Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA 4333A Color Oravan, cykluje zdroj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: út listopad 17 2009, 10:15    Předmět: Citovat

Jen 2 možnosti:
1. Nefunguje KSŘ - tranzistor SU160 a nebo jeho buzení (darlington T31/T32) - ověřit osciloskopem, popř. měřit střídavou složku napětí měřákem (přes kondenzátor).
2. Zkrat na výstupu z některého vinutí TR5 (popř. i v trafu samotném), takže se neindukuje žádné napětí.
Wink

Na zjištění, že funguje buzení, není osciloskop bezpodmínečně nutný. Měř střídavou složku napětí(např. přes kondenzátor 100nF na střídavém rozsahu) na bázi T31 a T33 a pak na kolektoru T33. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tovona



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: út listopad 17 2009, 14:11    Předmět: Citovat

Jsem měřil na bazi T31 přes kondik 220n, bylo tam 0,3V, na bazi T32 nic.
Tak jsem odletoval propojku z báze T32 a zkusil T31,T32 ohmmetrem. Vypadaly oba OK. Zaletoval jsem drátek na bázi zpět. Zapnu TV, naskočil a jede! Uvidíme jak dlouho to vydrzi. A to jsem poctive proklepaval snad vsechny spoje zda tam neni studenak nekde.
Děkuji všem za cenné rady.

Ještě se mi u TV občas stane, že se skokově zvýší zvuk a jas, nějakou dobu to tak hraje (i hodiny) a pak se to zase vráti do normálu. Nemáte někdo ponětí čím to může být způsobeno?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: út listopad 17 2009, 14:16    Předmět: Citovat

Možná těmi "poctivě proklepanými" spoji. Wink
Např. nespolehlivý spoj GND z konektoru Z7 na desku potenciometrů. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: po říjen 18 2010, 16:07    Předmět: Citovat

Tak mám na stole Oravana s cyklujícím zdrojem. Závada je zřejmá - přetížený horizontální stupeň, o čemž svědčí přítomnost menších pulsů vedle normálních na kolektoru T33 (SU160) . R i S funkční, ověřeno v jiné telce. Tr taky vyzkoušen. Postupoval jsem podle všech rad, zkontroloval kde co, a nějak mi došly nápady. Uvítám každou radu. Vychylovačky jsem nekontroloval, jaký mají mít odpor? Je v technické informaci, kde jsou popsány závady něco navíc než ve výše citovaném modrém AR. Dík za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: po říjen 18 2010, 18:20    Předmět: Citovat

vombat napsal(a):
...Postupoval jsem podle všech rad, zkontroloval kde co, a nějak mi došly nápady...

Myslím, že bude lepší, když se o podniknutých krocích a měřeních rozepíšeš podrobně, než aby se tě pořád někdo ptal: ...a tohle jsi vyzkoušel...a tamhleto změřil...a tamto odpojil atd. atd. Je tam hodně věcí a součástek, které se dají měřit a měnit.
Je třeba odlehčit vn trafo o ne-nezbytně nutné výstupy, násobič, popř. napájet rozklad jen z pomocného zdroje atd. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: út říjen 19 2010, 17:43    Předmět: Citovat

1) vytahal jsem všechny moduly až na R a S. Ty jsem v druhé telce odskoušel, fungují. VN násobič, resp. celé vinutí trafa odpojeno od obvodů.
2) VN trafo vyjmuto, vyzkoušeno, očištěno, vráceno zpět. Ohmetrem přeměřeny kontakty.
3) Odpojen primární zdroj, pomocný zdroj má 10V. Měřením osciloskopem zjištěn další menší puls na kolektoru T33 SU 160(zkoušel jsem ho i měnit), Před oddělovacím trafem je průběh OK, za oddělovacím trafem, tj. buzení báze T33 má průběh v oscilogramu o jeden puls navíc, což se projeví i v kolektoru.
4) Postupně odpojeny a proměřeny elyty na sekudární straně včetně diod. Krabicové kondensátory o VN trafa proměřeny a přesto, že byly ok, vyměněny. Vyměněn i dvojitý elyt na primární straně.
5) odpojena větev 12V za stabilizátorem, připojena na externí zdroj, odběr cca 100mA, reproduktor šumí.
6) proměřeny součástky okolo C43, obrazovka je Toshiba, cívka končí zemí. U ruské obrazovky je navíc korekce podušky.
7) Kontrola součástek na primární straně, oba TY nahrazeny novými stejného typu. Součástky, které byly v předchozích vláknech popsány jako možný zdroj závady měřeny a měněny.
Cool obvody zdroje a trafa znovu propájeny. Slídové podložky zkontrolovány.
9) vychylovačky jsem nekontroloval, náhradní nemám.
10) co šlo proměřit při odpojeném primárním zdroji, proměřeno, součástky zkontrolovány, při cyklování toho moc změřit nejde, přechodové jevy. TV používána v suchu, nebyla ani moc zaprášená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út říjen 19 2010, 18:20    Předmět: Citovat

vombat napsal(a):
6) proměřeny součástky okolo C43, obrazovka je Toshiba, cívka končí zemí. U ruské obrazovky je navíc korekce podušky.

A přímo ten C43-470nF/250V (ve sch. chybně 470pF !!!) jsi kontroloval (vyměnil) Question
Bývá často vadný, občas to je i vidět - nafouknutý Shocked Wink
Způsobuje cyklování.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: út říjen 19 2010, 21:04    Předmět: Citovat

Ano, ten jsem jednak změřil, byl ok a jednak vyměnil za ten samý typ. Nic nepomohlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jogo



Založen: Nov 14, 2009
Příspěvky: 1158

PříspěvekZaslal: st říjen 20 2010, 1:38    Předmět: Citovat

Typy na diody z dávnejších skúseností, nič (ani schému) u seba nemám:

Dioda v U= - prerušená? (!)
Dioda zdroja, ale je asi tak v strede ploš. (KY199?) - zvod?
Dioda v okolí KT120 - zvod?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st říjen 20 2010, 8:17    Předmět: Citovat

Výčet provedených kroků ještě rozšiř o měření při napájení pouze z pomocného zdroje (zmíněných 10V) bez hlavního zdroje. Pak můžeš měřit osciloskopem všechny průběhy na vn trafu s úměrně menšími amplitudami (viz modré Amatérské Rádio). Také je možné tv připojit na snížené napájecí napětí a sledovat projev závady. Tato metoda je zvláště vhodná tehdy, když je náběh cyklu "dlouhý", t.j. k závadě dojde až na samém konci soft-startu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: st říjen 20 2010, 19:52    Předmět: Citovat

Ipsalo a i různé spínané zdroje dělám nerad, ty buď běží a při banální poruše jedné součástky jsou mrtvé. Zkusím ho napojit na regulovaný zdroj a uvidím co bude. Závada je jasná podle přebytečného malého pulsu na kolektoru T33, tady bych měl dotaz, dá se tento puls odstranit při nápajení z pomocného zdroje? Kritické diody jsem proměřil a skusmo vyměnil. Jak to vidím, závada nakonec bude prkotina, ale bohužel jinde než ji hledám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st říjen 20 2010, 21:25    Předmět: Citovat

Ale ono je to tak vždycky - až tu závadu najdeš, tak si pak řekneš: "Ona to byla jen prkotina" Rolling Eyes

Kdysi jsem měl u ORAVANa "uhnilý" drát (u DPS) - propojoval plošák s Bází T33-SU160 (ten je na chladiči mimo DPS!). Zřejmě, po letech, zbytky tavidla vykonaly své Cry
Na plošáku impulzy byly, ale napadne tě to měřit přímo na vývodu té Báze Question Až už jsem byl v koncích, tak teprve pak mně to napadlo. AAaaa byla to prkotina Vozeďbouch

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 04 2010, 18:11    Předmět: Citovat

Bohužel to nakonec byly vadné vychylovačky, po zkušebním propojení s druhým TV zdroj bez problémů funguje. Měřil jsem je ohmetrem - vadné mají 2 ohmy a dobré mají 4ohmy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: pá listopad 05 2010, 6:59    Předmět: Citovat

Blahopřeji. U Tesly dost vzácná závada. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá listopad 05 2010, 19:21    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Blahopřeji. U Tesly dost vzácná závada. Wink

Jardo - ale obrazovka v ní mohla být "Made in DDR" - Nevím (už jsem zpětně ve vlákně nepátral - jestli o ní byla vůbec nějaká zmínka) Rolling Eyes
I když v ORAVANech jsem snad také nikdy vadné vychylky neměl (ani Toshiby, ani DDR-óny) a v ostatních TESLÁCH snad jen 1x Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 6 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund