Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

antény pro digitální televizi
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
coat



Založen: Jun 13, 2007
Příspěvky: 68
Bydliště: BRNO

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2007, 10:58    Předmět: antény pro digitální televizi Citovat

Zdravím!!!

Chtěl jsem se zeptat jestli někdo nevíte jaké antény se budou používat pro digitální televizi, jestli zůstanou nynější, budou se předělávat nebo se bude dokonce přijímat na"kus drátu"??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2007, 11:16    Předmět: Citovat

Záleží na poskytovateli signálu na kterých TV kanálech bude ve tvé lokalitě vysílat DVB-T. Jinak se ty antény nijak neliší od nynějších.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31851
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2007, 11:36    Předmět: Citovat

Upřesním - protože se u digi prakticky neuplatňuje parazitní příjem odrazů, při dostatečné úrovni síly pole se může přijímat doslova na kousek drátu zastrčený do vstupní zdířky přijímače. Podle výkonu vysílače a vzdálenosti příjmového místa od něj pak postupně nároky na kvalitu antény stoupají - pendrek, výsuvný teleskop, dlouhý kus drátu venku za oknem, dipólová směrovka, víceprvková směrovka (= např Yagi-Uda). Digi přenos nesignalizuje potřebu přejít na "výkonnější" anténu šumem zvuku a "sněžením" v obraze - prostě jde, jde a najednou bác a nejde. Tohle si musíš uvědomit především. Jinak protože k digi přenosům se u nás bude používat stávající TV pásmo (a někde už i používá), nevím, proč by Ti k příjmu neměla stačit překontrolovaná dosavadní TV anténa - samozřejmě pokud byla doposud schopná přijímat onen kýžený kanál, ve kterém České Radiokomunikace doposud šířily analog a teď to přepnuly na digi modulaci. Princip přenosu zůstal totožný - rádiové vlny (naštěstí) digitalizovat nejdou, změnila se jen modulace - a máme tady opakování situace z poloviny 70.let minulého století, kdy se začal vysílat ve 4.TV pásmu tehdejší 2. program ČST a všichni najednou sháněli antény a konvertory na metrový pásmo - teď se naštěstí set-top boxy dají koupit, nemusí se to bastlit jako konvertory tenkrát...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2007, 12:30    Předmět: Citovat

Nicméně digi a interní-pokojový antény zatím nejsou moc kamarádi, stačí, aby zafoukal vítr a už obraz může vypadávat, stejně tak blízká přítomnost mobilu a použití pokojovky s předzesilovačem, byť staženým na minimum (z praxe, vzdálenost 8km na téměř přímou viditelnost vysílače)

Dalším nepřítelem jsou přebuzený anténní zesilovače, digitální signál je na to mnohem citlivější a často je lépe zes vyhodit.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31851
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2007, 13:07    Předmět: Citovat

Já nemluvil o zesilování , já měl na mysli pouze pasivní anténu bez aktivního zesilovače - ono to amatéři znají, tu starou poučku, která tvrdí, že nejlepší zesilovač je dobrá anténa - prostě několikaprvkovou Yagi se nic nezkazí, víceprvková jako třeba X-Color jen zlepší šumové poměry na svodu a prodlouží vzdálenost, na kterou půjde daný vysílač přijímat, použití zesilovačů je, jak píše Zdenda, dost diskutabilní - ale vyloučit dopředu nejde, spíš bych se pustil do nějakého s regulovatelným zesílením, aby bylo míň snadné ho přebudit - to už taky Zdenda napsal. Přebuzený zes totiž rád zakmitává a produkuje parazitní nežádoucí signály, které matou dekodér - u analogu jen "sněžení". Ale používat anténu se zesilovačem 8km od vysílače je PITOMOST - já používám zes s 2x BFR93A (cca 20dB na předělu 4. a 5. TV pásma) na chalupě (předchozí trvalé bydliště) jen pro příjem vysílače cca 50km daleko - vysílač Krásné u Pardubic, příjem 4km od Ústí nad Orlicí, v údolí, 3,5km daleko ve směru příjmu je kopec s převýšením cca 150 - 200m. Na tom samém kopci je místní vykrývač a pro jeho příjem musím zes úplně vyřadit vypnutím napájení, aby se na to dalo koukat - pro dobrý příjem stačí jen to, co projde přes parazitní kapacity. Se stejným vybavením (zmíněný 2x BFR93A a X-Color) jsem ve stejné lokalitě v roce 1991 celoročně přijímal tehdejší program OK3 z vysílače na Černé Hoře v Krkonoších v kvalitě sice ne úplně špičkové, ale koukat se na to dalo. DX vzdálenost přes 90km - pro ty, kteří tomu rozumí - tehdejší EREP tam byl jen asi 2kW...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
proel64



Založen: Jan 28, 2007
Příspěvky: 464

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2007, 13:53    Předmět: Citovat

Anteny budu presne take iste ako na analog,zalezi ako uz bolo povedane na akom kanali sa bude vysielat.Nemozno ale momentalne porovavat vysielanie digitalu v cz a sk,nakolko v sk na rozdiel od cz sa vysiela iba skusobne,takze prijem je velmi obmedzeny.Na plny digital ma sk prejst az v roku tusim 2012.Dufam,ze to nejaka mudra hlava v parlamente zmeni,ved co uz budu dovtedy skusat...Mam znameho v tv Mark a ten mi spominal ze uz
dlhsiu dobu idu komplet digital-tj pocnuc kamerou cez komplet spracovanie a
ked uz to ma ist von tak sa z toho spravy analog.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31851
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2007, 13:59    Předmět: Citovat

2 proel64 - digitálně se TV zpracovává minimálně už asi tak 15 let - tedy u nás a ta profi, venku to bude ještě dýl - a do éteru pak jde konvert na analogovou modulaci, to nemá cenu rozebírat, to chce konkurenční prostředí, ne státem zamražený monopol výhodný pro jednu stranu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2007, 22:00    Předmět: Citovat

Já bych měl taky dotaz: Digitál přijímám bez větších problémů na pokojovku umístěnou na skříni. Rád bych ovšem pořídil výkonější anténu, kterou umístím někde na půdě. Mám na ni zcela skromné požadavky, měla by být jen všesměrová a širokopásmová Very Happy . Za chvíli určitě začnou vysílat i bratři Slováci a věřím tomu že v naší lokalitě bude signál dostupný, proto bych se chtěl dopředu vyzbrojit. V anténách jsem lama takže se ptám vás, posměšky a nactiutrhání si prosím nechte od cesty. Kdysi jsem na střechách viděl něco jako dipól zkroucený do kruhu. Nešlo by něco podobného použít? Jo a ještě jeden přiblblý dotaz, pokud by náhodou měla předzesilovač jak by se asi tvářil na napájení z PC?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2007, 22:54    Předmět: Citovat

Neco jsem zaslechl ale nevim jestli spravne. Podstatou digitalu neni vykryt velke pole jako dodnes jednim vysilacem ale spousty malych vysilacu maleho vykonu. Neco jako GSM sit. Tedy na programy sousedu muzem zapomenout pokud nebydlime primo u hranic.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2007, 6:11    Předmět: Citovat

Honza_dy napsal(a):
Já bych měl taky dotaz: Digitál přijímám bez větších problémů na pokojovku umístěnou na skříni. Rád bych ovšem pořídil výkonější anténu, kterou umístím někde na půdě. Mám na ni zcela skromné požadavky, měla by být jen všesměrová a širokopásmová Very Happy . Za chvíli určitě začnou vysílat i bratři Slováci a věřím tomu že v naší lokalitě bude signál dostupný, proto bych se chtěl dopředu vyzbrojit. V anténách jsem lama takže se ptám vás, posměšky a nactiutrhání si prosím nechte od cesty. Kdysi jsem na střechách viděl něco jako dipól zkroucený do kruhu. Nešlo by něco podobného použít? Jo a ještě jeden přiblblý dotaz, pokud by náhodou měla předzesilovač jak by se asi tvářil na napájení z PC?

To je víc otázek najednou, takže popořádku odprostředka:
kruhový dipól se používá pro příjem FM, jeho rozměry odpovídají zhruba středu pásma. Žádný zázrak.
Řekněme, že bys na něj chytal programy na K39, tam to znamená všechny rozměry 6x menší, než pro FM. A šířka pásma té antény je nějakých 20% přijímaného kmitočtu. Takže kanály 30 až 45 ještě nějak chytí, ostatní hůře.
Vyvstává však větší potíž: všesměrovou anténu můžeš použít všude tam, kde odrazy nezabrání činnosti dekodéru, to znamená, že bude schopen rozlišit, co je užitečný signál, a co může ignorovat. Měřič síly pole může ukazovat 100%, ale zvuk bude koktat a obraz kostičkovat. Kvalita se bude rychle a o hodně měnit. Také přibude rušení z různých směrů. Stačí i lupanec v síti, aby se kousal obraz.
Jak Rezis podotýká, bude se jednat o vysílače malého výkonu, tedy se to bude do značné míry chovat jako dálkový příjem a ten s všesměrovou anténou taky nezvládneš.
Místní, když budeš mít kliku a zapomeneš mít výhrady, ti půjde dál na tu pokojovku, pro dálkový budeš potřebovat směrovou anténu. Dlaší problém: širokopásmová anténa se širokopásmovým zesilovačem je sice dobrá věc, ale chce to mít možnost vyzkoušet jich několik. Křížová modulace silným signálem místního vysílače (bez ohledu na kanál) znemožní dálkový příjem v digitálu zpravidla úplně a ne každý zesilovač si s tím poradí.
Mimochodem - ty antény se zesilovačem mají zpravidla v ceně i napájecí zdroj s výhybkou pro napájení po kabelu. Na napájení z PC zapomeň už kvůli zemním smyčkám (počítač spojený se zemí jinudy, než anténa) a, když už jsme u toho, nejlepší anténní zesilovač je žádný, musí to zvládnout anténa samotná.
Jak už tu bylo ale i dříve řečeno, antény v našich podmínkách vyžadují často hodně trpělivosti a zkoušení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12455

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2007, 6:14    Předmět: Citovat

to rezis:

Tomu se ale vymyká případ vysílače Buková hora, uvedeného do provozu minulý týden. Bude pokrývat oblast severních Čech až do předměstí Prahy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2007, 15:42    Předmět: Citovat

To Hill: Takže co radíš? Na okolní multiplexy se teda vykašlu, ale nechce se mi pořizovat anténu jen pro k40, soudruzi se třeba rozhodnou pohnout s kmitočtem a budu zase u pokojovky. Co takhle investovat do kvalitnějšího síta? A nebo DVB-T poslat k šípku a přilepit na zeď satelit? Nedávno jsem viděl recenzi na zajímavou TV kartu http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=8531&Itemid=100&limit=1&limitstart=0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2007, 16:19    Předmět: Citovat

Těžko radit, v Brně jsem ještě nikomu signál nehledal, ale terén členitý, odrazů šest půlek, co nechodí v jednom místě, o metr vedle může makat jak vzteklý. A naopak.
Ono i to polské širokopásmové síto ATU (4 motýli, přídavné direktory), když z něj vyhodíš zesilovač a místo něj dáš jen symetrizační člen, dokáže na digitálu přímo zázraky.
A, teprve, když nepořídíš, šel bych do samostatné Yaginy na vzdálený vysílač a pomocí selektivního slučovače ten signál přidat k signálu ze síta.
A, teprve, když ani tohle nebude ono, je jistou šancí satelit.
Podrobnosti k nabídkám ti snad sdělí příznivci satelitů, u mne s tím nepořídíš, zatím jsem po něm nezatoužil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2007, 16:37    Předmět: Citovat

Že bych nechytl Brno strach nemám. Merkur mi na prutovku z kazeťáku chytne ČT 1, 2, NOVU v krystalické kvalitě. Zkusím to síto bez zesilovače a uvidíme. Díky moc za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31851
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2007, 17:41    Předmět: Citovat

Pokud se ještě můžu zapojit, tak bych něco málo připodotknul k výběru antén - jak Plzeňská TVa21-60, tak ty polské matrace jsou v principu vícepatrová fázovaná soustava s polarizací ve směru převládajícího rozměru aktivních prvků. To síto je jen reflektorová stěna, která brání zpětnému příjmu, jinou funkci nemá. Naopak přídavné "žebříčky" direktorů jsou užitečné, zlepšují impedanční přizpůsobení zářičů k volnému prostoru. Jen by měly mít kapku jiný tvar, než nabízí polští výrobci - jejich výtvor je spíš parodie na direktorovou řadu, než funkční část antény. Někde bych měl být schopný najít staré Amáro s plánkem direktorových řad pro TVa z Kovoplastu Plzeň - ty polské matarce mají podobné rozměry, takže by to neměl být problém nabastlit.
Ale co chci říct - především bych matraci neradil používat na dálkový příjem, na to je její vyzařovací diagram příliš široký a má příliš mnoho parazitních postranních laloků. Radši bych vzal něco jako X-Color neboli KB-81L z Kovoplastu Chlumec n/Cidlinou a posadil ji na rotátor. Je širokopásmová jako síto, ale její vyzařovací diagram je úzký jak ostří nože - sám jsem ji na DX příjem používal. A pak si z mapy odměřit nebo z GPS zjistit azimuty jednotlivých vysílačů a zkusit na ně nasměrovat anténu. Výsledek Tě překvapí i bez zesilovače, ten bych osazoval až po neúspěšném prohledání celého horizontu a vysílacího spektra - ale to už bych opakoval Hilla. Jen ještě dodám, že pokud nemáš ze svého přijímacího stanoviště přímý výhled do nějakého směru - například pokud můžeš anténu mít jen na jednom boku paneláku a jako na potvoru je zajímavý vysílač někde na druhé straně "za barákem", digi přenos můžeš zkusit přijímat odrazem od nějaké větší terénní nebo stavební překážky PŘED TEBOU - ten útvar musí mít rozměry větší, než asi 3násobek přijímané vlnové délky a vhodně natočenou boční plochu. Použiješ ho vlastně ÚPLNĚ STEJNĚ, JAKO ZPĚTNÉ ZRCÁTKO NA KAPOTĚ AUTA - Ty dozadu nevidíš, ale zrcátko ano, a svůj pohled ti zprostředkuje...
Jako "zrcátko" já osobně používám protisvah asi 0,5km vzdáleného kopce - k severu a západu mám dost příznivé výhledové poměry, naopak k východu jsem stíněn jinými paneláky a další výstavbou - a jihozápadním směrem vidím na svah, orientovaný severojižním směrem. Zrcadlo k východu jak vyšitý... Příjem vysílačů z lokalit Jeseník, Ostrava apod. je odrazem od toho svahu jen asi o 3dB slabší, než z přímého směru a antény na střeše...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund