Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace otáček ss motorku
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Priman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so červenec 28 2007, 21:54    Předmět: Regulace otáček ss motorku Citovat

Potřeboval bych poradit s regulací stejnosměrného motoru 24V 0.5A. Mám trafo 220/24V, motorek, a chuť sem tam ugrilovat pár kuřátek. Bude mi fungovat třeba tato regulace: http://pokusy.chytrak.cz/schemata/wmp.htm ? Embarassed Rolling Eyes
Návrat nahoru
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: so červenec 28 2007, 23:49    Předmět: Citovat

To víš, že jo. Proč by ne?! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Priman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 8:35    Předmět: Citovat

No nejni mi jasný, jestli ta regulace bude fungovat i na 24V, když na schématu je 12V. Ke všemu motorek má 4 fousy, teda +/- buzení, +/- kotva, nevím "kam co strčit". Nejsem elnik a nedokážu si tyhle věci vydedukovat, zas mám ale šikovný ruce schopný ty součástky napájet a hlavně zásobu kuřat v mrazáku... Twisted Evil Poradí prosím někdo trpělivý?
Návrat nahoru
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 8:56    Předmět: Citovat

Priman napsal(a):
No nejni mi jasný, jestli ta regulace bude fungovat i na 24V, když na schématu je 12V. Ke všemu motorek má 4 fousy, teda +/- buzení, +/- kotva, nevím "kam co strčit". Nejsem elnik a nedokážu si tyhle věci vydedukovat, zas mám ale šikovný ruce schopný ty součástky napájet a hlavně zásobu kuřat v mrazáku... Twisted Evil Poradí prosím někdo trpělivý?

24V už 555 asi nepřežije. Když ale budeš napájet řídící obvod 12V přes nějaký stabilík, tak to bude chodit.
Jestli má ten motor oddělené buzení, tak by se dalo vymyslet shuntování, aby se to točilo ještě rychlej Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 8:59    Předmět: Citovat

Priman napsal(a):
No nejni mi jasný, jestli ta regulace bude fungovat i na 24V, když na schématu je 12V. Ke všemu motorek má 4 fousy, teda +/- buzení, +/- kotva, nevím "kam co strčit". Nejsem elnik a nedokážu si tyhle věci vydedukovat, zas mám ale šikovný ruce schopný ty součástky napájet a hlavně zásobu kuřat v mrazáku... Twisted Evil Poradí prosím někdo trpělivý?


no ty 4 fousy podle mne znamenaji ze mas nezavisle buzeny stator....na ten prived permanentni napeti a PWM posilej do kotvy

mozna bych dal misto toho BDcka nejakej vykonovej N-MOSFET...maji, teda spis nemaji skoro zadny odpor v sepnutym stavu, tak ti nebudou topit

EDIT: Peca ma pravdu... bud napajej ridici cast pres stablik, nebo zvol jinou koncepci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Priman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 9:46    Předmět: Citovat

Já si nejdřív myslel, že bude stačit jen poťáček... Very Happy ... než mi posvítil na cestu Shocked . Takže když si vaše rady shrnu: Stator napájet +/- 24V z trafa (a mám 2 fousy z krku), z trafa přes stabilizátor 24/12V do této regulace, z ní výstup na kotvu - uhlíky. Takže jeden uhlík bude mít -24V z trafa a na druhým bude výstup z regulace? Já vím, asi blbý dotazy...
Návrat nahoru
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 9:56    Předmět: Citovat

Vidíš Primane, ještě že jsi se zeptal, málem bys odpálil IO. Promiň že jsem to přehlédnul. Kdyby jsi potřeboval pomoc s tím schématem, najdeš mě na ICQ. Jinak to nejsou blbé dotazy, těmhle dotazům já říkám ujišťovací, protože je to tak, jak píšeš. Blbý dotaz by byl třeba " Proč nemůže traktor lítat? ". Jinak hodně zdaru s konstrukcí, Banda.

Naposledy upravil Banda dne ne červenec 29 2007, 10:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Priman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 9:59    Předmět: Citovat

Icq nemám nainstalované, nemůžem to vyřešit tady? Stačí jen trochu popostrčit....
Návrat nahoru
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 10:03    Předmět: Citovat

Účastnil jsem se dosti akcí, kdy se grilovalo prase a semtam i kuřata, ale nikdy nebylo nutné měnit počet otáček. Doufám, že je ti jasné, že musíš mít převodovku a že bez převodovky to motor neutáhne. Potom mi není jasné, proč chceš regulovat otáčky.

K tomu motorku- ještě je nutný usměrnovač, o tom se nezmiňuješ.

Ale pokud je motorek s cizím buzením, tak by měl jít napájet rovnou střídavým proudem z trafa. Aspoň tak to fungovalo ve stavebnici MERKUR Elektro i v mašince MERKUR.
Návrat nahoru
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 10:05    Předmět: Citovat

Zapoj to tak jak píšeš. Jestli však opravdu potřebuješ, aby Ti někdo překresli to schéma, tak dej aspoň email.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 10:05    Předmět: Citovat

je to dostatečně pochopitelné?


pwm.GIF
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pwm.GIF
 Velikost:  4.47 kB
 Staženo:  158 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 10:13    Předmět: Citovat

Moc se ti to nepovedlo. Co ten zkrat na motoru? Označ zem.

Po usměrnění střídavých 24V vznikne např. +30V, takže buzení bude přetížené (pokud nebude zkratované, jako na obrázku)..
Návrat nahoru
Priman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 10:15    Předmět: Citovat

Řeším problém zapojení regulace otáček, ne technickou stránku grilování. Ale vysvětlím: Motorek bych rád později využil i na jinou věc, kde bude regulace nezbytná a současná nepříliš šťastná konstrukce grilu mi těma kuřatama točí 45ot/min, což mi přijde dost. Místo abych upravoval převody, přijde mi rozumnější, zvlášť s ohledem na plány budoucí, regulovat rychlost otáčení.
Návrat nahoru
Priman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 10:17    Předmět: Citovat

OK! Díky všem, kdyby někdo chtěl poslat nějaké nápady: 1.honza75@seznam.cz
Návrat nahoru
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2007, 10:18    Předmět: Citovat

kde tam je skrat? stator a rotor maju prepojene - cize zem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund