Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

230~V -> 220~V
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 13:24    Předmět: 230~V -> 220~V Citovat

Zravím, potřeboval bych k napájení starších (hl. elektronkových) přístrojů - zdroj 220~V (-/+ 10V) (220V trafo při 250V brutálně hlučí). Sériový odpor jsem zkoušel, ale síťové napětí kolísá od 200V k 255V, takže napětí za odporem je pořád nevyhovující.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 13:48    Předmět: Citovat

Že by rozdíl 10 V měl vliv na provoz trafa?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 13:49    Předmět: Citovat

Dnešní síťové napětí by nemělo drtivé většině starších přístrojů se štítkovou hodnotou 220V/50Hz vadit - do roku 1993 u nás platila norma ČSN 34 xxxx(z paměti už nevím), která toto napětí definovala jako 220V+-10%, neboli okamžitá efektivní hodnota mohla kolísat v rozmezí 198 - 242V. Dnes běžná hodnota, naměřitelná na většině zásuvek mezi 225 a 235V by proto neměla dělat jakékoliv problémy, naopak, chod většiny spotřebičů by měl být stabilnější.
Od roku 1993 u nás platí přísnější norma, platná do té doby pouze v Západní Evropě - 230V+-5% neboli rozmezí efektivních hodnot 218,5 - 241,5V. Zavedení této přísnější normy si vynutilo začlenění tehdejší energetické soustavy bývalé RVHP MÍR s centrem v Praze do celoevropské soustavy elektrických rozvodných systémů. Zároveň (mimo jiné) došlo například ke zpřísnění normy na hodnotu kruhového kmitočtu sítě - soustava MÍR tolerovala dočasně i rozmezí 49-51Hz, panevropská soustava neurčuje odchylku, ale definuje celkový počet kmitů, který musí soustava za 24 hodin absolvovat - tím je třeba zajištěna dlouhodobá přesnost všech síťovým kmitočtem řízených hodin a strojů (dočasné zpomalení chodu v době špiček je vykompenzováno urychlením v době odlehčení) atd atd.

Takže - pokud potřebuješ krátkodobě stabilnější napětí přesně 220V, mohu doporučit nějaké regulační autotrafo a okamžitou hodnotu výstupního napětí hlídat třeba jen patřičně nastaveným okénkovým komparátorem nebo sloupcovým bargrafem.
Pro dlouhodobější stabilizaci se dříve vyráběly speciální natáčivé transformátory, kde odchylka od nastavené hodnoty pomocí zpětné vazby a servomechanismu pootáčela mechanicky konstrukcí trafa tak, aby vzniklým rozptylem v pootevřeném jádře vznikla regulace napětí na sekundární straně.
Určitě by se to dalo vyřešit moderněji elektronicky, sinusovým střídačem s trafem a pomocí zpětné vazby upravovat napětí na primáru výstupního trafa nebo i bez galvanického oddělení, pouze PWR řízeným spínáním z přímo usměrněné sítě + výkonný LC filtr, ale obě tato řešení shledávám jako natolik technologicky náročná, že se nevyplatí v amatérské praxi tato zařízení konstruovat.
Možná by se dal použít způsob s výkonnou nabíječkou 12V nebo 24V akumulátorů a střídačem 12V/230V (24V/230V) se stabilizací výstupního napětí (určeným pro motorová vozidla a kempink) - ale musela by se posunout napěťová mez stabilizace na 220V a nevím, jak by vypadal tvar výstupního napětí - jestli by to byl sinus nebo nějaká zpotvořenina. To je pak už věc zkoušky, jak by na to reagoval Tvůj spotřebič.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne ne srpen 12 2007, 14:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 13:57    Předmět: Citovat

Lukas-Peca: 10V vliv nemá, ale 35V už jo!

Ekkar: jsi si určitě jist tím napětím? Já myslel, že je teď 230V(+6%,-10%) a od 2008 že má být 230V (-+10%).
Jinak u nás je běžné napětí 200V - 250V, v extrémech klidně i 180V a ČEZ nemá zájem nic dělat Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 14:20    Předmět: Citovat

Těma hodnotama jsem si poměrně dost jistý, hádal jsem se právě v tom ´93 roce s místním servisákem tehdejšího VČE, protože mi na vstupu do baráku kolísalo napětí až k nule - a on na mne vytáhl klešťový apérmetr s miniaturním V-metrem - ručička jak špejle tlustá, dlouhá tak 2,5cm, stupnice kde nic tu nic a dokazoval mi na tom, že když se JEHO RUČIČKA ANI NEPOHNE, tak mi tam nic nekolísá... Já proti tomu položil Uni 11e se skleněnou 7cm dlouhou a 0,2mm silnou ručkou, která lítala na 300V rozsahu i pod půl stupnice a on si pořád mlel svou. Setrvačnost systému a paralaxa ručky mu nic neříkaly, tak jsem na něj musel vytasit normy - sháněl jsem je až v Praze, ani v Hradci tenkrát jako na potvoru nebyly k sehnání...

Jinak to kolísání byl "študent" jak prase na fázi na konzoli vadlejšího domu, kde se ze sekundární větve vesnického vzdušného vedení oddělovala terciární přípojka k našemu a ještě dalším 2 domům - ti měli stejné problémy, jenže to brali jako nutné zlo. Poukazoval jsem na to, že kolísání se zhoršuje s větrem a vlhkostí asi půl roku, než se NĚKOMU uráčilo to zkontrolovat - byl to ten samý montér, který mi "dokázal", že mi na baráku "nic nekolísá" - zato když našel "študenta", řval jak prokopnutá kráva na půl vsi, jaký tam máme bordel, že je to všecko rezatý jak liška - tak jsem jen vyšel před barák a na plnou hubu se ho zeptal, co nás povinuje udržovat JEJICH rozvody a jestli to náhodou není JEHO práce, na kterou tak dlouho kašlal - a byl klid...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 14:38    Předmět: Citovat

U mňa doma meraná hodnota sieťového napätia je 248V /245-248/ Som blízko distribučného transformátora a v rozvode RD mám požité medené vodiče prierezu 4,3?? mm2.

Ale k otázke: staršie sieťové elektronkové prijímače mali veľmi často /nie každý/ sieťové transformátory s odbočkami na primáry s napätiami od 185 do 240V. Tieto odbočky slúžili podľa mojich vedomostí predovšetkým pre presnejšie nastavenie žeraviaceho napätia, ktoré v značnej miere ovplivňovalo pracovné body a najmä životnosť elektróniek. Na druhej strane boli konštrukčne precízne vyhotovené a ani pri pripojení na nižšie napätie u nich nedochádzalo k "brutálnemu" hučaniu. Skôr sa domnievam, že chyba bude niekde inde, napr. na sekundárnej strane. Doporučujem odpojiť sekundárne obvody a vyskúšať trafo nezaťažené. Ak sa hučanie objavuje aj v tomto prípade, je možný medzizávitový skrat, ktorý sa prejaví nadmerným zohrievaním. Ak sa nezahrieva, tak sú nedostatočne utiahnuté plechy, čo ale u originálneho TR prakticky neprichádza do úvahy. A ešte jedna vec - pri chode naprázdno odmeraj primárny prúd naprázdno - dáva významnú informáciu o stave TR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 14:51    Předmět: Citovat

Co se týče odboček, tak je jen na 110V Sad
Jinak zařízení má podle štítku 46W, proud se zátěží je 0,22A (což dává cca 50W), povolené plechy bych vyloučil, protože šrouby kterými je trafo stažené má matky zalité barvou (která je původní, nepoškozená).
Ještě bych řekl to, že když dám do série žárovku 250W, tak je napětí na trafu 215V a trafo není VŮBEC SLYŠET.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 14:54    Předmět: Citovat

Odpoj od trafa všechny sekundáry, do série s primárem dej 60 W žárovku a strč do zdi. Žárovka nesmí vůbec svítit, nebo nanejvýš slabě žhnout - nezatížené trafo má mít spotřebu 2-3 W. Jinak je v něm mezizávitový zkrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 16:58    Předmět: Citovat

Proud naprázdno je OK (žárovka nesvítí), jinak to trafo je EE a hlučet začína při cca 220V a při 240V už je to fakt rachot. Při žátěži po půl hodině je trafo jen vlažné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 18:16    Předmět: Citovat

len či to nie je výstupný transformátor pre elektronkové koncové stupne - ak má medzi jadrami vzduchovú medzeru tak určite.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2007, 21:29    Předmět: Citovat

Vůbec to nemusí být výstupák pro elky - může to být i normální síťové napájecí trafo, jen je udělané s mezerou pro omezení max. proudu - sice jsem takové trafo v téhle výkonové třídě ještě nepotkal, ale možné je všechno - to by znamenalo, že se trafák začíná přesycovat v mezeře a v tomto režimu hučí dost značně - nebude to tím?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2007, 11:18    Předmět: trafo Citovat

Vezmi trafo 230V na 24 V/250mA a vinutí 24 zapoj do série se síťovým přívodem tvého spotřebiče. Zapoj to tak, aby se ti těch 24 V odečítalo od 230 V. Takové tráfko je běžně k dostání, je malé a můžeš ho do rádia zabudovat trvale.
A bude po hučení Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2007, 18:00    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):
Lukas-Peca: 10V vliv nemá, ale 35V už jo!

Ekkar: jsi si určitě jist tím napětím? Já myslel, že je teď 230V(+6%,-10%) a od 2008 že má být 230V (-+10%).
Jinak u nás je běžné napětí 200V - 250V, v extrémech klidně i 180V a ČEZ nemá zájem nic dělat Sad


Zdárec, souhlas, hlavně s tím rozptylem napětí - to není snad normální! A opravdu to ČEZ nemá zájem nějak řešit!!! Loser ČEZ! Twisted Evil

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2007, 18:05    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):

Jinak to kolísání byl "študent" jak prase na fázi na konzoli vadlejšího domu, kde se ze sekundární větve vesnického vzdušného vedení oddělovala terciární přípojka k našemu a ještě dalším 2 domům - ti měli stejné problémy, jenže to brali jako nutné zlo. Poukazoval jsem na to, že kolísání se zhoršuje s větrem a vlhkostí asi půl roku, než se NĚKOMU uráčilo to zkontrolovat - byl to ten samý montér, který mi "dokázal", že mi na baráku "nic nekolísá" - zato když našel "študenta", řval jak prokopnutá kráva na půl vsi, jaký tam máme bordel, že je to všecko rezatý jak liška - tak jsem jen vyšel před barák a na plnou hubu se ho zeptal, co nás povinuje udržovat JEJICH rozvody a jestli to náhodou není JEHO práce, na kterou tak dlouho kašlal - a byl klid...


ROFL ROFL ROFL Tak to by šlo! Number one

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2007, 20:28    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):
AmarokCZ napsal(a):
Lukas-Peca: 10V vliv nemá, ale 35V už jo!

Ekkar: jsi si určitě jist tím napětím? Já myslel, že je teď 230V(+6%,-10%) a od 2008 že má být 230V (-+10%).
Jinak u nás je běžné napětí 200V - 250V, v extrémech klidně i 180V a ČEZ nemá zájem nic dělat Sad


Zdárec, souhlas, hlavně s tím rozptylem napětí - to není snad normální! A opravdu to ČEZ nemá zájem nějak řešit!!! Loser ČEZ! Twisted Evil
Kdybys měl roční zisky v řádech stovek miliard ta se taky na všechny vy....š, eventuelně pro jistotu "trochu" podražíš
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund