Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

stabilizátor napětí

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Aqarel



Založen: Feb 04, 2007
Příspěvky: 241

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2007, 13:47    Předmět: stabilizátor napětí Citovat

Dobrý den, potřebuji napájet jeden modul na 5V při maximálním odběru 0.5A, potíž je v tom, že přivedé napájecí napětí může být 5V nebo 24V. Vstupní napětí se bude nejspíš volit jumprem, při 5V by se přimo přivedlo napětí do modulu, pri 24V přes stabilizátor. Otázky: Nevíte o nějakém jednoduchém zapojení, které by nahradilo jumper, nebo nějakou ochranu pro případ, že by někdo zapoměl přehodit jumpera při napájení 24V, aby neodpalil celý modul? Je vhodné použít stabilizátor 7805 pro stabilizaci těch 24V a jak by měl být velký chladič (nejradči bych byl kdyby to bylo bez chladiče, protože to potřebuji co nejmenší)? Děkuji za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nxn



Založen: Apr 18, 2007
Příspěvky: 662
Bydliště: Turnov

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2007, 14:00    Předmět: Citovat

Měl bych tady podklad jak vypočítat chladič jesli to chceš poslat tak mi napiš
kam..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aqarel



Založen: Feb 04, 2007
Příspěvky: 241

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2007, 14:14    Předmět: Citovat

můžeš mi to poslat na xp2874[zavinac]seznam.cz, díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Aqarel



Založen: Feb 04, 2007
Příspěvky: 241

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2007, 15:19    Předmět: Citovat

tak ten chladič by byl větší než celý modul což nepřipadá v úvahu, máte někdo lepší řešení jak těch 24V srazit na 5V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2007, 15:27    Předmět: Citovat

Pokud chceš, aby to bylo bez chladiče, nemůžeš použít IO7805, protože musíš v tom případě uchladit 20x0,5=10W. Z toho důvodu se mi jeví jako nejvhodnější řešení impulsní stabilizátor napětí s PWM regulací, pracující v širokém rozsahu vstupních napětí. Např. MC34063 a podobné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2007, 15:28    Předmět: Citovat

jedine potom pulzny menic, IO na tento ucel skus pohladat, ja nepoznam tiez by som sa musel hrabat v katalogoch Embarassed

EDIT: masar si rychlejsi Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Saturn



Založen: Feb 07, 2005
Příspěvky: 366
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2007, 18:04    Předmět: Citovat

4: xp Použil bych stablilizátor 78S05 verzi 2A,
http://www.gme.cz/index.php?action=detail&sklcis=330-018&lk=&sk=&pict=&jaz=

který při odběru jak píšeš 0,5A by neměl moc hřát, takže stačí žádný nebo menší chladíč, obecně platí chladit až od 33% výkonu výše.
Saturn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
istrasil



Založen: Jul 30, 2005
Příspěvky: 71
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2007, 19:58    Předmět: Citovat

Saturn: to je přece volovina.

Když budu libovolným lineárním sériovým regulátorem (7805, 78S05, 723, LM317, nakonec klidně i předřadný odpor, zenerka + tranzistor apod.) srážet napětí, bude ztráta na regulačním prvku:

P = deltaU . I = (Uvstupni - Uvystupni) . I

Pro 24->5 V a 0,5 A to dělá

P = 19 V . 0,5 A = 9,5 W (9,7 W vč. vlastní spotřeby stabíku 7805 - 8 mA max)

Je úplně jedno, jakou variantu IO tam dám, každý LINEÁRNÍ stabilizátor bude vyzařovat tento nebo vyšší ztrátový výkon!

---

hecl jsem se, dopíšu sem ještě výpočet chladiče:
Musím znát:
/z datasheetu/
- Tjmax - maximální teplotu přehodu IO (die temperature), pro 7805 je to +125 nebo + 150 C
- Rth_junction_case - tepelný odpor přechod - pouzdro (junction case thermal resistance), pro 7805 v TO220 je to 4 K/W (podle DS NatSemi, neznačkové šmejdy to mohou mít jinak)
/dál/
- Rth_case_heatsink - tepelný odpor pouzdro - chladič, s izolační podložkou a tep. vod. vazelínou to bude kolem 0,3 K/W
- Tambient - teplotu okolí, pro jistotu dáme + 50 C

Vzoreček je jasný a odvoditelný:
Tjunction = Tambient + P.(Rth_junction_case + Rth_case_heatsink + Rth_heatsink_air)

jako Rth_heatsink_air je označen tep. odpor chladiče. Když nevadí max. teplota polovodiče, dosadíme za Tjunction Tjmax podle datasheetu.

125 = 50 + 9,7. (4 + 0,3 + Rth_heatsink_air)

Vychází: Rth_heatsink_air = 3,4 K/W, teplota chladiče za chodu bude 86 C.

---
Dej tam měnič s tou 34063 nebo něčím novějším, třeba LM2575. Při vhodném návrhu měniče to jde zapojit tak, že při vstupním napětí 5 V bude tranzistor měniče trvale sepnutý nebo měnič začne fungovat jako step-up, takže se můžeš zbavit i toho přepínacího jumperu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2007, 13:46    Předmět: Citovat

Taky si myslím že vyzářenej ztrátovej výkon bude stejnej ať máš jakýkoliv linear. stabec.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2007, 21:55    Předmět: Citovat

Další z řady, co neuznávají zákon o zachování energie. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po červenec 16 2007, 17:52    Předmět: Citovat

Ale co. Denně v televizi vídávám houfy lidí co taky neuznávají zákony. A nejen zákon zachování energie. Smile
Návrat nahoru
Saturn



Založen: Feb 07, 2005
Příspěvky: 366
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 21 2007, 10:51    Předmět: Citovat

For Strasil: Opravdu mne mrzí, že jsem se tak ve spěchu špatně vyjádřil, měl jsem na mysli, že v 2A variantě je ve struktuře stabilizátoru použita výkonnější varianta tranzistoru a proto je tepelné namáhání tohoto předchodu menší, o vyzářeném výkonu nebyla řeč a osobně fyzikální zákony ctím a je jasné že vyzářený tepelný výkon bude stejný. Taky uznávám, že pro trvalý provoz není toto řešení vhodné, ale sám bez chladiče tuto variantu stabilizátoru užívám na stabilizaci napětí na kontaktním poli několik let bez problémů.
Dovolím si malou analogii s klasickým zapojením stabilizátoru se Zenerkou. Pokud použiji rezistor s malou výkonovou ztrátou tak bude přetížen, se zvyšující výkonovou ztrátou je jeho namáhání menší a tím životnost součástky větší. To samé si dovolím tvrdit o výše zmíněném tranzistoru ve struktuře stabilizátoru, jestliže je tam výkonnější tranzistor, tak vyzářené teplo nezatíží přechod tohoto prvku tak výrazně, jako u méně výkonnějšího varianta tranzistoru ve stuktuře stabilizátoru.
Přiznám se taky, že jsem původně ani nechtěl reagovat, ale od Tebe (na rozdíl od novějších reakcí) si výtky vážím, neboť konstrukce které jsem od Tebe viděl v PE a na netu se mi líbí a proto si Tvé reakce vážím a proto odpovídám.
Musím také podotknout, že novější reakce na můj příspěvek mne nachávají naprosto chladným. Zdraví Saturn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: so červenec 21 2007, 11:31    Předmět: Citovat

Za moji reakci si můžeš sám. Tvoje dodatečné vysvětlení tě vyjímá z řady lidí, kteří neuznávají zákon o zachování energie Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund