Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desulfatácia PB Akku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 45, 46, 47  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 25 2012, 17:18    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Aktivátor vybíja prúdom 100A s dobou trvania 100μs, to asi nebude celkom to isté.
Najdi si vysvětlení pojmu "elektrochemický ekvivalent" a pak něco povídej, ano?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so únor 25 2012, 22:20    Předmět: Citovat

Já se nehádám. Jenom jsem si myslel, že to má vliv na charakter struktury té vrstvy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atrey



Založen: Jan 19, 2012
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2012, 13:26    Předmět: Citovat

Jen, aby se nezapomelo.

Olovene akumulatory maji celkem tri slabe mista, proc odchazeji.

1-sulfatace
2- vznik dentritickeho olova a jeho rust smerem k anode - nasledne vyzkratovani clanku.
3-praporce od jednotlivych elektrod jsou rovnez z olova a samozrejme se ucastni reakci, takze casem mohou "uhnit"

Jinac slavny pripravek Mecta je krystalicky adukt mocoviny a peroxidu vodiku. Jako deti jsme z toho delali dymovnici - odbarvovac vlasu a jeste neco k tomu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jurik-EB



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 206
Bydliště: Rožnov pod Rad.

PříspěvekZaslal: po únor 27 2012, 6:56    Předmět: Citovat

LUI0029 napsal(a):
Jurik-EB napsal(a):
My jsme namísto toho kapkovali peroxid .....


Zdravim.
A ake mnozstvo toho peroxidu Ste tam pridavaly,kolko percentove,a do akej velkej baterky....?
Tiez by som to vyskusal,a rad by som to odhadol to mnozstvo aspon troska presne. (24x2V clanky-700A)Dakujem.


Napřed zjistit hustotu a zabarvení kalu na dně baterie. Pokud je tmavošedá až do černa pak odsát ze dna co nejvíce, ale tak aby se ten kal nerozvířil. Potom doplnit kyselinu tak aby měl článek předepsanou hodnotu "bome".
Potom, nebo při dolévání přidat 4 kapky 30% peroxidu. Pro jistotu začít se dvěma a po určité době (dva nebo tři dny) přidat další dvě max 3 kapky. Zároveň sledovat stav při "Nabíjení" případně použít napoprvé vybijení baterie proudem 3A do napětí 1,5V na článek. Ponechat den v klidu. Potom normálně nabít. Peroxid se při vybíjení naváže na desky, obklopí sulfatované ostrůvky načez je začne rozkládat tak že se kyslík z peroxidu uvolní a sločí se se sírou a ta se smísí s kyselinou.
Podle změny stavu baterie, po měsíci akci zopakovat. Bude-li se stav zlepšovat, pak opakovat i potřetí. Bude-li stav stagnující, pak budou články patrně vysypané, v takovém případě směr odpadní dvůr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jurik-EB



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 206
Bydliště: Rožnov pod Rad.

PříspěvekZaslal: po únor 27 2012, 7:01    Předmět: Citovat

Atrey napsal(a):
Jen, aby se nezapomelo.

Olovene akumulatory maji celkem tri slabe mista, proc odchazeji.

1-sulfatace
2- vznik dentritickeho olova a jeho rust smerem k anode - nasledne vyzkratovani clanku.
3-praporce od jednotlivych elektrod jsou rovnez z olova a samozrejme se ucastni reakci, takze casem mohou "uhnit"


Zapoměl jste na:
4- Lidský faktor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po únor 27 2012, 12:02    Předmět: Citovat

Tak uvažuju, kdyby o svoji baterii pečoval chemik, co se v tom vyzná a nebyl by líný, za předpokladu, že by neodehnily propojovací můstky, ta baterie by snad vydržela celý jeho život, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: po únor 27 2012, 23:06    Předmět: Citovat

amper plus
http://www.olejspol.cz/zbozi/amper-plus-6-sacku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jurik-EB



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 206
Bydliště: Rožnov pod Rad.

PříspěvekZaslal: po únor 27 2012, 23:41    Předmět: Citovat

Kdo již použil, ať podá reference, každý poznatek se hodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atrey



Založen: Jan 19, 2012
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: čt březen 01 2012, 11:08    Předmět: Citovat

Cely zivot vydrzet z vyse uvedenych duvodu a take zmeny struktury aktivni hmoty. Elektroda z houboviteho olova je az na dentriticke narustky ok - povede proud porad, ale druha, kde je aktivni material PbO2 je jine kafe. PbO2 nevede el. proud a musi byt tedy s necim modifikovana (grafit, mlete olovo atd.)
Jinac olovene aku nejsou jen cisteho olova, legovaci prvky jsou antimon a moderni dobe se pridal vapnik. Zde jsou dalsi moznosti nezadoucich reakci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atrey



Založen: Jan 19, 2012
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: čt březen 01 2012, 11:14    Předmět: Citovat

Jinac relativne dozivotni aku jsem popsal zde:


http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=49262&start=15&postdays=0&postorder=asc&highlight=
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2012, 17:52    Předmět: Citovat

to EKKAR: zdravím, tak jsem se rozhodl zbastlit ten desulfatator, jelikož dělám v servisu a baterek tu mám hromady a některý jsou určitě zanesený protože mají cca 12,3V ale na zátěžáku mají sotva 100A. Pro mě je problém sehnat teslacký součástky mohu použít namísto KY132 = IN4001 a KY708 "=" 6A10 ? A ještě l trafu, použil jsem to co se používá v dílnách v rozvaděčích 220V - 48V jen jsem z něho odmotal dvacetpět závitů a ted mi dává 11,8V není to už málo? Nebo mám zkusit drát naletovat, zaizolovat smrštovačkou a pár závitů namotat zpátky? Díky


2012-03-02-017.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2012-03-02-017.jpg
 Velikost:  224.98 kB
 Staženo:  92 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 03 2012, 14:44    Předmět: Citovat

Z toho trafa jsi samozřejmě odmotal moc - protože bylo pravděpodobně ne s převodem 230V/48V, ale 230V/24V nebo možná 400V/24V. Měls odmotat jen 5 nebo 10 závitů a trafo znovu změřit. Vhodné výstupní napětí je v rozmezí 15 až 17V naprázdno, 11,8V je už moc málo - to je tak na halogenové bodovky, navíc bez stabilizace to při zatížení ještě klesne. Napětí 48V se jako bezpečné nepoužívá, respektive jen málo - daleko běžnější je 24V. Soudím tak podle snížení napětí po odmotání 25 závitů. Trafo u kterého napětí po odebrání 25z klesne ze 48 na 11,8V má "závitovou konstantu" cca 0,7z/V (závitu na volt) - neboli na každém závitu má napětí skoro 1,5V - a to by tomu Tvému velikostně vůbec neodpovídalo. Daleko pravděpodobnější je trafo s výstupním napětím 24V, u kterého se Ti "povidlo" odmotat víc jak polovinu vinutí, přičemž jsi měl odmotat tak 3/8 celkového počtu. Já to odhaduju, že trafo má něco kolem 2 závitů na volt a Tys měl odmotat něco mezi 15 a 18 závity - těch 25 je už moc.
Drát nenastavuj, je to na nic, spíš odmotej ten zbytek sekundáru a dobře spočítej závity, které odmotáš. Počet vydělíš tím napětím 11,8V a dostaneš konstantu trafa, které se říká "počet závitů na volt". Když ji pak vynásobíš 15 nebo 16 (napětím které potřebuješ docílit), vyjde počet závitů které musíš na jádro navinout jako nový sekundár pro výstupní napětí kolem těch potřebných 15-16V. Jestli nemáš potřebné vybavení, dej si to navinout v servie, kde opravují elektromotory - určitě nějakou takovou firmu ve svém okolí najdeš. Těch 30 až 33 závitů Ti tam za pár šupů navinou za chvíli.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 03 2012, 15:21    Předmět: Citovat

Nic neodmotávej. To co tam máš, tam nech a udělej z toho dobočku. K tý odbočce přimotej ještě 16 závitů a bude to akorát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: ne březen 04 2012, 17:29    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Z toho trafa jsi samozřejmě odmotal moc - protože bylo pravděpodobně ne s převodem 230V/48V, ale 230V/24V nebo možná 400V/24V. Měls odmotat jen 5 nebo 10 závitů a trafo znovu změřit. Vhodné výstupní napětí je v rozmezí 15 až 17V naprázdno, 11,8V je už moc málo - to je tak na halogenové bodovky, navíc bez stabilizace to při zatížení ještě klesne. Napětí 48V se jako bezpečné nepoužívá, respektive jen málo - daleko běžnější je 24V. Soudím tak podle snížení napětí po odmotání 25 závitů. Trafo u kterého napětí po odebrání 25z klesne ze 48 na 11,8V má "závitovou konstantu" cca 0,7z/V (závitu na volt) - neboli na každém závitu má napětí skoro 1,5V - a to by tomu Tvému velikostně vůbec neodpovídalo. Daleko pravděpodobnější je trafo s výstupním napětím 24V, u kterého se Ti "povidlo" odmotat víc jak polovinu vinutí, přičemž jsi měl odmotat tak 3/8 celkového počtu. Já to odhaduju, že trafo má něco kolem 2 závitů na volt a Tys měl odmotat něco mezi 15 a 18 závity - těch 25 je už moc.
Drát nenastavuj, je to na nic, spíš odmotej ten zbytek sekundáru a dobře spočítej závity, které odmotáš. Počet vydělíš tím napětím 11,8V a dostaneš konstantu trafa, které se říká "počet závitů na volt". Když ji pak vynásobíš 15 nebo 16 (napětím které potřebuješ docílit), vyjde počet závitů které musíš na jádro navinout jako nový sekundár pro výstupní napětí kolem těch potřebných 15-16V. Jestli nemáš potřebné vybavení, dej si to navinout v servie, kde opravují elektromotory - určitě nějakou takovou firmu ve svém okolí najdeš. Těch 30 až 33 závitů Ti tam za pár šupů navinou za chvíli.



Ale já mám tech 11,8V střídavých, ze začátku si psal, že by mělo být 12V až 12,5V, potom jsem tam udělal tu diodu se žárovkou a abych si změřil kolik trafo dá po usměrnění použil jsem můstek a naměřil jsem 14,8V DC, tak je to málo, hned zítra se na to vrhnu mznovu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 04 2012, 17:34    Předmět: Citovat

Těch 12-12,5V je minimum.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 45, 46, 47  Další
Strana 23 z 47

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund