Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

předělání zdroje???
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 7:10    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):
Na trafu ti nic nechybí, když použiješ k vyhlazení 35mF, tak ti zbude 2.5V na bočník a T1 (navíc je to starší trafo, který je jen na 220V, takže se ti rezerva ještě zvětší).
Chlazení taky nebude problém, teda jen do doby než se rozhodneš napětí snížit na méně než 45V Cool

Tak to garantuju, že trafo na 36V7A při odběru 5A nedá 45V pokud tam nedáš alespoň faradovou kapacitu. A co se spínaného zdroje týká, na bastlení a proměnný odběr není moc vhodný , stačí krátkodobá zkrat na výstupu, když zdroj běží a spínací tranzistor je v háji, o něco lepší situace, je pokud je to zapojení do trafa, ale do deseti ampér na bastlení, je lepší lineární stabilizátor, dát tam nějaké dvě tři MJčka v pouzdře TO3 na chladič a pojistit to ventilátorem je to na jistotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 8:33    Předmět: Citovat

Spinany zdroj na vselijake pokusy musi mat urcite ochranu proti skratu. Aj preto je vhodny PC zdroj. Ale na ozivovanie vhodny nie je - najprv sa ti z ozivovaneho pristroja zadymi a az potom sa zdroj vypne Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 8:56    Předmět: Citovat

Very Happy to teda nevím , PC zdroj těch ochran moc nemá , teda myslím proti náhlému zkratu, tam na jistotu buď odejde primární tranzistor , nebo na sekundáru diody, předělávál jsem X PC zdrojů na nabíječky , včetně úprav soft startů atd a není to jen tak, no a často se našel někdo kdo nedbal rad a aby si zjistil, že ta nabíjčka funguje tak si šktrnul jestli to zajiskří a zdroj byl v háji. Pročpak se moc nedělají spínané zdroje pro audiozesilovače a že by tam slušely, no proto že tam jsotakové rázy, že t odříve nebo později odnese výkonová část, právě proto že spínaný stabilizátor otevírá do saturace, nějaký spínací prvet a ten když dupne do zkratu a krmí ho tvrdý zdroj tak končí. A v bastlířské praxi úplně vidím ty holé konce drátů propletené na stole Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 10:00    Předmět: Citovat

To teda nevim co si predelaval za zdroje ale i pitomej EC ma ochranu proti zkratu...slusnes vetev a hnedka vypina. Jde o to jeslit si ty zdroje na nabijecky nerozvrtal tak ze ty ochrany byly nefunkcni Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 10:51    Předmět: Citovat

Rozne PC zdroje sa mi viackrat "podarilo" skratovat a nikdy sa ziadnemu nic nestalo. Asi som mal stastie na tie lepsie. A ked mi na jednej doske zacal horiet MOSFET v napajani CPU, tak najprv isiel dym a potom zdroj vypol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 12:21    Předmět: Citovat

každý zdroj začíná svůj běh soft startem což je velmi zkrácený impuls , který se postupně rozšiřuje a tehdy je skutečně elektronika schopná zareagovat na úplný zkrat dokonce i tehdy pokud se zkrat objeví ve fázi tak poloviční doporučené zátěže, zpožďovací obvod ochran totiž zajišťuje , aby zdroj nevypínal při náhlém zvýšení zátěže, např bootování PC nebo podobné energeticky náročné operace. Pokud ovšem to zvýšení jde do zkratu, odnášejí to většinou usměrňovací diody a primární spínací tranzistory. To není nevyhnutelné ale ta pravděpodobnost že se tím ten zdroj zničí je 80%
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 12:34    Předmět: Citovat

Hm, tak v tom pripade jsem podle tebe velke dite stesteny, protoze se mi to stalo uz X-krat(do tech 80% bych se urcite jednou trefil). Zdroj byl zkratovany za plneho behu, tudiz zadny soft start se uz nekonal.

BTW tech 80% jses schopny dolozit? Tvrzeni proti tvrzeni Wink NO FLAME
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 12:42    Předmět: Citovat

to je je krásně položená otázka, ale přece jen , deset let dělám opravy zdrojů a posuzuju je než se dostanou na český trh, troufám si tvrdit, že jejich konstrukci znám velmi podrobně. To jediné mi dává jakýsi argument k tomu co tvrdím . Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 12:59    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
to je je krásně položená otázka, ale přece jen , deset let dělám opravy zdrojů a posuzuju je než se dostanou na český trh, troufám si tvrdit, že jejich konstrukci znám velmi podrobně. To jediné mi dává jakýsi argument k tomu co tvrdím . Smile


No to uz je jakys takys argument, kteremu se da verit Smile Jeste kopii povereni k atestaci zdroju a budu maximalne spokojeny Laughing (delam si srandu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 13:24    Předmět: Citovat

ne v pohodě Very Happy , nakonec všichni jsme šli cestou pokusů a omylů, a jestli moje rady někdo vezme nebo ne to je jeho věc a nakonec kdosi tu má krásný slogan " neříkejte, že něco nejde, nebo se najde nějaký blbec, který půjde a udělá to Smile " Podstatné je , že je kam jít pro inspiraci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 19:34    Předmět: Citovat

Já přidám pár slov k BU2520 (ať už s diodou nebo bez Cool ) - za těch spoustu let, co si "hraju" profesionálně s elektronikou, ještě mě žádnej klasickej spínanej zdroj neshořel při zkratu či bez zátěže. Všechny se vypnuly.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 19:50    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Já přidám pár slov k BU2520 (ať už s diodou nebo bez Cool ) - za těch spoustu let, co si "hraju" profesionálně s elektronikou, ještě mě žádnej klasickej spínanej zdroj neshořel při zkratu či bez zátěže. Všechny se vypnuly.


Huraa aspon to mam potvrzeny...uz jsem myslel ze me postihly nejake vidiny, ci sny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 20:11    Předmět: Citovat

Sorry, zdroje z nějakých Dellů nebo Compaqů bez zátěže jdou do kytek, je tam tyristor - nadpěťová ochrana na +5V a prakticky vždy se sepne a po pár vteřinách upeče ve zkratu. Ještě tady pár těch zdrojů kdesi mám, byly trochu atypické.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marcelto



Založen: Dec 27, 2004
Příspěvky: 347
Bydliště: SVK-TN-SI-SI

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 22:12    Předmět: Citovat

Ako to tu tak čítam tak mi nedá k tomu tiež niečo nenapísať, ja nie som tiež nejaký odborník na ATX zdroje, ale už mi ich za tie roky niekoľko prešlo cez ruky a môžem potvrdiť z vlastnej praxe že mi žiadni nezhorel bez záťaže ani pri náhodnom skrate, len sa vypol ! A to som sa stretol aj zo starými AT zdrojmi a tiež mi takto žiadni nezhorel. Týmto nechcem tvrdiť že to nie je možné, len som sa za ty roky z ničím podobným ešte nestretol.
_________________
Čo ta nepáli nehas ! Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 22:55    Předmět: Citovat

BU2520 se mýlíš, v profi audiu se naprosto běžně a dost dlouho používají spínané zdroje v zesilovačích, stačí se podívat třeba na QSC a PowerWave, Ram Audio a Quantapulse
http://www.ramaudio.com/pdf/RAM_DQLSeries_catalogue.pdf
http://www.ramaudio.com/pdf/RAM_SSeries_catalogue.pdf
a snad každá významná firma specializovaná na profiaudio má spínané zdroje ve vyšších řadách a vyšších výkonech. A to nehovořím ani o speciálních řešeních konců v G třídě, jehož součástí je rychle řízený spínaný zdroj (Lab Gruppen a pár dalších...).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund