes IO?


Měření napětí je tak složité, že se na to musí používat integráče s výstupem na display? Jestli jsem to dobře pochopil, tak např. ten ICL7107 čte hodnotu napětí s oscilátorem 48kHz 3x za sekundu. To je dost hodně málo. Navíc výstup jsou jen 3,5 cifry. Některá PIC mají 12bit. A/D převodník (několik kanálů, měřit v 1 čase muže jen jeden) a USB. Zdá se mi to prostě lepší.

Nemusíme tu řešit smysl, zajímá mě pouze část obvodu pro měření napětí, která ho konvertuje na 0..5V.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 17:16    Předmět: Citovat

Padlo to tady výše - pro ss stačí pouhý dělič, pro stř musí být kompenzovaný, aby dělil přesně, za něj impedanční převodník (sledovač nebo málo zesilující zesilovač s kvalitním OZ) a vlastní A/D converter v PICku. Změnou zesílení toho oddělovacího OZ se celý dělič může poměrně dost přesně nacejchovat do rozsahu. Impedance děliče se udává v Ohmech na Volt, což znamená vlastně vnitřní odpor vstupu - s charakteristickou impedancí 1MOhm/Volt má na rozsahu 10 voltů vstupní odpor 10MOhmů. Za oddělovací OZ můžeš zařadit třeba převodník na absolutní hodnotu (de facto pomalý usměrňovač) s indikací vstupní polarity (nemusíš se pak ohlížet, jak zaměníš přívodní vodiče) anebo přístrojový měřicí usměrňovač s dalším OZ - a tady máš neuvěřitelně široké pole k experimentování, jak rychlý a jak přesný ten usměrňovač budeš chtít a mít neboli do jak vysokých frekvencí ještě bude schopný měřit přesně. Projdi si starší Amára a Konstrukční přílohy, kolem roku 1990 se tam objevovaly návody na multimetry s ICL(MHB)7106 a 7107 jako houby po májovým dešti - tak se tam můžeš inspirovat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 18:48    Předmět: Citovat

Nemusíš použivať usmerňovače, nie je potrebné ani kompenzovať delič. Vstupná impedancia A/D prevodnika je vysoká a kapacita malá . Prístroj si nakalibruješ. Aby si mohol merať obidve polarity a aj AC napätie posuň si nulu na polovicu ref. napätia. Prikladám Ti dva obrázky delič pre vstupné AC napätie do 500V. Na druhom obrazku je princíp akým si môžeš posunúť jeden merací vstup na polovicu referencie. Ako ochrana na obmedzenie prepätí ti poslúží v polovici deliča obojsmerný transil a na konci deliča rýchle diódy voči plusu a aj voči zemi.


delic.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  delic.jpg
 Velikost:  29.67 kB
 Staženo:  104 krát


ref.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ref.jpg
 Velikost:  29.5 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund