Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

1 článková nabíječka NiCd NiMh

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dostalhon



Založen: Jul 25, 2007
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2007, 18:36    Předmět: 1 článková nabíječka NiCd NiMh Citovat

Chci si realizovat nabijecku na 1 článek (popřípadě s možností rozšíření) ale podmínkou pro mě by bylo abych mohl nabíjet jen jeden článek. Udělal jsem si jednu jednoduchou (zdroj konst. proudu) připojitelnou na USB. Nicméně bych chtěl realizovat nabíječku s automatikou. Schémata která sem našel pro jeden článek byla řešená pouze jako rychlý nabíječ většinou i s omezením času.
Hledám tedy nějeké schéma které by řešilo mé požadavky.
Díky za každý námět
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2007, 19:42    Předmět: Citovat

Na upload som už dávnejšie hodil schému jednej nabíjačky s automatikou pre 4 články. Môžeš si ju prerobiť aj na 1 článok. Naštuduj si datasheet a prepočitaj si potrebné hodnoty súčiastok pre 1 článok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dostalhon



Založen: Jul 25, 2007
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2007, 20:08    Předmět: Citovat

no jde mi spíše o deltapeak vyhodnocení stavu nabití a většina nabíječů de přepočtem řešit až od dvou článků. a nic co tu bylo uvedeno nebylo vyhovující (podle právě datasheetu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2007, 21:36    Předmět: Citovat

www.solarskit.wz.cz máš tam nabíječku tiny, o jakou ti jde. Já ji taky stavěl a je to to nejlepší, co jsem doposud zbastlil a dělal jsem jich několik. Počet článků můžeš volit od jednoho do čtyř, nabíjecí proud taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dostalhon



Založen: Jul 25, 2007
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2007, 22:07    Předmět: Citovat

Jo díky něco takového sem hledal. Už si jen musím postavit programator na další typy atmelu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2007, 19:58    Předmět: Citovat

dostalhon napsal(a):
no jde mi spíše o deltapeak vyhodnocení stavu nabití a většina nabíječů de přepočtem řešit až od dvou článků. a nic co tu bylo uvedeno nebylo vyhovující (podle právě datasheetu)

dostalhon, nemaš pravdu, a vidim že si datasheet ani nečítal, alebo skor si ho ani nepochopil. Napríklad nabíjačka s TEA1102 vyhodnocuje gradient napätia, dokáže nabíjať akýkoľvek počet článkov, teda aj jeden, všetkých typov baterii ( NiCd and NiMH, SLA and Lilon).Podporuje rôzné nabíjacie stavy pre NiCd a NiMH a to: fast, top-off ,trickle, voltage regulation (optional). Je odolná voči skratu, môže fungovať veľmi efektívne aj v spínacom režime a mnoho, mnoho ďalších funkcii. Čo je však najdôležitejšie, na rozdiel od riešenia s atmelom má TEA1102 14-bitový A/D prevodník. Minimum pre kvalitnú nabíjačku je 13bitov. 10 bitov u atmelu je žalostne málo. Robil som v minulosti podobné nabíjačky aj s atmelom a musím povedať že nestali za nič. Naviac procesor sa môže velmi ľahko zarušiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dostalhon



Založen: Jul 25, 2007
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2007, 21:46    Předmět: Citovat

Nejspíše máš pravdu nechci se zbytečně přít. Procházel sem si datasheet k tea1102t znovu. v doporučeném schématu jsou 3 nimh články ale přepočty bych to asi upravil. Nevýhoda datsheetu k takovým obvodům je, že tam neuvádějí počty článků. Asi v tom máš praxi tak máš nejspíš pravdu. na druhou stranu v tom atmelovém programátoru můžu najednou nabíjet až 4 odlišné články každý s vlastním vyhodnocením a jelikž už vím o několika spokojených uživatelích tak tomu i docela věřím. Mimo jiné je zapojení velmi jednoduché tudíž i malé a já se uP neštítím. Dost se mi i líbí 5V napájecích u ATTINY verze. Pokud mě zklame pustím se do tea ale zatím zůstanu u Atmelu.

Díky za zhodnocení

PS: až to dostavím a odzkouším tak napíšu své poznatky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2007, 20:45    Předmět: Citovat

Doporučené zapojenie k TEA1102 s tromi článkami je uvedené iba ako jeden z príkladov pre pochopenie. Čánkov tam môžeš použiť koľko len chceš, iba si musíš prepočítať hodnoty súčiastok. Nie sú to zložité výpočty ak to pochopíš, je to veľmi jednoduché.
Urobil som veľmi veľa rôzných zapojení nabíjačiek s týmto obvodom a aj z jeho predchodcom, ktorý sa už však nevyrába.
Najviac oceňujem impulzný režim nabíjačky. Nie je to klasické impulzné nabíjanie, baterka sa nabíja totiž lineárným prúdom, obvod má v podstate niečo ako zabudovaný PWM regulátor. Takýmto spôsobom je možné urobiť veľmi výkonnú, ale pritom miniatúrnu nabíjačku s vysokou účinnosťou, vhodne napr. pre modelárov, ktorí potrebujú nabíjať z inej baterky.
Robil som aj s atmelom, asi dve, ale sa veľmi neosvedčili. Ak bola baterka nová, išli ešte ako tak, ak sa však chovala trochu neštandardne (menil sa jej vnútorny odpor) nabíjačka hocikedy zmetkovala.
Nebudem ťa odhovárať, možno tá tvoja bude lepšia. Paralelne nabíjanie 4 rôzných článkov síce obvod TEA nedokáže, avšak nabíja o to kvalitnejšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wh1sp3r



Založen: Mar 09, 2006
Příspěvky: 126

PříspěvekZaslal: po září 20 2010, 18:43    Předmět: Citovat

Ahoj, chtěl bych se zeptat. Pokud bych chtěl nabít pack o 4 NiMH baterií, například 2000mAh, mám tento pack nabíjet 200mA a napětí 4*(1.2 + 0.5 ) = 6.8V ? Jak asi bude vypadat delta peak ? bude větší než při nabíjení pouze jedné baterie ?

Díky moc za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po září 20 2010, 18:47    Předmět: Citovat

Teoreticky je 4-krat vacsi, prakticky nie, lebo clanky nikdy nebudu uplne rovnake...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund