Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač AU/RA Z1 příliš nízká vstupni citlivost na MM
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 11:53    Předmět: Zesilovač AU/RA Z1 příliš nízká vstupni citlivost na MM Citovat

Koupil jsem tento kvalitní zesilovač ale gramofon hraje o dost slaběji neš ostatní likové vstupy.Našel tento podrobný popis tohoto zesilovače kde se o tom píše http://www.ok2bse.wz.cz/tech_images/Z1/index.htm .Mám dvě ramena na gramofonu jedno má OMB5 a druhé má OMB10 obě vložky hrají stejně (slaběji) v popisu je uvedeno že stačí vyměnit jeden odpor na vstupu a je to.Ale dále se píše více o předzesilovači a i v tom schématu je více změn.Opravdu stačí vyměnit pouze ten odpor R109 nebo mám vyměnit vše tak jak je v tom schámatu?Mám strach aby zvuk nebyl potom nějak zkreslen a nemám přístroje abych to po výměně součástek změřil a zkontroloval třeba na osciloskopu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 13:09    Předmět: Citovat

Myslím že se jedná o odpor R101 a na místo 4k7 tam dej 5k6 nebo ještě větší, třeba i 10k a uvidíš co to bude dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12473

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 13:26    Předmět: Citovat

Ne, odpor R101 je tak nízký zcela záměrně - viz popis předzesilovače. Zajišťuje správný průběh křivky RIAA spolu s indukčností vložky. Je to skutečně odpor R109, jehož snížením lze docílit zvýšení citlivosti tohoto vstupu. Podobně lze zvýšit citlivost i např. snížením odporu R103, ikdyž tam je už možné ovlivnění průběhu RIAA. Výrobce OBM5 uvádí výstupní napětí vložky kolem 4 - 5mV. Pokud je tedy předzesilovač v pořádku, měla by být vložka schopna zesilovač vybudit na plný výkon. Proto bych nejprve zkontroloval zesílení předzesilovače (přibližně 100x). Bez měřicích přístrojů je to však nemožné. Jinak platí (přibližně), že kolikrát snížíš velikost odporu (R109 nebo R101), tolikrát se zvýší výstupní napětí předzesilovače. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 13:28    Předmět: Citovat

No ale v popisu je psáno toto: Celkové zesílení vstupního přenoskového zesilovače lze snadno zvětšit výměnou původní hodnoty R109 27Kohm za 22 18 nebo i 15 Kohm v případě že mame magnetickou přenosku s menim vstupním napětím. Ale ve schámatu jsou dělané úpravy ručně přepsané hodnoty R109 na 18Kohm,R101 4K7 a R114 na 1M3 vůbec nevím jestli tyto změny jsou od konstruktéra tohoto zesilovače jako právě druhá možnost zesílení vstupu nebo si to někdo vycucal z prstu.Ještě jeden dotaz tento zesilovač už má nějaké roky za sebou uvažuji že bych vyměnil všechny elyty
Má to cenu nebo mám zesilovač nechat v původním stavu aby nestratil historyckou hodnotu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 15:37    Předmět: Citovat

Nebylo by lepsi vyrobit predzesik z IO, prece jen dneska jsou soucastky s nizsim sumem dostupnejsi nez tomu bylo pred 15 lety
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 16:49    Předmět: Citovat

To určitě né mám tady předzesilovač sanyo a koncový zesilovač KD 269 a s porovnáním z AU/RA to může jít do sraček.Asi nevíš co to je za konstrukci a kdo to stavěl. http://www.auravos.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 17:25    Předmět: Citovat

Takže jsem našel u Bučka všechny původní elyty i výkoňáky tak si je koupím do zásoby a elyty vyměním.Zítra zkusím přehodit ten odpor a uvidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 21:02    Předmět: Citovat

Smile
Auru samo znam, ale rozdil mezi predzesikem a koncovym zesilovacem je znacny. Za tim co jsem napsal si stojim.
Postavit predzesik na kvalitnim IO s presne dodrzenymi hodnotami odporu a kondenzatoru je docela jednoduche a relativne levne (jen da praci to presne spocist) a navic bude lidskym uchem k nerozeznani od sebedokonaljsich predzesiku sebelepsi vyroby. Zasadni parametr u predzesilovace je jeho sirka pasma, potazmo harm. zkresleni a hlavne diky pozadovanemu velkemu zisku SUM. A jsem presvedcen ze tyto parametry dosahnes lepsi na IO nez u udaneho predzesilovace v zesilovaci Aura (tim nechci rict, ze neni kvalitni - puvodne to mel by jen namet k zamysleni jestli neni levnejsi a vyhodnejsi jina cesta).
Mrkni se jen pro zajimavost na datasheety operaku jako je napriklad OP27, OPA2134, OPA2227, OPA2228 ........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 22:31    Předmět: Citovat

Ještě jsem na to nemrknul ale nevím proč ale mám odpor k jakým koliv IO a to už od MH7400 vím že to je stará konstrukce(ten zes AU/RA) udělaná tehdy z dostupných součástek a komponetů ale opravdu (a nevím jak)to hraje fakticky lépe než dnešní moderní konstrukce.Takový IO má pár stovek nebo tisíc tranzistorů a polovodiču ale všude se říká čím méně tím lépe a to so jedná i v tom že konstrukce je jednoduchá a s co nejmeně součástek vytvořená.Dnes se dělají Hi-end předzesilovače nebo konce ale pořád je to na lampáchNé všechny) s několika odpory a kondíky.Jaktože se mrkneš na koncert a ozvučení je na maršálech a né třeba na panasonic nebo velice suprové firmě SONY?Jediné co mě napadá je ekologie zesilovač o velkosti A5 udělá obrovský kravál a pro dnešní MP3 posluchače něco úžasného a k tomu je to s celkem dost nízkým odběrem(viděl jsem třeba rádio se samolepkou 1.4Kw RMS ale odběr celé 150W tak tomuhle tomu říkám technika).Potom je opravdu špatné(vůči ekologi)plýtvat zesilovačem co papá třeba 500W ale hraje jen 10W ve třídě A?Ekologii jsem zde pustil jen pro to že pracuji v resortu kde se těží surovina ze které se musí dělat ty Kw. A ted se do mě pusťte přijmu každou krytiku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2007, 22:49    Předmět: Citovat

Ale pokud se jedná jen a pouze o předzesilovač pro MM tak ti trošku dám za pravdu.Trošku jsem se rozepsal ale bylo to spíše o koncích než o předzes.Taky jsem uvažoval udělat aktidapa asi ten poslední(mám plány na všechny)a připojit ho jen na tu AU/RA a ta Z1 by byla jen jako koncák ta možnost tady taky je.Ale opravdu mi to zatím bude stačit tak jak to je jen snížit tu vstupní impedanci aby to hrálo trošičku silněji.(pro porovnání CD přehrávač NAD pro normální reprodukci mám na Z1 volume na 3 ale pro přehrávání LP taky na NAD s vložkou OMB10 musím mít volume na 5)A to se mi nelíbí už z toho že se mi zdá že zes dost topí ale vlastně nic moc nehraje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2007, 0:55    Předmět: Citovat

To:PCman
V mnoha věcech s Tebou musím souhlasit, jen s tím odporem k IO bych to tak nepřeháněl. Je pravda, že dělat předzesilovač na přenosku s nějakým IO je úplná kravina, to bude lepší ten původní AU-RA. Ve Tvém případě bude myslím nejlepší prozatím změnit hodnotu toho R109 a uvidíš (uslyšíš Very Happy ) výsledek. Pokud se Ti bude zdát reprodukce nějaká zkreslená nebo se špatnou RIAA, pak se teprve zabývej těmi ostatními odpory.
Až na tom původním preampu poznáš nějaké neduhy, postav Actidamp Mk.IV. Nedávno jsem si jej postavil, můžu jen doporučit. Opravdu NEŠUMÍ a jakékoliv zkreslení jsem taky nepoznal (narozdíl od gramo preampu v AZS223, který jinak spokojeně vlastním). Jen ještě řeším problémy s napájením preampu a celého gramce a odrušením řízení motorku, ale to jsou jiné věci.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2007, 7:45    Předmět: Citovat

O tom aktidampu uvažuji už dlouho ale pokud bych ho začal stavět tak bych to chtěl ze součástek s co nejmenší odchylkou třeba na odporech,nebo koupit normání odpory třeba 10Ks z každého typu a měřením si vybrat ten nejpřesnější? Z čeho si to stavěl ty? scháněl jsi nějaké speciální součástky nebo jen to co ti přišlo pod ruku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2007, 8:37    Předmět: Citovat

kdyz jsem si stavel predzes pro MM, tak jsem to stavel s odporu metalickych (maly sum velka presnost) a skladal jsem jeden odpor ve schematu z nekolika odporu fyzicky. Kondenzatory stejne tek, pouzil jsem kvalitni svitkace s polyetilenovym dielektrikem. RIAA krivka se mi asi podarila napodobit luxusne ale vetsi problem je, ze desky maji tu odchylku od RIAA daleko vetsi a navic nektere spolecnosti nahravali podle jine krivky, takze to je pak uplne nekde jinde, ale mam pocit ze actidamp ma prepinac na volbu ruznych krivek, ale to si nejsem ted uplne jist. Rozhodne actidump je to nejlepsi co se da normalka postavit. Ma to jen jeden hacek. Sebelepsi predzesik ti neudela nic, pokud mas nachuja konec a repro. (Porovnej zkresleni predzes 0,0001% a konec 1%)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12473

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2007, 8:56    Předmět: Citovat

0,0001% - lidi mějte rozum! Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2007, 13:46    Předmět: Citovat

Doprkýnka je ten odpor nemůžu najít je to strašně natěsno všechny jsou nastojato a v tom obrázku ze strany součástek to není vidět a plošák je hodně špatný pokud ho trochu prohřeju začíná se odlepovat.Můžete mě někdo navézt?Jdu ještě hledat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund