Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA 4333A Color Oravan, cykluje zdroj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so duben 01 2017, 21:09    Předmět: Citovat

Závadu způsobuje pravděpodobně přetížení zdroje B (+12V), který je při rozběhu odkázán jen na pomocný síťový zdroj. Po poruchové události je napájecí napětí tohoto zdroje příliš malé. Původce přetížení musíš identifikovat nejlépe odpojováním jednotlivých zátěží (D63, R-modul, D32) při neustálém měření napětí tohoto zdroje.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MPazdera



Založen: Dec 13, 2005
Příspěvky: 38
Bydliště: Suchdol nad Odrou

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2023, 21:37    Předmět: Citovat

Mám asi stejný problém s cyklováním jako vombat. Na horizontální vychylovačce jsem naměřil odpor 1,83 ohm a indukčnost 1,89 mH. Abych si potvrdil chybu cívky, dal jsem na zkoušku s cívkou do série odpor 8R2, abych to trochu odlehčil, ale pořád to cykluje. Zřejmě je to způsobeno malou indukčností cívky. Buď zkusit dát ještě vyšší hodnotu odporu, nebo je problém někde jinde.
Jinak mám proměřeny všechny součástky na modulu R (jiný nemám), všechny diody na hlavní desce, C87, C43, násobič odpojen.

Mohl by mi prosím někdo zkusit změřit indukčnost vychylovačky na funkční telce, popř. poradit, kde tu hodnotu najdu? V servisních manuálech jsem to nenašel.
Když to porovnám s vertikální cívkou (R=12,73 Ohm L=21,88mH), tak mi ten rozdíl přijde značný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2023, 22:56    Předmět: Citovat

MPazdera napsal(a):
Když to porovnám s vertikální cívkou (R=12,73 Ohm L=21,88mH), tak mi ten rozdíl přijde značný.

to nemůžeš porovnávat, nejsou stejné . . .
rozdíl kmitočtů, které jdou do vertikálu a do horizontálu, je také značný . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2023, 9:44    Předmět: Citovat

Vychylovačky byly to poslední, co v Oravanech dělalo problémy.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MPazdera



Založen: Dec 13, 2005
Příspěvky: 38
Bydliště: Suchdol nad Odrou

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2023, 22:25    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
Vychylovačky byly to poslední, co v Oravanech dělalo problémy.


Vycházím z toho, co tady psal kousek zpět Vombat. Naměřil na cívce 2 ohmy jako já a zdroj cykloval. S jinou obrazovkou se stejnými střevy, kde naměřil 4 ohmy to fungovalo správně. Proto bych ty parametry cívky potřeboval ještě nezávisle ověřit. Jinou obrazovku k dispozici bohužel nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 10:47    Předmět: Citovat

A co o vychylovačkách, jejich poruchovosti, psali ostatní jsi četl taky?! Laughing Máš tam toho kromě VC ještě dost k prověření. Měříš, nebo čekáš radu vyměň to a to a bude to? Kolik jsi toho opravil a kolik Ipsal? Je to někdy na mrtvici.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MPazdera



Založen: Dec 13, 2005
Příspěvky: 38
Bydliště: Suchdol nad Odrou

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 11:27    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
A co o vychylovačkách, jejich poruchovosti, psali ostatní jsi četl taky?! Laughing Máš tam toho kromě VC ještě dost k prověření. Měříš, nebo čekáš radu vyměň to a to a bude to? Kolik jsi toho opravil a kolik Ipsal? Je to někdy na mrtvici.


To jsem četl. Co jsem měřil jsem tady už psal. Nějaké opravy za sebou už taky mám, IPSALO ale spravuju prvně. Pokud nemáš doma RLC metr a vychylovačku od Oravana k tomu, tak tady nespamuj Very Happy . Žádné další rady nepotřebuju. Pro podobné případy ti doporučuju třeba fóra na Novinkách.cz. Tam se můžeš vyblbnout dosyta Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 12:01    Předmět: Citovat

Hele, brzdi, já tu vidím pokus, jak tě přivést k systematickému hledání závady, ony zdroje IPSALO jsou na to docela mrchy.
Když se ti nelíbí odpor vychylovaček (a ten se lišil podle použité obrazovky - Toshiba i RFT neměly jednotné parametry vychylovaček), vyndej modul V a zkus, jestli zdroj dál cykluje. Když ne, dej ho zpátky a vytáhni konektor Z5.
Tím zjistíš, jestli se máš dál vychylovačkami, nebo modulem V, vůbec zabývat.
Konektor Z9 k horizontálním vychylovačkám neodpojuj, tyto cívky se projevují i na funkci zdroje.
Prostě ti tam něco žere a je potřeba vyloučit, co to není, abys zmenšil okruh možných příčin a nezdržoval se zkoumáním něčeho, co je v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MPazdera



Založen: Dec 13, 2005
Příspěvky: 38
Bydliště: Suchdol nad Odrou

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 12:40    Předmět: Citovat

Nic ve zlém, jen se snažím zjistit další informace, které jsem zde nenašel. Místo toho tu někteří píšou hospodské plky. Obrazovka je německá s logem WF. Modul V jsem už venku měl. Zkoušel jsem vytahovat i zbývající moduly, krom S a R. R bohužel náhradní nemám, ale změřil jsem všechny součástky jednu po druhé a na nic jsem nepřišel. Měřil jsem včera ještě napájení před stabilizátorem MA7812. Po zapnutí se tam tak na 2 vteřiny objeví jen asi 12V, z repro začne slabě šumet, na displeji svítí dvojtečka. Z toho usuzuju na buď na zvýšený odběr v některé větvi, nebo je příliš slabé buzení. Pak to začne cyklovat a nelze už nic změrit. Střídavě zároveň s cyklováním celkem vrčí cívka L1, kontrola OK, podle mne to nesouvisí s vadou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 13:54    Předmět: Citovat

Nečetl jsem do celé: už jsi zkoušel odpojit stablík 7812 a za něj přivést napětí z externího zdroje s omezením proudu řekněme na 1 A?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MPazdera



Založen: Dec 13, 2005
Příspěvky: 38
Bydliště: Suchdol nad Odrou

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 22:14    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Nečetl jsem do celé: už jsi zkoušel odpojit stablík 7812 a za něj přivést napětí z externího zdroje s omezením proudu řekněme na 1 A?

Vyzkoušel jsem to teď, proud ze zdroje cca 700mA. Nechal jsem to zapojené asi 2 minuty, nic se tam nepálí, jen se trochu zahřály IO na modulech P a G.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2023, 8:20    Předmět: Citovat

Moje mnohaleté zkušenosti s Oravany a cyklováním zdroje
1. zkus ke vstupnímu elektrolytu paralelně přidat 100µ /400V
2. Dotáhni všechny šrouby na obou tyristorech
3. dotáhni šroub držící VN tranformátor a koukni jestli nemá zahnědlou umělou hmotu kolem těch dvou pinů primární cívky
4. zkontroluj případné studeňáky, zejména u kondenzátorů nad VN trafem
5. VYMĚŇ kondenzátor tuším 47nF/1000V (nebo tak nějak) co je umístěný mezi VN transfomátorem a trimrem na Ug2. Záměrně píšu vyměň, nepíšu změř.
položky odpoj VN násobič, vyndej modul V nepíšu, to už jsi udělal.

Problém s vychylovacími cívkami jsem na Oravanu zažil také, ale byla to spíše vyjímka, která se na první počuch poznala a ihned po jejich sundání potvrdila - pokud jsi tak přesvědčený jejich vadou, sundej je a uvidíš jestli tam jsou nějaké závity zčernalé popř. jestli při startu zahlédneš někde zajiskření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MPazdera



Založen: Dec 13, 2005
Příspěvky: 38
Bydliště: Suchdol nad Odrou

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2023, 21:51    Předmět: Citovat

Zatím díky za rady. Přes Vánoce na to kouknu. Jinak tu svou domněnku o vadných cívkách jsem už zavrhl. Zkusil jsem dát do série s H cívkou ještě vyšší odpor 100 ohm, ale pořád stejný stav. Jinak cítit na cívce nic není, ani tam nic neprská. Sundávat ji raději nebudu, asi bych ji už nedokázal správně nastavit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2023, 22:06    Předmět: Citovat

Tak zrovna na tohle pozor. Když dáš do série s vychylovačkama odpor 100Ω, je to jako kdybys je odpojil. A to se zařízení moc nelíbí, ta cívka je součástí LC obvodu rozkladů, ta tam není jen jako zátěž, její indukčnost je k funkci potřeba.
Mám pocit, že někde v AR byl popsán postup, jak napájet koncový stupeň z pomocného zdroje nižšího napětí a zjistit tak, jestli je chyba v horizontálu nebo v napájecí části s tyristory. Asi bych vyndal modul R a napájel to ze zdroje 12-30V přes diodu do elytu 3,3u ve studeném konci trafa, kam je připojeno SU/BU a vychylovačky. Podle tvaru impulzu zpětného běhu a případného ohřevu cívek/trafa by se měla projevit závada v horizontálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MPazdera



Založen: Dec 13, 2005
Příspěvky: 38
Bydliště: Suchdol nad Odrou

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2023, 22:57    Předmět: Citovat

Nějaký postup ohledně hlubší diagnostiky a měření IPSALO jsem našel v Technických informacích č.55 kap.5 na Oldradiu. Zatím jsem to moc nestudoval, nechávám si to až jako poslední možnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 8 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund