Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaká metoda sváření je nejlepší?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
roveride
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po červenec 30 2007, 1:15    Předmět: Jaká metoda sváření je nejlepší? Citovat

Chtěl jsem se zeptat jaká metoda sváření je pro mě nejlepší -zda TIG,obalovaná elektroda či MIG.
Zatím se svářením nemám prakticky žádné zkušenosti.

Co jsem vyčetl z netu je že nejjednodušší (stačí přiložit a zmáčknout čudl) je metoda MIG, jenže svářečky tohoto typu stojí 10000+ a navíc ještě potřebují plyn v lahvi což není nejlevnější,navíc starosti s plněním a pod nebo svářet trubičkovým drátem, který je zase drahý.

Co se týká sváření obalovanou elektrodou tak zde bych viděl výhodu v nižší ceně trafosvářečky/ invertoru a nepotřebnosti plynu, ovšem je potřeba nějaká zručnost- zapálit a držet oblouk... Dál jsem se chtěl zeptat jaký je vlastně rozdíl mezi bazickými a rutilovými elektrodami a zda je až tolik výhodné usměrnění trafosvářečky z hlediska použití i stejnosměrných elektrod- zda mají nějakou výhodu

Co se týká TIGu tak tady nevím- vidím zde nevýhodu ve vyšší ceně svářečky,nutnost plynu, a složitosti pracovního postupu(udržovat oblouk a ješte přidávat materiál) a easy TIG (s automatickým přidáváním materiálu) je drahý, jinak jakou má TIG vlastně výhodu oproti ostatním merodám?

Svářečku bych chtěl nadomáci kucení,rači pro 230V nebo 230/400V, jelikož se možná vbudoucnu přestěhuju na místa kde 400V není.
Poté so by se mi sváření dostalo trochu do krve bych chtěl si chtěl svařit plot, vrata, semtam zrezlou karoserii auta>aby šlo svářet v různých polohách, a časem rám k motokáře. Hodilo by se mi kdyby svářečka uměla i hliník, ale nevím zda by to nebyl zbytečný luxus
Do svářečky bych chtěl vrazit kolem 5ti tisíc, max 10

dekuji za odpovědi...
Návrat nahoru
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2007, 8:36    Předmět: Citovat

Doporučuji jít s títo dotazem na Svar fórum
http://www.svarbazar.cz/forum/index.php
Tvoje požadavky jsou dost široké, jedna věc je svařit vrata a jiná věc zrezatělou karosérii. Na sváření slabých plechů je ideální CO2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2007, 9:33    Předmět: Citovat

Tvoje požadavky by uspokojila svářečka od 60.000Kč výše. Na běžné práce Ti stačí inventor za 8000Kč - cca do 130A. Plechy svaříš je CO2 a autogenem. Na hliník se zpravidla používá Argon a svářečka s proměným řízením pulsů svářecího proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2007, 9:46    Předmět: Citovat

Na podobné práce včetně tenkých plechů a nerezu si jeden známý pořídil na doma PP315 po GO, jelikož svařuje 40 let, tak to umí zkrotit. Rozsah do 5K.. za to nekoupíš ani základní sadu spotřebního materiálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5229

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2007, 12:04    Předmět: Citovat

MiG zas není taková stranda jak se zdá tedy pekny svar to udela jen jde o to zda bude drzet. Ale s tím plynem CO2 to zas není taková tragedie.

Obalovaná elektroda je dost narocna nez se s tim naucis. Musis poznat co je zelezo a co struska a umet to od sebe oddelit. Rutilova elektroda je tak svareni toho plotu a pro domacnost - svary nemaji takove kvality jako bazicke. Bazicke-sice vic prskaji relativne hure se s nima vari ale maji mnohem vetsi pevnost a pruvar. Svar neni povrchu tak hladky ale drzi

TiG krasa jen ten Argon je sileny a rekl bych spise na mensi veci.

Resume: Mam invertor Fronius a tim varim vse (krom tenkých plechů) snad ve vsech polohach. Jde k nemu prikoupit horak na TiG ale pote co jsem zjistil kolik by stal provoz me presla chut.

Jeste k hliniku. Je to svinstvo a varit to je fakt umeni. Rekl bych ze se to spis ukapava nez vari.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31903
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2007, 16:04    Předmět: Citovat

Hliník speciálně se dá poměrně dobře vařit TIGem, je ale problém se slitinami - jakmile obsahují byť i jen minimální procento hořčíku, je svařitelnost problematická. Jako plyn se používá Ar, proud střídavý běžně s obdélníkovým průběhem, zapalování oblouku vn výbojem bez doteku, jen přiblížením k materiálu, proud podle tloušťky materiálu (a hloubky průvaru) mezi 30 a 300A. Problém pro kutila je velmi vysoká pořizovací cena aparátu - svářecí "pistole" se musí chladit, navíc při vaření s průběžně regulovaným proudem přibývá další ovládací prvek - běžně pedál - na řízení velikosti svařovacího proudu. Pro některé jednodušší aplikace (například spojování malých detailů s o mnoho větším a masivnějším podkladem) je hliník lépe PÁJET kyslíko-acetylénovým plamenem za použití speciálního tavidla s obsahem fluoridů draslíku nebo lithia - ta sníží bod tavení "přívaru" pod bod tavení podkladu a pájení se podobá běžnému elektritechnickému pájení cínovou pájkou. Je samozřejmě potřeba si všecko nacvičit, například odhadnout teplotu jen podle zbarvení plamene autogenu není nic jednoduchého, co by se dalo zvládnout za 2 hodiny. Pokud se totiž podklad přehřeje, velmi rychle a v neovladatelném rozsahu se zbortí a nezkušený adept sváření/pájení je v...(_I_) nejspíše....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2007, 19:40    Předmět: Citovat

Musím jako držitel svářečského průkazu taky přispět do mlýna Laughing .

Pokud se díváš na někoho jak svařuje, tak si myslíš, že je to strašně jednoduché a nic na tom není, ale není tomu tak ani náhodou. Navíc svár musí vypadat a taky a hlavně držet. (Není to zase ale nic co se průměrně zručný člověk nedokáže naučit)

Tvé požadavky které uvádíš na začátku, (zmáčkneš a ono to vaří) jsou sice pěkné, ale nesplnitelné. Všechno se odvíjí od osoby svářeče, a až potom od metody a typu svářečky. Základ u každé metody je mít pevnou ruku, abys dokázal udržet úhel, rychlost, vzdálenost............zbytek je jen trénink a trénink a km housenek. Další velice důležitá věc je nastavení správných parametrů svařování, a pro začátečníka to není vůbec jednoduché, je to zase jenom o praxi.

Doporučoval bych jako začátečníkovi a podle toho co chceš do budoucna svařovat klasickou elektriku/elektrodu, hlavně z pořizovacích a provozních nákladů. Potom uvidíš jak Tě to chytne a můžeš zainvestovat do jiných metod a svářeček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2007, 21:36    Předmět: Citovat

já bych zase doporučoval klasiku CO2 klidně něco levnějšího bez nějakých blbin jako je časování. Pro domácího kutila je to trochu nadstandard, ale je to jednodužší na naučení než klasika elektroda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2007, 21:41    Předmět: Citovat

S klasickou elektrodou se dá udělat mnoho, ale na slabé plechy opravdu vhodná není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
luke001



Založen: Oct 13, 2004
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2007, 20:02    Předmět: Citovat

Pro zacatnika je nejvhodnejsi zacit se stejnosmernou svareckou(invertorem,tryodinkou) a bazickou elektrodou.Bazicka elektroda ma tu vyhodu,ze muzes varit i pres strusku se slusnym vysledkem.Rutilova elektroda se pouziva prevazne na stridave svarecce (ale jde i na stejnosmernou).Jeji nevyhoda je ze musis mit ciste svarove plochy bez rzi a pod.Nejde s ni varit pres strusku,spatne se vari stoupacky a nad hlavou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund